Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Obama στην Κούβα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 21/03/2016 :  21:36:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κοσμοϊστορικά γεγονότα, αλλάζει και πάλι προς το καλύτερο ο κόσμος!

Air Force One στην Αβάνα, αμερικανικός εθνικός ύμνος, οι κουβανοί θα γιορτάζουν την 21η Μαρτίου ως νέα εθνική επέτειο!

Θυμήθηκα τον Ronald Reagan, στην μεγαλειώδη του ομιλία στο Βερολίνο, 12 Ιουνίου 1987.

https://www.youtube.com/watch?v=YtYdjbpBk6A

Το τείχος του αίσχους έπεσε μόλις δυο χρόνια μετά.

Με το καλό ελευθερία και στην Κούβα!

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2016 :  07:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Άντε, με το καλό λοιπόν "ελευθερία" και στην Κούβα.
Τα τείχη, τα συρματοπλέγματα και οι φράκτες θα σηκωθούν μερικά χρόνια αργότερα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2016 :  08:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μεταξύ χωρών της Δύσης δεν έχουν υψωθεί ποτέ τείχη. Αντίθετα, η τάση είναι να καταργηθεί και το πιο απλό διαβατήριο/Βίζα και απλώς με την ταυτότητα σου μπορείς να πας όπου θες ακόμα και για εργασία.
Κατα κανόνα τείχη υψώναν οι χώρες αυτές, όχι για να προστατευθούν από εξωτερικές εισροές, αλλά για να εμποδίσουν τους δικούς τους πολίτες να βγούν έξω.

Αλλά νομίζω το θέμα έχει συζητηθεί πολλάκις και δεν θα συμφωνήσουμε.
Ήμουν μικρός τότε, αλλά και το "Τοίχος" όταν έπεσε, φαντάζομαι παρόμοιες προβλέψεις γίνονταν (είτε ότι είναι ψέματα είτε ότι καθίστε να δείτε τι θα πάθουν σε μερικά χρόνια).
Τελικά, αν και ακόμα υπάρχει διαφορά στην οικονομία και επίπεδο ζωής μεταξύ ανατολικής/δυτικής Γερμανίας -γιατί τα κουσούρια που άφησαν ήταν τεράστια- η πρώην ανατολικοί απολαμβάνουν ένα επίπεδο όπως οι περισσότεροι Γερμανοί, δλδ υψηλότατο.
(ξέρω τι θα ακούσω, με ποιο τίμημα, πατάνε τους άλλους λαούς της Ευρώπης/Κόσμου κτλ κτλ, δλδ με αθέμιτα μέσα κτλ. Εντάξει, αν είχα χρόνο θα το κουβέντιαζα και αυτό...)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2016 :  08:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Μεταξύ χωρών της Δύσης δεν έχουν υψωθεί ποτέ τείχη. Αντίθετα, η τάση είναι να καταργηθεί και το πιο απλό διαβατήριο/Βίζα και απλώς με την ταυτότητα σου μπορείς να πας όπου θες ακόμα και για εργασία.
Κατα κανόνα τείχη υψώναν οι χώρες αυτές, όχι για να προστατευθούν από εξωτερικές εισροές, αλλά για να εμποδίσουν τους δικούς τους πολίτες να βγούν έξω.

Αλλά νομίζω το θέμα έχει συζητηθεί πολλάκις και δεν θα συμφωνήσουμε.
Ήμουν μικρός τότε, αλλά και το "Τοίχος" όταν έπεσε, φαντάζομαι παρόμοιες προβλέψεις γίνονταν (είτε ότι είναι ψέματα είτε ότι καθίστε να δείτε τι θα πάθουν σε μερικά χρόνια).
Τελικά, αν και ακόμα υπάρχει διαφορά στην οικονομία και επίπεδο ζωής μεταξύ ανατολικής/δυτικής Γερμανίας -γιατί τα κουσούρια που άφησαν ήταν τεράστια- η πρώην ανατολικοί απολαμβάνουν ένα επίπεδο όπως οι περισσότεροι Γερμανοί, δλδ υψηλότατο.
(ξέρω τι θα ακούσω, με ποιο τίμημα, πατάνε τους άλλους λαούς της Ευρώπης/Κόσμου κτλ κτλ, δλδ με αθέμιτα μέσα κτλ. Εντάξει, αν είχα χρόνο θα το κουβέντιαζα και αυτό...)


