Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Θλάσεις...Πρόληψη & Αποκατάσταση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 5

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 01/03/2006 :  10:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλοι...είμαι σίγουρος ότι σχεδόν όλοι έχουμε νιώσει τον πόνο που δημιουργεί μια θλάση (συνήθως στην γάμπα).
Εγώ έπαθα πρόσφατα μια καλή σε 5Χ5 και χτές άλλη μια στο τέννις.
Παρόλο που έκανα προθέρμανση και τις δύο φορές την "πάτησα".
Εσείς τι κάνετε για προθέρμανση και για αποκατάσταση μετά από την(φτού..μακρυά από εμάς)θλάση

kkoum
Newbie Forum Runner



16 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2006 :  13:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλό είναι πριν την προπόνηση να χρησιμοποιείς λάδι προθέρμανσης(για μασάζ με καμφορά)
κάνεις μασάζ στα πόδια για 1-2 λεπτά. Αυξάνει την αιμάτωση των μυών και βοηθάει πολύ.
Για την θλάση θερμαντική αλοιφή (bengay ή άλλη)στο σημείο 2-3 φορές την ημέρα.Για καλύτερα και πιο γρήγορα αποτελεσματα χαλαρή επίδεση του σημείου μετά την αλοιφή.
αποχή η χαλαρό τρεξιμο μέχρι να υποχωρήσει.

"It's not the will to win, but the will to prepare to win that makes the difference."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Monik
Advanced Forum-Runner

233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/03/2006 :  19:11:37  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Monik Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
THANOS_KTM,
milame gia thlash, h' krampes? Thlaseis toso konta h mia sthn allh; Krima einai...

An ontws einai thlaseis, mhpws gyrises se proponhsh pio grhgora ap' oti eprepe;

Den eimai fysikotherapeyths, alla zesto sth thlash;;; Alloi;

An einai krampes, prosexe thn... enydatwsh soy...

"All I have in this world is my balls, and my word, and I don't break 'em for no one!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2006 :  12:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Monik.....μάλλον θλάσεις πρέπει να είναι και δυστηχώς είναι αρκετά κοντά η μια στην άλλη.Το προπερασμένο Σάββατο έπαθα την πρώτη στο 5Χ5 και για 2-3 μέρες δεν μπορούσα να περπατήσω από τον πόνο (βέβαια έβαλα βολταρέν μετά το 5χ5 και δεν ξέρω αν αυτό έφταιγε) και μετά από 11 μέρες η δεύτερη στο τέννις...ενώ δεν ένιωθα κανένα πόνο ή έστω "τσίμπημα".Αυτή την φορά έβαλα πάγο για κανα20λεπτο και μετά έκανα το "διαλειματικό κρύο μπάνιο" και δεν με πόναγε πολύ την επόμενη μέρα.
Για να δούμε τι θα γίνει...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Monik
Advanced Forum-Runner

233 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/03/2006 :  15:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Monik Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
9 στις 10 περιπτώσεις πάντως θα προτιμούσα τον πάγο.
Και πάλι, δεν είμαι φυσικοθεραπευτής βέβαια...
Ελπίζω το ζέσταμά σου να είναι καλό!
Καλό θα ήταν να τα κοιτάξεις και τα δύο...

"All I have in this world is my balls, and my word, and I don't break 'em for no one!"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bullenbeiser
Newbie Forum Runner

5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2007 :  20:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το μεγαλυτερο προβλημα μου με οτι αθλημα και αν ασχοληθηκα στα 30 χρονια της ζωης μου ειναι οι καταραμενες θλασεις. Πολλες θλασεις αφυσικες σε συχνοτητα και αριθμο! Αυτη τη στιγμη ειμαι με μια στον τετρακεφαλο. Το περιεργο με την περιπτωση μου ειναι οτι ποτε δεν παθαινω θλαση κρυος! Παντα προς το τελος της προπονησης! Αυτη στον τετρακεφαλο την επαθα μετα το 11ο χιλιομετρο!! Επισης εχω παρατηρησει οτι μου συμβαινουν οταν ειμαι σε φουλ φορμα για τα δεδομενα μου.
Ειμαι 1.85, 81 κιλα, τρεχω σε στιβο και στο συγγρου με kayano, εχω κανει εξετασεις αιματος για ελλειψη μεταλλων και ηταν παντα οκ.
Μπορει καποιος να σκεφτει κατι που ενδεχεται να μην κανω σωστα..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fanis.
Advanced Forum-Runner

