Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 τραυματισμός τενοντα γονατου ύστερα απο μαραθώνιο.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

vergos
Newbie Forum Runner

3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 17/05/2016 :  19:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εχω ενάμιση μήνα που ειχα τρέξει πρωτη φορα στον μαραθώνιο της Θεσσαλονίκης με επιτυχή τερματισμό αλλα Δυστυχώς τραυματίζοντας τον τενοντα του γονατου εξω δεξιά όπως μου είπε την επομένη ο γιατρός που πήγα να το δει.Το πρόβλημά μου ειναι οτι ενω εχει περάσει ενας μηνας και ολο αυτο το διάστημα ενώ έκανα αποχη απο τρέξιμο για μία βδομάδα και απο αγώνες εντελώς,οταν παω να τρέξω ειδικά σε βουνό ενω ξεκινώ κανονικά έπειτα απο 5-6 χιλιόμετρα άρχιζει να με ενοχλεί στο ιδιο σημείο μεχρι που ο πονος αρχίζει να με προβληματίζει και ετσι αναγκάζομαι να κόβω ρυθμό η ακομη και να σταματώ και να συνεχιζω περπατώντας.Φοβάμαι μήπως το κάνω χειρότερα και δεν πρέπει να τρέξω πάλι για ποιό μεγαλο χρονικό διάστημα.Σημειώστε οτι ο γιατρός μου είπε οτι το πρόβλημα δεν ειναι εσωτερικά στο γόνατο αλλά εξωτερικα στον τενοντα που περνάει εξω απο αυτο και στο πλαι.Μαγνητική δεν έκανα γιατί μου είπε οτι με την διάγνωση που έκανε δεν χρειάζεται.Τι λετε να κάνω; run for your life☺☺☺☺

Edited by - vergos on 17/05/2016 21:00:34

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2016 :  21:35:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο γιατρός αγωγή δεν έδωσε,οδηγίες;
Κάνε ότι σου είπε και βλέπεις για μετά.

same rules apply
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vergos
Newbie Forum Runner

3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/05/2016 :  22:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φιλε έκανα οτι μου είπε.για μια βδομάδα αντιφλεγμονώδη και ξεκούραση.Μετά το ένιωθα πολυ καλύτερα και δειλά-δειλά άρχισα να τεεχω.έκανα μάλιστα και ενα οκταρι στο σειχ σου σε γρήγορο τεμπο χωρίς πρόβλημα.Απο εκεί και περα εως και σήμερα ειναι το σκηνικό που ανέφερα παραπάνω.Θα πρέπει να κανω υπομονή και να δω η να παρω και μια δεύτερη γνώμη.Θελω να τρεξω βλέπετε και μου την δίνει να κάθομαι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vicky
Senior Forum-Runner



494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2016 :  01:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καποια στιγμη μετα απο τραυματισμο στο γονατο, και απιχης 6 εβδομαδων, οταν ετρεξα οι οδηγιες που πηρα ηταν: ξεκινας με 5 λεπτα τρεξιμο, μερα παρα μερα σε χορτο και καθε φορα προσθετεις 5 λεπτα...μεχρι να φτασεις 30 λεπτα....σε χαμηλη ενταση...μετα σιγα σιγα και εφοσον δεν εχεις ενοχλησεις ανεβαζεις διαρκεια και ενταση.
Εσυ μηπως ξεκινησες αποτομα;;
quote:
Originally posted by vergos

Φιλε έκανα οτι μου είπε.για μια βδομάδα αντιφλεγμονώδη και ξεκούραση.Μετά το ένιωθα πολυ καλύτερα και δειλά-δειλά άρχισα να τεεχω.έκανα μάλιστα και ενα οκταρι στο σειχ σου σε γρήγορο τεμπο χωρίς πρόβλημα.Απο εκεί και περα εως και σήμερα ειναι το σκηνικό που ανέφερα παραπάνω.Θα πρέπει να κανω υπομονή και να δω η να παρω και μια δεύτερη γνώμη.Θελω να τρεξω βλέπετε και μου την δίνει να κάθομαι.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sakis1971
Senior Forum-Runner



499 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2016 :  08:32:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δυστυχώς πρέπει να το ξεκουράσεις λίγο απο ότι καταλαβαίνω, αν γνωρίζεις κάποιον καλό φυσικοθεραπευτή πήγαινε σε αυτόν για 2η γνώμη.
Ψαξου και μόνος σου στο διαδίκτυο με την ανατομία του γόνατου για να προσδιορίσεις αν μπορείς σε ποιό σημείο είναι ο πόνος.
Προσωπικα ταλαιπωρήθηκαν πολύ με δικό μου θέμα στη διάγνωση γιατί εμπλέκονταν πολλές μυϊκές ομάδες, στο γονατο υπάρχει πολύ εμπειρία ειδικα σε γιατρούς ομάδων ποδοσφαιρου ,χάντμπολ.
Στη Θεσσαλονίκη θα βεις σίγουρα κάποιον ειδικό.

same rules apply
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2016 :  12:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
...καλημέρα! Ο γιατρός μίλησε απλά για "έναν τένοντα του γονάτου" ή για τη "Λαγονοκνημιαία Ταινία"; Τα συμπτώματά σου πάντως παραπέμπουν στη 2η περίπτωση.
Αν ισχύει κάτι τέτοιο, κάνε και μια αναζήτηση εδώ μέσα: έχουν γραφτεί σελίδες και σελίδες για το θέμα αυτό! ;-)
Σε γενικές γραμμές ξεκούραση, ήπιες προπονήσεις μέχρι το σημείο που αρχίζουν οι ενοχλήσεις - όπου και πρέπει να σταματάς. Καλό "πάτημα" σε χειροπράκτη βοηθάει. Η εμβιομηχανική παίζει μεγάλο ρόλο όπως βέβαια και η ένταση/όγκος της προπόνησης αλλά και το είδος της επιφάνειας που τρέχεις.



Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vergos
Newbie Forum Runner

3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/05/2016 :  15:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν μου είπε ακριβώς για λαγονοκνημιαια αλλα καπως αλλιως απο "π"Δεν θυμάμαι..Πάντως θέλει υπομονή απο οτι κατάλαβα γιατι δεν με ποναει στην καθημερινότητα αλλα στην προπόνηση και μετα απο καποια χιλιόμετρα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000