Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Πολιτικό καφενείο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 186

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2015 :  21:52:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια απλή ερώτηση έκανα για να προωθήσω το διάλογο.

Αν όποιος σε ρωτάει ευγενικά την άποψή σου, πιστεύεις ότι σε θεωρεί εχθρό του, αυτό εξηγεί πολλά για την αδυναμία συζήτησης.

Όσο για τα υπόλοιπα, δε θα κατέβω στο επίπεδο που θέτεις, για να μιλήσω μαζί σου.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2015 :  21:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Deorum σύνελθε.
Σε μένα απευθύνεσαι;
Εμένα στοχοποιείς;

Κάπου εδώ ο ορισμός της διαλεκτικής πάει περίπατο.

Σου εύχομαι παλικάρι μου
τους φόβους σου να νικήσεις
και το όνειρό σου να ζήσεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2015 :  22:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
τι εννοείς αν απευθύνομαι σε σένα?
κατά το ένα σκέλος ναι.
όταν λέω, "μην τα σπας και τα καις" δεν εννοώ φυσικά εσένα, εννοώ το πάσα-έναν αναρχο-μπαχαλάκια που αυτήν την στιγμή τα καίει.

νομίζω ήταν σαφές, αν πάλι δεν ήταν τώρα το διευκρινίζω και απολογούμαι για την κακή μου... σύνταξη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2015 :  22:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

Μια απλή ερώτηση έκανα για να προωθήσω το διάλογο.

Αν όποιος σε ρωτάει ευγενικά την άποψή σου, πιστεύεις ότι σε θεωρεί εχθρό του, αυτό εξηγεί πολλά για την αδυναμία συζήτησης.

Όσο για τα υπόλοιπα, δε θα κατέβω στο επίπεδο που θέτεις, για να μιλήσω μαζί σου.





Το επίπεδο το έριξες εσύ
όταν αποφάσισες να συνεχίσεις
το προανακριτικό έργο,
το οποίο προφανώς
δεν προάγει τον διάλογο,
παρά τον δυναμιτίζει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2015 :  22:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε στοχοποίησα κιόλας. σωστά.
Το ότι εμείς αυτά που λέμε μας τα μάθαμε στα υπόγεια των βασανιστηρίων που κάναμε, ήταν φαντάζομαι στα πλαίσια σεβασμού του συνομιλητή μας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2015 :  22:08:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

τι εννοείς αν απευθύνομαι σε σένα?
κατά το ένα σκέλος ναι.
όταν λέω, "μην τα σπας και τα καις" δεν εννοώ φυσικά εσένα, εννοώ το πάσα-έναν αναρχο-μπαχαλάκια που αυτήν την στιγμή τα καίει.

νομίζω ήταν σαφές, αν πάλι δεν ήταν τώρα το διευκρινίζω και απολογούμαι για την κακή μου... σύνταξη.


Να προσέξεις τότε το συντακτικό σου
και προσπάθησε να βάλεις σε σειρά τις σκέψεις σου.

Ο γραπτός λόγος είναι περίεργος.
Δεν είσαι δα και νέος στο forum.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2015 :  22:15:32  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Τώρα που το ξαναδιαβάζω, έγραψα "όχι την δική σου, του Χ-Ψ αναρχικού" και αν δεις, δεν έχει edit, δλδ δεν άλλαξα κάτι τώρα.

Θα μου επιτρέψεις λοιπόν, να σου αντιστρέψω την κριτική, και να σου πω πριν ρίξεις το ανάθεμα να σιγουρευτείς ότι διάβασες καλύτερα. Ή αν έχεις απορία, σιγουρέψου, και μετά ρίξε το ανάθεμα.

Δεν γράφω πάντα σωστά, αλλά αυτήν την φορά δεν άφησα ούτε δια παραλήψεως την υποψία ότι απευθυνόμουν σε σένα πως τάχα εμπλέκεσαι με οποιονδήποτε τρόπο σε φασαρίες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/12/2015 :  23:36:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παρομοίως κι εσύ Γιώργο,
που βιάστικες να παρεξηγθείς,
οφείλεις να αναγνωρίσεις
σε ποιους απευθύνομαι.