Greece


373 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/08/2007 :  02:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τα ιδια επαθα κι εγω χθες με μια παλια θλαση στην δεξια μου γαμπα.μετα απο ενα μισαωρο στο στιβο των βοηθητικων του ΟΑΚΑ αρχισε παλι να με ενοχλει.δεν μπορω να καταλαβω το γιατι,αφου δεν ζορισα καθολου τον εαυτο μου.εβαλα παγο αμεσως οταν γυρισα σπιτι αλλα και σημερα αισθανομαι μια μικρη ενοχληση.θα παω αυριο στον ορθοπεδικο να μου πει τι γινετε και δεν λεει να με αφησει.ειχα κανει και φυσιοθεραπειες τοτε που την επαθα για πρωτη φορα.λετε να φταιει που ειναι πολυ σκληρο το ταρταν εκει???τι να κανω εχω απελπιστει....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/08/2007 :  09:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Fanis.

τα ιδια επαθα κι εγω χθες με μια παλια θλαση στην δεξια μου γαμπα.μετα απο ενα μισαωρο στο στιβο των βοηθητικων του ΟΑΚΑ αρχισε παλι να με ενοχλει.δεν μπορω να καταλαβω το γιατι,αφου δεν ζορισα καθολου τον εαυτο μου.εβαλα παγο αμεσως οταν γυρισα σπιτι αλλα και σημερα αισθανομαι μια μικρη ενοχληση.θα παω αυριο στον ορθοπεδικο να μου πει τι γινετε και δεν λεει να με αφησει.ειχα κανει και φυσιοθεραπειες τοτε που την επαθα για πρωτη φορα.λετε να φταιει που ειναι πολυ σκληρο το ταρταν εκει???τι να κανω εχω απελπιστει....




Φανη μια ειναι η λυση.ΜΑΣΑΖ.Μια φορα την εβδομαδα αλλα αθλητικο μασαζ πονος οχι χαιδεματα.
Εγω πηγαινω οπως ειπα μια φορα την εβδομαδα και με βοηθαει παρα πολυ
πλεον το αρχιζω να το ξεχναω.
Τωρα εχω εναν πονο στην πελματιαια κυριως πισω στην φτερνα και προσπαθω να το καταλαγιασω με μπαλακι,διατασεις και παγο μετα αλλα δεν βλεπω και δραστικα αποτελεσματα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/08/2007 :  11:22:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητοι Φανη και Σαββα, δεν μπορω να σας βοηθησω στο προβλημα σας, αλλα εσεις μπορειτε να βοηθησετε εμενα!!
1. Φανη : Ειναι ευκολη η προσβαση στο ΟΑΚΑ, και απο που? Ειναι ελευθερη η εισοδος στον πασα εις ή χρειαζεται καποιου ειδους εγγραφη/συμμετοχη δεν-ξερω-εγω?
2. Σαββα : Που κανεις το αθλητικο μασαζ και ποσο κοστιζει?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fanis.
Advanced Forum-Runner

Greece


373 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/08/2007 :  15:37:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by YIANNIS

1. Φανη : Ειναι ευκολη η προσβαση στο ΟΑΚΑ, και απο που? Ειναι ελευθερη η εισοδος στον πασα εις ή χρειαζεται καποιου ειδους εγγραφη/συμμετοχη δεν-ξερω-εγω?



η εισοδος ειναι ελευθερη οχι μεσα στο ΟΑΚΑ αλλα διπλα στα βοηθητικα του,απλα ζητανε να προσκομισεις καποια χαρτια απο γιατρο δημοσιου νοσοκομειου οτι εισαι ενταξει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2010 :  10:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πώ πώ...πότε περάσανε 4 χρόνια από το πρώτο πόστ?

Δυστηχώς το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει και δεν ξέρω τι να κάνω.Στο Nikerun της περασμένης Κυριακής ενώ είχα κάνει ζέσταμα και διατάσεις για αρκετή ώρα και ένιωθα μια χαρά,εκεί που άρχισα να ξεμπουκώνω και να πηγαίνω με 4.5min/km....πάρταααα πάλι στην δεξιά γάμπα.
Εχω απογοητευτεί....θα χάσω και το Alpamayo ξανά,και θα με κοροιδεύει και ο ttsog.

Μάλλον δεν με θέλει το τρέξιμο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ttsog
Senior Forum-Runner

Greece


835 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2010 :  10:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Visit ttsog Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by THANOS_KTM

Πώ πώ...πότε περάσανε 4 χρόνια από το πρώτο πόστ?

