Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 βελτίωση τεχνικής-μείωση τραυματισμών, που να πάω;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

OdiOdiOdi
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 29/08/2016 :  11:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Χαίρεται,

Είμαι 40 ετών και ασχολούμαι με το τρέξιμο τα τελευταία 2 χρόνια. Λόγω έλλειψης χρόνου τρέχω περίπου 20-23 χιλιόμετρα την βδομάδα (στο στίβο της Γκράβας συνήθως) καθώς συμμετέχω και σε κάποιους αγώνες 5Κ. Εδώ και μήνες θέλω να αυξήσω τα χλμ πολύ αργά και σταθερά για να περάσω στα 10k αλλά κάθε φορά θα εμφανιστεί ένας μικροτραυματισμός που θα με κρατήσει 1-2 εβδομάδες πίσω.

Τον τελευταίο καιρό αυτό που με ταλαιπωρεί είναι κάποιες μικροενοχλήσεις στις φτέρνες/αχίλλειο αλλά και στις γάμπες, ειδικά από το αριστερό πόδι, ίσως γιατί στο αριστερό πέλμα έχω και μέτρια πλατυποδία.

Όσο για τα παπούτσια, σε δυο διαφορετικά καταστήματα εξειδικευμένα στο είδος, στο ένα το πελματογράφημα έδειξε υπερπρηνισμο, μου πρότειναν stability και κατέληξα στα Saucony Guide 8 τα οποία και φόρεσα για περίπου 8 μήνες και σε άλλο κατάστημα με ανάλυση βαδίσματος σε διάδρομο μου είπαν πως δεν έχω έντονο υπερπρηνισμο, οπότε και δεν χρειάζομαι stability παπούτσια και κατέληξα στα Neutral Asics Fuzex. Παρόλα αυτά και με τα δύο οι ενοχλήσεις στις φτέρνες/αχίλλειο δεν βελτιώθηκαν (2 φορές την βδομάδα κάνω διάφορες ασκήσεις ενδυνάμωσης ποδιών όπως και διατάσεις και μασάζ με foam roller).

Λόγω της πλατυποδίας στο ένα πόδι και αυτών των μικροτραυματισμών σκέφτηκα πολλές φορές να επισκέπτω κάποιον ποδολόγο;… φυσιοθεραπευτή;… ορθοπεδικό;… αλλά δυστυχώς είμαι επιφυλακτικός και ο λόγος είναι πως επειδή οι περισσότεροι σε αυτόν τον κλάδο κατασκευάζουν ορθωτικά, και πιστεύω πως θα με οδηγήσουν εκεί χωρίς να είμαι σίγουρος ότι τα χρειάζομαι και πρέπει να μπω σε τέτοια έξοδα.

Ίσως ο τρόπος που τρέχω και η τεχνική μου να χρειάζονται κάποια βελτίωση και γι’ αυτό θα ήθελα την βοήθεια και συμβουλή σας αν ξέρετε που θα μπορούσα να απευθυνθώ όπου θα έχουν την γνώση να με βοηθήσουν με την τεχνική του τρεξίματος, ίσως την επιλογή καταλλήλων παπουτσιών και αν πραγματικά χρειάζεται τότε και την δημιουργία ορθωτικών.

Ίσως κάποιος είδικός ποδολόγος/ποδιάτρος/φυσιοθεραπευτής ή κάποιο εξειδικευμένο κέντρο που δεν απευθύνεται μόνο σε επαγγελματίες;


Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια εκ των προτέρων

Οδυσσέας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/08/2016 :  20:30:13  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ Odi,

Γενικά μιλώντας (ή γράφοντας), όταν πονάμε απευθυνόμαστε σε επαγγελματία υγείας και όταν θέλουμε να βελτιώσουμε την απόδοσή μας (χωρίς να εμφανίζουμε ενοχλήσεις) σε γυμναστή. Από τη στιγμή που έχεις συμπτώματα κατά την άσκηση, ο επαγγελματίας υγείας θα σε βοηθήσει και όχι ο γυμναστής. Σχετικά με τις ορθωτικές συσκευές που ανέφερες, δεν ξέρω γιατί θεωρείς ότι "οι περισσότεροι στον κλάδο κατασκευάζουν ορθωτικά" αλλά δε νομίζω ότι ισχύει. Εξάλλου, τα ορθωτικά έχουν επικουρικό και όχι κυρίαρχο ρόλο στην αποκατάσταση. Για την πλατυποδία, δεν υπάρχουν ισχυρές ερευνητικές αποδείξεις ότι προκαλούν ενοχλήσεις και μάλλον κακώς την "κατηγορείς" για τα συμπτώματά σου. Για το αν πρέπει να κάνεις πελματογράφημα πριν την αγορά παπουτσιών, επίσης δεν υποστηρίζεται ερευνητικά. Τα καταλληλότερα παπούτσια είναι τα άνετα στο πόδι σου παπούτσια, αυτό υποστηρίζεται πλέον.

