Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Ψυχολογικος τοίχος...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 14/10/2015 :  10:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πώς αντιμετωπιζουμε τον ψυχολογικό τοίχο πάνω στον οποίο σπάμε τα μούτρα μας, έτσι, στο πουθενά;
Είμαι νέος στο σπορ, πρώην χοντρός, που πάντα παλεύω με τα πανω-κατω στο βάρος μου.
Προσπαθούσα με το myasics να προπονηθω για να κάνω κάτω από μια ώρα στο δεκαρι του ΚΜΑ. Έκανα 5ρια κάτω από 30min, έκανα δύο 7ρια με 6-6:10/κμ,πάντα ήμουν μέσα στα όρια του προγράμματος και άνετα.
Και ξαφνικά... Μπαμ!
Μεγάλο πρόβλημα στη δουλειά, αλλά δεν με πήρε από κάτω, προσπαθώ να το ξεπεράσω, νιώθω γενικά καλά.
Αλλά τα πόδια δεν πάνε. Στην πρώτη προσπάθεια μετά, το 7ρι, εγινε 4,5ρι. Το απεδωσα στον κακό ύπνο. Έκανα μια διαλειμματικη, οκ. Μετά είχα σήμερα άλλο ένα 7ρι, στα 4 χμ απλά σταμάτησα. Το πήγαινα ήδη αργά, αλλά ξαφνικά γύρισε ένας διακόπτης και τέλος. Είχα ιδρύσει ελάχιστα και τώρα νιώθω σαν να μην έτρεξα καθόλου.
Το πρόγραμμα μετά έχει 10ρια, ούτε κατά διάνοια να τα κάνω. Πάει ο στόχος για τον ΚΜΑ. Σκέφτομαι να το αλλάξω με στόχο το 10ρι του ΣΔΥΑ δύο εβδομάδες αργότερα. Σκέφτομαι να αρχίσω απλά να τρέχω χωρίς σκοπό και στόχο, αλλά δεν είναι του χαρακτήρα μου. Άσε που έχω ανάγκη κάτι να πηγαίνει καλά αυτή ζωή μου αυτή την περίοδο...
Απλά τον πόνο μου λέω σε κάποιους που ίσως το έχουν περάσει... :(

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2015 :  11:18:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλε γιατι πηγε περιπατο το 10αρι? Τρεχα χωρις προγραμμα και χρονικο στοχο μεχρι τοτε, και το 10αρι θα το βγαλεις μια χαρα, εστω κι αν ριξεις λιγο την ταχυτητα σου στις ανηφορες. Αφου βγαζεις 7αρια στο 6, εννοειται οτι θα βγαλεις και το 10αρι. Απλα δε θα στοχευσεις σε χρονο σε πρωτη φαση. Πηγαινε, τρεξε χαλαρα, ζησε την εμπειρια του αγωνα και του τερματισμου στο Καλλιμαρμαρο και προσπαθησε στη συνεχεια για καλυτερο χρονο στο ΣΔΥΑ που ειναι και πιο ευκολη η διαδρομη.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2015 :  12:13:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...το τρέξιμο με τόσο κόσμο και "τζερτζελέ" αλλά και ο τερματισμός στο Καλλιμάρμαρο μάλλον θα σε ενθουσιάσουν και θα σου δώσουν "αυτό" το κάτι παραπάνω που θέλεις για να συνεχίσεις την προσπάθειά σου!
Μην εγκαταλείψεις λοιπόν τη συμμετοχή σου στο 10άρι του ΑΜΑ, όπως τόνισε και η Μαρία!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2015 :  12:41:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το θέμα δεν αφορά αν θα τρέχεις χωρίς σκοπό και στόχο αλλά το πόσο ευέλικτος είσαι για να αναπροσαρμόζεις σκοπούς και στόχους ανάλογα με την ισχύσουσα κατάσταση.
Εννοείτε κατεβαίνεις στο 10άρι και πίστεψε με θα το ευχαριστηθείς ειδικά στον τερματισμό (όπως είπε και ο Μανώλης)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

