Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Μαραθώνιος Ναυπλίου 2016
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 7

Constantine S.
Newbie Forum Runner



39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 10/02/2016 :  09:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επίσκεψη της σελίδας του Constantine S..  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα φίλοι συντρέχτες και συμφορουμίτες. Αυτή τη χρονιά αποφάσισα να επιλέξω τον μαραθώνιο του Ναυπλίου ως μεγάλο εαρινό αγώνα. Είναι η πρώτη μου φορά στο συγκεκριμένο αγώνα και η αλήθεια είναι ότι με αυτα που έχω διαβάσει σε προγενέστερα νήματα, έχω λίγο άγχος ως προς τα οργανωτικά. Απ΄οτι βλέπω κι αυτή τη χρονιά οι μικροί αγώνες συμπιπτουν με τη διαδρομή αλλά και την ώρα διεξαγωγης του μαραθωνιου. Διαβάζω επισης διάφορα παράπονα για τις προηγουμενες διοργανώσεις... Δε σας κρύβω οτι προετοιμάζομαι για ατομικο ρεκόρ αρκετά κάτω των 3,5 ωρών. Μπορουν οι όποιες οργανωτικές αδυναμίες να σε ρίξουν εκτος αγωνιστικού πλάνου ή προκειται για απλή γκρίνια?

Kostasstav
Newbie Forum Runner

Greece
35 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2016 :  10:27:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΟΡΓΑΝΟΜΕΝΩΣ,ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ..ΤΙ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΤΕΙ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Spyretos
Forum-Runner

Greece


62 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2016 :  10:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έτρεξα πέρυσι τη διαδρομή των 42Κ και πέρασα πολύ όμορφα. Η διοργάνωση ήταν αρκετά καλή και δεν έλειψε τίποτα από τους δρομείς. Είναι αλήθεια πως ο Μαραθωνοδρόμος χρειάζεται λίγο παραπάνω εμψύχωση και να αισθάνεται "πως όλοι τον χειροκροτούν". Το τελευταίο δεν είναι εύκολο με τους αγώνες 5 χλμ και των παιδιών που ξεκίνησαν λίγο αργότερα. Αν δεν σε νοιάζει αυτό (το ψυχολογικό κομμάτι) εκτιμώ πως δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα. Άλλωστε, ίσως φέτος να είναι και καλύτερα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2016 :  11:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Να ξέρετε πως δεν υπάρχουν εύκολες λύσεις.
Αν δεν υπάρχουν και παράλληλοι αγώνες, να μαζευτούν όσοι περισσότεροι μπορούν στους δρόμους, δεν θα έχει κόσμο.
Εδώ ολόκληρο καλλιμάρμαρο με παράλληλους αγώνες 10δων χιλιάδων συμμετοχών (που οι πιο πολλοί μετά κάθονται σαν θεατές)... και δεν γεμίζει, σκεφτείτε πως θα ήταν αλλιώς ένας μικρότερος (αλλά σε καμία περίπτωση μικρός) αγώνας μαραθωνίου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2016 :  11:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οργανωτικά, υπήρξε θέμα με τους παράλληλους μικρότερους αγώνες, εμένα όμως που είμαι αργός δε με άγγιξε άμεσα.
Αυτά που με ενόχλησαν προσωπικά ήταν:
1)η έντονη ηλιοφάνεια και η ζέστη (αστάθμητο)
2)η μοναξιά στον 2ο κύκλο, καθώς στον ημι ήταν 900 άτομα, ενώ μετά συνέχισαν μόνο οι 200 του μαραθωνίου. Πολυ μοναχικό και με σχεδόν παντελή απουσία θεατών.
3)η σκέψη όταν ξεκίνησα το 2ο γύρο, ότι είχα να ξανακάνω τη συγκεκριμένη ίδια διαδρομή που είχα ήδη κάνει.

