Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Βελτίωση βημάτων ανά λεπτό (cadence)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 10/08/2016 :  23:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα, μπορείτε να αναφέρετε κάποιες τεχνικές για αύξηση του Cadence? Σε μερικά ρολόγια υπάρχει ως χαρακτηριστικό, επίσης γνωρίζω ότι γίνεται μέσω ορισμένων ασκήσεων όπως για παράδειγμα της ankling.

Στην προκειμένη περίπτωση αναζητώ κάποιον τρόπο για να αποδώσω όσο μπορώ κοντά στην περιοχή των 180, όμως δυστηχώς είμαι πολύ πιο κάτω σχεδόν 15 (~165).

Εσείς πως προσπαθείτε να το πετύχετε και ποιους τρόπους εφαρμόζετε?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/08/2016 :  00:12:51  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Το περίφημο 180 να ξέρεις ότι δεν είναι γενικός και απαράλλακτος στόχος.
Είναι στόχος σε αγωνιστικό τέμπο ή άντε δυνατό τρέξιμο. Όταν τρέχεις πιο άνετους ρυθμούς, είναι απολύτως νορμάλ να είσαι πιο χαμηλά.
Οι καλοί αθλητές που έχουν αυτό το 180 ή και 190, δεν το έχουν όταν κάνουν απλή προπόνηση ή πχ ζέσταμα.

Επίσης, είναι φυσικό επακόλουθο της ταχύτητας. Αν το αγωνιστικό σου κομμάτι είναι πχ στα 5'00''/χλμ, φοβάμαι ότι δεν μπορείς να πιάσεις το περίφημο 180.
Από εκεί και πέρα υπάρχουν έτοιμα Mp3 κομμάτια με μετρονόμους, που σου δίνουν ρυθμό. Ψάξτα λίγο θα τα βρείς. Θα στα έβρισκα κ εγώ, αλλά είναι λίγο δύσκολο τώρα, καθώς εδώ που είμαι πρακτικά δεν έχω ίντερνετ.
Επίσης είχα φτιάξει κομμάτια (μεταλ) και τα είχα πειράξει ώστε να είναι 180 bpm. είχε αρκετή πλάκα, καθώς ήταν και λίγο πιο γρήγορο από το κανονικό τους.
Αλλά ξαναλέω αυτό έχει νόημα μόνο όταν πηγαίνεις όλα μέσα, που έτσι κ αλλιώς αυξάνεται ο ρυθμός βηματισμου σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/08/2016 :  08:07:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Deorum, ευχαριστώ για την απάντηση.
Καταλαβαίνω ότι αν θέλεις να πας με ρυθμό Average pace από 5:30 - 5.50 αερόβιο , είναι δύσκολο να έχεις 180. Δεν γνωρίζω τις τεχνικές για να αποδόσεις σε αυτο το ποσοστο, λχ από 170 και πάνω. Ίσως κάποιο μέτρημα να βοηθούσε (1-2, 1-2) κάπως έτσι, αλλά και πάλι δεν γνωρίζω και δεν μπορώ αν το βρω.

Την μουσική δεν την προτιμώ μιας και μου αποσπά την προσοχή, δεν με βοηθά ιδιαίτερα. Χάνω την ρυθμό μου.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Spyretos
Forum-Runner

Greece


62 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/08/2016 :  11:11:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Γεια χαρα και από εμένα,

Αν και σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον Deorum, να προσθέσω ότι το cadence είναι αποτέλεσμα ΚΑΙ καλής τεχνικής τρεξίματος που αποσκοπεί στην αύξηση αυτης της συχνότητας διασκελισμού. Μπορείς πάντως να το δουλέψεις και σε πιο αργές προπονήσεις κοντένοντας το βήμα σου (μήκος διασκελισμού), αλλά σε αυτό παίζει ρόλο και το πάτημά σου (forefoot, heel striker κλπ). Άλλωστε το "σωστό" τρέξιμο είναι ένας πολύπλοκος αλγόριθμος, έτσι δεν είναι;
Προσωπικά, θεωρώ πολύ βοηθητικό το βιβλίο του Danny Dreyer με τίτλο Chi Running (https://nk149.infusionsoft.com/app/storeFront/showProductDetail?productId=9)

Ελπίζω να βοήθησα

φιλικά,

Σπύρος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/08/2016 :  11:43:53  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mike07

Deorum, ευχαριστώ για την απάντηση.
Καταλαβαίνω ότι αν θέλεις να πας με ρυθμό Average pace από 5:30 - 5.50 αερόβιο , είναι δύσκολο να έχεις 180. Δεν γνωρίζω τις τεχνικές για να αποδόσεις σε αυτο το ποσοστο, λχ από 170 και πάνω. Ίσως κάποιο μέτρημα να βοηθούσε (1-2, 1-2) κάπως έτσι, αλλά και πάλι δεν γνωρίζω και δεν μπορώ αν το βρω.

