Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 34ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας 2016!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 43

alcool
Forum-Runner

Greece


99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2016 :  20:01:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και μια και δίνουν όλοι από μία συμβουλή - tip θα πω κ τη δική μου αν κι έχω τρέξει μόνο 2 κλασικές κ ντρέπομαι λίγο...
Για κρυουλιάρηδες σαν κι εμένα: το πρωί στο Μαραθώνα κάνει ψύχρα... οι σακούλες των ευγενέστατων εθελοντών δε με ζεσταίνουν και σκίζονται εύκολα. Φούτερ δικό μου να το πετάξω μετά δεν είχα, ή κι αν είχα δεν ήθελα να το πετάξω...
Βρήκα τη λύση: λαική της γειτονιάς... Μια χαρά ρούχα, πουλόβερ, φούτερ ή ό,τι άλλο θέλει ο καθένας με 1 (ένα ευρώ).
Λειτούργησε άψογα... και στο Μαραθώνα πέρυσι αυτά τα ρούχα που αφήσαμε πίσω μας στην εκκίνηση μαζεύτηκαν για τους πρόσφυγες...
Καλό αγώνα σε όλους!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2016 :  20:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by alcool

Και μια και δίνουν όλοι από μία συμβουλή - tip θα πω κ τη δική μου αν κι έχω τρέξει μόνο 2 κλασικές κ ντρέπομαι λίγο...
Για κρυουλιάρηδες σαν κι εμένα: το πρωί στο Μαραθώνα κάνει ψύχρα... οι σακούλες των ευγενέστατων εθελοντών δε με ζεσταίνουν και σκίζονται εύκολα. Φούτερ δικό μου να το πετάξω μετά δεν είχα, ή κι αν είχα δεν ήθελα να το πετάξω...
Βρήκα τη λύση: λαική της γειτονιάς... Μια χαρά ρούχα, πουλόβερ, φούτερ ή ό,τι άλλο θέλει ο καθένας με 1 (ένα ευρώ).
Λειτούργησε άψογα... και στο Μαραθώνα πέρυσι αυτά τα ρούχα που αφήσαμε πίσω μας στην εκκίνηση μαζεύτηκαν για τους πρόσφυγες...
Καλό αγώνα σε όλους!



Πολύ καλή και δοκιμασμένη η "συνταγή" της λαικης. Κι αν ....ντρεπεστε μη σας παρει κανα ματι γνωστου να ψαχνετε τους πάγκους, πατε σε γειτονική λαική. Αλλωστε η μιση ντροπη δική τους. Και πάρτε 2-3 "παλιόρουχα" -εχω κρατήσει απ αυτα και τα χω ευχαριστηθει κιόλας- και πλύντε τα μετά. Και ΝΑΙ! το πρωι στο Μαραθωνα κανει ψυχρα!!!

N i k a t s T e a m
"Take it on the Run"

Edited by - nikats on 21/10/2016 20:42:42
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2016 :  20:30:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Etien


Επισης , το πρωινο σας -και γενικως οτι φατε Κυριακη πρωι - να εχει τελειωσει ως τις 7:30 το αργοτερο!!!

Καλημερα !!

https://panosmaltezos.wordpress.com



Δηλαδή να τρωμε στο......πούλμαν!!! ???? Προσωπικά θα συμβουλευα να εχει τελειωσει στις 05:00. Παρτε κατι μαζί σας να μασουλάτε αλλά προς Θεού. Οχι βουτυρα και μέλια στον Μαραθώνα. Γι αυτο λέμε πιο πάνω για το ξύπνημα εκεινης της ημερας.

N i k a t s T e a m
"Take it on the Run"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2016 :  20:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by papako

να ρωτήσω και εγώ κάτι.
έχω υπολογίσει ότι θα πρέπει να κουβαλάω μαζί μου κινητό, κλειδιά, 4 τζελακια, τα μεγάλα που δεν θέλουν νερό, (μπορεί και 5), μερικά saltsticks, ένα μικρο σωληνάριο βαζελίνης, τα μωρομαντιλα που αναφέρθηκαν ποιο πάνω, χρήματα και ανάλογα με τον καιρό, γάντια και ίσως ένα μικρο αντιανεμικό (200ρ).

Έχω μια ζώνη περίπου σαν και αυτή http://www.intersport.gr/pd/wantalis-ceinture-xtens-2-poches-cx2b-195881.htm?lang=el&path=1097713765&color=2324
που χωράει το κινητό, κλειδιά και κάνα δυο τζελ.

