Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 AMA και φέτος;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

JASON JASON
Forum-Runner

99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 13/07/2016 :  01:18:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα συντρέχτες.

Το 2015 κατέβηκα στον ΑΜΑ έχοντας περιπου ένα χρόνο ενασχόληση με το τρέξιμο. Επειδή είχα να χάσω και παραπανίσια κιλά, επικεντρώθηκα αποκλειστικά σε αργά τρεξίματα και long runs. Το αποτέλεσμα; Τερμάτισα μεν, σε 5 1/ 2 ώρες δε.
Αφού ξεπέρασα το Γενάρη-Φλεβάρη κάποια προβλήματα σε γόνατα κ.λ.π (πιθανά συνέπεια και της υπερφόρτωσης αλλά και της ανετοιμότητας του σώματος) είπα να μην κατέβω το 2016 αλλά το 2017, όντας καλύτερος δρομέας. Έκανα εργομετρικά, είδα τους δείκτες μου και έβαλα τις διαλειμματικές και το τέμπο στο παιχνίδι.
Με πολύ συνέπεια κάνω 4 προπονήσεις εβδομαδιαία και περίπου 180 -190χλμ σε μηνιαία βάση.

Η βελτίωση είναι εμφανής, για το δικό μου επίπεδο πάντα. Το Μάρτιο έκανα Ημί σε 2.06 και πέθανα και την προηγούμενη Κυριακή σε ένα γρήγορο (αλλά όχι ξεθεωτικό) προπονητικό 20αρι έκανα 01.56, και μάλιστα τρέχοντας τα δύσκολα χιλιόμετρα από Πικέρμι μέχρι Γέρακα.

Αρχίζει και με τρώει το σαράκι όσο πλησιάζει ο καιρός. Το μεγαλύτερο προτέρημα μου σαν ερασιτέχνης δρομέας είναι το πείσμα και αυτό με κάνει να σκέφτομαι ότι μπορεί να τα καταφέρω να τερματίσω τελικά και φέτος αντί το 2017 με έναν πιο αγωνιστικό ρυθμό.

Δεν ξέρω. Πριν αρχίσουν οι αμφιβολίες είχα σα στόχο ένα χρόνο γύρω στο 01.55 στον Ημί του Σουνίου τον Οκτώβριο.
Τώρα μάλλον θα κρατήσω τον ίδιο στόχο αλλά θα φροντίσω να έχω κάνει 2 30αρια μέχρι τότε. Αν δω ότι μου βγει καλά ο Ημί και είμαι υγιής, θα κάνω άλλα 2-3 long runs και θα σας δω στον ΑΜΑ.

Τι λέτε;

Για να κλείσει και το προφίλ μου είμαι 40χρ, 185 και 85 κιλά πλέον.

Ελπίζω να μη σας ζάλισα, ήθελα κάπου να τα πω

panos1966
Advanced Forum-Runner

Greece
271 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/07/2016 :  08:44:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλή σου μέρα!Πιστεύω ότι φέτος θα δείς σημαντική βελτίωση και θα το ευχαριστηθείς.Μην αγχώνεσαι για χρόνους, κάνε την προετοιμασία σου, πρόσεχε να αποφύγεις τραυματισμούς και το αποτέλεσμα θα έρθει.
quote:
Originally posted by JASON JASON

Καλησπέρα συντρέχτες.

Το 2015 κατέβηκα στον ΑΜΑ έχοντας περιπου ένα χρόνο ενασχόληση με το τρέξιμο. Επειδή είχα να χάσω και παραπανίσια κιλά, επικεντρώθηκα αποκλειστικά σε αργά τρεξίματα και long runs. Το αποτέλεσμα; Τερμάτισα μεν, σε 5 1/ 2 ώρες δε.
Αφού ξεπέρασα το Γενάρη-Φλεβάρη κάποια προβλήματα σε γόνατα κ.λ.π (πιθανά συνέπεια και της υπερφόρτωσης αλλά και της ανετοιμότητας του σώματος) είπα να μην κατέβω το 2016 αλλά το 2017, όντας καλύτερος δρομέας. Έκανα εργομετρικά, είδα τους δείκτες μου και έβαλα τις διαλειμματικές και το τέμπο στο παιχνίδι.
Με πολύ συνέπεια κάνω 4 προπονήσεις εβδομαδιαία και περίπου 180 -190χλμ σε μηνιαία βάση.

