Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Ρήξη επιχείλιου χόνδρου κοτύλης (Ισχίο)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

konstantinosd
Newbie Forum Runner

1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 13/11/2015 :  19:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλο το forum,
Σας γράφω από το κρεββάτι του μαγνήτη σε δυσιοθεραπευτικό κέντρο...
Πρόσφατα έκανα μαγνητική και βρήκε ο ορθοπεδικός μου μια μερική ρήξη στον επιχείλιο χόνδρο της κοτύλης. Με συμβούλεψε να μην ξανατρέξω( καθως και μπάσκετ, μπάλα κτλ)βκαι ότι η μόνη λύση είναι η αρθροσκόπιση αλλά δεν την συνηστά επειδή δεν έχει μεγάλο ποσοστό επιτυχίας και επειδή έτσι κ' αλλιώς θα πρέπει να το προσέχω μετά ( οπότε πάλι ούτε τρέξιμο ελεύθερα ούτε αθλήματα).
Μπρος γκρεμόσκαι πίσω ρέμα δηλαδή.
Αποφάσισα να ρωτήαω και έναν φυσιοθεραπευτή /κινησιολόγο, ο οποίος είπε οτι με φυσικοθεραπεία μπορούμε πιθανότατα να γλυτώσουμε την εγχείρηση ( που ούτε εκείνος συστήνει, και ότι μετά θα πρέπει να προσέχω γενικώς, αλλά θα μπορώ να κάνω αναεροβική μόνο και για αεροβική μόνο περπάτημα (αλλά τουλάχιστον θα μπορώ να συνεχίσω να γυμνάζομαι χωρίς πόνο και εγχείρησεις μέχρι μεγάλη ηλικία). Ξέχασα να αναφέρω ότι είμαι άντρας, 27 με σχετικα αθλητικό ιστορικό με μηδενικούς τραυματισμούς (μέχει αυτό).

Θα ήθελα να ρωτήσω αν το έχει αντιμετωπίσει κανείς σας και επίσης να από την εμπειρία σας, θα μπορέσω να ξανατρέξω χωρις επέμβαση;

Ευχαριστώ πολύ,
Κωνσταντίνος.

Υγ: έχω ήδη διαβάσει όλο το subject στο topic περι ισχίου.

KONOSAL
Newbie Forum Runner

Greece
38 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  18:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είχα πάθει κάτι παρόμοιο (μηροκοτυλιαία πρόσκρουση) και έκανα αρθροσκόπηση. Δεν μπορώ να πω ότι είμαι απολύτως καλά, έχω ενοχλήσεις στο ισχίο. Γνώμη μου είναι να προσέχεις και να κάνεις υπομονή να περάσει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/11/2015 :  19:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και γω σημερα διεγνωσθη με ισχιαλγια (καμια σχεση με αυτο που γραφει ο συντακτης!).Καθε φορα που τρεχω (ακομα και σε χαλαρο ρυθμο) με πιανει μετα απο 2-3 χλμτο νευρο στο ισχιο αλλα μετα με εναλλαγη ζεστου-κρυου νερου στο μπανιο περναει.Τι θα ηταν καλυτερο να κανω;συνεχιζω κανονικα προπονησεις ή να το αφησω καμια βδομαδα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000