Τα υπόλοιπα πως τα κουβαλάμε;
Ακόμα και να πάρω μόνο τα άκρως απαραίτητα πάλι δεν χωράνε.

φαίνεται οτι τρέχω για πρώτη φορά, ε;

________
Στέφανος



Κινητο ΝΑΙ. κλειδιά;στον σακο.Τζελακια υπαρχουν και τα μικρά :) (εκτος κι αν στη προετοιμασία σου συνηθισες τα συγκεκριμένα) Και εγω αυτα χρησιμοποιω στους άλλους αγώνες οπου θέλω να ρυθμίσω ΕΓΩ το πότε θα τα πάρω. Αλλα στη Κλασσικη διαδρομη εχεις υδροδοσία καθε 5Κ. Οποτε και τα μικρά θα σε βολέψουν). Ασε που 4 (συν 1 στο 20Κ) ειναι ΠΟΛΛΑ κατα τη γνωμη μου.(εξαιρώ αυτο 15min πριν την εκκινηση) Βαζελίνη; μαζί σου;!!!!! στο σακο κι αυτη. Χρηματα; θα ψωνισεις απ τα περιπτερα στη διαδρομη;;; στον σακο κι αυτά (για περιπτωση αναγκης ή....για ταξι απ το Σταδιο στο σπιτι (στο Σταδιο θα πας ακομα κι αν σε παρουν οι διοργανωτες εφ οσον εγκαταλείψεις). Αντιανεμικό;...Ε, ναι φαινεται πως τρεχεις πρωτη φορά.!!! ΚΑλη Επιτυχια λοιπον :) :) Κι οτι θες να ρωτας ελευθερα.

N i k a t s T e a m
"Take it on the Run"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nek2000
Elite Forum-Runner

Greece


1276 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2016 :  21:36:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Nikats κι εσύ σαν παλιός μπερδεύτηκες. Νερό έχει κάθε 2,5χλμ και όχι κάθε 5. Βαζελίνη θα έχω κι εγώ μαζί μου για σιγουριά, σε μία μικρή θήκη από φακούς επαφής που δεν πιάνει πολύ χώρο. Τζελάκια δεν χρειάζεσαι τα μεγάλα αφού θα εχείς νερό από τους σταθμούς. Ούτε αντιανεμικό, ούτε γάντια. Αν έχει και καμία τσέπη το σορτσάκι σου στο πίσω μέρος μπορείς να βάλεις κι εκεί 1 τζελάκι, χαρτομάντηλα για να μοιράσεις και λίγο το βάρος.
Επίσης στο 20 δίνουν τζελάκια GU. Αν δεν έχεις πρόβλημα με τα συγκεκριμένα μπορείς να πάρεις και από εκεί 1-2

Edited by - Nek2000 on 21/10/2016 21:38:40
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2016 :  21:46:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Nek2000

Nikats κι εσύ σαν παλιός μπερδεύτηκες. Νερό έχει κάθε 2,5χλμ και όχι κάθε 5.


U right! Gotme :) Kαι βέβαια παιρνεις πανω απο ενα. Αμα εχεις και ωραιο χαμόγελο...........:) :) :)

N i k a t s T e a m
"Take it on the Run"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikos forlan
Forum-Runner

Greece
187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2016 :  22:10:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στον προηγούμενο, που το έντερο μου το ένιωθα πολύ καλά, πέρα του πρωινού (5 και κάτι) έφαγα ένα κουλουράκι στο σύνταγμα, ζεστό ζεστό από έναν πωλητή και μια μπανάνα λίγο πριν παραδώσω τα πράγματα. Σε αντίθεση, πριν απο δυο χρόνια, μπουκιά δεν κατέβαινε, διότι το έντερο ήταν ερεθισμένο.
Καθαρά προσωπικό ζήτημα λοιπόν. Αν και ο κανόνας΄λέει κατά τις έξι να σταματάμε το μασούλημα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Nikos forlan
Forum-Runner

Greece
187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2016 :  22:12:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Α και κάτι που ξέχασα. Μην κουβαλάς βαζελίνη σε όλη την διαδρομή. Έχουν οι άνθρωποι με τις πρώτες βοήθειες. Τους συναντάς πολύ συχνά.. Βάλε στην αρχή, και αν χρειαστεί έχουν να σε δώσουν. Είχα ζητήσει πριν έναν χρόνο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/10/2016 :  23:36:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βρε papako, εσυ δεν πας για μαραθωνιο αλλα για weekend! Βαλίτσα χρειαζεται να παρεις με τοσα πραγματα!