costasz
Forum-Runner



114 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2015 :  13:31:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το τρέξιμο , για τους μη εθισμένους σε αυτό , λειτουργεί συχνά όπως το αλκοόλ : Αν είσαι καλά ψυχολογικά σε ανεβάζει , αν δεν είσαι καλά σε αποτελειώνει. Επιπροσθέτως , σε περιόδους που το σώμα είναι στρεσαρισμένο , το να θέτεις αυστηρούς χρονικούς στόχους στην προπόνησή σου απλώς επιτείνει την παραγωγή στρεσογόνων ορμονών και λογικά σε οδηγεί σε "ψυχολογικό τοίχο". Εγώ θα σου πρότεινα δυο πράγματα. Πρώτον , να βρεις εναλλακτικούς τρόπους να αποφορτιστείς σταδιακά από την πίεση της καθημερινότητας που είναι και το σημαντικότερο. Δεύτερον , να συνεχίσεις τις προπονήσεις σου χωρίς "όρια" και χωρίς "πρόγραμμα" . Δεν σου είναι απαραίτητο. Βάλε σαν στόχο το να κάνεις μια προπόνηση (πχ 10χλμ)και απλώς να την βγάλεις. Ακόμα καλύτερα τρέξε "naked" (χωρίς ρολόι, gps και γκάτζετ) και επικεντρώσου στην αναπνοή σου , στη χαρά του τρεξίματος και στο να χαζεύεις την διαδρομή. Μη ανησυχείς για τον χρόνο στόχο που έχεις για τον αγώνα. Η αποδοσή σου στον αγώνα θα είναι 10-15% αυξημένη λόγω αδρεναλίνης και όσων είπαν οι προλαλήσαντες. Μπορείς να τα καταφέρεις άνετα , φτάνει να χαλαρώσεις και να μην πιέζεις τον εαυτό σου. Το τρέξιμο όπως και η ζωή εν γένει θέλει ευελιξία και προσαρμοστικότητα. Δεν είναι όλα "Ταν ή επι τας".

Εύχομαι τα καλύτερα για τα προβλήματα που σε απασχολούν.

Ή λέγε τι σιγής κρείττον, ή σιγήν έχε.

Edited by - costasz on 14/10/2015 13:36:32
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2015 :  13:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σκόρπιες σκέψεις: Να μην αγχώνεσαι, να μην πιέζεις τον εαυτό σου να τρέξει. Ίσως να τον πιέζεις λίγο. Ψάξε μέσα σου, βρες κάποιες ισορροπίες, προσπάθησε να βρεις έναν "εσωτερικό" λόγο για να τρέχεις. Περίμενε να σου λείψει. Βάζε μουσική που σ' αρέσει.

Το τρέξιμο, για μένα, είναι ευχαρίστηση, όχι καταναγκασμός, αλλά για τον κάθε ένα είναι διαφορετικό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

as400
Advanced Forum-Runner

Greece
364 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2015 :  15:21:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οντως το τρεξιμο μας δινει χαρα , ευχαριστηση ,ικανοποιηση και ενα σορο αλλα συναισθηματα .........τι κανουμε ομως αν τα εξωαθλητικα μας προβληματα μας κανουν το τρεξιμο βασανιστηριο ????
Ετσι την πατησα σε μαραθωνιο στο εξωτερικο και εβγαλα 15-20χλμ περπατωντας , μονο και μονο για να παρω το μεταλιο

AS400
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2015 :  15:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by as400

Οντως το τρεξιμο μας δινει χαρα , ευχαριστηση ,ικανοποιηση και ενα σορο αλλα συναισθηματα .........τι κανουμε ομως αν τα εξωαθλητικα μας προβληματα μας κανουν το τρεξιμο βασανιστηριο ????
Ετσι την πατησα σε μαραθωνιο στο εξωτερικο και εβγαλα 15-20χλμ περπατωντας , μονο και μονο για να παρω το μεταλιο