Οποίος χρησιμοποιεί επανειλημένως
ανακριτικές μεθόδους εκμαίευσης,
δεν μπορεί παρά να χαρακτηριστεί ως ανακριτής.

Αν μέσα στο συνοθήλευμα
της επιχειρηματολογίας σου
μπερδεύεις τις απόψεις μου
με τους μπαχαλάκηδες ή τους εγκληματίες,
τότε να αναμένεις την ανάλογη απάντηση.

Τώρα,
πως γίνεται
όσοι κραυγάζαμε σαν Κασσάνδρες
εδώ και χρόνια, και δεκαετίες
για τη σήψη που βιώνουμε
και για τα βράχια
που πάει να τσακιστεί η βάρκα,
να βρισκόμαστε απολογούμενοι,
ε, αυτό ξεπερνάει κάθε λογική.

Βρε για δες
που κάποτε σε αυτό το forum
γράφαμε για ποίηση,
για μελοποιημένα τραγούδια,
για βιβλία, για πολιτισμό...
...και μας χαρακτήριζαν παρωχημένους!

... κι έπειτα...
σκορπίσανε οι φίλοι μου
οι Μάηδες, οι ήλιοι μου.

Κουράστηκαν βλέπεις,
όπως έχω αρχίσει να κουράζομαι κι εγώ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/12/2015 :  05:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το τραγικό είναι ότι εσείς που υπποστηρίζετε τα μνημόνια και την παραμονή στην "ευρώπη με κάθε τίμημα", δηλαδή την συνέχεια της φτωχοποίησης και της δυστυχίας για το μεγαλύτερο μέρος του Ελληνικού λαού, εγκαλείτε τον κάθε Διαμαντή τον κάθε "ξυπόλυτο" που αντιστέκεται στην φασιστοποίηση και την υποταγή της ζωής στις επιταγές του καπιταλισμού να σας δηλώσει τα αυτονόητα, που για σας δεν είναι αυτονόητα. Αυτό εκτός του ότι εμπεριέχει δόλο για υφαρπαγή συναίνεσης για την διαιώνηση αυτής της κοινωνικο-πολιτικής αδικίας είναι η επιτομή της υποκρισίας.

Αν είστε λοιπόν τόσο ευαίσθητοι και πολιτικά ορθοί, γιατί δεν αντιδράτε στην υπάρχουσα κατάσταση που φτωχοποιεί τον λαό προς όφελος των τραπεζιτών, και κλέβει το ψωμί από το στόμα του φτωχού για να ταίσει το αδηφάγο τέρας του παγκοσμοιοποιημένου καπιταλισμού.
Γιατί δεν διαμαρτύρεστε για το δράμα και τους πνιγμούς των προσφύγων τους οποίους δημιουργεί η πολιτική αυτών που με τόσο σθένος και ζήλο υποστηρίζετε;
Δεν σας άκουσα να βγάζετε μιλιά για το δράμα των Παλαιστινίων και των άλλων επί γης κατατρεγμένων.
Δεν σας είδα να παίρνετε θέση στις ιμπεριαλιστικές επεμβάσεις που αιματοκυλούν τον πλανήτη και σκορπούν τον θάνατο και την δυστυχία στα ανθρώπινα πλάσματα.

Και για να λέμε τα πράγματα ως έχουν, μέσα σ΄αυτή την ισοπέδωση και την βαρβαρότητα που επιβάλλει ο καπιταλισμός είτε με την ισχύ των όπλων είτε με τους οικονομικούς στραγγαλισμούς, αυτοί που προτάσσουν προσφέρουν και αντιστέκονται σε όλον αυτόν τον ορυμαγδό, δεν είναι άλλοι από αυτούς τους "Διαμαντο-ξυπόλυτους" punk αλήτες αριστερούς κομμουνιστές, που στήνουν δομές κοινωνικής αλληλεγγύης και κοινωνικών δομών υγείας (κοινωνικά φαρμακεία ιατρεία) παροχές συσσιτίων σε αναξιοπαθούντες συνανθρώπους, περιθάλπουν όποιον έχει ανάγκη, φροντίζουν και επαναφέρουν στη ζωή μισοπνιγμένους πρόσφυγες, χωρίς αποκλεισμούς και διακρίσεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/12/2015 :  18:44:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Το τραγικό είναι ότι εσείς που υπποστηρίζετε τα μνημόνια
ποιοι είναι αυτοί που υποστηρίζουν τα μνημόνια, γιατί ταμπέλες και εδώ; γιατί "όσοι δεν είναι με μας, είναι αναγκαστηκά εναντίον μας";

