Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 "Ολική επαναφορά"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Speedy
Road Runner

Greece


2750 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2007 :  16:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Speedy Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by anima

Εαν πραγματι εχεις αποφασισει να χασεις τα περιτα κιλα, να καψεις το λιπος ,να γραμωσεις και να γινεις δρομεας,τρια πραγματα πρεπει να εφαρμοσεις.
-Να προπονεισαι τρις φορες την εβδομαδα με ενταση αλλιως τζαμπα θα κουραζεσαι.Και οταν λεμε ενταση να κοκινιζουν τα αυτια σου και να μουσκεβει το εσωρουχο σου.Τα χαλαρα τρεξιματακια και τα περπατηματα ειναι για τις κυριες του γυμναστηριου.

Διαφωνώ με αυτό. Εαν στόχος σου είναι μονο να καψεις λιπος η πιο σιγουρη μεθοδος είναι τ αργό αερόβιο."Σιγουρη" όχι μόνο από αποτελεσματικοτητα αλλά και για την προφυλαξη τη υγείας σου. Η ένταση παράλληλα με ενα διαιτολογιο για να χασεις βαρος μπορεί να οδηγησει πολύ συντομα σε φαινομενα υπερκοπωσης και τραυματισμών. Επισης στην ένταση το γλυκογονο που θα καψεις (γιατι στην ενταση που περιγραφεις ως επι το πλειστον γλυκογονο καις), θες δεν θες θα αναγκαστεις να το αναπληρωσεις. Το ζητούμενο ειναι να καψεις λίπος, οχι γλυκογονο. Ασε που και ψυχολογικά θα είναι πολυ δυσκολο να αντεπεξερθεις, χωρις κανονικο φαγητο/αναπληρωση μετα απο τετοια ενταση.

Απο εκεί και περα η υψηλοτερη δυνατη ένταση που μπορεις να κανεις με ασφάλεια για την μεγιστοποιηση των καυσεων αναλογα και με το χρονο που θα διαθεσεις ειναι πολυ λεπτο ζητημα. Σιγουρα ομως είναι κατω απο το αναεροβιο κατωφλι. Πχ κάποιος καλα προπονημενος μπορει να τρεχει στους 140-160 παλμους για αρκετη ώρα και να καιει κυριως λιπος χωρίς ιδιαιτερη κοπωση. Εάν θέλεις να "παιξεις" ετσι σιγουρα θα πρέπει να κερεις καλα το σωμα σου και τις δυνατοτητες σου (κάτι που μάλλον η Ιφιγενεια δεν ξερει) και πιθανον να χρειαστει να χρησιμοποιεις και παλμογραφο.

Η αποψη μου όμως για τους αρχάριους που θελουν να χασουν βαρος είναι ρητη:
Γυμναστείτε αερόβια χωρίς ένταση για όσο περισσοτερο μπορείτε ή εχετε χρονο και παράλληλα μειώστε το φαγητό.
Σκοπός σας κάθε μέρα πρέπει να είναι να παραμένετε φρεσκοι για την επομενη τοσο σωματικα οσο και ψυχολογικα.
Μια διαδικασια απώλειας βάρους συνηθως είναι αρκετα μακράς διάρκειας και σκοπός είναι να αντεξετε καθολη τη διάρκειας της.

Τέλος το πιο βασικό συστατικό για να επιτυχετε το σκοπό σας είναι η υπομονή.

- - - - -
Οτι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό>>>Speedy

Edited by - Speedy on 15/06/2007 16:21:56
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

TSAMADIS
Senior Forum-Runner

Greece


561 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2007 :  16:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ιφιγενεια γυναικες εχουμε δω,αντρες δεν εχουμε τι λες?
Αληθεια γιατι <<ο γερος και η θαλασσα>> δεν μαθαινει να ψαρευει κι αυτος?παρα μας τα κανει...

stefanos
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/06/2007 :  17:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
'Ερχεται τη Δευτέρα. Εγώ απλώς απαξιώ.-

Carpe viam
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ifigenia
Newbie Forum Runner

Greece


11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/06/2007 :  01:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστώ και πάλι για τα καλοσωρίσματα!