Επομένως, αφού υπάρχει "σύγχυση" σχετικά με τέτοια θέματα και οι ενοχλήσεις διαρκούν μήνες τώρα, μάλλον η επίσκεψη σε επαγγελματία υγείας θα σε βοηθήσει περισσότερο, ειδικά αφού οι πληροφορίες που δίνεις είναι ελάχιστες και δεν βοηθάνε ιδιαίτερα στο να σε κατευθύνουμε. Δεν ξέρω πώς εννοείς "τον ειδικό ποδολόγο/ποδίατρο/φυσιοθεραπευτή ή κάποιο εξειδικευμένο κέντρο που ΔΕΝ απευθύνεται μόνο σε επαγγελματίες" αλλά θα απευθυνθείς είτε σε γιατρό είτε σε φυσικοθεραπευτή. Ψάξε στην περιοχή σου ποιοι υπάρχουν, βρες στοιχεία για τις σπουδές τους, ρώτα γνωστούς για εμπειρίες και διάλεξε αυτόν που σε εμπνέει περισσότερο.

"Μέτρον άριστον"

Edited by - physiorunner on 29/08/2016 20:31:45
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

OdiOdiOdi
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/08/2016 :  14:03:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε Physiorunner σ ’ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και τις χρήσιμες συμβουλές σου!

Προσπάθησα να είμαι συνοπτικός στην περιγραφή γι’ αυτό και δεν μπήκα σε πολλές λεπτομέρειες σε σχέση με τις ενοχλήσεις/μικροτραυματισμούς που εχω. Ο λόγος που έχω τις επιφυλάξεις μου για τα ορθωτικά είναι γιατί πρόσφατα λόγω κάποιου τραυματισμού της συζύγου μου επισκεφτήκαμε ορθοπεδικό, ποδίατρο και φυσιοθεραπευτή και στους 3 βρήκα την ευκαιρία να αναφέρω ότι τρέχω και έχω κάποιες ενοχλήσεις και αν πρέπει να κάνω κάτι και δυστυχώς τελείως κυνικά και χωρίς να ρωτήσουν λεπτομέρειες ο ορθοπεδικός μου είπε Voltaren των 100 όταν πονάς και έλα να κάνουμε πάτους, ο ποδίατρος (πρώην συνεργάτης μεγάλης ΠΑΕ) και ο φυσιοθεραπευτής (πρώην δρομέας μεγάλων αποστάσεων) κατευθείαν έλα να κάνουμε πάτους. Οπότε δεν χρειάστηκε και πολύ για να βγάλω το σχετικό συμπέρασμα σε σχέση με τα ορθωτικά.

Με μια μικρή έρευνα βρήκα ένα κέντρο φυσιοθεραπείας στην Νέα Φιλαδέλφεια που έχει αναφερθεί και σε άλλο θέμα του forum (δεν αναφέρω όνομα για ευνόητους λόγους αλλά πιστεύω ότι γίνεται αντιληπτό που αναφέρομαι) όπου ο ιδιοκτήτης είναι δρομέας και απ’ ότι λέει και στο site στις παρεχόμενες υπηρεσίες γίνεται ανάλυση βάδισης-τρεξίματος για να εντοπιστούν τυχόν προβλήματα.

Σκέφτομαι να ξεκινήσω πρώτα από εκεί και πιστεύω πως αν είναι απαραίτητο να επισκεφτώ και γιατρό ο φυσιοθεραπευτής θα μπορέσει να το αξιολογήσει

Όσο για τα παπούτσια, χωρίς να έχω καθόλου εμπειρία και μπορεί να είμαι τελείως λάθος, αλλά έχω την εντύπωση πως σε γενικές γραμμές αυτά με υψηλή αντικρανδασμική προστασία είναι πάντα πιο φιλικά και άνετα στο πόδι όταν τα δοκιμάζουμε στο κατάστημα σε αντίθεση με τα stability και ακόμη περισσότερο τα motion control. Και δυστυχώς ίσως είναι εύκολο να καταλήξουμε σε ένα άνετο αντικρανδασμικό το οποίο αν είναι το κατάλληλο ή όχι δεν θα το καταλάβουμε παρά μόνο όταν τρέξουμε μερικά χιλιόμετρα με αυτό
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

v_run
Forum-Runner

Greece
68 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/08/2016 :  14:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε Odi,΄

Κάπου μιλάς για μικροτραυματισμούς κάπου για μικροενοχλήσεις που περνάν σε μία δύο εβδομάδες και όχι σε ένα συγκεκριμένο σημείο.