δηλαδή την συνέχεια της φτωχοποίησης και της δυστυχίας για το μεγαλύτερο μέρος του Ελληνικού λαού
το ενδεχόμενο ότι κάποιος θα μπορούσε να παλεύει για μια Ευρώπη που δεν "ξεζουμίζει" τον άνθρωπο, δεν υπάρχει στο μυαλό σου; γιατί ισχύει μόνο η δική σου εκδοχή;

εγκαλείτε τον κάθε Διαμαντή τον κάθε "ξυπόλυτο"
θεωρώ ότι χρησιμοποιείς λάθος ρήμα. εγώ προσωπικά δεν σε εγκαλώ για τις απόψεις σου, αλλά για την στάση σου να μην απαντάς σε καμία ερώτηση ΠΟΤΕ (βλέπε προηγούμενα post μου)

υποταγή της ζωής στις επιταγές του καπιταλισμού
αν ακολουθήσουμε όλοι αυτά που λες, τότε μάλλον καταλήγουμε στην "υποταγή μας στον κουμουνισμό". άρα το πρόβλημα είναι η λέξη φασισμός, ή η λέξη υποταγή?

Αυτό εκτός του ότι εμπεριέχει δόλο για υφαρπαγή συναίνεσης για την διαιώνηση αυτής της κοινωνικο-πολιτικής αδικίας είναι η επιτομή της υποκρισίας
αυθαίρετο συμπέρασμα

αν είστε λοιπόν τόσο ευαίσθητοι και πολιτικά ορθοί
κανείς δεν τι ισχυρίστηκε αυτό, εσύ το λες

Γιατί δεν διαμαρτύρεστε για το δράμα και τους πνιγμούς των προσφύγων τους οποίους δημιουργεί η πολιτική αυτών που με τόσο σθένος και ζήλο υποστηρίζετε;
ποιος σου είπε ότι δεν διαμαρτιρόμαστε? αλλά επίσης, ποιος είπε ότι δεν στεκόμαστε κριτικά απέναντι στην πολιτική που δημιουργεί τους πρόσφυγες? αλήθεια, η αντιμαχόμενες πλευρές δεν συμβάλλουν στο πρόβλημα, μόνο η κακιά δύση?

Δεν σας άκουσα να βγάζετε μιλιά για το δράμα των Παλαιστινίων και των άλλων επί γης κατατρεγμένων
η δημοκρατία (που εμείς δεν αγαπάμε και εσύ αγαπάς) μας δίνει το διακαίωμα να έχουμε και μια άλλη άποψη για το γεγονότα στην Παλαιστίνη, από ότι έχεις εσύ

μέσα σ΄αυτή την ισοπέδωση και την βαρβαρότητα που επιβάλλει ο καπιταλισμός
ο κομουνισμός δεν μας θέλει όλους ίσους; άρα αυτό δεν είναι ισοπέδωση;

punk αλήτες αριστερούς κομμουνιστές
ποιος σας αποκάλεσε έτσι; τέτοια ταμπέλα δεν μπήκε, άρα μην δημιουργείς εντυπώσεις

που στήνουν δομές κοινωνικής αλληλεγγύης και κοινωνικών δομών υγείας (κοινωνικά φαρμακεία ιατρεία) παροχές συσσιτίων σε αναξιοπαθούντες συνανθρώπους, περιθάλπουν όποιον έχει ανάγκη, φροντίζουν και επαναφέρουν στη ζωή μισοπνιγμένους πρόσφυγες, χωρίς αποκλεισμούς και διακρίσεις.
αυτά που περιγράφεις τα ξέρω από την εποχή της Γερμανίας (όπου έζησα από το 80 ως το 95) να υπάρχουν από τότε μέχρι σήμερα. άρα και η κακή ιμπεριαλιστική δύση φροντίζει τους ανθρώπους της, αλλά με άλλον τρόπο από αυτόν που φαντάζεσαι εσύ.