Κλειδια και κινητο, εκτος κ αν το θες για μουσικη, out! Βαζελίνη εχουν οι του ερυθρού Σταύρου. Χρηματα επισης δε χρειάζεσαιι. Τα μαγαζια ειναι κλειστα. 😂
Ε, τα υπολοιπα χωράνε στη ζώνη που εχεις.
Α! Τα γαντια, τα οποια θα βαλεις μονο αν εχει ΠΟΛΥ κρυο, δε θα χρειαστει να τα βγαλεις κ ετσι δε χρειάζεσαι χωρο να τα κουβαλήσεις. Αν δεν κανει ΠΟΛΥ κρυο, τοτε δε χρειάζεσαι γαντια. Το 2011 ειχα τρεξει με γαντια κ σκούφο κ μακρυμάνικο. Τοτε εκανε ΠΟΛΥ κρυο! Μη μπερδέψεις τη βροχη με το κρυο. Το 2007 κ το 2009 εβρεχε (ειδικα το 2009, καρεκλοποδαρα!) αλλα τρεχαμε με κοντα.

Nikats, τα 4 τζελακια δεν ειναι υπερβολή. Εγω, βάσει εργομέτρησης, χρειαζομαι 8.

Edited by - ALEXANDRA on 22/10/2016 00:36:35
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tzatzikis90
Elite Forum-Runner

Greece


1555 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2016 :  00:10:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το κινητό είναι απαραίτητο για εμάς τους πρωτάρηδες της Κλασικής! δεν παίρνω ποτέ σε αγώνες αλλά θεωρώ δεδομένο πως θα το έχω μαζί μου εκεί για να απαθανατίσω τις στιγμές... για τα υπόλοιπα συμφωνώ...υπερβολικά!

Τάσος

know your limits. then destroy them.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

akira
Advanced Forum-Runner

Greece


285 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2016 :  13:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο εξοπλισμος που κουβαλαω όταν τρεχω σε μεγαλους αγωνες είναι

1) κινητο, το θεωρω απαραιτητο πλεον κυριως για λογους ασφαλειας, εαν εισαι πολλες ωρες σε ενα αγωνα και συμβει κατι να μπορεις τουλαχιστον να επικοινωνησεις με καποιο, ακομα στο μαραθωνιο που υπαρχει συνεχης σκουπα και σταθμοι με πρωτες βοηθειες καλο ειναι να εχεις ενα μετρο ασφαλειας παραπανω.

2) βαζελινη, στην αθηνα την αφηνω στο drop bag, υπαρχουν και τροποι οπως ειπαν παραπανω να εχεις μαζι λιγη σε περιπτωση αναγκης αλλα υπαρχει και βαζελινη σε σωληναριο αν ζητησετε σε φαρμακειο η οποια δεν πιανει και λιγο χωρο σε μια ζωνη υδροδοσιας.

3) λεφτα,κλειδια. ενα 20ρικο το εχω μαζι μου για περιπτωση αναγκης. Απο κλειδια, για το σπιτι δεν παιρνω μιας και θα μου ανοιξουν οι δικοι μου, σε αντιθετη περιπτωση παιρνω μονο τα κλειδια της εξωπορτας και του διαμερισματοή του αυτοκινητου οταν ειναι να τρεξω μακρυα απο το σπιτι, δεν χρειαζεται να εχουμε μαζι μας ολοκληρη αρμαθια απο κλειδια, αν οι δικοι μας ειναι στις κερκιδες δεν χρειαζεται να παρουμε κλειδια μιας και θα εχουν οι δικοι μας.

