Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Πρισμένα χέρια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

aad
Elite Forum-Runner

Greece
1701 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 04/06/2008 :  08:24:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα

Μέρες ήθελα να ρωτήσω κι όλο ξεχνιόμουνα...

Τρέχοντας στο Alpamayo, κάπου γύρω στο 12ο χιλιόμετρο (πάντα σε υψόμετρο > 1000 μέτρα), ένιωσα μούδιασμα στα χέρια μου και, κοιτώντας τα, είδα πως είχαν πριστεί εμφανώς...

Και το χέρι και τα δάχτυλα ήταν "φουσκωμένα"!!!

Η αλήθεια είναι πως φρίκιασα... , καθώς δεν μου είχε ξανασυμβεί κάτι τέτοιο...

Η κατάσταη παρέμεινε έτσι μέχρι και κάμποσο μετά το τέλος της διαδρομής... Οταν, αργότερα, βρέθηκα σπίτι τα χέρια μου είχαν επανέλθει...

Εχει κανείς καμμιά ιδέα σχετικά με το συμβάν?

Μπροστά μου προβάλει ο Ολυμπος και, οσο νάναι, άλλο 1130 μέτρα υψόμετρο κι άλλο 2780!!!

Αντώνης Δραγώνας

Evita
Elite Forum-Runner

Botswana


1076 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2008 :  08:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Evita Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν ειναι τιποτα σοβαρο, μην φοβασαι καθολου, ενας γνωστος μου που ειχε τα ιδια συμπτωματα ΠΕΘΑΝΕ

κάνε το κύμα όνειρο και τη σιωπή σου φάρο
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

TSAMADIS
Senior Forum-Runner

Greece


561 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2008 :  09:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ολο μαλακιες λεει η Εβιτα,η ζεστη αγορι μου,Εβιτα μη στεναχωρεις το κοσμο,εμιασες μου φαινεται στο πουλεν σου

stefanos
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Leonardo
Elite Forum-Runner



2254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2008 :  09:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μηπως ειχαν βγαλει και τρίχες οι παλάμες?
Γι αυτό υπάρχει άλλη εξήγηση...

Περα απο την πλάκα... ρωτα και κανενα γιατρό...

...και το πρηστεί γραφεται με (η)


Edited by - Leonardo on 04/06/2008 09:27:15
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

moonrat
Forum-Runner

Greece


132 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2008 :  10:11:23  Εμφάνιση Προφίλ  Visit moonrat Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Είχα και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αλλά υπέθεσα ότι ήταν απο τη ζέστη.

Η νίκη αρχίζει στο μυαλό!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DIMITRISKAL
Senior Forum-Runner

Greece
676 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2008 :  10:15:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αντώνη όταν κάνω έντονη(διαλλειματική) προπόνηση έχω μερικές φορές μούδιασμα στα χέρια μου, δεν ξέρω τι είναι αλλά...ζωή σε εμάς

"Το θαύμα δεν είναι ότι τερμάτισα. Το θαύμα είναι ότι στήθηκα στην αφετηρία" !!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Theop
Newbie Forum Runner

Greece
25 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2008 :  10:44:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Theop Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by aad
Τρέχοντας στο Alpamayo, κάπου γύρω στο 12ο χιλιόμετρο (πάντα σε υψόμετρο > 1000 μέτρα), ένιωσα μούδιασμα στα χέρια μου και, κοιτώντας τα, είδα πως είχαν πριστεί εμφανώς...



Πιθανό να είναι από το υψόμετρo (σε συνδυασμό με την έντονη άσκηση).
Επίσης πιθανό από κάποια ανισορροπία στους ηλεκτρολύτες σου.

www.arcadiaimages.gr

Edited by - Theop on 31/12/2016 00:08:48
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

antonis
Forum-Runner

Greece


55 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2008 :  17:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
to idio problima ston idio agona kai proti fora. ypotheto to ypsometro kathos ilektrolites exoyn polles fores taleporithei.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nikospet
Advanced Forum-Runner

Greece


382 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2008 :  17:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Visit nikospet Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
το συγκεκριμενο υψομετρο ειναι μικρο για να δημιουργησει προβληματα. πιθανοτερο μου φαινεται να φταιει η ζεστη
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Leonardo
Elite Forum-Runner



2254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2008 :  18:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
http://forums.runnersworld.com/eve/forums/a/tpc/f/608106477/m/2341091164?cm_mmc=beginner-_-2008_06_04-_-forum-_-DISCUSSIONS%3a%20Swollen%20Hands

