Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Nike Lunartempo
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 24/12/2015 :  13:25:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το είχα τρέξει μια φορά παλιά, μ' άρεσε αλλά είχα μαζέψει ένα σωρό παπούτσια και τελικά δεν το πήρα. Τώρα ήρθε η ώρα του.

Ένα mini review...
192γρ., 8mm drop.

Το επάνω μέρος είναι άψογο! Σχεδόν...
Πολύ λεπτό, μαλακό και stretchy διχτυωτό, χωρίς καθόλου πλαστικά μέρη και ραφές. Επαρκές padding σε γλώσσα και κολάρο, το οποίο γύρω από την φτέρνα είναι ουσιαστικά ανύπαρκτο.
Στο μεσαίο μέρος υπάρχει το γνωστό flywire, δηλαδή πέντε ανεξάρτητα κομμάτια λεπτού "σχοινιού", τα οποία δημιουργούν την δομή στο παπούτσι και καθώς ενώνονται με κάθε τρύπα των κορδονιών, μπορείς αναλόγως να καθορίσεις πόσο σφιχτό θες το midfoot.
To LT αγκαλιάζει ιδανικά το πόδι, χωρίς σημεία τριβής και ασχέτως του πόσο χαλαρά η σφιχτά θα το δέσεις. Εντελώς απροβλημάτιστο.
Το θέμα είναι στο toe box, όπου η σχεδίαση του είναι πολύ σφηνοειδής, με αποτέλεσμα να είναι ρηχό. Του λείπει ύψος δηλαδή, όχι πλάτος ή μήκος. Επίσης, επειδή δεν υπάρχει προφυλακτήρας (toe bumper) μπροστά στα δάχτυλα, ώστε να "κρατάει" το ύφασμα σηκωμένο, έχεις τελικά την αίσθηση ότι τα δάχτυλά σου τερματίζουν, παρ' όλο που κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει.
Εγώ τα πήρα στο κανονικό μου νούμερο, τα φόρεσα με λεπτές κάλτσες, και ενώ πριν αρχίσω ένοιωθα πως θα έχω θέμα, τελικά δεν με ενόχλησε ποτέ στο ελάχιστο.
Να σημείωσω εδώ πως φοράω 45 ενώ το ιδανικό μου θα ήταν 45 παρά κάτι, αν υπήρχε. Οπότε, κάποιος που π.χ. είναι ακριβώς στο νούμερο, ενδεχομένως θα έπρεπε να πάει μισό επάνω.

Σχετικά με την σόλα...
Το LT είναι ένα trainer με βάρος racing flat. Με διαφορά η καλύτερη αναλογία cushioning/βάρος που μπορείς να βρεις.
Η φτέρνα είναι πολύ μαλακή, χωρίς να είναι ογκώδης (παρά μόνο οπτικά). Π.χ. σαν του Ride ή του Pegasus.
Μπροστά είναι πολύ πιο responsive αλλά νοιώθεις ξεκάθαρα ότι υπάρχει αρκετή προστασία.
Όμως, το ωραίο με το παπούτσι είναι το εξής:
Σε αργούς ρυθμούς έχεις άπλετο, μαλακό cushioning που καταπίνει εύκολα τα χλμ. Αν ανοίξεις όμως ρυθμό, το πάτημά του σφίγγει και κινείσαι χωρίς να αισθάνεσαι ότι σε καθυστερεί. Κάτι σαν αυτό που ισχυριζόταν η Brooks για το DNA.
Προφανώς αυτό οφείλεται στα κομμάτια από carbon rubber που έχει κάτω από το μονοκόμματο Lunarlon υλικό της σόλας, τα οποία είναι αρκετά σκληρά και όταν τερματίζεις πάνω τους δεν αφήνουν την σόλα να βουλιάξει περαιτέρω. Ή κάπως έτσι...

