Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Ξαφνικά Υψηλή Πίεση........
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 19/10/2015 :  23:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και ενώ χθες κάναμε τα τελευταία 28,5 χλμ και όλα πήγαιναν καλύτερα από πέρισυ σήμερα ξύπνησα με τρομερή κόπωση....Βασικά δεν με κράταγαν τα πόδια μου....παίρνω την πίεση μου 16 η μεγάλη 12 η μικρή....και ο φαρμακοποιός να μου λέει είναι υψηλή και τίποτα άλλο....
ΔΕΝ ΣΧΟΛΙΑΖΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ Ε.Σ.Υ... ΣΕ ΑΛΛΟ ΠΟΣΤ!!!!ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ...ΑΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΘΩ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!!
Προφανώς η κούραση σε συνδυασμό με φόρτωμα μαγνησιου και ηλεκτρολυτων που ειναι τουμπανο σε νατριο καλλιο συν το αγχος στην δουλεια εφεραν τα αποτελεσματα αυτα....τωρα παρακολουθηση και βλεπουμε....και ξεκουραση............ετσι και αλλιως το ραντεβου με τους γιατρους ειχε κλειστει απο καιρο....


Δεν προλαβαίνω.......

Edited by - giakos on 19/10/2015 23:11:36

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2015 :  23:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχει να κάνει η υψηλή πίεση με κόπωση και αδυναμία στα πόδια?

Κατα τα άλλα περαστικά, απευθύνσου σε κάποιον γιατρό, ιστορικό, ηλικία, κτλ πολλά παίζουν ρόλο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2015 :  23:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η κουραση ηταν το αποτελεσμα.....η αφορμη να μετρησω πιεση...διαφορετικα δεν θα το επαιρνα χαμπαρι....εν πασει περιπτωση θα κανω τα απαραιτητα τεστ....triplex-holter και τεστ κοποσεως εκανα τον μαρτη...ολα καλα....η ζημια μαλλον εγινε απο κατι ηλεκτρολυτες lanes που εχουν 707 mg νατριο και 300 mg καλιο...και χθες ηπια 2 ταμπλετες...και μαγνησιο....
Με την ευκαιρια αγορασα ενα πιεσομετρο να υπαρχει.....

Δεν προλαβαίνω.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2015 :  23:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
δεν νομιζω οι ηλεκτρολυτες να σου ανεβαζουν τοσο πολύ την πίεση, ειδικά όταν τους παίρνεις στην άσκηση.

δλδ αν φαει κάποιος μια σακούλα πατατάκια τι πρέπει να κάνει, να πάθει απευθείας ανακοπή?
ή λίγη φέτα, ή τηγανιτές πατάτες (με αλάτι) κτλ?

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/10/2015 :  23:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε αυτές τις περιπτώσεις το κοιτάς για μερικές μέρες συνεχόμενα. Πρωί βράδυ. Να δεις αν ήταν κάποια σύμπτωση της μίας φοράς.
Πάντως όπως και να έχει... απευθύνσου σε ειδικό.
Περαστικά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vaterman
Senior Forum-Runner

Greece
1020 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2015 :  17:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω πίεση υψηλή σταθερά κ πέρνω χάπι... ( τώρα τί κάνει ένας Θεός ξέρει... χαχα Η πιο σημαντική συμβουλή που μου έδωσαν οι καρδιολόγοι? ΠΕΤΑ ΤΟ ΠΙΕΣΟΜΕΤΡΟ!!! Σου γίνεται έμμονη ιδέα και πραγματικά χειροτερεύει την κατάσταση... Υγιεινή διατροφή μόνο... (πράγμα που μόνο το αντίθετο κάνω προσωπικά )

ΔΕΝ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΜΕ ΠΟΤΕ!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2015 :  18:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
vaterman εισαι θεος.....βασικα το χαπι που πρεπει να παιρνουμε ολοι ειναι Γραψαρχ....

Δεν προλαβαίνω.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cardiorun
Forum-Runner

Greece
115 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2015 :  18:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σίγουρα η διατροφή παιζει ρόλο σε αρκετους με υπέρταση ιδίως το φανερό ή κρυφό αλάτι και πιθανότητα η κατάχρηση ηλεκτρολυτών.
Υπάρχουν περιπτώσεις αθλητών όπως π.χ ο Scott Jurrek που κατάφεραν μόνο με μη φαρμακευτικους τρόπους να ρυθμισουν την' υπέρταση.Αλλά δεν ισχύει για όλους.Αν μετα απο παρακολούθηση επιμένει μπορεί να χρειαστει φαρμακ αγωγή.
Όσον αφορα τα πιεσόμετρα κι εγώ καρδιολόγος είμαι και θα δώσω άλλη συμβουλή :Μέτρον άριστον!Ούτε εμμονή και συνεχης μέτρηση της πίεσης ούτε όμως και παντελής αδιαφορία γιατι δυστυχώς η υπέρταση είναι "σιωπηλός δολοφόνος" (silent killer) και μπορεί κανεις να αισθάνεται περίφημα και να έχει πολύ υψηλή και αρρυθμιστη αρτηριακή υπέρταση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2015 :  19:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γιατρε καλησπερα και ευχαριστω...το γεγονος οτι ειμαι κρυωμενος και εχω πιει πολυ εχινατσια ιπποφαες κλπ..επηρεαζει;;;;; επιπλεον ο ηλεκτρολυτης που πηρα εχει 700 mg νατριο...
θα το παρακαολουθησω καμια εβδομαδα και βλεπω...παντως σημερα ειχα 129/86 πρωι και 120/74 το μεσημερι....μαλλον κατι με τσιτωσε!!!!με το τρεξιμο τι κανω συνεχιζω;;;;;

Δεν προλαβαίνω.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cardiorun
Forum-Runner

Greece
115 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2015 :  19:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με βάση τις τελευταίες μετρήσεις δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα υπέρτασης.Συεχίζεις να τρέχεις αλλά χρειάζεται πλήρης έλεγχος (και τεστ κοπωσης)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giakos
Senior Forum-Runner

Greece


448 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2015 :  19:11:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τον Μαρτιο εκανα και εγω ολο το σετ....καρδιογραφημα (που δεν δειχνει και πολλα) triplex( επιβεβαιωθηκε το φυσημα μου και ασημαντη ανεπαρκεια μητροειδους βαλβιδας)....ο γιατρος μου συνεστησε να μην κανω βαρη....
Holter: εμφανισθηκαν 776 εκτακτες κοιλιακες συστολες μεμονομενες διδδυμιες και σπανιως σε ζευγη....βραδυκαρδια στον υπνο και μεσο ρυθμο 67 παλμους....Ο γιατρος μου ειπε οτι οι εκτκτες δεν ειναι καλες....
Τεστ κοπωσεως: ουδεν παθολογικο καμια αρρυθμια και πληρη ανοχη στην κουραση....και φυσιολογικη αποκατασταση...
Ξαφνικα χθες διαπιστωσα υψηλη πιεση....160/122....λόγω μαραθωνιου εχω κλεισει ηδη ραντεβου με τον γιατρο μου....απλα ειναι σημαντικο να επιλεγουμε καρδιολογο που να εχει γνωση περι αθλητισμου....

Δεν προλαβαίνω.......

Δεν προλαβαίνω.......
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cardiorun
Forum-Runner

Greece
115 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/10/2015 :  19:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παρά τον έλεγχο του Μαρτίου θα χρειαστει εκ νεου ΗΚΓ και τριπλεξ και αιματολογικες εξετασεις .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000