Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Επίμονος πόνος σε κουτουπιέ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

OMIROS_A
Newbie Forum Runner

Greece
9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 16/01/2016 :  19:14:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους!!

Θα ήθελα να σας πω τον πόνο μου (στην κυριολεξία)...Αφού ολοκλήρωσα τον πρώτο μου μαραθώνιο, στις 8 Νοεμβρίου, χωρις κανένα πρόβλημα και αφού άφησα ένα σεβαστό χρονικό διάστημα για ξεκούραση είπα να ξεκινήσω τις προπονήσεις (μετα από 15 μέρες περίπου). Ξεκίνησα λοιπόν χαλαρά αλλά ένιωθα μια ενόχληση - πόνο στο κουτουπιέ. Άφησα να περάσει άλλη μία εβδομάδα πριν πάω ξανά αλλά τίποτα...για να μην πολυλογώ από τον μαραθώνιο και μετά έχω κάνει καμιά 40αρια χιλιόμετρα με ενοχλήσεις και με μεγάλα κενά μεταξύ προπονήσεων. Αφού συμβουλεύτηκα το διαδίκτυο πήγα και σε γιατρό ο οποίος πριν κάνω ακτινογραφία μου είπε "καταγμα κόπωσης". Μετά όμως από την ακτινογραφία, η οποία δεν έδειξε το παραμικρό, η διάγνωση άλλαξε και έγινα κάκωση σε κάποιο σύνδεσμο. Η θεραπεία που προτάθηκε είναι ξεκούραση!!! Πόση όμως ξεκούραση ακομα να κάνω??? Φυσιοθεραπεία ή οποιαδήποτε φαρμακευτική αγωγή κατά την άποψη του γιατρού δεν έχει νόημα!!!
Μετά από όλα αυτά θα ήθελα τη γνώμη σας. Τι να κάνω? Να πάω και σε άλλο γιατρό ή δε θα ακούσω κάτι διαφορετικό? Να το ξεκουράσω ή να τρέχω και κάποια στιγμή θα στρώσει? Ειλικρινά μου έχουν σπάσει τα νεύρα. Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά θα ήθελα να ακούσω και την άποψη άλλων ¨συναθλητών¨!!!

Giorgis34
Forum-Runner



75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2016 :  20:04:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
είχα τον ίδιο πόνο στο αριστερό . Μετά από ψάξιμο, ερωτήσεις και κουβέντα αν κατάλαβα λέγεται πελματιαία απονευρωντίτιδα και έχει να κάνει με το πως πατάς το πόδι σου.Όπως μου είρθε έτσι έφυγε.Ο πάγος μπορεί να βοηθήσε.

Τώρα 35
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitakos
Master Forum-Runner

Greece


3754 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2016 :  20:29:24  Εμφάνιση Προφίλ  Visit xipolitakos Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Η Πελματιαία απονευρωντίτιδα, από ότι γνωρίζω, δεν έχει πόνο στο κουτουπιέ αλλά από κάτω. Στην πατούσα.

Μήπως εκτός από ακτινογραφία χρειάζεται και κάτι άλλο όπως πχ. μαγνητική, σπινθηρογράφημα κλπ.

Ρώτα τον ίδιο γιατρό ή και άλλον για μια δεύτερη γνωμη.
Ίσως χρειάζονται και ασκήσεις.


___________________
Run Natural... run Bare
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 16/01/2016 :  23:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άλλος γιατρός, μαγνητική, πάγος, ξεκούραση
(Μήπως άλλαξες παπούτσια, κάλτσες, σφίξιμο στα κορδόνια, τερέν;)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2016 :  15:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πόσα χρόνια έτρεχες πριν τρέξεις το μαραθώνιο;
Πόσα χλμ έτρεχες την εβδομάδα μο κατά την προετοιμασία;
Πόσες εβδομάδες έκανες προετοιμασία;
Τα ρωτάω όλα αυτά γιατί ο μαραθώνιος έχει γίνει της μοδας και πολλοί επιχειρούν να τον τρέξουν χωρίς σωστή προετοιμασία με αποτέλεσμα τραυματισμούς που επιμένουν.Όταν το σώμα δεν έχει προετοιμαστεί κατάλληλα για την επίπονη διαδρομή του μαραθωνίου προκύπτουν τέτοια προβλήματα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

OMIROS_A
Newbie Forum Runner

Greece
9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2016 :  17:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αρχικά σας ευχαριστώ όλυς για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας.
Συστηματικό τρέξιμοξεκίνησα τον Ιανουάριο του 2015. Από τότε λοιπόν ξεκίνησα σταδιακά να ανεβάζω όγκο και ένταση στην προπόνηση. Η προετοιμασία μου για τον Μαραθώνιο ξεκίνησε μέσα στο καλοκαίρι με ότι αυτό συνεπάγεται (tempo runs, long runs κτλ). Το συγκεκριμένο σημείο στο οποίο προέκυψε ο τραυματισμός δεν μου είχε παρουσιάσει καμία ένδειξη. Παπούτσια κάλτσες και δέσιμο στα κορδόνια είναι ψιλοστάνταρ πολύ καιρό πριν φτάσω στον μαραθώνιο!!!!
Ελπίζω να περάσει σύντομα και σκέφτομαι να πάρω και μια 2η γνώμη άμεσα!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

H.P Lovecraft
Newbie Forum Runner

28 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/01/2016 :  22:26:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κάνε μαγνητική για ασφαλή συμπεράσματα (παθών)

And all was black and still, and black and cold, and black and dead, and black.
https://youtu.be/7Dd1w--R0TI
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000