Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 ανισοσκελία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

KONOSAL
Newbie Forum Runner

Greece
38 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 20/09/2015 :  09:53:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όταν το μήκος του ενός ποδιού είναι μεγαλύτερο από το μήκος του άλλου κατά 1 εκατοστό, αυτό θεωρείται πρόβλημα και αν ναι, με ποιο τρόπο αντιμετωπίζεται; Ευχαριστώ.

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2015 :  10:13:28  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάπου έχω διαβάσει ότι 1-2 εκατοστά είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού, όλοι δεν είμαστε 100% συμμετρικοί.
Πάντως έχω επίσης διαβάσει ότι η διάγνωση αυτή δεν είναι καθόλου εύκολη γιατί οι πιο πολλές μέθοδοι έχουν ελαττώματα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2015 :  11:25:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Κάπου έχω διαβάσει ότι 1-2 εκατοστά είναι στα πλαίσια του φυσιολογικού, όλοι δεν είμαστε 100% συμμετρικοί.
Πάντως έχω επίσης διαβάσει ότι η διάγνωση αυτή δεν είναι καθόλου εύκολη γιατί οι πιο πολλές μέθοδοι έχουν ελαττώματα



...Γιωργο, νομιζω οτι μεχρι 4 χιλιοστα θεωρειται φυσιολογικο, αλλωστε ολονων τα ποδια δεν εχουν το ιδιο μηκος το ενα με το αλλο!Οταν μετρηθει αποκλιση μεγαλυτερη του φυσιολογικου (με ειδικο ακτινολογικο οργανο, που επιτρεπει την συνεχομενη απεικονιση απο τη λεκανη μεχρι τα κατω ακρα του ποδιου), τοτε οι ορθοπεδικοι και φυσιοθεραπευτες συστηνουν ειδικους ορθοτικους πατους, ωστε να μην επιβαρυνονται τα ισχια στο τρεξιμο!Προσωπικα, εχω ανισοσκελια 6 χιλιοστων...κι ο φυσιοθεραπευτης μου με παρεπεμψε κατευθειαν στος ειδικους πατους, οι οποιο ωστοσο δεν με βολεψαν, αλλα ουτε κι εξυπηρετησαν τον σκοπο τους,αφου εξακολουθουσα να τραυματιζομαι συχνα ποτε στο ενα ισχιο και ποτε στο αλλο ... και γι'αυτο με δικη μου πρωτοβουλιο τους εγκατελειψα ... κι εκτοτε εχω δει μεγαλη προοδο, αφου βελτιωσα την τεχνικη μου στο τρεξιμο κι απαλλαχθηκα απο τις ενοχλησεις στα ισχια!Στη περιπτωση μου φυσικα, βοηθησε σημαντικα το ανυποδητο τρεξιμο! Τωρα 1 εκατοστο ανισοσκελια μου φαινεται μεγαλη ... κι ειναι θεμα ειδικου να την αξιολογησει, αλλα, αν δεν κανω λαθος, ο Κεντερης, που ετρεχε με ειδικα παπουτσια για το θεμα αυτο, ειχε κοντα στα 2 εκατοστα ανισοσκελια...οποτε για ολα υπαρχουν λυσεις!!!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hlias_3
Forum-Runner

Greece


117 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2015 :  13:03:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και γω με ανισοσκελία περίπου 1 εκατοστό και με πολύ μικρή καμάρα στο πέλμα σώθηκα με τους πάτους. Πριν οι πόνοι στο πέλμα και στην περιοχή των αστραγάλων ήταν αφόρητοι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/09/2015 :  13:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Η ανισοσκελία είναι ένα εύρημα και δεν μπορεί εύκολα να κατηγορηθεί για προκλητικός παράγοντας συμπτωμάτων. Η αρθρογραφία δεν το υποστηρίζει απόλυτα και μέχρι να υπάρξουν ισχυρές αποδείξεις δεν μπορεί να θεωρηθεί αιτία πρόκλησης συμπτωμάτων.

Επομένως, δεν μπορεί να θεωρηθεί "πρόβλημα", ειδικά αν δεν υπάρχει συμπτωματολογία.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000