Η βελτίωση είναι εμφανής, για το δικό μου επίπεδο πάντα. Το Μάρτιο έκανα Ημί σε 2.06 και πέθανα και την προηγούμενη Κυριακή σε ένα γρήγορο (αλλά όχι ξεθεωτικό) προπονητικό 20αρι έκανα 01.56, και μάλιστα τρέχοντας τα δύσκολα χιλιόμετρα από Πικέρμι μέχρι Γέρακα.

Αρχίζει και με τρώει το σαράκι όσο πλησιάζει ο καιρός. Το μεγαλύτερο προτέρημα μου σαν ερασιτέχνης δρομέας είναι το πείσμα και αυτό με κάνει να σκέφτομαι ότι μπορεί να τα καταφέρω να τερματίσω τελικά και φέτος αντί το 2017 με έναν πιο αγωνιστικό ρυθμό.

Δεν ξέρω. Πριν αρχίσουν οι αμφιβολίες είχα σα στόχο ένα χρόνο γύρω στο 01.55 στον Ημί του Σουνίου τον Οκτώβριο.
Τώρα μάλλον θα κρατήσω τον ίδιο στόχο αλλά θα φροντίσω να έχω κάνει 2 30αρια μέχρι τότε. Αν δω ότι μου βγει καλά ο Ημί και είμαι υγιής, θα κάνω άλλα 2-3 long runs και θα σας δω στον ΑΜΑ.

Τι λέτε;

Για να κλείσει και το προφίλ μου είμαι 40χρ, 185 και 85 κιλά πλέον.

Ελπίζω να μη σας ζάλισα, ήθελα κάπου να τα πω

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manolee
Forum-Runner

98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/07/2016 :  10:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γνωμη μου ειναι πως αν θελεις να τον τρεξεις, πρεπει να προπονηθεις εχοντας σαν αγωνα στοχο τον Αυθεντικο απο τωρα, και οχι βλεποντας στην πορεια...Δεν ξερω τι στοχο εχεις , αλλα νομιζω οτι με σωστη προπονηση εχεις το < 4.30
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

JASON JASON
Forum-Runner

99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/07/2016 :  11:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα.

Αυτό ακριβώς που λες είναι και ο μεγάλος μου προβληματισμός. Νόμιζα ότι θα μπορούσα να περιμένω ένα χρόνο αλλά από τη μία η σκέψη ότι κανείς δεν ξέρει τι γίνεται σε ένα χρόνο και από την άλλη ότι είμαι σε κατάσταση συνεχούς βελτίωσης αρχίζουν να με τουμπάρουν.
Και εγώ πιστεύω ότι οι 4 1/2 ώρες είναι εφικτός στόχος.

Σε καμία περίπτωση δεν υποτιμώ τα 42.195 μέτρα και όλους όσους ματώνουν κυριολεκτικά για να τον ''τρέξουν'' αλλά σκέφτομαι αφού μπόρεσα πέρσι γιατί όχι και φέτος που είμαι σε σημαντικά καλύτερο επίπεδο.

quote:
Originally posted by manolee

Γνωμη μου ειναι πως αν θελεις να τον τρεξεις, πρεπει να προπονηθεις εχοντας σαν αγωνα στοχο τον Αυθεντικο απο τωρα, και οχι βλεποντας στην πορεια...Δεν ξερω τι στοχο εχεις , αλλα νομιζω οτι με σωστη προπονηση εχεις το < 4.30

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Droulas13
Advanced Forum-Runner

361 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/07/2016 :  13:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα χιλιόμετρα που κάνεις κάθε μήνα είναι ήδη πολύ καλά. Το μόνο που μένει να κάνεις είναι να βάλεις long runs στο πρόγραμμά σου και να τα ανεβάζεις σταδιακά μέχρι τα 25-27 χλμ. Και αφού το φτάσεις και αυτό θα κάνεις και 1-2 30+ και είσαι έτοιμος. Μην περιμένεις για του χρόνου!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

JASON JASON
Forum-Runner

99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/07/2016 :  18:56:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα αυτή είναι η πλάκα! ότι ήδη κάνω long runs της τάξης των 20χλμ.
Από τις αρχές Μαίου που έχω μπει σε σταθερό πρόγραμμα τα Κυριακάτικα τρεξίματα μου είναι 18-22km αν εξαιρέσεις μία Κυριακή που έκανα 15km.

Μάλλον καταλήγω να ακολουθήσω ένα πρόγραμμα 12 εβδομάδων (4-5 προπονήσεων). Τα εβδομαδιαία χιλιόμετρα θα είναι περίπου 55-65 με ένα peak στις εβδομάδες 6-10.