Καταλήγοντας, το LT είναι ένα εξαιρετικό μοντέλο.
Κάνει για easy, για LRs, για tempo, για πάρα πολλά πράγματα.
Είναι μαλακό (ιδίως αν χτυπάς φτέρνα), γίνεται γρήγορο, άψογο επάνω μέρος και ασυναγώνιστο βάρος και όγκος.
Μόνο μειονέκτημα αυτό που έγραψα για το ρηχό εμπρόσθιο μέρος, που ίσως δημιουργήσει πρόβλημα σε κάποιους.





"My sport is your sport's punishment"

jeremyalfisti
Forum-Runner

Greece


159 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2015 :  14:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάνω απο τωρα reservation οταν και αν αποφασίσεις να το διώξεις Νίκο! Άψογο review! Καλα Χριστούγεννα!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2015 :  15:08:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά Χριστούγεννα και σε σένα, Ιερεμία!
Μπααα... παπούτσι που από την πρώτη φορά δουλεύει καλά, παίρνει θέση βασικού!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2015 :  19:47:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο χρόνια πολλά! Για το Flyknit Lunar 3 έχεις άποψη;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2015 :  20:50:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χρόνια πολλά, Μητσάρα!
Το 3 όχι αλλά έχω τρέξει το 2.
Το βρήκα υπερβολικά μαλακό και ασταθές. Και μου έδινε και την εντύπωση ότι είχε μεγαλύτερο drop.
Και το flyknit το βρίσκω σχετικά ακαμπτο, μια χαρά είναι αλλά προτιμώ το κλασσικό διχτυωτό.
Όλα τα παπούτσια καλά είναι μωρέ...

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/12/2015 :  22:21:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μωρέ όλα καλά είναι αλλά ξέρεις τώρα, σε δουλειά να βρισκόμαστε που λέει και ο λαός
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/12/2015 :  23:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστούμε Santa Claus των παπουτσιών!
Το θέμα είναι πως δεν το βρίσκουμε να το δοκιμάσουμε...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gligoros
Advanced Forum-Runner

Greece


302 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/12/2015 :  20:38:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by big-blue

Ευχαριστούμε Santa Claus των παπουτσιών!
Το θέμα είναι πως δεν το βρίσκουμε να το δοκιμάσουμε...



Είχε πολλά ζευγάρια stock στην Nike στην Αχαρνών πριν απο 5-6 εβδομάδες, κάνε ένα τηλέφωνο...


<<ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ - ΒΙΕΤΝΑΜ>>
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/12/2015 :  21:12:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αχαρνών όταν είμαι Αθήνα είμαι 15 λεπτά με τα πόδια, θα πάω μια βόλτα αύριο. Σήμερα πήγα McArthurGlen. Για όποιον ενδιαφέρεται έχει Zoom Elite 8, είδα και νούμερα αρκετά, κάτω από €90 Όλα τα άλλα ήταν προπέρσινα (Peg 30, Vom 8) και περσινά LG6.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/12/2015 :  22:26:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Περίεργο παπούτσι το Elite...
Κούτσουρο πίσω και βαρύ για performance trainer.

Πάντως, μιας και λέμε για Nike, όποιος ψάχνει στην κατηγορία neutral premium να δει οπωσδήποτε το Vomero.
To πρωτοφόρεσα χθες και μ' άρεσε πολύ!