Η διαδρομή είναι φλατ παραθαλάσσια στο 1ο 10άρι, όπου στο 5ο (και 26,5km) κάνεις αναστροφή ki επιστρέφεις στην πόλη (9o και 30,5km). Μετά πάει μεσόγεια με μια ήπια ανηφόρα περίπου στα 12-15km & 33-36,5 (+30m) όπου ξανακάνει αναστροφή και με κατά διαστήματα ενοχλητική πλάγια κλίση.

Νομίζω ότι όλα τα παραπάνω επηρεάζουν περισσότερο τους αργούς δρομείς, ή είναι μια δικαιολογία για γκρίνια (για μένα). Αντίθετα όσο καλύτερος είναι κάποιος, τόσο λιγότερο νομίζω ότι επηρεάζεται από τους εξωγενείε παράγοντες.

Να πας λοιπόν και να σκίσεις!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Constantine S.
Newbie Forum Runner



39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/02/2016 :  12:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Constantine S. Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε Αroulio σε ευχαριστώ για την παρότρυνση! Η δρομική μοναξιά δεν με απασχολεί καθόλου. Ζω σε ενα νησί όπου μόνο δυο άνθρωποι ασχολούμαστε με τις μεγάλες αποστάσεις... Εγώ και μια σπουδαία πρωταθλήτρια. Οι ρυθμοί μας φυσικά δεν ταιριάζουν αρα... προπονούμαι μόνος όλο τον χρόνο!
Απλά φοβάμαι μήπως αυτοι οι εναπομειναντες μαραθωνοδρόμοι στο Ναύπλιο αφήνονται κυριολεκτικά στην τυχη τους. Κάπου είχα διαβάσει για προβλήματα στον ανεφοδιασμό στα τελευταία χιλιόμετρα. Εύχομαι μονάχα να μην πάει χαμένη τόση προπόνηση!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/02/2016 :  00:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Constantine S.

Καλημέρα φίλοι συντρέχτες και συμφορουμίτες. Αυτή τη χρονιά αποφάσισα να επιλέξω τον μαραθώνιο του Ναυπλίου ως μεγάλο εαρινό αγώνα. Είναι η πρώτη μου φορά στο συγκεκριμένο αγώνα και η αλήθεια είναι ότι με αυτα που έχω διαβάσει σε προγενέστερα νήματα, έχω λίγο άγχος ως προς τα οργανωτικά. Απ΄οτι βλέπω κι αυτή τη χρονιά οι μικροί αγώνες συμπιπτουν με τη διαδρομή αλλά και την ώρα διεξαγωγης του μαραθωνιου. Διαβάζω επισης διάφορα παράπονα για τις προηγουμενες διοργανώσεις... Δε σας κρύβω οτι προετοιμάζομαι για ατομικο ρεκόρ αρκετά κάτω των 3,5 ωρών. Μπορουν οι όποιες οργανωτικές αδυναμίες να σε ρίξουν εκτος αγωνιστικού πλάνου ή προκειται για απλή γκρίνια?


Υπήρξαν προβλήματα αλλά όχι, δεν πρόκειται να επηρεάσουν έναν καλά προπονημένο. Ίσα ίσα που είναι για ρεκόρ αν αντέχεις ψυχολογικά τα δυο loops. Στο λέω εγώ που δεν πρόκειται να τον τρέξω επειδή μου τη σπάει η διαδρομή κ δεν πρόκειται να την τρέξω. Θα κανω τον ημί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PEZONAYTHS
Advanced Forum-Runner

Greece


230 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/02/2016 :  20:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμμετείχα στόν 1ο Μαραθώνιο . Έξαιρετικός αγώνας . Δέν θυμάμαι κάτι άσχημο . Πρόκειται πραγματικά γιά μία αθλητική γιορτή ! Ή διαδρομή είναι φλάτ , ( μία μικρή ανηφορούλα στό 12 χλμ περίπου καί στό 33 , γιά 100 - 150 μέτρα ) , χωρίς αυτοκίνητα , ιδανική γιά ρεκόρ . Όλα ωραία !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrakis
Newbie Forum Runner