Τα νεότερα απο το θέμα των παπουτσιών: επισκέφτηκα το Intersport στην Νέα Σμύρνη και δοκίμασα τα New Balance 902, τα New Balance 1061, τα Nike Air Zoom Skylon Triax και τα Asics Nimbus VIII (όλα αντρικά. Έχω ένα προβληματάκι με τα γυναικεία μοντέλα, δεν μου αρέσουν τα χρώματα... )
Κατέληξα στα New Balance 902 γιατί ήταν πιό άνετα και πολύ ελαφριά σε σχέση με τα άλλα. Τα 1061 με στένευαν μπροστά στο πέλμα και τα Nimbus VIII τα βρήκα περισσότερο βαριά. Πάντως, έχω να πω πως με κατατοπίσατε πλήρως και βρήκα πολύ εύκολα άκρη!

@Carol: Έχεις δίκιο και πάλι. Άλλες αντοχές τότε και άλλη ενεργητικότητα, δεν χρειαζόμασταν συμπληρώματα. Έπαιζα στον Πρωτέα Βούλας. Εσύ πού έπαιζες;

@dimmyc: Δεν έχω ξεκινήσει ακόμα, αλλά μιά και πήρα και καινούργια παπουτσάκια (χάρη στην βοήθειά σας), λέω να ξεκινήσω την Κυριακή το πρωϊ. Σκέφτομαι να πάω στο Καβούρι. Εκεί πηγαίναμε τότε για προετοιμασία όταν ήμουν στην ομάδα μπάσκετ. Η άλλη εναλλακτική είναι ο Άγιος Κοσμάς. Βέβαια, μετά από τόσα χρόνια που έχω να πάω, δεν ξέρω τι συνθήκες επικρατούν.

@Speedy: Πολύ σημαντικές οι πληροφορίες που γράφεις. Προτείνεις δηλ. να τρέχω αργά και πολλή ώρα, ναι; Το ότι δεν γνωρίζω το σώμα μου είναι γεγονός, μετά από τόσα χρόνια αδράνειας. Θα πρέπει να το πιάσω πάλι από την αρχή σιγά σιγά και να παρατηρώ τι γίνεται. Σε αυτή την περίπτωση, βλέποντας και κάνοντας. Παλμογράφο σκεφτόμουν να πάρω, γιατί έχω και πρόπτωση μητροειδούς βαλβίδας και γενικά ανεβάζω πολύ εύκολα παλμούς. Φαντάζομαι όμως πως αυτό είναι και λόγω της αγυμνασίας, με τον καιρό θα βελτιωθεί.


Υ.Γ. (Τι είναι το αναερόβιο κατώφλι; Πως ξέρεις όταν το φτάνεις ή όταν το ξεπερνάς;)

Edited by - Ifigenia on 16/06/2007 07:42:45
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/06/2007 :  09:21:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα Ιφιγένεια

Εγώ έχω και τα New Balance 900 και τα NIKE Air Zoom Skylon Triax.

Τα New Balance είναι 20gr βαρύτερα από τα NIKE και πολύ σκληρότερα!
Αμα δεν αγόρασες τα NB ξανασκέψου το!

Το αναεροβιο κατώφλι είναι κάπου εκεί που οι αναπνοές σου γίνονται ΠΟΛΥ συχνές και ο αέρας (νιώθεις πως) ΔΕΝ ΣΟΥ ΦΤΑΝΕΙ!

Υπάρχει κι ένας κανόνας με βήματα που κάνεις στον κύκλο εισπνοή - εκπνοή... Στα 3 βήματα στον κύκλο ΕΙΣΑΙ στο κατώφλι ή/και στην αναερόβια ζώνη...