θέλω τόσα πολλά να σου πω, να έιχα μια πραγματική κουβέντα μαζί σου, αλλά βλέπεις από αυτά που γράφεις, ότι εσύ δεν αφήνεις περιθόρια διαλόγου, κολλόντας ταμπέλες και βγάζοντας αυθαίρετα συμπεράσματα, αποκλείοντας κάθε πιθανότητα γόνιμου διαλόγου, παρά μόνο κορώνες για χάρην του εντυπωσιασμού.

κάνε μου τι χάρι και ξαναδιάβασε τί σου είχα γράψει σε προηγούμενα post και πες μου πραγματικά σε ποιες από τις επόμενες αναρτήσεις σου, μου απάντησες με αυτό ακριβώς, δηλαδή την ειλικρινή διάθεση δημοκρατικού διαλόγου και όχι ανάρτηση συνθημάτων σε ένα πανό.
δεν υπάρχει μόνο το άσπρο και το μαύρο στη ζωή, δεν υπάρχει μόνο το ΥΠΕΡ ή το ΚΑΤΑ, υπάρχει και κάτι ενδιάμεσο. φαίνεται όμως οτι δεν θέλεις να το δεις

φιλικά πάντα









Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/12/2015 :  21:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτό θα πει αντιστέκομαι και πολεμάω το κατεστημένο, την εξουσία και το κεφάλαιο:

Στάχτη, οικογενειακή επιχείρηση 40 ετών

Για τον βιαστικό περαστικό ήταν ένα μαγαζί της γειτονιάς, μια συνοικιακή μπουτίκ. Για τους γνώστες ήταν ένα από τα καλά κρυμμένα μυστικά της πόλης, όπου κάποιος μπορούσε να βρει καλά και φθηνά ρούχα, ραμμένα στο χέρι. Για τους Εξαρχειώτες ήταν ένα από τα σήματα κατατεθέν της περιοχής, μια μικρή επιχείρηση που έζησε μια οικογένεια επί σαράντα και πλέον χρόνια, ένα μαγαζί με όνομα και επώνυμο, αυτό της κυρίας Μαρίας Θεολόγου.

Η ιστορία του τελείωσε βίαια προχθές το πρωί. «Δεν έμεινε τίποτα. Μας έχουν καταστρέψει ολοσχερώς», λέει στην «Κ» η ίδια. Ακόμη δεν το έχει χωνέψει. Ποιος κλήρος καταδίκασε το συγκεκριμένο μαγαζί; Ηταν λίγο πριν από τις 11 το πρωί, πολύ πριν ξεκινήσουν οι εκδηλώσεις για την επέτειο της δολοφονίας Γρηγορόπουλου, όταν άγνωστοι εκσφενδόνισαν βόμβα μολότοφ στο κατάστημα, με αποτέλεσμα να αρπάξει φωτιά. Ο χριστουγεννιάτικος στολισμός της βιτρίνας λαμπάδιασε. «Σαράντα λεπτά έκανε να έρθει η Πυροσβεστική», λέει η κ. Θεολόγου. «Μας έλεγαν ότι δεν μπορεί να κατέβει στο σημείο χωρίς τη συμπαράσταση της αστυνομίας. Οταν κατέβασαν μια διμοιρία των ΜΑΤ, ήρθε και το όχημα της Πυροσβεστικής». Αλλά η ζημιά είχε ολοκληρωθεί. Από θαύμα δεν κινδύνευσαν οι διπλανές επιχειρήσεις, το παιχνιδάδικο, ο φούρνος, η είσοδος της πολυκατοικίας.