AS400



Ειχες κανει σωστη για τα δεδομενα σου προετοιμασια πριν φτασεις στο μαραθωνιο και απλα τη μερα εκεινη ησουν τοσο χαλια ψυχολογικα που ουσιαστικα εγκατελειψες τον αγωνα ή λογω των διαφορων προβληματων που αντιμετωπιζες δεν μπορεσες να κανεις σωστη προετοιμασια με αποτελεσμα να πας σχεδον απροετοιμαστος και να βρεις τοιχο στον αγωνα? Γιατι αλλο το ενα αλλο το αλλο. Αν η ψυχολογικη μας κατασταση δε μας επιτρεπει να κανουμε σωστη προετοιμασια, μαραθωνιο δεν τρεχουμε. Για 10αρι ομως αλλαζει το πραμα.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MANOLIS
Great Master of Literature



1704 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2015 :  15:31:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ρε Μπαλατσουκα, μη δινεις συμβουλες, ποσες φορες θα στο πω, αν μ ακουσεις τοτε παιρνεις αυτοματως το δικαιωμα να μεταλαμπαδευεις, μεχρι τοτε το μπουλο, να μιλας μονο με τον Κιολε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

as400
Advanced Forum-Runner

Greece
364 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2015 :  15:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Elda ......η προετοιμασια ηταν για ενα χρονο γυρο στο 3:50 και ειχε παει αρκετα καλα, αλλα δυστυχως ηταν και δυστυχως συνεχιζουν να ειναι τα προβληματα τοσο πολλα που καποια στιγμη ειχα μπουκωσει και δεν ειχα ορεξη να κανω μετρο .
Φαντασου οτι ειχα 400 μετρα για τον τερματισμο και δεν ειχα ορεξη να τα κανω τρεχοντας για να βγαλω ωραιες φωτο .



AS400
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2015 :  15:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MANOLIS

ρε Μπαλατσουκα, μη δινεις συμβουλες, ποσες φορες θα στο πω, αν μ ακουσεις τοτε παιρνεις αυτοματως το δικαιωμα να μεταλαμπαδευεις, μεχρι τοτε το μπουλο, να μιλας μονο με τον Κιολε



...διότι εσύ 9 στις 10 φορές έχεις δίκιο και τη μία που δεν έχεις, δικαίως δεν έχεις!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2015 :  15:49:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by unforgiven

Πώς αντιμετωπιζουμε τον ψυχολογικό τοίχο πάνω στον οποίο σπάμε τα μούτρα μας, έτσι, στο πουθενά;
Είμαι νέος στο σπορ, πρώην χοντρός, που πάντα παλεύω με τα πανω-κατω στο βάρος μου.
Προσπαθούσα με το myasics να προπονηθω για να κάνω κάτω από μια ώρα στο δεκαρι του ΚΜΑ. Έκανα 5ρια κάτω από 30min, έκανα δύο 7ρια με 6-6:10/κμ,πάντα ήμουν μέσα στα όρια του προγράμματος και άνετα.
Και ξαφνικά... Μπαμ!
Μεγάλο πρόβλημα στη δουλειά, αλλά δεν με πήρε από κάτω, προσπαθώ να το ξεπεράσω, νιώθω γενικά καλά.
Αλλά τα πόδια δεν πάνε. Στην πρώτη προσπάθεια μετά, το 7ρι, εγινε 4,5ρι. Το απεδωσα στον κακό ύπνο. Έκανα μια διαλειμματικη, οκ. Μετά είχα σήμερα άλλο ένα 7ρι, στα 4 χμ απλά σταμάτησα. Το πήγαινα ήδη αργά, αλλά ξαφνικά γύρισε ένας διακόπτης και τέλος. Είχα ιδρύσει ελάχιστα και τώρα νιώθω σαν να μην έτρεξα καθόλου.
Το πρόγραμμα μετά έχει 10ρια, ούτε κατά διάνοια να τα κάνω. Πάει ο στόχος για τον ΚΜΑ. Σκέφτομαι να το αλλάξω με στόχο το 10ρι του ΣΔΥΑ δύο εβδομάδες αργότερα. Σκέφτομαι να αρχίσω απλά να τρέχω χωρίς σκοπό και στόχο, αλλά δεν είναι του χαρακτήρα μου. Άσε που έχω ανάγκη κάτι να πηγαίνει καλά αυτή ζωή μου αυτή την περίοδο...
Απλά τον πόνο μου λέω σε κάποιους που ίσως το έχουν περάσει... :(