Σας ευχαριστώ όλους για την προτροπή!

quote:
Originally posted by Droulas13

Τα χιλιόμετρα που κάνεις κάθε μήνα είναι ήδη πολύ καλά. Το μόνο που μένει να κάνεις είναι να βάλεις long runs στο πρόγραμμά σου και να τα ανεβάζεις σταδιακά μέχρι τα 25-27 χλμ. Και αφού το φτάσεις και αυτό θα κάνεις και 1-2 30+ και είσαι έτοιμος. Μην περιμένεις για του χρόνου!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

konkarien
Senior Forum-Runner

Greece


740 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/07/2016 :  21:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα.
θα ήθελα να σου επισημάνω ότι πέρα από την βελτίωση που θα έχεις από την προπόνηση,
μεγάλη διαφορά θα δεις στοχεύοντας παράλληλα να χάσεις και κάποια κιλά.
Μάλιστα όσο πιο πολλά χάσεις (χαμηλότερο σωματικό λίπος),θα έχεις μικρότερη καταπόνηση στις προπονήσεις σου
και βέβαια θα είναι και θεαματική η βελτίωσή των χρόνων σου.
Φιλικά
Κώστας




ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΣ,στηρίζει την κίνησή σου
ΚΑΡΔΙΑ,στέλνει αίμα στο σώμα σου
ΑΝΑΣΑ,οξυγονώνει τα κυτταρά σου
αυτό όμως που σε κινεί ως το τέρμα είναι ένα.
Η ΨΥΧΗ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manolee
Forum-Runner

98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/07/2016 :  12:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και επισης να προσθεσω πως θελει λιγη προσοχη στο να μην το παρακανεις κυριως στις εντασεις . Ειναι πολυ ευκολο να παρασυρθουμε στο να τρεχουμε στις προπονησεις , κυριως στα easy και τα Long , πιο γρηγορα απο οτι πρεπει .
Πχ το 20αρι σου στο 5,48/χλμ , ειδικα σε δυσκολη διαδρομη με αυτες τις καιρικες συνθηκες ειναι αρκετα τσιμπημενο..(δεν ξερω αν ηταν εξαιρεση η συγκεκριμενη προπονηση και τα αλλα τα πας πιο σωστα)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

JASON JASON
Forum-Runner

99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/07/2016 :  13:50:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Kαλημέρα.

Όντως ήταν η εξαίρεση. Συνήθως τα κάνω 6.15-6.20 min/km.
Και αυτό έτσι το ξεκίνησα τα πρώτα 2-3 χλμ αλλά επειδή ένιωθα πολύ καλά είπα να το πάω λίγο πιο γρήγορα.

Γενικά πάντως είμαι αρκετά τυπικός με την ένταση.
Διαλειμματικές στο 4.36, τέμπο στα 5.10-5.15, Ελεύθερο στο 6.05-6.10 και long run στα 6.15-6.20.

Μια και μιλάμε να πω και μία απορία που έχω; έχω την αίσθηση ότι όσο βελτιώνεται ένας δρομέας, το long run ουσιαστικά μετατρέπεται σε ένα μεγάλο ελεύθερο τρέξιμο. Θέλω να πω ότι πλησιάζει πολύ η ταχύτητα των δύο προπονήσεων. Δε γίνεται π.χ να τρέξεις πιο γρήγορα το ΕΤ γιατί μετά γίνεται τέμπο ούτε πολύ πιο αργά το long run γιατί πολύ απλά παραείναι αργά!!! Το έχεις περάσει το στάδιο του long run με 7min/km και λογικά δεν έχει νόημα πια μία τέτοια προπόνηση (σιγουρα θα έχει οφέλη αλλά όχι το max που θα μπορούσε)


quote:
Originally posted by manolee

Και επισης να προσθεσω πως θελει λιγη προσοχη στο να μην το παρακανεις κυριως στις εντασεις . Ειναι πολυ ευκολο να παρασυρθουμε στο να τρεχουμε στις προπονησεις , κυριως στα easy και τα Long , πιο γρηγορα απο οτι πρεπει .
Πχ το 20αρι σου στο 5,48/χλμ , ειδικα σε δυσκολη διαδρομη με αυτες τις καιρικες συνθηκες ειναι αρκετα τσιμπημενο..(δεν ξερω αν ηταν εξαιρεση η συγκεκριμενη προπονηση και τα αλλα τα πας πιο σωστα)

