Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Ρήξη έξω μηνίσκου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Nikos forlan
Forum-Runner

Greece
187 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/04/2016 :  17:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε μεγάλο βαθμό πλέον η επέμβαση είναι ρουτίνας. Στο ΚΑΤ κάνουν πολύ καλή δουλειά.
Επίσης με την αφαίρεση η αποκατάσταση είναι πολύ πιο γρήγορη σε σχέση με την συρραφή.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

asumvivastos5
Newbie Forum Runner



24 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/04/2016 :  17:15:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα το κοιτάξω για το Κατ Νίκο! Το γνωρίζω αυτό που λες για την αποκατάσταση, απλώς αν γίνει αφαίρεση(εξαρτάται και το τμήμα που θα αφαιρεθεί) είναι πιο πιθανό να παρουσιάσεις οστεοαρθρίτιδα μετά από 15 χρόνια(αυτό ισχύει για όσους κάνουν νέοι τέτοια επέμβαση, σε μεγαλύτερους μπορεί να παρουσιαστεί σε 5 χρόνια).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cranfield
Advanced Forum-Runner

Greece
344 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2016 :  14:33:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα,

Είχα και εγώ πρόβλημα με ρήξη του οπίσθιου κέρατος και του σώματος του έσω μηνίσκου και αποφάσιασα να κάνω αρθροσκόπιση (την περασμένη Τετάρτη)με μερική αφαίρεση του καταστραμένου τμήματος. Το πρόβλημα μου δεν είχε διαγνωστεί από δύο ορθοπεδικούς και ένας μάλιστα απο αυτούς μου είπε συνέχισε να τρέχεις αλλά όχι ανηφόρες για ένα μήνα (παρόλο που είχε διαγνώσει με υπέρηχο υγρό πίσω από το γόνατο). Ομως είχα ενοχλήσεις μετά από ένα τρέξιμο 16 χλμ σε στάδιο και πήγα ξανά σε ορθοπεδικό που μου πρότεινε γνωστός κα ασχολείται με αθλητικές κακώσεις για γόνατα σε αθλητές στίβου αρχικά μου είπε να ξεκουράσω το πόδι μου για 10 ημέρες και να δοκιμάσω αρχικά 5 χλμ και μετά σταδικά αν δεν πονέσω να κάνω 7 χλμ κτλ. Ομως πόνεσα ξανά και μετά την μαγνητική επιβεβαιώθηκε η ρήξη.

Η επέμβαση δεν είναι επώδυνη και βγαίνεις την ίδια μέρα και μπορείς να περπατήσεις άμεσα. Αυτή την στιγμή κάνω κάποιες ισομετρικές ασκήσεις & πάγο & αντιβίωση και αντιθρομβοτικές ενέσεις.

Θα βγάλω τα ράμματα την επόμενη εβδομάδα οπότε και θα μου δώσει και το πρόγραμμα αποκατάστασης.

Πάντως απο τις πρώτες κουβέντες που είχα με τον γιατρό μου μου είπε χαρακτηριστικά "γιατί θέλεις να τρέχεις στα βουνά ... υπάρχουν και μαραθώνιοι δρόμου!!!" Μεγάλη συζήτηση βέβαια αλλά υπάρχει μεγάλη αλήθεια στα λόγια του αν σκεφτεί κανείς τις διαφορετικές & ιδιαίτερα μεγάλες δυνάμεις που ασκούνται στα γόνατα μας όταν χοροπηδάμε σαν κατσίκια... βέβαια έχει σημασία η ενδυνάμωση, η υποδομή μας, και δυστυχώς η ηλικία μας .

Πάντως σου εύχομαι περαστικά και να πάρεις τη σωστή απόφαση!!!

Φιλικά
Γιάννης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

asumvivastos5
Newbie Forum Runner



24 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/04/2016 :  23:08:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη, να 'σαι καλά φίλε!!! Σήμερα επισκέφθηκα και 2ο ορθοπεδικό και η αρθροσκόπηση τελικά είναι αναπόφευκτη! Εμένα μου είπε πως υπάρχει ενδεχόμενο να γίνει συρραφή αλλά αυτό θα το αποφασίσει και βάση των συνθηκών την ώρα της επέμβασης, αλλιώς θα γίνει αφαίρεση! Σου εύχομαι να αναρρώσεις όσο το δυνατόν συντομότερα και καλά χιλιόμετρα χωρίς τραυματισμούς!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000