27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/02/2016 :  09:05:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επειδή πρόκειται να συμμετάσχω στον αγώνα και λίγο μπερδεύτηκα με 2 απαντήσεις, η ανηφόρα που λένε δυο δρομείς ειναι για κάποιες εκατοντάδες μέτρα ή για 2 χιλιόμετρα ;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/02/2016 :  12:55:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάνεις δυο στροφές. Το πολυ 1-1,5 χλμ συνολικά αλλα είναι ανεπαίσθητη. Επίσης στο γυρισμό την εχεις κατηφορίτσα. Πιο σπαστικό ειναι η κλίση του δρόμου στις στροφές ανάμεσα στους κόμβους παρά αυτό. Είναι για ρεκόρ η διαδρομή, μην κολλάτε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrakis
Newbie Forum Runner

27 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/02/2016 :  14:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giorgos1965
Senior Forum-Runner

579 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/02/2016 :  21:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έτσι όπως περιγράφετε την διαδρομή φαίνεται εύκολη. Υπάρχει κάποιος που λόγω της διαδρομής έχει διάφορα από την επίδοση που έχει στην κλασσική και πόση είναι αυτή η διάφορα;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

big-blue
Senior Forum-Runner

Greece
821 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/02/2016 :  00:18:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by giorgos1965

Έτσι όπως περιγράφετε την διαδρομή φαίνεται εύκολη. Υπάρχει κάποιος που λόγω της διαδρομής έχει διάφορα από την επίδοση που έχει στην κλασσική και πόση είναι αυτή η διάφορα;


Όση ειναι μεταξύ οποιουδήποτε μαραθωνίου φλατ κ ΑΜΑ. Για επίδοση 3:50-4:30 θεωρώ πως ειναι κάπου στα 10' πιο δύσκολη του ΑΜΑ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Papatak
Advanced Forum-Runner

241 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/02/2016 :  19:24:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά θέλω να τρέξω τον ημι στο Ναύπλιο. Ειδα όμως ότι τα νούμερα παραλαμβάνονται μέχρι Σάββατο βράδυ και έχω σκοπό να πάω αυθημερόν. Ξέρει κανείς αν μπορώ να πάρω το νούμερο την Κυριακή το πρωί;
Υπάρχει δυνατότητα να παραλάβει για μένα κάποιος που θα είναι εκεί από το Σάββατο και να βρεθούμε πριν την εκκίνηση;
Ευχαριστώ,
Παναγιώτης Παπαδόπουλος.

Τα πόδια στον ώμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mcqueen
Forum-Runner

Greece
187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/02/2016 :  20:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και τις δυο προηγούμενες χρονιές υπήρχε γραμματεία το πρωί όπου δίνανε νούμερα.αν θες μπορώ να σε εξυπηρετησω μιας και θα ειμαι στο Ναύπλιο από Παρασκευή.

to dare is to do
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Papatak
Advanced Forum-Runner

241 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/02/2016 :  21:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mcqueen

Και τις δυο προηγούμενες χρονιές υπήρχε γραμματεία το πρωί όπου δίνανε νούμερα.αν θες μπορώ να σε εξυπηρετησω μιας και θα ειμαι στο Ναύπλιο από Παρασκευή.

to dare is to do



Σε ευχαριστώ, θα γραφτώ σήμερα. Αν δεν σου είναι κόπος να πάρεις το νούμερό μου θα με βοηθούσε πολύ, γιατί θα έρθω πιο άνετα χρονικά το πρωί. Το τηλ μου 6972604744. Στείλε αν θες sms το δικό σου για να επικοινωνήσουμε.
Ευχαριστώ προκαταβολικά
Παναγιώτης.

Τα πόδια στον ώμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 7 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000