Θα σου έλεγα, αφού έχεις ήδη ψάξει το θέμα παπουτσιών, ενδυνάμωσης, διατάσεων κλπ, ότι δεν αναφέρθηκες στην παράμετρο βάρος σώματος.
Μήπως το βάρος σου (σε σχέση με το ύψος φυσικά) είναι αρκετό και σου βγαίνει σε ενοχλήσεις, σε διάφορα σημεία;


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

OdiOdiOdi
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/08/2016 :  15:37:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by v_run

Φίλε Odi,΄

Κάπου μιλάς για μικροτραυματισμούς κάπου για μικροενοχλήσεις που περνάν σε μία δύο εβδομάδες και όχι σε ένα συγκεκριμένο σημείο.

Θα σου έλεγα, αφού έχεις ήδη ψάξει το θέμα παπουτσιών, ενδυνάμωσης, διατάσεων κλπ, ότι δεν αναφέρθηκες στην παράμετρο βάρος σώματος.
Μήπως το βάρος σου (σε σχέση με το ύψος φυσικά) είναι αρκετό και σου βγαίνει σε ενοχλήσεις, σε διάφορα σημεία;



Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου, αλλά το βάρος δεν είναι το πρόβλημα. Έχω ύψος 1,76 και βάρος 71 κιλά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

TakisV
Forum-Runner

Greece


86 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/08/2016 :  16:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by physiorunner

Αγαπητέ Odi,

Γενικά μιλώντας (ή γράφοντας), όταν πονάμε απευθυνόμαστε σε επαγγελματία υγείας και όταν θέλουμε να βελτιώσουμε την απόδοσή μας (χωρίς να εμφανίζουμε ενοχλήσεις) σε γυμναστή. Από τη στιγμή που έχεις συμπτώματα κατά την άσκηση, ο επαγγελματίας υγείας θα σε βοηθήσει και όχι ο γυμναστής. Σχετικά με τις ορθωτικές συσκευές που ανέφερες, δεν ξέρω γιατί θεωρείς ότι "οι περισσότεροι στον κλάδο κατασκευάζουν ορθωτικά" αλλά δε νομίζω ότι ισχύει. Εξάλλου, τα ορθωτικά έχουν επικουρικό και όχι κυρίαρχο ρόλο στην αποκατάσταση. Για την πλατυποδία, δεν υπάρχουν ισχυρές ερευνητικές αποδείξεις ότι προκαλούν ενοχλήσεις και μάλλον κακώς την "κατηγορείς" για τα συμπτώματά σου. Για το αν πρέπει να κάνεις πελματογράφημα πριν την αγορά παπουτσιών, επίσης δεν υποστηρίζεται ερευνητικά. Τα καταλληλότερα παπούτσια είναι τα άνετα στο πόδι σου παπούτσια, αυτό υποστηρίζεται πλέον.

Επομένως, αφού υπάρχει "σύγχυση" σχετικά με τέτοια θέματα και οι ενοχλήσεις διαρκούν μήνες τώρα, μάλλον η επίσκεψη σε επαγγελματία υγείας θα σε βοηθήσει περισσότερο, ειδικά αφού οι πληροφορίες που δίνεις είναι ελάχιστες και δεν βοηθάνε ιδιαίτερα στο να σε κατευθύνουμε. Δεν ξέρω πώς εννοείς "τον ειδικό ποδολόγο/ποδίατρο/φυσιοθεραπευτή ή κάποιο εξειδικευμένο κέντρο που ΔΕΝ απευθύνεται μόνο σε επαγγελματίες" αλλά θα απευθυνθείς είτε σε γιατρό είτε σε φυσικοθεραπευτή. Ψάξε στην περιοχή σου ποιοι υπάρχουν, βρες στοιχεία για τις σπουδές τους, ρώτα γνωστούς για εμπειρίες και διάλεξε αυτόν που σε εμπνέει περισσότερο.

"Μέτρον άριστον"



+10000

Σωστή άποψη και τεκμηρίωση. Πελματογράφημα, Stability παπούτσια κλπ. νομίζω πως περισσότερο στηρίζουν το marketing των εταιριών, παρά την εύρεση λύσης στα προβλήματά μας. Επαγγελματία υγειάς για άμεση βοήθεια, σταδιακή ενδυνάμωση στη συνέχεια.

