Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 11ος Μαραθώνιος "Μέγας Αλέξανδρος" 03.04.2016
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 80

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  11:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και έμενα αυτό μου έχουν πει, πρόσεχε μη σε παρασύρει η κατηφόρα στην αρχή. Από εκεί και πέρα πιστεύω ότι πάντα τρέχω με το ρυθμό που είμαι ικανός να πιάσω ανάλογα με την προετοιμασία που έχω κάνει, την κατάσταση που θα είμαι εκείνη τη μέρα και τις συνθήκες που επικρατούν (ζέστη, υγρασία, κτλ). Σα να έχει ο εγκέφαλος μαζέψει τα στοιχεία και βάσει αυτών ορίζει το ρυθμό. Στο μαραθώνιο βέβαια τρέχω μέχρι τώρα πάντα με παλμογράφο και κοιτάω να μη περάσω κάποιο όριο, τουλάχιστον μέχρι το 32ο χιλιόμετρο.
Επίσης μιας και πιάσαμε το θέμα και εμένα σε 2 επώνυμους παλμογράφους που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα, πάντα στην αρχή οι τιμές είναι υψηλες. Ίσως πιάνουμε αρχικά περισσότερους παλμούς και μετά ρεγουλάρει το σύστημα, δε ξέρω.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  11:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Elda

Πολοι λενε οτι η διαδρομη ειναι βαρετη επειδη περναει μεσα απο βιομηχανικες περιοχες, δεν εχει κατι να δεις, δεν εχει κοσμο, κλπ κλπ. Ε μα συγνωμη, αν παω να τρεξω αγωνιστικο μαραθωνιο τι να τα κανω τα αξιοθεατα? Δε θελω να βλεπω τιποτα, μια μεγαλη ευθεια να διατηρω σταθερο το ρυθμο μου θελω.



+1


_____________________
Run Natural, run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manolee
Forum-Runner

98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  11:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ελντα , ξερεις τι μεγιστους παλμους εχεις κανονικα ?

Σε σχεση με τους παλμογραφους , αν βρεξουμε λιγο τα patch της ζωνης πριν ξεκινησουμε κολλανε καλυτερα και το προβλημα λυνεται η περιοριζεται,ειδικα το χειμωνα που αργουμε πιο πολυ να ιδρωσουμε
Τουλαχιστον αυτο εχω δει στους Garmin που εχω χρησιμοποιησει
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  12:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by spy

quote:
Originally posted by big-blue

Οι πιο παλιοί στον αγώνα μήπως να μας πείτε για τακτικές, περάσματα κλπ για τη διαδρομή μπας κ το σώσουμε τούτο το ρημάδι το ποστ;



...η καλυτερη τακτικη ... ειναι να μην εχεις τακτικη!
...οσον αφορα στη διαδρομη ... ειναι η ταχυτερη στην Ελλαδα (πιο γρηγορη απο το Ναυπλιο) και προσφερεται για χρονο ... γι'αυτο επιλεγεται απο τους περισσοτερους για εαρινος μαραθωνιος!
...ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙΟΣ ... οποτε ακυρα ολα!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!


Το ότι ειναι πιο γρήγορη απ´ το Ναύπλιο μου αρκεί, Σπύρο. Λέγοντας παλιούς εννοώ αυτούς που τον έχουν τρέξει όπως κ άλλους φλατ. Εσύ τον εχεις τρέξει;
Τη βρίσκω με την τακτική, δε μπορω αλλιώς. Άλλωστε τόση προετοιμασία κ να μη βάλεις κάτω χαρτί κ μολύβι; Την Κλασική την εχω αναλύσει-για τα δεδομένα μου-σχεδόν απόλυτα, γι αυτό κ σχεδόν ποτέ δεν εχω αποκλίσεις στο στόχο μου. Εκεί είναι αχαρτογράφητα νερά κ εφόσον πας κάπου στα όρια, θέλει τουλάχιστον σεβασμό!
Καλογερίδη το 3:30 κυνηγάω. Όμως δεν παιζει ρόλο αυτο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  12:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν εχεις κ τον παλμογράφο ως δεύτερο τσεκ σε σχεση με τον επιθυμητό ρυθμό, δεν την πατάς. Επίσης ανηφοροκατηφορες εχει κ η κλασική. Απλά ξέρω που είναι, περιμένεις το 31, ξανάπεριμένεις να ισιώσει το σώμα ως το 33 κ μετα βουρ:)
Αυτό το ψιλοσταθερό απ´ την αρχή ειναι θέμα, γενικά στους φλατ αγώνες δεν τα πάω καλά γιατί παντα κρατάω για το τέλος, έχοντας στο μυαλό μου την κλασική κ το αβαντάζ της κατηφοριτσας στο τέλος...
Άρα λογικά πάμε για even split κ ελπίζουμε σε negative:)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

spy
Master Forum-Runner

Greece


2817 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  12:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...τον ετρεξα το 2014 (3:49 και κατι ο χρονος) και ηταν ο πρωτος μου μαραθωνιος!Ευκολη διαδρομη...αν και σ'ενα μαραθωνιο, οπως εχουμε πει ... τιποτα δεν ειναι δεδομενο!Sorry ...για τις μπουρδες που εγραψα!

...καθε χιλιομετρο κι ενα δακρυ χαρας κι ευτυχιας...στο μοναχικο δρομο των ονειρων!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  12:39:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να σου μιλούσα με χρονικά δεδομένα... Θεωρητικά ο ρυθμός που κυνηγας είναι το 4'57". Οπότε με ένα ξεκίνημα συντηρητικο στο 5'05" το οποίο θα φτάσει 4'57" στο 5-6 χλμ. Το κρατάς σαν ρυθμό μέχρι το 30-32 και από εκεί και πέρα μαζεύεις τα χαμένα δευτερόλεπτα της αρχής... Στα αναφορικά και να κόψεις, έχεις μπόλικα φλατ να τα μαζέψεις. Μην αγχωθεις...