Δυστηχώς το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει και δεν ξέρω τι να κάνω.Στο Nikerun της περασμένης Κυριακής ενώ είχα κάνει ζέσταμα και διατάσεις για αρκετή ώρα και ένιωθα μια χαρά,εκεί που άρχισα να ξεμπουκώνω και να πηγαίνω με 4.5min/km....πάρταααα πάλι στην δεξιά γάμπα.
Εχω απογοητευτεί....θα χάσω και το Alpamayo ξανά,και θα με κοροιδεύει και ο ttsog.

Μάλλον δεν με θέλει το τρέξιμο.




Όχι ρε Θάνο! Πάλι; Εγώ να σε κοροϊδέψω ρε φίλε γιατί; Αφού επίτηδες το κάνεις για να την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια από τους αγώνες :) Περαστικά Θάνο και γρήγορα στον φυσιοθεραπευτή, αλλά πρέπει να βρεις γιατί συμβαίνει συνέχεια αυτό. Δεν θα έρθεις την Κυριακή ούτε για καφεδάκι;

Run To The Hills, Run For Your Lives...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

THANOS_KTM
Elite Forum-Runner

Greece


1765 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/05/2010 :  10:39:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ttsog

quote:
Originally posted by THANOS_KTM

Πώ πώ...πότε περάσανε 4 χρόνια από το πρώτο πόστ?

Δυστηχώς το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει και δεν ξέρω τι να κάνω.Στο Nikerun της περασμένης Κυριακής ενώ είχα κάνει ζέσταμα και διατάσεις για αρκετή ώρα και ένιωθα μια χαρά,εκεί που άρχισα να ξεμπουκώνω και να πηγαίνω με 4.5min/km....πάρταααα πάλι στην δεξιά γάμπα.
Εχω απογοητευτεί....θα χάσω και το Alpamayo ξανά,και θα με κοροιδεύει και ο ttsog.

Μάλλον δεν με θέλει το τρέξιμο.




Όχι ρε Θάνο! Πάλι; Εγώ να σε κοροϊδέψω ρε φίλε γιατί; Αφού επίτηδες το κάνεις για να την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια από τους αγώνες :) Περαστικά Θάνο και γρήγορα στον φυσιοθεραπευτή, αλλά πρέπει να βρεις γιατί συμβαίνει συνέχεια αυτό. Δεν θα έρθεις την Κυριακή ούτε για καφεδάκι;

Run To The Hills, Run For Your Lives...



Ασε Τάκη γιατί τα έχω πάρει στο κρανίο πολύ άσχημα.
Και μετά σου λένε μάζεψε πόντους για τον Ολυμπο...πώς?Αφού την μισή χρονιά είμαι τραυματίας και την αλλη μισή προσπαθώ να επανέλθω.
Γ@μώ την γκαντεμιά μου μέσα.
Εχω απογοητευτεί πάρα πολύ....να μην έχω πρόβλημα αντοχής και να με προδίδουν τα πόδια μου συνέχεια.
Αφού από αυτό τον φόβο,κάνω ποιό πολλές φορές ποδήλατο και λιγότερο τρέξιμο για να μην πάθω κάποια "αβαρία" στα πόδια.
Αφού σκέφτομαι να αλλάξω ακόμα και φυσιοθεραπευτή(που έχει γίνει φίλος τώρα πιά τόσες φορές που έχω πάει)μπάς και φταίει αυτός.ΟΛΑ ΜΟΥ ΦΤΑΙΝΕ.
Την Κυριακή θα ερθω μάλλον ,και σκέφτομαι να περπατήσω την μικρή διαδρομή.....μέχρι να τελειώσει ο Μαραθώνιος θα έχω τερματίσει και εγώ.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mikeref
Newbie Forum Runner

26 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/05/2010 :  19:58:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σας, αν και δεν είμαι ειδικός πιστεύω ο πάγος βοηθάει για τον πόνο και μετά από προπόνηση,το βραδάκι πριν τον ύπνο σε ένα κουβά καυτό νερό και πράσινο σαπουνάκι [που έχει θεραπευτικές ιδιότητες] με καλό τρίψιμο χαλαρώνουν οι μυς και κατεβαίνει και το γαλακτικό οξύ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

merlin
Newbie Forum Runner



18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/05/2010 :  20:03:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ego pantos exo parei afto kai me voithise poli

http://www.new-life.com.gr/product_info.php?products_id=610
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis
Forum-Runner

Greece
181 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2010 :  15:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΦΙΛΕ ''ΜΕRLIN'' ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΠΙΟ ΣΑΦΗΣ; Π.Χ ΤΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΣ ΚΑΙ ΕΙΔΕΣ ΒΕΛΤΙΩΣΗ, ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ Κ.Τ.Λ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 5 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000