Για τους παλμούς : 220 - ηλικία (για σενα ~185) είναι πάνω κάτω η μέγιστη καρδιακή συχνότητα (ΜΗΝ ΤΗΝ ΞΕΠΕΡΝΑΣ!)
Τώρα για πιό ακρίβεια :
Μετράς τους σφυγμούς σου στην απόλυτη ηρεμία... πχ 60
απο τους 60 στους 185 είναι 125 η διαφορά
οπότε : 60 + μέχρι το 75% αυτής της διαφοράς (~155) είσαι σε αερόβια ζώνη.

Αρα... τρέχεις και ξέρεις...

Αυτά και επανέρχομαι

Αντώνης Δραγώνας
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ifigenia
Newbie Forum Runner

Greece


11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/06/2007 :  10:35:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σε όλους!

Αντώνη έχεις δίκιο, τα 902 είναι μερικά γραμμάρια πιό βαριά απο τα Nike. Με παραπλάνησαν οι πωλητές του Intersport, αλλά εντάξει δεν πειράζει, δεν έχει και τόση μεγάλη διαφορά νομίζω.

Να σας πω τα ευχάριστα: Πήγα σήμερα το πρωϊ στον στίβο στο Καβούρι, στις 06:45.
Επειδή είχαν κλείσει με λουκέτα τον χώρο, αναγκάστικα να καβαλήσω τα κάγκελα (καλά, είχα να το κάνω αυτό πολλάααααα χρόνια ). Έκανα ζέσταμα 2 x 400, μετά έκανα διατάσεις και μετά έτρεξα χαλαρά 7 x 400. Τα κάθε 400ρι το έβγαζα περίπου σε 3 και κάτι λεπτά. Από παλμούς δεν έχω ιδέα τι γινόταν. Όταν ένιωθα ότι κουράζομαι και πόναγε λίγο η σπλήνα μου, περπατούσα για μερικά δεύτερόλεπτα και μετά συνέχιζα. Στο τέλος έκανα και 3 x 100 και μερικά push-ups. Στα 100ρια πάντως, τα έπαιξα τελείως

Έφυγα από το γήπεδο κατά τις 08:00, δηλαδή μία ώρα προπόνησης περίπου. Ευτυχώς, δεν είχα ενοχλήσεις σε γόνατα, κτλ. Επίσης, νερό δεν ήπια καθόλου κατά την διάρκεια της προπόνησης, αλλά μήπως θα έπρεπε; Εσείς τι κάνετε συνήθως;
Α, και πήγα εντελώς νηστική. Μετά, όταν έφτασα στο σπίτι ήπια ένα ποτήρι γάλα.

Να ρωτήσω και κάτι σχετικά με τους προπονητές. Carol, διάβασα σε άλλο τόπικ ότι έχεις προπονητή. Είσαι σε κάποια ομάδα ή είναι προσωπικός προπονητής; Απ' ότι ξέρω, μετά την ηλικία των 30 οι διάφορες ομάδες δεν σε δέχονται γιατί "είσαι πολύ μεγάλος για να μπεις στην ομάδα", οπότε πρέπει να περιορίζεσαι στις ώρες κοινού που έχουν τα γήπεδα/κολυμβητήρια, οι οποίες είναι πολύ λίγες και δεν διακόπτεις τις προπονήσεις των ομάδων. Στον στίβο ισχύει το ίδιο, ή μπορεί κάποιος να ενταχθεί σε μιά ομάδα που αποτελείται απο άτομα άνω των -άντα και να έχει και προπονητή;


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Speedy
Road Runner

Greece


2750 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/06/2007 :  11:05:45  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Speedy Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Ifigenia

@Speedy: Πολύ σημαντικές οι πληροφορίες που γράφεις. Προτείνεις δηλ. να τρέχω αργά και πολλή ώρα, ναι; Το ότι δεν γνωρίζω το σώμα μου είναι γεγονός, μετά από τόσα χρόνια αδράνειας. Θα πρέπει να το πιάσω πάλι από την αρχή σιγά σιγά και να παρατηρώ τι γίνεται. Σε αυτή την περίπτωση, βλέποντας και κάνοντας. Παλμογράφο σκεφτόμουν να πάρω, γιατί έχω και πρόπτωση μητροειδούς βαλβίδας και γενικά ανεβάζω πολύ εύκολα παλμούς. Φαντάζομαι όμως πως αυτό είναι και λόγω της αγυμνασίας, με τον καιρό θα βελτιωθεί.