Myasics.com πασα-tempo run!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  12:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1838 στον μαραθώνιο!

Myasics.com πασα-tempo run!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  13:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπορείς να ξεκινήσεις στο 4'00" και το κρατάς για 3 χλμ. Έτσι αποκτάς αβαντα από τον τζατζικι... Κανείς και καλά στάση για ανάγκη... Μηχανάκι και βουρ στο 21... Μην πιάστεις κότσος και πας για ημι κάτω από ώρα... Πίσω από του 2.45... Περνάς ταπητα, και μετά λογικό είναι να πέσει ο ρυθμός στο 4'50" μέχρι το φινις... Πετάς και έναν παπά για τοίχο στο 20! Και πας για 3.00 με 3.10... Και σκάει το τζατζικακι μουαχαχαχαχα! Το μηχανάκι καλό θα είναι να έχει κουβά ντελιβερι από πίσω για το ξεχου... Γατάκια...

Myasics.com πασα-tempo run!

Edited by - kalogeridis on 24/03/2016 13:44:54
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

than
Senior Forum-Runner

Greece
474 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  14:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

Μπορείς να ξεκινήσεις στο 4'00" και το κρατάς για 3 χλμ. Έτσι αποκτάς αβαντα από τον τζατζικι... Κανείς και καλά στάση για ανάγκη... Μηχανάκι και βουρ στο 21... Μην πιάστεις κότσος και πας για ημι κάτω από ώρα... Πίσω από του 2.45... Περνάς ταπητα, και μετά λογικό είναι να πέσει ο ρυθμός στο 4'50" μέχρι το φινις... Πετάς και έναν παπά για τοίχο στο 20! Και πας για 3.00 με 3.10... Και σκάει το τζατζικακι μουαχαχαχαχα! Το μηχανάκι καλό θα είναι να έχει κουβά ντελιβερι από πίσω για το ξεχου... Γατάκια...

Myasics.com πασα-tempo run!



Και τέζα ο γιαουρτοσκόρδιος!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kalogeridis
Elite Forum-Runner

Greece


2099 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  14:41:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομίζεις... Κι ο μασκοφορος τεζα... Τζακ ποτ!

Myasics.com πασα-tempo run!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Elda
Elite Forum-Runner

Greece
1906 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  14:55:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by manolee

Ελντα , ξερεις τι μεγιστους παλμους εχεις κανονικα ?



Οχι, ειχα κανει μια εργομετρηση πριν 4 χρονια αλλα επειδη δεν εχω μαθει να τρεχω σε διαδρομο (2 φορες ειχα τρεξει πιο πριν σε γυμναστηριο με πολυ ζορι σε ρυθμο ανετο για οταν ετρεχα εξω και την επομενη ημουν παντου πιασμενη) δε μου εδωσε σωστες ενδειξεις. Λογικα πρεπει να εχω γυρω στους 175-180, δε νομιζω παραπανω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  15:11:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by kalogeridis

Νομίζεις... Κι ο μασκοφορος τεζα... Τζακ ποτ!

Myasics.com πασα-tempo run!


εγώ φταίω, έπρεπε πρόπερσι να σου πώ ναί στο ερωτημά σου 20' πριν τον αγώνα εαν θα τον τρέξεις με μακρυμάνικο (και μακρύ κολάν νομίζω), θα είχαμε 1 λιγότερη συμμετοχή
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  15:35:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μεγάλε Μπλέ απλά ΞΕΧΝΑ ΤΗΝ ΚΛΑΣΙΚΗ και την τακτική αυτής στην Θεσσαλονίκη.
Στην Αθήνα εαν βγείς καλά στην Αγία Παρασκευή όντως κερδίζεις λόγω κατηφόρας, στην Θεσσαλονίκη αυτό ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ εκτός α) εαν έχεις πάει υπερβολικά αργά (κακό του κεφαλιού σου) η έχει δυνατό ΒΑ άνεμο (όπως το "11) και μας βοηθήσει αρκετά όλους να κερδίσουμε καλό χρόνο την ώρα που θα είμαστε γιά...κλάματα
Σέ όλες τις άλλες περιπτώσεις για 3:30 θέλει απο το 3ο χλμ εως το 42ο σταθερότατα περάσματα εκτός του 9ου χλμ (κατηφόρα) και του 26 (παρατεταμένη "ύπουλη" ανηφόρα ), αυτά τα 2 τα "αντισταθμίζεις" κάπως + - )
Πέρασμα ημί 1:44 το αργότερο, προτίμησε το 1:43:20 περίπου για να έχεις και μία μικρή αλλά καλή κάβα σε περίπτωση που είσαι οριακά για τα τελευταία 5 χλμ
Η ανισόπεδη μην σε απασχολεί καθόλου γιατί πολύ απλά εκεί πλέον θα έχει ξεκαθαρίσει το παιχνίδι
Είναι κλασική περίπτωση διαδρομής ΣΤΑΘΕΡΩΝ ΠΕΡΑΣΜΑΤΩΝ απο την ΑΡΧΗ και εαν τα πας καλά με τις τέμπο προπονήσεις στο 4:50 θα το βγάλεις (καλά το 5 να το έχεις για πλάκα)
Κλασική έκανες κοντά στο 3:45;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/03/2016 :  15:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λίστα συμμετοχών ανακοινώνουν;

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 80 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000