Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 πιασιμο οπισθιαιων μηριαων μετα το τρεξιμο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Vesst
Newbie Forum Runner

8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 22/08/2016 :  01:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα , ειμαι καινουργιος στο φορουμ. Το προβλημα μου ειναι οτι σχεδον καθε φορα μετα απο τρεξιμο(κανω μικρες αποστασεις σε γρηγορο tempo 2-3 φορες την βδομαδα , τυπου 9 λεπτα τα 2km)πιανονται τα ποδια μου την επομενη μερα.
Κυριως ο ημιημενωδης και ο ημιτεντονοειδης και οχι ο δικεφαλος.
Εκανα 2 χρονια crossfit φετος ειχα ενα τραυματισμο(θλαση στον προσαγωγο ) με κρατησε εξω 1 μηνα και εκοψα τα squats για αρκετα μεγαλο διαστημα.
Τωρα με την δουλεια εχω χρονο μονο για τρεξιμο.
Κανω 10 λεπτα ζεσταμα , τρεχω και μετα κανω 20 λεπτα διατασεις.
Τι μπορω να κανω για να αποφυγω το πιασιμο , σχεδον 8/10 φορες πιανομαι για 2-3 μερες.

Ευχαριστω

Hiroshima
Senior Forum-Runner



488 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/08/2016 :  08:31:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο πόνος είναι βαθής εσωτερικά και λίγο ψηλά στον γλουτό?

quote:
Originally posted by Vesst

Καλησπερα , ειμαι καινουργιος στο φορουμ. Το προβλημα μου ειναι οτι σχεδον καθε φορα μετα απο τρεξιμο(κανω μικρες αποστασεις σε γρηγορο tempo 2-3 φορες την βδομαδα , τυπου 9 λεπτα τα 2km)πιανονται τα ποδια μου την επομενη μερα.
Κυριως ο ημιημενωδης και ο ημιτεντονοειδης και οχι ο δικεφαλος.
Εκανα 2 χρονια crossfit φετος ειχα ενα τραυματισμο(θλαση στον προσαγωγο ) με κρατησε εξω 1 μηνα και εκοψα τα squats για αρκετα μεγαλο διαστημα.
Τωρα με την δουλεια εχω χρονο μονο για τρεξιμο.
Κανω 10 λεπτα ζεσταμα , τρεχω και μετα κανω 20 λεπτα διατασεις.
Τι μπορω να κανω για να αποφυγω το πιασιμο , σχεδον 8/10 φορες πιανομαι για 2-3 μερες.

Ευχαριστω

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bloom
Senior Forum-Runner

Greece
659 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/08/2016 :  09:30:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Vesst


Τι μπορω να κανω για να αποφυγω το πιασιμο , σχεδον 8/10 φορες πιανομαι για 2-3 μερες.



Να μην τρέχεις σε ρυθμούς τέμπο συνεχώς, θα πάρεις δικέφαλους, γόνατα, κνήμες, αχίλλειους, αστραγάλους στο χέρι. Μόνο μία φορά την εβδομάδα. Αρκεί και με το παραπάνω. Τι υπόλοιπες μέρες κάνε την ίδια, η λίγο μεγαλύτερη απόσταση χαλαρά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vesst
Newbie Forum Runner

8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/08/2016 :  09:35:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο πονος καθε αλλο παρα βαθυς ειναι και τον εντοπιζω στην μεση του ποδιου και προς τα κατω κυριως.
Προς τα πανω ειδικα κοντα στον γλουτο δεν ποναω καθολου.

Ευχαριστω για τις απαντησεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

davosa
Forum-Runner

109 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/08/2016 :  11:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
γιατρο φιλε τιποτα αλλο..και κοψε τα τεμπο..κανουν ζημια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vesst
Newbie Forum Runner

8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/08/2016 :  12:03:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σεβομαι απολυτα την απαντηση του φιλου davosa και ευχαριστω αλλα ρε συ με ολο το θαρρος δεν θελω να παω γιατρο για μυικο πιασιμο.
Δεν ειναι καποιος τραυματισμος(θεωρω) και δεν μου περισευουν και λεφτα να πληρωνω σε ιδιοτες.
Το μυικο πιασιμο απο οσο γνωριζω εινια η αντιδραση του οργανισμου(του μυ συγκεκριμενα) σε κατι που δεν εχει συνηθισει με αποτελεσμα να σκιζονται οι αδυναμες μυικες ινες , να φλεγμενουν και να αντικαθιστονται απο δυνατοτερες.
Το θεμα ειναι οτι εγω τρεχω σε αυτο το "tempo" κανα δημηνο και δεν εχω δει μεγαλη διαφορα στην εξικοιωση που θεωρητικα θα επρεπε να εχει αποκτησει το σωμα μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/08/2016 :  12:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
2 χιλιόμετρα σε 9 λεπτά είναι 4:30 ρυθμός...για να είναι αυτό το "τέμπο" σου πρέπει να εχεις 10αρι 41-42 λεπτά το πολύ...αν όχι πιέζεις πολύ στην προπόνηση και εξουθενωνεσαι και για το λόγο αυτό δεν βλέπεις σημαντική βελτίωση.

