Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Πολιτικό καφενείο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 186

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2018 :  15:36:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν μπορείς να ξεχωρίζεις τους πολίτες ανάλογα με τι "συνείδηση" έχουν, είναι άκρως φασιστικό, εκεί ακριβώς στηρίχτηκε ο Χίτλερ για να κάνει το Ολοκαύτωμα!

Συμφωνώ στα δίγλωσσα σχολεία: Δεν θα έπρεπε να υπάρχουν!
Απλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι επί δεκαετίες, σχεδόν βλακωδώς, "σπρώχναμε" ως κράτος όλον τον μη χριστιανικό πληθυσμό στην αγκαλιά της Τουρκίας.

Δεν υπάρχει καμία Τσαμουριά, αστεία πράγματα και κακώς έχουμε ασχοληθεί με τον αλυτρωτισμό των μικρών γειτόνων μας.
Αγαπάμε Φουρέιρα!

Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η λεγόμενη επανάσταση του '21 στηρίχθηκε σε κάθε τομέα από αρβανίτες οι περισσότεροι εκ των οποίων δεν μιλούσαν καν ελληνικά. Επίσης θα αποτύγχανε παταγωδώς αν δεν υπήρχαν οι Ευρωπαίοι στο Ναυαρίνο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2018 :  09:59:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μιλάω για εθνική συνείδηση και όχι διαχωρισμό φυλής και λοιπές βλακείες του Χίτλερ.

Μόνο 1 πράγμα μπορεί να ενώνει ανθρώπους που ΘΕΛΟΥΝ να ζουν σε 1 κράτος και αυτή είναι η εθνική συνείδηση ΑΣΧΕΤΟΥ προελεύσεως.
Άντε και γίνεται πόλεμος με κάποια γειτονική χώρα. Τι θα κάνουν οι Έλληνες πολίτες με διαφορετική συνείδηση; Θα συμμετέχουν ή είναι μόνο υποχρέωση των υπολοίπων και δικαίωμά τους η μη συμμετοχή τους; Αυτό είναι δίκαιο και πολιτικά ορθό;

Τίποτα δεν είναι αστείο όταν εμμέσως αλυτρωτικά ζητήματα προωθούνται από τις αντίστοιχες κυβερνήσεις. Τρανό παράδειγμα η ΦΥΡΟΜ, κρατίδιο που δεν γεμίζει το μάτι ΚΑΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ βοηθήθηκε οικονομικά από εμάς, σήμερα μας σέρνει από την μύτη. Επίσης δημιουργούνται ερείσματα για μελλοντικές επιπλοκές τρίτων.

Αν γράψω ποια κόμματα οδηγήσαν την μειονότητα στην αγκαλιά της Τουρκίας θα μου πεις ότι ασκώ κριτική στην αντιπολίτευση.

Αρβανίτες ΟΧΙ Αλβανοί, έτσι δεν είναι;

Είναι ενδιαφέρον να κάνεις 1 περιήγηση στη σελίδα του DEP και να διαβάσεις τι γράφουν και μετά εδώ: www.zagalisa.gr/
Και οι 2 μουσουλμάνοι είναι.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 19/05/2018 10:03:08
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2018 :  11:40:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
(ε, καλά, μεταξύ μας, οι αρβανίτες είναι αλβανοί, μην τρελλαθούμε! Για τα υπόλοιπα αργότερα!)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/05/2018 :  12:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
θα έλεγα ότι οι αρβανίτες είναι έλληνες με αλβανικές ρίζες ή αλβανικοί πληθυσμοί εξελληνισθέντες...
τους έφερε στο σημερινό ελλαδικό χώρο το 13ο αιώνα ένας από τους Ίσαυρους, στην τελευταία αναλαμπή της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας (που πλέον είχε βέβαια μετεξελιχθεί σε ορθόδοξο ελληνικό κράτος)

ε, μετά από 700 χρόνια γίνεται κανείς αυτόχθονας

Edited by - Hermes on 19/05/2018 12:09:07
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2018 :  08:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αλεξανδρούπολη, 10:00 έξω από την εκκλησία του Σωτήρα.
Έχω πάει στη λογίστρια για τα φορολογικά και την λυπητερή όταν ακούμε ψαλμούς. Τι έγινε, δοξολογία τέτοια ώρα; ΄Κοιτάει η λογίστρια έξω και μου λέει "όχι ευχέλαιο σε αμάξι κάνουν".
Το είχα ακούσει αλλά δεν το είχα δει. Πραγματικά 1 σκούρο αμάξι ήταν έξω από την εκκλησία με ανοιχτές πόρτες, καπό κινητήρα και πορτ μπαγκάζ. Ο παπάς με την αγιαστούρα μπροστά μαζί με τους ιδιοκτήτες έψελνε!
Νομίζω δεν πρέπει να βγούμε από τα μνημόνια.
Αγαπητή εκκλησία αυτοεξευτελίζεσαι. Την καινούργια ηλεκτρική σκούπα που πήρα να την πάω στην εκκλησία;
Αν ήμουνα εκπρόσωπος του ΔΝΤ μετά την συμφωνία σε νέα επώδυνα μέτρα θα φώναζα και 1 παπά να κάνει ευχέλαιο, έτσι για να πάνε καλά τα μέτρα!! Άδικο θα είχα;