Το Telino, όπως ονομαζόταν το μαγαζί (αν και η επωνυμία ήταν συνήθως κρυμμένη πίσω από την κατεβασμένη τέντα), ήταν για πάρα πολλά χρόνια το μαγαζί του πατέρα της, το οποίο αργότερα ανέλαβε η ίδια, το εργαλείο για να μεγαλώσει τα παιδιά της. Για δεκαετίες, η κ. Μαρία γέμιζε τη βιτρίνα της με τα συνολάκια που έραβε η ίδια στο υπόγειο. «Από αυτό το μαγαζί έζησα μια οικογένεια». Οταν πρόσφατα βγήκε στη σύνταξη, την μπουτίκ ανέλαβε ο γιος της που ήταν τότε άνεργος. «Τον βοηθάω κι εγώ», λέει χωρίς να προσέχει τον ενεστώτα. «Αλλά τώρα ήρθε το τέλος». Δεν μπορεί ακόμη να δώσει κάποια ερμηνεία. «Αυτό που βλέπω είναι ότι το κράτος δεν έχει καμία μέριμνα να υπερασπιστεί τις περιουσίες μας. Ο στόχος προφανώς είναι να φεύγουμε από εδώ. Οσοι παραμένουμε στο κέντρο και το κρατάμε ζωντανό να φεύγουμε».

Το Σαββατοκύριακο που πέρασε άφησε πίσω του κι άλλες καταστροφές. Πέντε αυτοκίνητα κάηκαν ολοσχερώς, πολλές πινακίδες οδοσήμανσης χρησιμοποιήθηκαν σαν κοντάρια στις οδομαχίες και οι στάσεις λεωφορείων από τα Προπύλαια προς την Ομόνοια είναι σπασμένες. Εως αργά χθες το βράδυ, η υπηρεσία καθαριότητας του Δήμου Αθηναίων αναζητούσε τα παγκάκια της πλατείας Εξαρχείων. «Τα “χάσαμε” την Παρασκευή το βράδυ, αλλά εντοπίσαμε τα τέσσερα από τα έξι σε δρόμους γύρω από την πλατεία λίγες ώρες μετά. Τα χρησιμοποιούν για να στήσουν οδοφράγματα. Τα επιστρέψαμε στη θέση τους, αλλά από το πρωί της Κυριακής αγνοούνται και πάλι», διηγείται υπάλληλος της υπηρεσίας καθαρισμού.

Το προσωπικό εδώ και τέσσερις ημέρες (σ.σ. από την ημέρα της γενικής απεργίας) προσπαθεί να συμμαζέψει την πόλη μαζεύοντας εντατικά σκουπίδια και οποιαδήποτε υλικά θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν ως «πολεμοφόδια», με αποκορύφωμα, βέβαια, τη δουλειά που χρειάστηκε μετά τα επεισόδια της Κυριακής. Η Αθήνα, ειδικά στην περιοχή των Εξαρχείων, από την πλευρά της δημοτικής αρχής είχε προετοιμαστεί για το χειρότερο. «Είχαμε μαζέψει όλους τους κάδους, 211 συνολικά και στα αντίστοιχα σημεία μαζεύαμε συνέχεια τα σκουπίδια εφόσον οι κάτοικοι τα κατέβαζαν. Μαζεύαμε επίσης οποιοδήποτε οικοδομικό υλικό, έτσι είχαμε ως δήμος λιγότερες καταστροφές», λέει ο αντιδήμαρχος καθαριότητας Ανδρέας Βαρελάς. Κάηκαν 12 κάδοι ανακύκλωσης από τη γύρω περιοχή όπου δεν είχε προβλεφθεί ότι θα επεκτείνονταν τα επεισόδια και 3 εντός των Εξαρχείων που δεν είχαν απομακρυνθεί. «Οι μεγαλύτερες καταστροφές συνέβησαν στις προσόψεις των πολυκατοικιών, στα μάρμαρα και στα πλακάκια. Μερικές έσπασαν εντελώς και θεωρώ ότι είναι δύσκολο οι άνθρωποι αυτοί να αποζημιωθούν», καταλήγει ο αντιδήμαρχος.

http://www.kathimerini.gr/841352/article/epikairothta/ellada/staxth-oikogeneiakh-epixeirhsh-40-etwn
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/12/2015 :  22:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Εντάξει δεν νομίζω ότι είναι το θέμα η οικογενειακή επιχείρηση (ραφείο?) που καήκε, ούτε πχ αν ο αναρχικός που είδα σε κάτι φώτο, φόραγε παπουτσι NIKE και μπλούζα ADIDAS.

