Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Πρησμένοι αστράγαλοι μετά από Long runs
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 04/09/2016 :  15:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εντάξει θα μου πείτε φυσιολογικό είναι μετά από μεγάλα κομμάτια να έχουμε τέτοια θέματα ρωτάω μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος για γρηγορότερη αποκατάσταση. Εννοείτε ότι η παγοθεραπεία είναι πάντα η πρώτη προτεραιότητα και επίσης αποφεύγω μετά την προπόνηση να φοράω παπαούτσια ή έστω προσπαθώ να φορώ άνετα παπούτσια που να μην με σφίγγουν.

Έχω ιστορικό αρθρίτιδας στους αστραγάλους μου και μετά από μεγάλα τρεξίματα ακόμη και την επόμενη μέρα είναι πρησμένοι και σχεδόν δεν μπορώ να περπατήσω ενώ πρέπει να περάσουν 2-3 μέρες για να κάνω ξανά προπόνηση.

Υπάρχει κάτι άλλο που σας έχει βοηθήσει στην αποκατάσταση αποκλειστικά των αστραγάλων;







Edited by - runner1979 on 04/09/2016 15:08:01

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2016 :  09:36:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μήπως βοηθήσει μια ελαστική επιαστραγαλίδα για να στους κρατάει πιο ξεκούραστους, τουλάχιστον στο σπίτι?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner1979
Senior Forum-Runner

Greece


637 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/09/2016 :  16:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aroulio

Μήπως βοηθήσει μια ελαστική επιαστραγαλίδα για να στους κρατάει πιο ξεκούραστους, τουλάχιστον στο σπίτι?


Aroulio σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
είχα πειραματιστεί παλιότερα με επιστραγαλίδα αλλά παρατήρησα πως εξαιτίας της υπερθέρμανσης που δημιουργεί στην περιοχή επιδείνωνε την κατάσταση.

Θα προσπαθήσω να κάνω κάποιες ασκήσεις για ενδυνάμωση της ποδοκνημικής μήπως και βοηθήσουν αν και δεν το πιστεύω.

Σήμερα (το Σάββατο είχα κάνει ένα 26άρι) δοκίμασα να τρέξω το πρωί αλλά στα πρώτα 5 λεπτά στραβωμουτσούνιαζα σε κάθε βηματισμό μου μετά μειώθηκε κάπως ο πόνος και κούτσα-κούτσα έβγαλα ένα αργό 8άρι. Να φανταστείς στο LR πήγαινα όσο έπρεπε δηλαδή με 4¨45-55 ενώ σήμερα 5"10
αλλά πρέπει να βρω έναν τρόπο να επιταχύνω κάπως την αποκατάσταση γιατί με 2+ ώρες Long runs δεν μπορώ να κάνω πάνω από 3 προπονήσεις την εβδομάδα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000