Αυτός που γνωρίζει να μιλά, γνωρίζει και πότε να το κάνει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/08/2016 :  16:45:30  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ Odi,

Επίτρεψέ μου να σου δώσω την εξής συμβουλή. Αν όντως πας στον φυσικοθεραπευτή στη Ν. Φιλαδέλφεια (κατάλαβα ποιον λες, έχω ακούσει κι εγώ ότι είναι ικανός), καλό θα ήταν να σε δει όταν τα ενοχλήματά σου είναι να εμφανιστούν κατά τη δραστηριότητα. Από όσα έχεις γράψει, κατάλαβα ότι δεν έχεις έντονο πόνο αλλά δεν αναφέρεις πότε αρχίζει να εμφανίζεται. Αν, για παράδειγμα, νιώθεις πόνο μετά από μισή ώρα τρέξιμο και όχι νωρίτερα, φρόνιμο είναι να έχεις τρέξει πριν την επίσκεψη ή να αρχίσεις να τρέχεις στο διάδρομο του φυσικοθεραπευτηρίου μέχρι να αρχίσει η ενόχληση.

Για τα παπούτσια, όσο και να τα δοκιμάσεις στο κατάστημα, αν δεν τρέξεις μερικά χιλιόμετρα στο περιβάλλον που ασκείσαι είναι δύσκολο να κρίνεις με βεβαιότητα αν σου κάνουν ή όχι. Οπότε, το καλύτερο κριτήριο είναι η άνεση. Διάβασε εδώ https://www.acsm.org/docs/brochures/running-shoes.pdf για περισσότερες συμβουλές. Το κείμενο είναι κατατοπιστικό και με την υπογραφή του American College of Sports Medicine.

"Μέτρον άριστον"

Edited by - physiorunner on 30/08/2016 16:50:28
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

OdiOdiOdi
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/08/2016 :  17:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by physiorunner

Αγαπητέ Odi,

Επίτρεψέ μου να σου δώσω την εξής συμβουλή. Αν όντως πας στον φυσικοθεραπευτή στη Ν. Φιλαδέλφεια (κατάλαβα ποιον λες, έχω ακούσει κι εγώ ότι είναι ικανός), καλό θα ήταν να σε δει όταν τα ενοχλήματά σου είναι να εμφανιστούν κατά τη δραστηριότητα. Από όσα έχεις γράψει, κατάλαβα ότι δεν έχεις έντονο πόνο αλλά δεν αναφέρεις πότε αρχίζει να εμφανίζεται. Αν, για παράδειγμα, νιώθεις πόνο μετά από μισή ώρα τρέξιμο και όχι νωρίτερα, φρόνιμο είναι να έχεις τρέξει πριν την επίσκεψη ή να αρχίσεις να τρέχεις στο διάδρομο του φυσικοθεραπευτηρίου μέχρι να αρχίσει η ενόχληση.

Για τα παπούτσια, όσο και να τα δοκιμάσεις στο κατάστημα, αν δεν τρέξεις μερικά χιλιόμετρα στο περιβάλλον που ασκείσαι είναι δύσκολο να κρίνεις με βεβαιότητα αν σου κάνουν ή όχι. Οπότε, το καλύτερο κριτήριο είναι η άνεση. Διάβασε εδώ https://www.acsm.org/docs/brochures/running-shoes.pdf για περισσότερες συμβουλές. Το κείμενο είναι κατατοπιστικό και με την υπογραφή του American College of Sports Medicine.

"Μέτρον άριστον"



Σ'ευχαριστώ και πάλι και για την συμβουλή και για τον οδηγό για τα παπούτσια!

Θα φροντίσω να τρέξω πρώτα μερικά χιλιόμετρα πριν πάω στον φυσιοθεραπευτή.

Συνήθως τα προβλήματα εμφανίζονται μετά τα 5-6 χιλιόμετρα η μπορεί να μην έχω καμία ενόχληση μέχρι την επόμενη μέρα.

Παραδείγματα όπως,
τους τελευταίους 3-4 μήνες πονάνε οι φτέρνες το πρωί όταν ξυπνάω, περισσότερο τις μέρες που έχω τρέξει το προηγούμενο απόγευμα.

Άλλη περίπτωση, η αριστερή γάμπα (κυρίως) να πονάει την επόμενη μέρα και για 3-4 μέρες πάρα τις διατάσεις και το foam roller που μπορεί να έχω κάνει μετά την διαδρομή μου.

Σε κάποια φάση γύρω στον Ιούνιο χωρίς καμία ενόχληση από την προηγούμενη μέρα που έτρεξα 6-7 χιλιόμετρα σε αερόβιο ρυθμό, το πρωί είχε πρηστεί εξωτερικά η κνήμη του αριστερού ποδιού (συγκεκριμένα κάτω από τον αστράγαλο) και για 1 εβδομάδα απέφυγα οποιαδήποτε δραστηριότητα μέχρι να φύγει το πρήξιμο και η ενόχληση τελείως (η διάγνωση του Dr Google ήταν peroneal tendinitis).
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000