quote:
Originally posted by Ifigenia

Έκανα ζέσταμα 2 x 400, μετά έκανα διατάσεις και μετά έτρεξα χαλαρά 7 x 400. Τα κάθε 400ρι το έβγαζα περίπου σε 3 και κάτι λεπτά. Από παλμούς δεν έχω ιδέα τι γινόταν. Όταν ένιωθα ότι κουράζομαι και πόναγε λίγο η σπλήνα μου, περπατούσα για μερικά δεύτερόλεπτα και μετά συνέχιζα. Στο τέλος έκανα και 3 x 100 και μερικά push-ups. Στα 100ρια πάντως, τα έπαιξα τελείως

Ναι,βασικά κάτι τέτοιο προσπαθουσα να σου πω να ...αποφυγεις. Ξέχνα τα κομμάτια σε πρώτη φάση. Απλώς τρέχα συνεχόμενα.Στην αρχη 20 λεπτα, μετα 30, 40 κοκ. Σιγά-σιγα ανεβαινε σε διαρκεια με πολυ υπομονη για να αποφύγεις κουραση και τραυματισμους. Εαν θες να βάλεις και κάτι πιο έντονο στο τρέξιμο σου θα κάνεις μετά το συνεχόμενο μερικές (4-10) ευθείες (γρήγορο τρεξιμο στο 60-80% της ταχυτητας σου για 60-80 μέτρα). Επισης καλό είναι να βάλεις και ασκήσεις δυναμεις στο πρόγραμμα σου, δηλαδη βάρη. (και τα πους-απς μαζι με κοιλιακους ραχιαιους καλα ειναι σε πρωτη φαση)

quote:
Originally posted by Ifigenia

Έφυγα από το γήπεδο κατά τις 08:00, δηλαδή μία ώρα προπόνησης περίπου. Ευτυχώς, δεν είχα ενοχλήσεις σε γόνατα, κτλ. Επίσης, νερό δεν ήπια καθόλου κατά την διάρκεια της προπόνησης, αλλά μήπως θα έπρεπε; Εσείς τι κάνετε συνήθως;
Α, και πήγα εντελώς νηστική. Μετά, όταν έφτασα στο σπίτι ήπια ένα ποτήρι γάλα.

Νέρο (και γενικά υγρα) θα πρέπει να πίνεις για πολλούς λογους κατα τη διαρκεια της πρποπνησης. Για προπονησεις πάντως μέχρι 1 ώρα εντάξη, δεν ειναι και θανασιμο σφαλμα. Το οτι πηγες νηστικη για τρεξιμο δεν ειναι απαραιτητα κακο εαν δεν γυμνάστηκες έντονα και για πολυ ώρα(εσυ πάντως απ'οτι καταλαβα και εντονα γυμναστηκε και για αρκετη ωρα).Εγώ πάντως πριν τις πρωινες προπονησεις, οταν ειναι πολυ νωρις και δεν προλαβαινω να φαω, τρωω μερικά φρουτα.

- - - - -
Οτι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό>>>Speedy
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Carol
Senior Forum-Runner

Greece


585 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/06/2007 :  23:05:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ifigeneia de boro na se katatopiso se afto to thema. Kali tyxi giati tha ti xreiasteis... (kaloproaireta sto leo).

"Δε θυμόμουν ποτέ να ένιωσα μετά το τρέξιμο χειρότερα απ' όσο πριν από το τρέξιμο."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ifigenia
Newbie Forum Runner

Greece


11 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/06/2007 :  07:58:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Speedy, ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Θα τις εφαρμόσω την επόμενη φορά. Να ξεκινήσω με 3 φορές την εβδομάδα λέω, για αρχή. Μην πάθω και υπερκόπωση...

Edited by - Ifigenia on 19/06/2007 07:59:35
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000