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

manolee
Forum-Runner

98 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/07/2016 :  18:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καποιοι προπονητες εχουν τα easy και τα Long στον ιδιο ακριβως ρυθμο. Σε καποια απο τα Long εχουν μαλιστα και μερικα πιο γρηγορα κομματια μεσα, σαν fast finish η με διαστηματα ταχυτητας
Απο τη μικρη μου εμπειρια παντως εχω καταλαβει οτι ειδικα στην κλασικη , ο κανονας που λεει τρεχεις τα LR 45-60'' η καπου εκει πιο αργα απο τον ρυθμο που θα τρεξεις στον αγωνα δυσκολα εφαρμοζεται .Καποιος που τρεχει τα μεγαλα με 6:30 πχ, πολυ δυσκολα θα κανει τον Αυθεντικο στο 6/χλμ. Αυτο για τους σχετικα αργους δρομεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

JASON JASON
Forum-Runner

99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/07/2016 :  13:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

Καλησπέρα.

Με τη μικρή δική μου εμπειρία θα συμφωνήσω ότι για τον ΑΜΑ θα πρέπει τα long runs να πλησιάζουν πολύ τον αγωνιστικό επιθυμητό ρυθμό.
Ειδικά για όσους ανήκουμε στην κατηγορία των πιο αργών δρομέων.

Εγώ το 2015 όλα τα long runs τα έκανα στη Μαραθώνος (μένω Πικέρμι οπότε βολεύει) και τα πήγαινα πολύ αργά. Στον αγώνα πήγα ακόμη αργότερα. Σίγουρα έπαιξε ρόλο η γενικότερη απειρία μου και η μη σωματική ετοιμότητα αλλά φέτος θα τα τρέξω κοντά στο ρυθμό που θα στοχεύσω.


quote:
Originally posted by manolee

Καποιοι προπονητες εχουν τα easy και τα Long στον ιδιο ακριβως ρυθμο. Σε καποια απο τα Long εχουν μαλιστα και μερικα πιο γρηγορα κομματια μεσα, σαν fast finish η με διαστηματα ταχυτητας
Απο τη μικρη μου εμπειρια παντως εχω καταλαβει οτι ειδικα στην κλασικη , ο κανονας που λεει τρεχεις τα LR 45-60'' η καπου εκει πιο αργα απο τον ρυθμο που θα τρεξεις στον αγωνα δυσκολα εφαρμοζεται .Καποιος που τρεχει τα μεγαλα με 6:30 πχ, πολυ δυσκολα θα κανει τον Αυθεντικο στο 6/χλμ. Αυτο για τους σχετικα αργους δρομεις

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

davosa
Forum-Runner

109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/07/2016 :  00:15:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
διασκεδασε τον αγωνα φιλε μου!χομπυ ειναι!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/07/2016 :  18:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@JASON JASON γράφεις ότι είσαι 85 κιλά. Φτου να χαθείς, ντροπή και αίσχος!!!!

Στα σοβαρά, αν πλακωθείς στη δίαιτα και φτάσεις έστω τα 80, θα δεις φοβερή διαφορά στις επιδόσεις σου (κάνει και καλό στην υγεία, γιατί 85 κιλά για το ύψος σου είναι στα όρια του παχύσαρκου). Να περιμένεις βελτίωση 3 sec το χιλιόμετρο για κάθε κιλό που χάνεις. Δηλαδή, αν στοχεύεις σε χρόνο 1:55:00 σε ημι το φθινόπωρο (που πιστεύω από όσα λες ότι το έχεις), με 5 κιλά λιγότερα θα μπορούσες να αγγίξεις και το 1:50:00. Είναι περισσότερη βελτίωση από ότι θα μπορούσαν να σου παρασχέσουν όλες οι διαλειμματικές του κόσμου.



Ο όγκος χιλιομέτρων που κάνεις δεν είναι αμελητέος. Αν θες να κατέβεις στην Κλασσική ξανά, απλά ξεκίνα να ανεβάζεις σταδιακά, προσθέτοντας χιλιόμετρα (ακολουθώντας πάντα κάποιο σωστό προπονητικό πρόγραμμα). Έχεις ήδη τη βάση για κάτι καλό. Οπότε, αν θες να κατέβεις Κλασσική φέτος, είναι απολύτως εφικτό και λογικό.