_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vesst
Newbie Forum Runner

8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/08/2016 :  16:43:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λογω crossfit μπορω να διανυσω μικρες απο στασης σε καλο χρονο αλλα δεν ισχυει το ιδιο για μεγαλες.
Δεν εχω τρεξει 10km αλλα τα 5 τα κανω γυρω
στα 28 min
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dkoukou
Senior Forum-Runner

Greece
591 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/08/2016 :  18:00:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ζητάς από το σώμα σου δύσκολα πράγματα χωρίς την κατάλληλη αερόβια βάση (ειδικά αν είσαι πάνω από 35 χρόνων).
Ρίξε το ρυθμό σου λοιπόν για αρχή και προοδευτικά αύξησε απόσταση και συχνότητα άσκησης αν κανεις πλέον μόνο τρέξιμο.


_____________________________________________________________________________________

"...κάποτε, με τον πατέρα σου, είχαμε σε δωδεκαρι πέρασμα 6'06" στο 2ο χιλιόμετρο. Θυμάσαι ρε; Τότε είμασταν καλοί..."
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

galimanas
Forum-Runner

58 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/08/2016 :  18:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και μένα μυϊκό νόμιζα ότι ήταν στη μέση αλλά αποδείχτηκε ότι έχω 2 μικρές κήλες...αν επιμένει κοψε το τρέξιμο και ξεκουρασου..θα το κάνεις χειρότερα..στο λέω εγώ που εάν μου ελεγες για αποχή τρελαινομουν!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vesst
Newbie Forum Runner

8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/08/2016 :  19:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστω για τις απαντησεις , 22 ειμαι , εχω κανει και μαγνητη στην μεση περσυ και ειναι καθαρος δεν εχω κατι απο εκει.
Βραχυνση σπονδυλων μου ειπαν και δουλευω ασκησιολογιο και δεν εχω γενικα καποιο θεμα απο την μεση οσο ξερω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vesst
Newbie Forum Runner

8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/08/2016 :  19:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κολλησε το ιντερνετ και συμπληρωνω , μιλησα σημερα με φυσικοθεραπευτη και μου ειπε ελειψη ηλεκτρολυτων.
Γενικα δουλευω παρα πολυ mobility.
Σας ευχαριστω ολους και οποια αλλη απαντηση ευπροσδεκτη !!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

physiorunner
Forum-Runner

Greece


168 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/08/2016 :  20:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Visit physiorunner Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητέ Vesst,

Τι εννοείς όταν λες ότι δουλεύεις πάρα πολύ mobility; Ο φυσικοθεραπευτής που σου είπε για έλλειψη ηλεκτρολυτών, σε είδε διά ζώσης και σε εξέτασε ή στα είπε από το τηλέφωνο; Επίσης, τι εννοείς με τον όρο "βράχυνση σπονδύλων" και τι περιλαμβάνει το ασκησιολόγιο που δουλεύεις; Γενικά, αφού το πρόβλημά σου διαρκεί κανένα 2μηνο, μάλλον πρέπει να επισκεφθείς επαγγελματία υγείας. Αν δεν αντέχεις οικονομικά κάτι τέτοιο (αν και θα σε ωφελήσει πολλαπλάσια, ακόμα και οικονομικά, η γνώμη του ειδικού), μπορείς να κάνεις αυτό που πρότεινε ο dkoukou, δηλαδή να αλλάξεις τις παραμέτρους της προπόνησής σου, προς το ηπιότερο βέβαια.

"Μέτρον άριστον"
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vesst
Newbie Forum Runner

8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2016 :  13:13:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παλιοτερα ειχα νιωσει καποιες ενοχλησεις στην μεση , εκανα μαγνητικη η οποια βγηκε καθαρη και απλα ο γιατρος μου ειπε οτι εχω μια μικρη βραχυνση σπονδυλων που καποιες φορες μου προκαλει οσφυαλγια. Μου συστησε ραχιαιους για ενδυναμωση και καποιες διατασεις και ηδη εχω τεραστια διαφορα , μου ειπε οτι δεν ειναι κατι ανησυχητικο και να συνεχισω να αθλουμαι κανονικα.
Τωρα στο αλλο θεμα , ο φυσικοθεραπευτης με εξετασε και με παρακουθουσε 2 βδομαδες . Μου αλλαξε λιγο το προγραμμα και μου συστησε να παιρνω ηλεκτρολυτες πριν και κατα τη διαρκεια της ασκησεις. Επισης μου ειπε να κανω αποθεραπεια(περπατημα το μισο απο αυτο που τρεχω). Κατι που δεν εκανα , αφου εμπαινα κατευθειαν για διατασεις.
Στο θεμα mobility(διατασεις μου ειπε να κραταω καθε διαταση περιπου 30sec).
Eτσι τωρα 6 τρεξιματα μετα και δεν εχω νιωσει καποια ενοχληση , οποτε μαλλον το ξεπερασαμε.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vesst
Newbie Forum Runner

8 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/09/2016 :  13:18:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το λαθος μου ηταν οτι δεν εκανα αποθεραπεια και οτι ενω πιανομουν πχ τρεχοντας 1κμ συνεχιζα την επομενη βδομαδα στο 1.2κμ και παει λεγοντας.
Τωρα με το νεο προγραμμα που ακολουθω , παιρνοντας και ηλεκτρολυτες ετρεξα 1.5κμ και 1.5κμ με 1 μερα κενο σε χρονο 7 και 6"50 και δεν ειχα καποιο θεμα πιασιματος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000