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2015 :  14:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Lunartempo €83,90 στην Αχαρνών έχει αρκετά νούμερα. Νίκο με κατέστρεψες αντί να πάρω πικάπ στις γιορτές πήρα παπούτσι . Έχει ακόμα Flyknit Lunar 3 νούμερο 42,5 και αρκετά σε FKL 2 καθώς και Vomero 10 το οποίο έχει πάρει πολύ καλές κριτικές. Από Pegs έχει το 31. Τώρα το Lunartempo σε US13 το ζύγισα 235γρ, 50 λιγότερα από το Zealot, αλλά τα Saucony μου δίνουν μια πιο ελαφριά αίσθηση, ίσως λόγο χαμηλότερου drop.To παπούτσι όντως εφαρμόζει γάντι και το flywire μάλλον κάνει καλύτερη δουλειά από το isofit. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι ο εντελώς εκτεθειμένος αφρός στη σόλα δε θα αντέξει πάρα πολλά χιλιόμετρα και το ότι τα νύχια μου μπροστά θα κάνουν επίθεση στο strechy toebox .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2015 :  17:18:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ παιδιά. Ελπιζω να τα προλάβω στις αρχές του χρόνου...
Νίκο lunartempo ή launch;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2015 :  18:24:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@dimitrissss:
Καλή αγορά Δημητρη, θα τα ευχαριστηθείς, πιστεύω. Καμία σχέση με το Zealot, το οποίο είναι λίγο μπασταρδεμένο παπούτσι.
Όσον αφορά την πρόωρη φθορά, στα "νευραλγικά" σημεία έχει λάστιχο, και μάλιστα σκληρό.
Σχετικά με το ρηχό toebox, είναι εντελώς διαφορετική η αίσθηση όταν τα περπατάς απ' όταν τα τρέχεις, θα δεις (ελπίζω τουλάχιστον)...
Vomero 10 κιόλας στο outlet???

@big-blue:
Τι να σου πω Ηλία, εγώ ψηφίζω LT αλλά το Launch είναι πιο "παραδοσιακό" προπονητικό.

"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2015 :  20:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νίκο ευχαριστώ. Η αλήθεια είναι το toebox με ενοχλεί περισσότερο όταν κάθομαι. Αν είχε ένα μισό νουμεράκι παραπάνω να το δοκίμαζα ίσως ήταν καλύτερα αλλά μετά το 13 πήγαινε στο 15! Μη ζητάμε πολλά και σε outler πάλι τυχερός ήμουν. Όντος είχε Vomero 10. Ο πωλητής είπε ότι η Nike χωρίζει το χρόνο σε 4 σαιζόν και όταν αλλάζει σαιζόν ότι περισσεύει πάει σε outlet. H κυρία στο ταμείο είπε ότι οι σαιζόν είναι 2 who knows!! Πάντως στα πρώτα σχετικά easy 10 χιλιόμετρα σε ταρτάν οι εντυπώσεις ήταν πολύ καλές. Το παπούτσι με τραβούσε να πάω σε πιο γρήγορο ρυθμό από όσο ήθελα και σε καμιά περίπτωση δε σκέφτικά αν έχει αρκετό cushioning ή όχι. Το toebox όταν τρέχεις δεν ενοχλεί όσο όταν κάθεσαι αλλά θα δείξει η πορεία! Όσο για τα Zealot εμένα μου κάθονται πολύ καλά. Είναι σαν πολύ ελαφριά premium trainers. Απορώ δε με όσους σε Ελλάδα και εξωτερικό τα βρίσκουν κάπως σκληρά. Εγώ που έχω έτρεχα μέχρι τώρα με Kayano, Ravenna, GT 2000, 870v3 και σία τα βρίσκω σχετικά μαλακά και πολύ άνετα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

echetlos
Master Forum-Runner



9191 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2015 :  20:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλοφόρετα, Δημήτρη!
Σχετικά με το Zealot, αυτό που δεν μ άρεσε ήταν το πάχος της σόλας μπροστά (22mm!). Σα να είχα ένα τουβλάκι κάτω απ τα μετατάρσια, χωρίς συγχρόνως να είναι και αντίστοιχα μαλακό. Μου έπεφτε και πολύ φαρδύ το toebox αλλά αυτό έχει να κάνει μς το πόδι μου.



"My sport is your sport's punishment"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/12/2015 :  22:50:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μια που το αναφέρει και ο Run blogger

http://runblogger.com/2015/12/nike-lunartempo-running-shoe-review.html

το παπούτσι είναι το πρώην Lunartrainer. Και τα δικά μου στη γλώσσα, όπως και τα δικά του, αυτό γράφουν. Να προσθέσω δε ότι και στο κιβώτιο το όνομα Lunartempo ήταν με αυτοκόλλητο το οποίο αν βγάλεις από κάτω λέει Lunartrainer.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000