4) τζελακια, εχω μαζι μου 4-5, αρκετες ζωνες εχουν και ειδικα σημεια για τα τοποθετεις και δεν ενοχλουν. Εγω εχω μια εξτρα ζωνη για να τοποθετω τον αριθμο μου και εχει θηκες για τζελακια

5) οσον αφορα το κρυο, εαν προβλεπεται το κρυο να συνεχισει κατα την διαρκεια του αγωνα εχω μαζι μου μια τεχνικη μακρυμανικη μπλουζα την οποια μπορω να την κανω ρολο και να την δεσω γυρω απο την μεση μου σε περιπτωση που ζεσταθω. γαντια, δυο φορες που χρειαστηκε να παρω σε αγωνες (μια στην αθηνα και μια στον ολυμπο) λογω πολυ κρυου τελικα το μετανιωσα γιατι απο το τρεξιμο τα χερια μου ιδρωσαν τα εβγαλα και τελικα δεν τα χρειαστηκα σε ολη την διαδρομη.

6) μωρομαντηλα/χαρτομαντηλα, εαν δεν χωρανε στην ζωνη μου (που χωρανε) τοτε σε τσεπη στο σορτς μου

Η ζωνη που εχω ειναι το παλιο μοντελο αυτης της north face με αποθηκευτικο χωρο αναμεσα στα μπουκαλια
η οποια χωραει κινητο, λεφτα, κλειδια, σωληναριο βαζελινης, τζελακια, μωρομαντηλα και εχει 60ml υδροδοχειο (συνηθως εχω το ενα για την αθηνα και στις καθημερινες προπονησεις αλλα σε περιπτωση τρεξιματος μεγαλης αποστασης εχω και τα δυο)

Τέλος για να γελασουμε και λιγο να μια εικονα του συγχρονου μαραθωνοδρομου με ολα τα τσουμπλεκια που κουβαλαμε



Τα λεμε στο τερματισμο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2016 :  14:56:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδια, πολλα κουβαλάτε!

Μια φορα που ένας φίλος ξέμεινε κάπου στο 34 στον μαραθώνιο, ζήτησε απο θεατή κινητό τηλέφωνο να ειδοποιήσει τη γυναίκα του για να παει να τον μαζέψει και του παρατάθηκαν 10 χέρια με κινητά!

Χρήματα ειναι το πλέον άχρηστο να κουβαλάς. Τα ΜΜΜ ειναιι δωρεάν εκείνη την ημέρα για τους δρομείς. Και να μην ηταν, θα σε έβλεπε ο ελεγκτής λιώμα, θα του ελεγα οτι έτρεχες μαραθώνιο και. νομίζεις θα σου έβαζε πρόστιμο;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2016 :  16:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
το θέμα με τα ΜΜΜ είναι ότι και να έχεις τα 1-2 ευρώ, που θα βρείς περίπτερο να αγοράσεις εισιτήριο... άλλο τραγικό αυτό!

αλλά δεν είμαστε στο πολιτικό καφενείο,
Ένα κινητό το βρίσκεις όπως είπε η Αλεξάνδρα. Πάρε το δικό σου για να έχεις αν θες μουσική/gps ή να βγάλεις κανά βίντεο/φωτογραφία κτλ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2016 :  17:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κινητό: το παλιό σου-όλοι εχουμε ενα παlιότερο smart στο συρταρι ή εστω το κινητό του παιδιου για ενα πρωινό ή δανιστειτε καποιο τεσπα. (οχι το "καλό" εκτος κι αν ειναι rugged phone με οθονη<4,5" ). Οντως, αν σου τύχει κατι θα απλωθουν τόσα χερια. Ομως εγω το θελω στον τερματισμό. Στο "που ΄στε ρε γμτ και ξεπάγισα" και στο "παω να παρω τον σακκο μου κι ερχομαι στην Αιγλη" και στο "χαμογελα ρε, μαραθωνιο τερματισαμε". Οχι, δεν το αφήνω στον σακο γιατι η οθόνη ΣΠΑΕΙ! Και ξερω άτομο που ......μετανοιωσε. Το βαζω στο τσεπακι τυλιγμένο με σελοφαν.Οχι με armband γιατι πολλή ώρα σε "κόβει". Και τεσσερεις-πένετ ώρες ειναι πολλές να πιεζεται το χέρι σου ψηλά στον δικεφαλο. (δε γνωρίζω ποιά αρτηρία περναει απο κει αλλά κάποια θα περνάει!)

N i k a t s T e a m
"Take it on the Run"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kostao
Advanced Forum-Runner

Greece
410 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/10/2016 :  18:03:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγώ θα πρότεινα μια οικονομική λύση, και χωράει πολλά πράγματα, από sportsdirect μια karrimor με 9 ευρώ. Και καπέλο διπλωμένο έχω χωρέσει μέσα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 43 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000