Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 επιλογή παπουτσιού
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 3

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2016 :  19:40:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν δε τρέξεις 70-80 χιλιόμετρα με ένα παπούτσι δε θα μάθεις αν σου ταιριάζει ή όχι. Αν το παπούτσι δεν ταιριάζει στο πόδι σου ότι να σου πει οποιοδήποτε site δεν έχει σημασία.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

patrickdrd
Advanced Forum-Runner



234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2016 :  20:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι,μόνο που δεν μπορείς να τρέξεις τόσα χλμ χωρίς να το έχεις αγοράσει πρώτα, κι ούτε μπορείς να το επιστρέψεις μετά από τόσα χλμ προφανώς

carpe runem
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2016 :  20:25:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ιδανικό είναι να δοκιμαστούν σε έναν διάδρομο, πριν κάνεις την οποιαδήποτε αγορά. Νομίζω πως το κάθε site (όπως αυτο παρέθεσα) ή ακόμα και forum (Νήμα το οποίο γράφω), βοηθάει κάποιον να αποκτήσει μία παραπάνω γνώμη απ την στιγμή που δεν έχει την δυνατότητα να τα δει / δοκιμάσει από κοντά. Αλλά ας μην το γενικεύουμαι γιατι νομίζω πως θα ξεφύγουμε απ το θέμα.

Είμαι κοντά στα Saucony Triumph Iso ΙΙ και αγορά απ το http://www.runningwarehouse.eu/Saucony_Triumph_ISO_2/descpage-STR2M1.html. :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

patrickdrd
Advanced Forum-Runner



234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2016 :  20:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
intersport πάντως δεν αφήνουν να τα δοκιμάσεις στο διάδρομο

carpe runem
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dimitrissss
Elite Forum-Runner



1524 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2016 :  00:04:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στα Intersport πωλούν περυσινά και προπέρσινα παπούτσια στην ίδια τιμή με τα φετινά. Αξίζει να πας μόνο όταν έχουν συγκεκριμένες προσφορές.

No pain, no gain!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

patrickdrd
Advanced Forum-Runner



234 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2016 :  00:34:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλα, συνενοηση μπουζουκι, αλλο ειπα εγω, αλλο λες εσυ :p :D

carpe runem
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2016 :  07:40:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα παιδιά, ας μείνουμε στο θέμα και να μην ξεφεύγουμε. Κάποια άλλη πρόταση υπάρχει; :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2016 :  00:15:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συνοψίζοντας η ψαλίδα των επιλογων μεγάλωσε :

Brooks Glycerin 13 / 14
Brooks Ride 9
Saucony Ride 9
saucony Triumph ISO 2

Κάποια ιδεά?

Edited by - mike07 on 14/06/2016 00:28:33
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2016 :  10:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα.
Τα glycerin που φοράω, είναι παπούτσια με πολύ καλή εφαρμογή(ιδίως αν δεν έχεις πολύ πλατύ πόδι), πολύ απορροφητικά και προστατευτικά από τη μια άκρη του πέλματος μέχρι την άλλη και μεγάλης αντοχής από θέμα υλικών κατασκευής.
Ενδείκνυνται για πολλά ξεκούραστα χιλιόμετρα έχοντας αναλάβει όλη τη δύσκολη δουλεία. Το πέλμα και γενικότερα το πόδι δεν έχει να ανησυχεί για πολλά πολλά.

Τα saucony Ride που φόρεσα για ένα διάστημα, είναι παπούτσια με αρκετά καλή εφαρμογή και αυτά, με ένα επίπεδο προστασίας και αντικραδασμικότητας παρακάτω από τα glycerin. Με αυτό το τρόπο, τα Ride ενεργοποιούν πιο πολύ τα πόδια να δουλέψουν προκειμένου να επιτευχθεί η όλη κίνηση του τρεξίματος. Το αποτέλεσμα είναι τα Ride να έχουν πιο γρήγορη απόκριση από τα glycerin( μιας και το πέλμα είναι πιο κοντά στο έδαφος και με λιγότερο προστατευτικό υλικό από κάτω του)


Προσωπικά έχω βολευτεί πολύ τα glycerin (μιας και θέλω λίγο παραπάνω προστασία λόγω πόνων σε πέλμα και γόνατο) και τα χρησιμοποιώ σε όλες τις προπονήσεις και σε κάποιους αγώνες. Σίγουρα όμως χρειάζεται να έχει κανείς και ένα δεύτερο παπούτσι, τύπου ride ή αντίστοιχο .