Βασιλη θα σου δωσω μια φιλικη συμβουλη - ΒΓΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ !!!
Τοσες ωραιες διαδρομες εχει γυρω απο την περιοχη σου, κανε τον κοπο και τρεξε σε καποια απο αυτες η κατεβα Φλοισβο.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2015 :  15:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by as400

Elda ......η προετοιμασια ηταν για ενα χρονο γυρο στο 3:50 και ειχε παει αρκετα καλα, αλλα δυστυχως ηταν και δυστυχως συνεχιζουν να ειναι τα προβληματα τοσο πολλα που καποια στιγμη ειχα μπουκωσει και δεν ειχα ορεξη να κανω μετρο .
Φαντασου οτι ειχα 400 μετρα για τον τερματισμο και δεν ειχα ορεξη να τα κανω τρεχοντας για να βγαλω ωραιες φωτο .



AS400



Καταλαβα. Κριμα που ο χρονος στοχος δεν μπορεσε να λειτουργησει ως κινητρο να σου αλλαξει την ψυχολογια εστω και γι αυτες τις 4 ωρες. Εγω απο την αλλη προσπαθω να πιεζω τον εαυτο μου να μην αφηνει το τρεξιμο, ειδικα οταν δεν ειμαι καλα. Μπορει να μειωνω χλμ και ταχυτητες αν δεν εχω πολλη ορεξη, αλλα προσπαθω να κρατιεμαι στις επαλξεις. Ευχομαι να βελτιωθει η κατασταση σου οσο γινεται και να επανελθει η διαθεση σου για τρεξιμο, γιατι αυτο ειναι το σημαντικοτερο, η διαθεση.

_________________________________________________
T' όνειρο ειναι τα φτερά μα αν θελεις να πετάξεις
πρέπει και την αλήθεια σου λίγο να την πειράξεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2015 :  16:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Για άλλους το τρέξιμο ειναι αγχολυτικό. Έχουν προβλήματα και νιώθουν την ανάγκη να τρέξουν.

Για άλλους είναι ευχαρίστηση.
Εγώ είμαι στην ευχαρίστηση.
Αυτό σημαίνει ότι όταν έχω προβλήματα, δεν έχω και όρεξη να τρέξω.
Πως μπορείς να "διασκεδάσεις" όταν σε απασχολεί κάτι έντονα?
Δεν μπορείς.
Και δεν μιλάω για θέμα ελεύθερου χρόνου, το λιγότερο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

bertz
Forum-Runner

104 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2015 :  16:45:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Σίγουρα παίζει ρόλο και ο ψυχολογικός παράγοντας,αλλά πολλές φορές,πίσω απ'αυτόν τον τοίχο κρύβεται και η σωματική κούραση...Δεν λεω,καλοί είναι οι στόχοι αλλά στο κατω κατω για την παρτυ μας τρεχουμε και για την ευχαρίστησή μας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

samis
Forum-Runner

Greece
121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/10/2015 :  16:47:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
χα χα απο θεωρίες και συμβουλές είμαστε γεμάτοι... Ζήσε την στιγμή , μαγικά ραβδάκια υπάρχουν , αρκεί να σκύψεις να τα πάρεις. Η απόλυτη συνταγή : ποιά ώρα νιώθεις δυνατός ?βράδυ? πρωί-πρωί ? μην βάλεις άλλη σκέψη , βάλε τα παπουτσάκια σου και βγές , φύγε , άδειασε , πέταξε ότι βάρη έχεις , αλάφρωσε και τότε θα δεις ότι τρέχω σημαίνει είμαι ελεύθερος να ζω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000