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giomask
Forum-Runner



87 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2018 :  15:00:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
λενε τιποτα τα ευαγγελια για αγιασμους αυτοκινητων ???
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Hermes
Elite Forum-Runner

Greece


2398 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/05/2018 :  20:09:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
θεωρητικά, ένας σοβαρός κληρικός δεν θα έκανε τέτοια πανηγυρίστικα, όπως πολύ σωστά επισήμανε ο gargadua...
ευτελίζεται έτσι ένας θεσμός, μια παράδοση, που θέλουμε δεν θέλουμε, με όσα καλά και όσα αρνητικά, υπάρχει εδώ και 1500 χρόνια
(προσωπικά δεν είμαι θρήσκος, προσπαθώ ωστόσο να είμαι αντικειμενικός)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/05/2018 :  15:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είμαι ηλίθιος και βραδύνους!!! Τώρα το κατάλαβα επιτέλους!!! Η Ελλάδα με την ΦΥΡΟΜ δεν ήταν τσακωμένες γιατί η δεύτερη χρησιμοποιούσε παντού τον όρο Μακεδονία αλλά γιατί πριν από αυτό έγραφε "Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της.....".
Τώρα όμως που διαπραγματεύονται σκληρά, θα έχουν άλλον προσδιορισμό πριν το Μακεδονία και δεν θα είναι Μακεδόνες αλλά κάτι άλλο.
- Αλέξη, 2 κιλά κομματικό κουτόχορτο να μηρυκάσω λίγο και παρακαλώ να είναι διπλοραφιναρισμένο γιατί κάνω δίαιτα.
Άσε που τον Φυρομιανό ετερόκλητο όχλο θα τον οδηγήσουν σε δημοψήφισμα για το αν συμφωνούν ή όχι με την ονομασία ενώ οι εδώ προοδευτικοί δεν μασάνε τέτοια κομματικά τερτίπια. Διεκδικούν το αλάθητο. Ευτυχώς οι φασίστες οπισθοδρομικοί που δεν θέλουν την ονομασία σύμφωνα με την αστυνομία είναι ελάχιστες χιλιάδες!!!!
- Ρε Άλεξ, βάλε και μια καλή φούντα γιατί δεν μπορώ να τρώω χωρίς να "πίνω".

Έχω μπερδευτεί και με τις εκλογές που θα γίνουν σε 23 μέρες, τι να ψηφίσω Ιντζέ ή Ερντογάν; Να πάω να ακούσω τον Ιντζέ στην Κομοτηνή ή όχι; Λες να μας τάξει και αυτός έξοδο από τα μνημόνια; Μήπως να περιμένω να έρθει να βγάλει λόγο και στην Αλεξανδρούπολη; Μακάρι να σεβαστεί τα δικαιώματα της ελληνικής μειονότητας της Θράκης.........

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/05/2018 :  07:47:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και επειδή μερικοί δικοί μας θεσμικοί επικαλούνται ρήσεις προηγούμενων Ελλήνων θεσμικών(με το ερωτηματικό της ανεπάρκειάς τους) για να δικαιολογήσουν την παράδοση του ονόματος Μακεδονία σε άλλη χώρα, καλά θα ήταν να ακούσουνε τι λένε και στην πλευρά της ΦΥΡΟΜ

Πρόεδρος Kiro Gligorov
https://www.youtube.com/watch?v=zy9TjSiYo-o&feature=youtu.be

Miroslav Grčev, Δήμαρχος Σκοπίων και σχεδιαστής της εθνικής σημαίας
https://www.youtube.com/watch?v=2dH5TEgifzU&feature=youtu.be

Toni Deskoski, καθηγητής Δικαίου στο Πανεπιστήμιο «Κύριλλος και Μεθόδιος» των Σκοπίων
https://www.youtube.com/watch?v=E07HS9Al3fc&feature=youtu.be

Ljubica Acevska, πρέσβειρα των Σκοπίων στις Η.Π.Α.
https://www.c-span.org/video/?122333-1/kosovar-refugees-macedonia&start=1060