Αυτά είναι το ίδιο λαϊκιστικά με αυτά που φωνάζουμε (ίσως βέβαια από τέτοιες μόνο ατάκες καταλαβαίνουν μερικοί...).

Το ίδιο άσχημο και ίσως και χειρότερο αντίκτυπο έχει αν καεί μια τράπεζα (χωρίς νεκρούς...) ή το ΠΛΑΙΣΙΟ που κάηκε.
Και πάλι, έστω και αν δεν το καταλαβαίνουν ορισμένοι, θα μείνουν έτσι η αλλιώς 5-10-15 άνθρωποι χωρίς δουλειά, ακόμα και αν δεν γίνει την επόμενη μέρα ακριβώς, θα γίνει σε 1 χρόνο σας λέω εγώ. Και μαζί με αυτούς, θα συμπαρασύρουν και πολλούς παρακάτω.

Στα άλλα που να αρχίσω και που να τελειώσω. το 2008 η γενιά των 700 ευρώ εξαγριώθηκε, και πήρε την κατάσταση στα χέρια της.
Σήμερα φτάσαμε στην γενιά των 500€.
Λίγο αντίσταση ακόμα σύντροφοι, και θα το πάμε στην γενικά των 300€.
Και θα λέτε, κοίτα επιβεβαιώθηκαμε.
Το ότι με την αξιοπρεπή διαπραγμάτευση, οι τράπεζες κοστίζουν λιγότερο από όσο η φωτογραφική μου μηχανή, στην Ειδομένη καμία πολυεθνική δεν μπορεί να διακινήσει πράγματα κτλ κτλ, είναι μάλλον τυχαίο, και δεν επηρεάζει την αγορά εργασίας. Ας είναι καλά οι καθαρίστριες.

Α και κάτι ακόμα.
Αν πω σε 1000 ανθρώπους,
"Προσπαθήστε να περάσετε από μπαλκόνι σε μπαλκόνι, και όποιος το καταφέρει έχει 1000€"
και κάποιος σκοτωθεί σε αυτήν την προσπάθεια, τότε ευθύνη φέρω ΚΑΙ εγώ.

Τι θέλω να πω.

Όταν κάποιος λέει,
"ελάτε στην Ελλάδα, θα σας φροντίσουμε, και θα σας αφήσουμε ελεύθερους να συνεχίσετε το ταξίδι"
και σε αυτήν την προσπάθεια, κάποιοι πνιγούν,
λυπάμαι που θα σας το χαλάσω, αλλά εκεί τους έσπρωξαν οι ψεύτικες υποσχέσεις, και οι φρούδες ελπίδες.
Ευθύνη για τους πνιγμούς έχουν όσοι τους κλείνουν το μάτι, και τους λένε κανένα πρόβλημα ελάτε.
Όσοι έλεγαν, αν ρθείτε θα απελαθείτε του αποθάρρυναν από ένα πολύ επικίνδυνο ταξίδι.
Αν γνώριζαν ότι δεν θα καταφέρουν κάτι, και θα απελαθούν, ΔΕΝ θα έρχονταν εξ'αρχης.
Πολλές όταν γίνεσαι "αυστηρός" (για μένα το σωστό δεν σημαίνει αυστηρό, αλλά εδώ δεν συμφωνούμε στα βασικά, θα συμφωνήσουμε στα πιο αφηρημένα...) στην ουσία είσαι καλός.

Πως, εξηγήστε μου, βρέθηκε, ο Μαροκινός πρόσφυγας στην Ειδομένη, για να πάθει ηλεκτροπληξία.
Ήταν πρόσφυγας? Ήταν λαθρομετάναστης?
Και πως διάολο βρέθηκε εκεί?

Ξέρω ξέρω, η κατάσταση στην Συρία.

Edited by - Deorum on 08/12/2015 22:19:38
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/12/2015 :  23:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το μαγαζί της κυρίας Μαρίας

Συντάκτης: Αντα Ψαρρά

Κάηκε προχθές στα Εξάρχεια στο πλαίσιο του «άγριου Δεκέμβρη» ένα μαγαζί ρούχων πάνω στη Θεμιστοκλέους.