Την μουσική δεν την προτιμώ μιας και μου αποσπά την προσοχή, δεν με βοηθά ιδιαίτερα. Χάνω την ρυθμό μου.






Έτσι ακριβώς. Όχι απλά δύσκολο, αλλά και αχρείαστο θα προσέθετα.
Μα δεν μπορείς να μετράς μόνος σου χωρίς βοήθημα 1-2, 1-2. Ξέρεις πόσο λίγο διαφορά έχει; Ούτε 10%. Χρειάζεται κάποιο βοήθημα. Δεν ξέρω μήπως κάποιος πολύ καλός γνώστης μουσικής μπορεί να μετράει έτσι σωστότερα, εγώ δεν μπορώ.

Εγώ όταν τρέχω χαλαρά, είμαι περίπου στο 164-166.
Όταν τρέχω δυνατά παίζω περίπου στο 175-178.
Παλιά ήμουν, στο 160... και στο 170 στα γρήγορα.
Θεωρώ πως σσε αυτό αυτό το τμήμα είμαι εντάξει, κ αν βελτιώθει γενικά ο χρόνος μου, θα έρθει και ο καλύτερος βηματισμός.
Όταν κάνω δε μικρά κομμάτιά, ας πούμε 200ριά, το ξεπερνάω το 180.
Μην απογοητεύεσαι όταν στα απλά τρεξίματα είσαι περίπου εκεί, και σκέφτεσαι πω πω πόση διαφορά έχω με το ιδανικό (το οποίο και αυτό είναι ιδανικό υπό προϋποθέσεις).
Όταν λένε στους Ελιτ δρομείς το μέτρησαν και το είδαν 180 ή 190 το έχουν δει σε αγώνες, δεν το έχουν δει στην χαλαρή προπόνησή τους. Και εσύ σε αγώνες είσαι πιο ψηλά.

Όπως ξαναείπα, πιστεύω ότι κατά ένα κομμάτι κάνουν πολλά βήματα επειδή είναι γρήγοροι, ενώ κατά ένα άλλο κομμάτι είναι γρήγοροι επειδή κάνουν πολλά βήματα.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει λίγο να το προσέξεις, απλά να ξέρεις τι να περιμένεις.
Μ ε κάποιον μετρονόμο ίσως σε mp3 (ακούγεται μόνο ένα σταθερό TIK-TIK-TIK-TAK, TIK-TIK-TIK-TAK) ίσως σε βοηθήσει, είναι λίγο μπέρδεμα γενικά, αλλά ξεκίνα με σταδιακά. Δηλαδή είσαι στο 160 ας πούμε στα χαλαρά? Πήγαινε για 165. Είσαι στο 170 στα δυνατά? Πήγαινε στο 175.
Σταδιακά θα έρθει από μόνο του, στο τέλος απλά πρέπει να το έχεις στο μυαλό σου χωρίς άλλα βοηθήματα, μην ξεχνιέσαι και πλατειάζεις. Εγώ κάθε τόσο θυμίζω στον εαυτό μου, "πιο μικρά βήματα"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PANOS372
Advanced Forum-Runner

262 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/08/2016 :  21:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα βρεις πολλες τεχνικες αν το γκουγκλαρεις...με απασχολουσε και μενα το θεμα και μετα απο πολυ προσπαθεια μπορω να πω,ακομα και στα easy runs ειμαι πανω απο 170...

"Never let the body tell the mind what to do. The body will always give
up...." George Patton
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

n1kcha
Forum-Runner

90 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/08/2016 :  19:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
α) σχοινάκι:
https://www.youtube.com/watch?v=x9WyJoRJIbY
β) fast feet:
https://www.youtube.com/watch?v=GTC93noLGJQ

κανάλι youtube "efficient runner" με αυτές και άλλες ασκήσεις.
https://www.youtube.com/user/EfficientRunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000