Από την άλλη, σχεδόν κανείς δεν πετυχαίνει τους στόχους του στο μαραθώνιο, πάντα κάτι πηγαίνει στραβά, είτε στον ίδιο τον αγώνα, είτε στις προπονήσεις νωρίτερα. Αν τύχει και η μέρα του αγώνα είναι ηλιόλουστη και καυτή, όλα τα σχέδια θα πάνε στράφι. Να ξέρεις πως αν στοχεύσεις σε ημιμαραθωνίους, η φθινοπωρινή σαιζόν θα είναι πιο rewarding. Μπορείς λοιπόν να κρατήσεις τα εβδομαδιαία χιλιόμετρά σου ψηλά, να χάσεις και κιλά και να σπάσεις τα χρονόμετρα σε δύο τουλάχιστον ημιμαραθωνίους.

Το τι θα κάνεις μόνο εσύ μπορείς να το κρίνεις, ότι κι αν σου προτείνουμε εμείς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

JASON JASON
Forum-Runner

99 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/08/2016 :  22:35:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Kαλησπέρα σε όλους.
Η απόφαση λήφθηκε! Το Νοέμβριο θα είμαι ένας από τους τυχερούς που θα συμμετάσχουν στον ΑΜΑ. Την επόμενη εβδομάδα θα ξεκινήσω το 12εβδομάδων πρόγραμμα, συνολικού όγκου περίπου 800χλμ.
Σκέφτομαι ότι θα ξαναζήσω τα πρωινά (νυχτερινά) ξυπνήματα στις 05.00 και τα Κυριακάτικα long runs και δεν ξέρω αν πρέπει να χαμογελάω (όπως κάνω) ή να βάλω τα κλάματα...
Έριξα μια ματιά στο περσινό μου πρόγραμμα και είναι κυριολεκτικά το ΄΄καμία σχέση΄΄. Πολύ λιγότερες οι εβδομάδες, σχεδόν μηδαμινές οι προπονήσεις με ένταση.
Και για λόγους οικονομίας θα τρέξω με τα Kayano 21 που έτρεξα και το 2015. Αυτή τη στιγμή έχουν περίπου 450χλμ και δε σκοπεύω να τα επιβαρύνω πάνω από 150χλμ μέχρι τον αγώνα. Έχω τα πρώτα μου Brooks Transcend, τα πιο νέα Adidas Sequence αλλά και τα Νew Balance 870V4 για τις εντάσεις οπότε θα βγει η προετοιμασία.

Αυτές τις 3 εβδομάδες που ήμουν στο εξοχικό φρόντισα να κάνω 30-35χλμ την εβδομάδα σε 3 προπονήσεις, πάντα με μία ένταση.

Θα τα λέμε στη διάρκεια της προετοιμασίας μας.
Καλούς δρόμους σε όλους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasilis dr
Senior Forum-Runner

Greece
1026 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/08/2016 :  00:50:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διαβάζω την συζήτηση....χρόνοι..... εντάσεις..... προπονητικοί όγκοι..... 450 χλμ...... 800 χλμ...... διαλλειματικές......αγωνιστικοί ρυθμοί......με το συμπάθιο να σας ρωτήσω κάτι ρε παιδιά;; μπορείτε να μου πείτε τι σημαίνει "Δρομέας Υγείας";;;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

huskarl
Senior Forum-Runner



855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/08/2016 :  12:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by vasilis dr

Διαβάζω την συζήτηση....χρόνοι..... εντάσεις..... προπονητικοί όγκοι..... 450 χλμ...... 800 χλμ...... διαλλειματικές......αγωνιστικοί ρυθμοί......με το συμπάθιο να σας ρωτήσω κάτι ρε παιδιά;; μπορείτε να μου πείτε τι σημαίνει "Δρομέας Υγείας";;;


Καταλαβαίνω το πνεύμα της "ερώτησης" και σε ενα βαθμό έχεις δίκιο γιατί ξεφεύγουμε πολλές φορές.

"Δρομέας Υγείας" δεν χαρακτηρίζεται πάντως μόνο αυτός που κάνει τζογκινγκ μισή ώρα 2-3 φορές την εβδομάδα.
Τώρα αν είναι το βέλτιστο για την υγεία η διαλειμματική ή το λονγκ ραν είναι μεγάλη κουβέντα.
Σε κάθε περίπτωση αν τα κάνεις σωστά σίγουρα βελτιώνουν την "φυσική σου κατάσταση".

Ως προς τα χρονόμετρα, εξοπλισμό, αγώνες κτλ, δεν τον βρίσκω καθόλου μεμπτό κάποιος να παρακολουθεί την εξέλιξή του και να προσπαθεί για το καλύτερο.

Παρεπιπτόντως 800χλμ σε 12 μήνες δεν τα λες και τραγικά πολλά (~66χλμ/εβδομάδα)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000