Για προβοκάτσια από 4 ασφαλίτες που το έκαψαν επίτηδες, με την Πυροσβεστική να αργεί επίτηδες να έρθει, έγραψαν χθες ιστολόγια του αναρχικού αντιεξουσιαστικού χώρου.

Κάψανε σε «ζωντανή σύνδεση» οι κουκουλοφόροι μαγαζί στο αυτόνομο κράτος των Εξαρχείων, ισχυρίζονται δημοσιογράφοι και κανάλια εμπλουτίζοντας την είδηση με τις μολότοφ που βρέθηκαν στου Στρέφη.

Γεγονός είναι ότι το μαγαζί κάηκε, ότι οι μολότοφ και τα δακρυγόνα μονοπώλησαν, ως συνήθως, την προχθεσινή ημέρα κι ότι συνελήφθησαν κυρίως ανήλικοι. Τα «κέρδη» και τις «ζημιές» θα τις αποτιμήσει το κράτος και τα δικά του φερέφωνα, όπως θα τα αποτιμήσουν και οι υπερασπιστές του προχθεσινού «άγριου Δεκέμβρη».

Ολοι οι υπόλοιποι θα θυμόμαστε την άγρια εν ψυχρώ δολοφονία του Αλέξη Γρηγορόπουλου και το απίστευτο κύμα εξέγερσης που ξεσηκώθηκε τότε σε όλη τη νεολαία που ξεπέρασε τον φόβο και την απραξία και κατέβηκε στους δρόμους ζητώντας ξανά όλα όσα της στερούν, όπως στέρησαν τη ζωή του Αλέξη.

Παρόμοια κινήματα και εξεγέρσεις δεν αναπαράγονται όμως ούτε από επετείους ούτε από αφιερώματα ούτε από προαναγγελίες βίας. Μπορεί να είναι ένας εύκολος τρόπος για λίγους ή και πολλούς να θυμίσουν με εκρηκτικό τρόπο τη στράτευσή τους, όπως και για το σύστημα να ανακυκλώσει αποτελεσματικά την απέχθειά του για τα κινήματα της νεολαίας, αλλά όλα αυτά δεν πάνε ούτε ένα βήμα παρακάτω από το καμένο μαγαζί της κυρίας Μαρίας ή από ένα «απαλλοτριωμένο» ΑΤΜ.

Προφανώς και σε μας τους μεγαλύτερους δεν μας πέφτει λόγος αλλά σε όλους ίσως πέφτει έστω λίγη σκέψη. Ειδικά τώρα που μπροστά μας υπάρχει το φάσμα των ανυπεράσπιστων προσφύγων και η ρατσιστική εναντίον τους προπαγάνδα.
http://www.efsyn.gr/arthro/magazi-tis-kyrias-marias


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2015 :  08:48:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εκτός από το γεγονός ότι έκλεισα τα παράθυρα του σπιτιού μου, γιατί μύριζαν τα δακρυγόνα μέσα, δε γνωρίζω τι ακριβώς έχει συμβεί. Το παραπάνω δημοσίευμα ισχυρίζεται ότι από τις εκατοντάδες μολότωφ που έπεσαν από αναρχικούς η μία που έκαψε το μαγαζί έπεσε από ασφαλίτες?
Υπάρχει κάποιος πτυχιούχος στατιστικής να μας αναλύσει τις πιθανότητες?
Μήπως και αυτή που έπεσε σε μπαλκόνι σπιτιού ήταν από ασφαλίτες?
Μήπως και για τους νεκρούς της Μαρφίν φταίνε οι ασφαλίτες?
Μήπως τελικά στην Ελλάδα δεν έχουμε αναρχικούς, παρά μόνο ασφαλίτες?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/12/2015 :  09:07:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και για να μη δημιουργούνται παρανοήσεις, κατακρίνω κάθε μολότωφ που ρήφθηκε, από όποια πλευρά κι αν προήλθε και πιστεύω ότι όποιος την πέταξε θα έπρεπε αν βρεθεί αντιμέτωπος με τη δικαιοσύνη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 186 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000