Denko Maleski, υπουργός Εξωτερικών και καθηγητής διεθνούς δικαίου και διεθνών σχέσεων στο Πανεπιστήμιο «Κύριλλος και Μεθόδιος»
https://www.youtube.com/watch?v=AAf8-Q_gu88&feature=youtu.be

Ljubčo Georgievski Πρωθυπουργός των Σκοπίων
https://www.youtube.com/watch?v=FKlkMw_AU5I&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=AAf8-Q_gu88&feature=youtu.be

έτσι είναι κ. Φύλη, δεν μιλάτε αποκλειστικά σε χρυσόψαρα αν και πολύ θα το θέλατε!!!!




Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2018 :  22:17:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η παρούσα κυβέρνηση έλυσε με βάση την Εθνική γραμμή το σημαντικότερο πρόβλημα της Ελληνικής Διπλωματίας.
Δυστυχώς είμαι αναγκασμένος να πω πολλά μπράβο στον Αλέξη Τσίπρα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2018 :  22:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στα 2 βαζάκια το κόμμα δίνει άλλα 5 δωρεάν.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2018 :  22:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
(Δεν περίμενα ποτέ ότι θα έφτανα στο σημείο να υπερασπιστώ αυτήν την κυβέρνηση...)

Βασίλη, η Εθνική γραμμή από το 2008 και την κυβέρνηση Κώστα Καραμανλή, ψηφισμένη από ΟΛΟΥΣ ήταν γεωγραφικός προσδιορισμός, erga omnes και αλλαγή του συντάγματός τους. ΟΛΑ ΑΥΤΑ τα πέτυχε!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2018 :  23:59:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν αξίζει στην κυβέρνηση Σύριζα τόσο ξύλο που τρώει σήμερα. Για το όνομα. Μην ξεχνάμε πως εδώ και σχεδόν 15-20 χρόνια, η λέξη που είχε έτσι και αλλιώς επικρατήσει ήταν σκέτο Μακεδονία. Και εμείς απλά εθελοτυφλούσαμε. Όλος ο πλανήτης την έλεγε και την φώναζε σκέτο Μακεδονία. Τώρα για την γλώσσα που δήθεν μιλάνε, συνεχίζω και διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Droulas13
Advanced Forum-Runner

361 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2018 :  01:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η αλήθεια είναι, ότι υπάρχουν 100 πράγματα για να πράξεις πραγματικά αυτή την κυβέρνηση. Για το μακεδονικό δεν είμαι σίγουρος ότι αξίζει το κράξιμο.

Το μόνο "βολικό" για τον Τσίπρα είναι ότι κατέληξε στη συμφωνία στη τούρλα του Σαββάτου για να "ξεχάσουμε" να τον κράξουμε για το μεσοπρόθεσμο που ψηφίζεται αυτές τις μέρες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2018 :  02:18:58  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασικά πάντως για την πλειοψηφία, θα είναι η ταφόπλακα του Τσίπρα.
Δεν την ενόχλησαν οι τράπεζες που έσκασαν όλες, δεν τους ενόχλησε τόσο που αντί για αυξήσεις που υπόσχονταν τα έχουν αυξήσει όλα -τώρα κανόνικα 2-3 χρόνια θα βγαίναμε πραγματικά από τα μνημόνια και όντως θα είχαμε αυξήσεις...- ο ΕΝΦΙΑ που αυξήθηκε σε πλούσιες περιοχές όπως το Κερατσίνι, η Νίκαια... (πόσο γέλιο να ρίξεις με τον ένφια), δεν τους ενόχλησε οι παρεμβάσεις στην δικαιοσύνη, τα κανάλια με τον διαγωνισμό παρωδία, τα ρουσφέτια, το χάιδεμα στους Ρουβίκωνες, το λαθρομεταναστευτικό που έχουν πλημμυρίσει τα νησιά μας, δεν ξέρω εγώ πόσα ακόμα έχουμε χάσει την μπάλα.

Αλλά πιστεύω το Μακεδονικό... είναι το τελειωτικό χτύπημα. Κάτι παθαίνει ο Έλληνας, θέλει να βρίσκει προδότες. Ως γνωστόν, προδότες ήταν ΌΛΟΙ οι πρώην πρωθυπουργοί ως τώρα. Ο Σαμαράς, Ο Σημίτης, καλά για τον ΓΑΠ δεν το συζητάμε αρχιπροδότης παιδί μου, ο Παπαδήμος (καλά αυτός και αν ήταν προδότης), και τώρα ο Τσίπρας. Ένα πράγμα ρε παιδί μου...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 186 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000