το παραπάνω ειναι ενα link απο το runner's world που μιλαει για αυτο το θεμα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2008 :  15:29:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ Αντώνη, μέχρι να σου απαντήσει κάποιος πιστοποιημένος (TUV, ISO 9002, κ.λ.π.) γνώστης του θέματος, θα σου πω τι έχω διαβάσει, για το συγκεκριμμένο πρόβλημα σε δρομείς. Ένα απο τα αρχικά συμπτώματα της υπονατραιμίας (ελπίζω να το γράφω σωστά...) είναι το πρήξιμο των άκρων και αρχικά των δακτύλων των χεριών και των ποδιών (δεν έχουμε κι' αλλού βέβαια!!). Αυτό μας συμβαίνει όταν απο τη δίψα της δρομικής προσπάθειας και το άγχος να ενυδατωθούμε όσο το δυνατόν περισσότερο, πίνουμε πάρα πολύ νερό (σκέτο), χωρίς τα αντίστοιχα άλατα που είναι απαραίτητα για να διατηρηθεί η χημική μας ισορροπία (τα οποία άλατα έχουμε απωλέσει με τον ιδρώτα από το ξεπάτ - έέέ, την δρομική μας προσπάθεια). Στην προσπάθειά του ο οργανισμός να αποκαταστήσει αυτή την ισορροπία, κατακρατεί όλο και περισσότερα υγρά, με αποτέλεσμα το πρήξιμο. Είναι μια εν δυνάμει επικίνδυνη κατάσταση, (πολύ πιο επικίνδυνη απο την αφυδάτωση) που δεν πρέπει να εξελιχθεί περαιτέρω πίνοντας σκέτο νερό. Είμαι ο τελευταίος που θα διαφημίσει την χρήση των διαφόρων γατοδυναμο-ade, αλλά σε αυτό το θέμα μάλλον βοηθούν. Οι έμπειροι αθλητές μεγάλων αποστάσεων (μαραθώνιων, αγώνων βουνού κ.λ.π.) θα σου πουν οτι παίρνουν στην διάρκεια των αγώνων και ποσότητα αλατιού, γι' αυτόν ακριβώς το λόγο.

Edited by - Ivorman on 05/06/2008 16:17:59
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ttsog
Senior Forum-Runner

Greece


835 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2008 :  16:50:30  Εμφάνιση Προφίλ  Visit ttsog Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μάλλον ο φίλος Ivorman έχει δίκιο. Ήταν τα πρώτα συμπτώματα υπονατριαιμίας. Άλλο ένα καλό άρθρο που αξίζει να διαβάσετε γενικά για τις περιπτώσεις και τα σημάδια εξάντλησης είναι και αυτό: http://www.s-n.gr/images/upload/Collapse.pdf αλλά και μια καλή κουβεντούλα σχετικά με αυτό το θέμα: http://runningdoctor.runnersworld.com/2008/05/should-i-do-the.html

------------------------------------------------------
"Πιο δύσκολο είναι να το σκεφτείς, παρά να το κάνεις..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kritsi
Forum-Runner

100 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/06/2008 :  08:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ttsog

Μάλλον ο φίλος Ivorman έχει δίκιο. Ήταν τα πρώτα συμπτώματα υπονατριαιμίας. Άλλο ένα καλό άρθρο που αξίζει να διαβάσετε γενικά για τις περιπτώσεις και τα σημάδια εξάντλησης είναι και αυτό: http://www.s-n.gr/images/upload/Collapse.pdf αλλά και μια καλή κουβεντούλα σχετικά με αυτό το θέμα: http://runningdoctor.runnersworld.com/2008/05/should-i-do-the.html

------------------------------------------------------
"Πιο δύσκολο είναι να το σκεφτείς, παρά να το κάνεις..."

Πολύ καλό τα άρθρο της s-n για τους κινδύνους και τα σημάδια της εξάντλησης που πρέπει να διαβαστεί απο όλους,ειδικά τώρα το καλοκαίρι και να έχουμε τον νου μας στον Ολυμπο και να μην παραβλέπουμε τα μυνήματα εκεί ψηλά στο πουθενά.

...σαν το τρεξιμο δεν εχει..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Ivorman
The Coach

Greece


1886 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2008 :  09:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάρε κι' αυτό

http://www.s-n.gr/content_details.asp?catid=10&articleid=91
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kentauros
Forum-Runner

Greece


193 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2008 :  10:37:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ttsog

Μάλλον ο φίλος Ivorman έχει δίκιο. Ήταν τα πρώτα συμπτώματα υπονατριαιμίας. Άλλο ένα καλό άρθρο που αξίζει να διαβάσετε γενικά για τις περιπτώσεις και τα σημάδια εξάντλησης είναι και αυτό: http://www.s-n.gr/images/upload/Collapse.pdf αλλά και μια καλή κουβεντούλα σχετικά με αυτό το θέμα: http://runningdoctor.runnersworld.com/2008/05/should-i-do-the.html

------------------------------------------------------
"Πιο δύσκολο είναι να το σκεφτείς, παρά να το κάνεις..."


Μπράβο φίλε ttsog!!! Πολύ καλά τα άρθρα που μας πρότεινες. Ειδικά το δεύτερο είναι όλα τα λεφτά. Απ΄ ότι ξεκάθαρα προτείνει το άρθρο, η κατανάλωση "αλατιού" κατά τη διάρκεια της άθλησης βοηθάει πολύ. Λέει βέβαια και άλλα πολλά.

Edited by - kentauros on 07/06/2008 10:39:06
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000