Αυτά από μένα και με βάση την προσωπική εμπειρία.



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2016 :  10:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@roberto4carlos ευχαριστώ. Δεν γνωρίζω πολλά από παπούτσια, συνεπώς καθε συμβουλή και εμπειρία είναι αναγκαία και χαίρει άκρας βοηθείας.

Αρχικά θέλω να κάνω μετάβαση και μάλιστα επιτακτική απ τα pulse σε κανούρια παπούτσια, το νέο ζευγάρι το χρειάζομαι για προπόνηση και αγώνες. Ενώ σταδιακά θα περάσω και σε ένα 2, ίσως σε 3 μήνες. Καθημερινά τρέχω/αθλούμαι.

Τα Saucony Ride 9, θαρρώ πως είναι πιο ελαφριά απ τα saucony Triumph ISO 2. Εντομεταξύ προσπαθώ να διαβάσω και κάποια επιπρόσθετα reviews.

http://www.believeintherun.com/2016/05/17/saucony-ride-9-review/
http://www.believeintherun.com/2015/08/07/brooks-glycerin-13-review/\

Ευχαριστώ και πάλι. :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2016 :  10:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αυτή τη στιγμή νομίζω ότι κατά κόρον πωλούνται το Ride 8, με τα 9 να αναμένονται λίγο αργότερα . Στα 9 ξέρω ότι έχουν αλλάξει το υλικό της ενδιάμεσης σόλας έχοντας πλέον μεταβεί στο λεγόμενο everun που ήδη χρησιμοποιείται στα Triumph ISO 2 από πέρσι. Αυτή η αλλαγή θα διαφοροποιήσει αρκετά τα Ride σε σχέση με το προηγούμενο μοντέλο του.

Τα saucony Triumph ISO 2 είναι περίπου σε ίδια κατηγορία με τα glycerin, αλλά λιγότερου drop και λιγότερου βάρους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2016 :  11:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα βρηκα απ το επίσημο site της Saucony.
Saucony Ride 9 : http://www.saucony.com/en/ride-9/24980M.html?dwvar_24980M_color=S20318-2#cgid=mens-running-neutral&start=1 αλλά δεν εχουν μεταφορά για ελλάδα. Αλλά σε διάφορα άλλα το βρήκα.. λχ https://www.fleetfeetsports.com/products/m-guide-9#sku=S20295-1,qty=1

ενώ για Brooks glycerin 14. http://www.brooksrunning.com/en_us/brooks-glycerin-14-mens-running-shoes/110236.html?dwvar_110236_color=464

Συνεπώς πάω για ένα απ τα 2 για αρχή.. Ελα μου όμως πιο? .. :)


Edited by - mike07 on 14/06/2016 11:58:30
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

cranfield
Advanced Forum-Runner

Greece
344 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2016 :  12:23:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα,

Εχω τα ride 8 τα οποία και είναι εξαιρετικά και πολυεργαλείο θα έλεγα καθώς είναι κατάλληλα για διαφερετικά είδη προπόνησης. Δοκίμασα τα guide 9, (παρόμοια με τα ride 9 αλλά support), στο intersport αλλά έχουν αλλάξει σε πάτημα και απόκριση σε σύγκριση με τα προηγούμενα καθώς είναι πολύ μαλακότερα και μάλλον δεν έχουν την αμεσότητα του 8. Νομίζω έχουν κερδίσει σε άνεση και έχασαν σε αίσθηση. Αν πάντως έπρεπε να επιλέξω μεταξύ ride vs Triumph θα επέλεγα τα ride.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2016 :  12:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@cranfield ευχαριστώ και εσένα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

roberto4carlos
Advanced Forum-Runner



421 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2016 :  12:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τόσο το Ride 9 όσο και το Glycerin 14 είναι σχεδόν ακυκλοφόρητα και δεν έχουν πολλά reviews ψάχνοντας στο internet. Άρα δεν μπορείς να στηριχτείς ακόμα σε απόψεις άλλων δρομέων.

Απο κει και πέρα, προσωπικά, αν δεν είχα πρόβλημα σε γόνατο και πέλμα θα πήγαινα στο Ride, αφού και τα κιλά μου (είναι όσα και τα δικά σου) δεν απαιτούν κάποιο πολύ αντικραδασμικό-απορροφητικό μοντέλο όπως το glycerin.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 3 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000