Ουπς!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2016 :  09:01:20  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Όπως είπα δεν θα συμφωνήσουμε.
Καλημέρα όπως κ να έχει, καλή δύναμη στην μέρα σας γιατί για μένα προβλέπεται γεμάτη.
(αλήθεια το μεταξύ των χωρών της Δύσης το πρόσεξες? νομίζω δεν το έβαλα κατά τύχη)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2016 :  09:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα και σε σένα Γιώργο.
Μεταξύ των εικόνων, δεν αναγνωρίζεις φράκτες ανάμεσα σε χώρες της δύσης;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2016 :  15:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αφού μέσα στα τείχη υπολογίζεται και αυτό στις Καστανιές........!!!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2016 :  17:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάρτε κανένα 3άρι Μοντεχρίστο τώρα γιατί θα απογειωθεί η τιμή του
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2016 :  18:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πριν 8 χρόνια που είχα βρεθεί στην Κούβα, είχα προβλέψει ότι με τον Ομπάμα, ενδέχεται να λήξει πλέον η τελευταία πτυχή του ΄΄ΨΥΧΡΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ΄΄.Τότε στην ομήγυρη που το ανέφερα, θεώρησαν ότι μιλάω κάτι σαν το STAR TREK ή τον ΠΟΛΕΜΟ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ!
Επιτέλους δικαιώθηκα ως προς αυτό, και το ΄΄επιτέλους΄΄ προφανώς πάει, ότι στον 21ο αιώνα, που έχουν σχεδόν λήξει όλα τα μέτωπα του Ψυχρού Πολέμου, δεν ήταν δυνατόν να υπάρχει ακόμα χώρα, που μαστιζόταν από έλλειψη αγαθών, λόγω παρεθλουσών γεγονότων δεκαετιών!

Εγώ μία απορία έχω μόνο:
Πώς δεν συνάντησε ο Ομπάμα τον Φιντέλ;;;;
εκεί κάτι μου βρωμάει, και το εν λόγω γεγονός της μη συνάντησης, μου επιβεβαιώνει για άλλη μια φορά το ενδεχόμενο ο ιστορικός ηγέτης της Κούβας, να μην είναι στην ζωή!!!!

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Diamantis
Lost Poet of Forum

Greece


1847 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2016 :  18:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by SKOTEINOS

...Επιτέλους δικαιώθηκα ως προς αυτό, και το ΄΄επιτέλους΄΄ προφανώς πάει, ότι στον 21ο αιώνα, που έχουν σχεδόν λήξει όλα τα μέτωπα του Ψυχρού Πολέμου, δεν ήταν δυνατόν να υπάρχει ακόμα χώρα, που μαστιζόταν από έλλειψη αγαθών, λόγω παρεθλουσών γεγονότων δεκαετιών!...

Εμπορικός αποκλεισμός
- με μία λέξη "εμπάργκο" -
είχε η Κούβα,
από την "πολιτισμένη" δύση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2016 :  18:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
E ναι τι είχε;
εμπάργκο είχε!
αλλά και οι Κουβανοί δεν χαίρουν και τίποτα ελευθεριών από ένα καθόλα απολυταρχικό καθεστώς, που πίστεψέ με, είναι κάτι καλύτερο από το καθεστώς της Βόρειας Κορέας!!
Με όσους Κουβανούς μίλησα, εξαγριωμένοι και γονατισμένοι από την απόλυτη χούντα που ζούνε ήταν!Ειδικά στην Αβάνα, δεν άκουσα και κανέναν να το υποστηρίζει το καθεστώς!
Και πως να το υποστηρίζει, όταν η απαγορεύεται η οποιαδήποτε ιδιωτική πρωτοβουλία ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ για το κράτος με το ίδιο ποσόν, είτε είναι ανειδίκευτοι εργάτες, είτε είναι γιατροί!

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Droulas13
Advanced Forum-Runner

361 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2016 :  18:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για να μη τους μολύνουν μωρέ με τα κακά του καπιταλισμού!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2016 :  21:07:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Diamantis

quote:
Originally posted by SKOTEINOS

...Επιτέλους δικαιώθηκα ως προς αυτό, και το ΄΄επιτέλους΄΄ προφανώς πάει, ότι στον 21ο αιώνα, που έχουν σχεδόν λήξει όλα τα μέτωπα του Ψυχρού Πολέμου, δεν ήταν δυνατόν να υπάρχει ακόμα χώρα, που μαστιζόταν από έλλειψη αγαθών, λόγω παρεθλουσών γεγονότων δεκαετιών!...

Εμπορικός αποκλεισμός
- με μία λέξη "εμπάργκο" -
είχε η Κούβα,
από την "πολιτισμένη" δύση.



Ενώ στην ΕΣΣΔ και στις χώρες του κομμουνιστικού μπλοκ που δεν είχαν εμπάργκο ανέπτυξαν πολύτο και ευημερία, ε; Σύντροφοι, δεν φταίει το εμπάργκο που η ζωή των κουβανών είναι αβίωτη και θέλουν όλοι να πάνε στις ΗΠΑ. Ο κομμουνισμός φταίει, η θεωρία και η εφαρμογή της!

Την καλησπέρα μου σε όλους!

Αλήθεια, πόσες φορές εκλέχτηκε ο Φιντελ από τον λαό με ελεύθερες εκλογές;

ΥΓ: Όσο για τους χάρτες, 2 στους 11 μεταξύ δυτικών χωρών, καλό ποσοστό! Άλλωστε έχω πει και αλλού ότι οι φράχτες αυτοί έγιναν για να εμποδίσουν ανεξέλεγκτη ροή ανθρώπων προς και όχι από. Άλλωστε άνθρωποι με διαβατήρια και νόμιμα έγγραφα περνάνε κανονικά. Σε κάθε περίπτωση, η παρομοίωση είναι ατυχής: Κάθε χώρα έχει δικαίωμα να προστατεύει τα σύνορά της και υποχρέωση να σέβεται και να εφαρμόζει τις διεθνείς συνθήκες που έχει υπογράψει.

Edited by - Rigelian on 22/03/2016 21:08:39
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000