Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 35ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας 12-11-2017
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 20

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/11/2017 :  14:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Pantazis

Έκανα 5:33:08 σε αυτό τον Μαραθώνιο . Νομίζω ότι μπορεί να βελτιωθεί η απόδοση με :
1. Καλύτερα παπούτσια
2. Πιο συστηματική προπόνηση, ακολουθώντας ένα καλό πρόγραμμα δώδεκα η δεκατεσσάρων εβδομάδων.
3. Καλύτερη διατροφή

Στόχος για το μέλλον στην κλασική διαδρομή 4 ώρες και 50 λεπτά !





1. Δε νομίζω ότι «καλύτερα» παπούτσια θα βελτιώσουν το χρόνο σου γιατί αυτό το θέμα εμπεριέχει πολύ μεγάλη σχετικότητα. Εκτός και αν τα παπούτσια με τα οποία έβγαλες τη φετινή Κλασική σε «κτύπησαν», έβγαλες φουσκάλες κλπ. Λαμβάνω ως δεδομένο ότι ο κάθε δρομέας τρέχει με το πιο καλά δοκιμασμένο και άνετο στο πέλμα του παπούτσι που μπορεί εκείνη τη δεδομένη στιγμή…

2. Το μόνο βέβαιο είναι ότι συστηματικότερη προπόνηση μπορεί να φέρει συγκεκριμένες βελτιώσεις σε χρόνο και άνεση με την οποία θα βγάλεις ένα Μαραθώνιο. Υπάρχει όμως πάντα ο κίνδυνος κούρασης/τραυματισμού από ένα έντονο προπονητικό πλάνο στο οποίο το σώμα μας αδυνατεί να προσαρμοστεί. Συνήθως ένας προπονητής που μας παρακολουθεί στενά, προστατεύει από τέτοιου είδους κακοτοπιές…

3. Αν εννοείς πιθανή απώλεια βάρους λόγω πιο προσεγμένης διατροφής, τότε σαφώς ναι (!)…καλύτερες επιδόσεις με μειωμένες φορτίσεις στα μυοσκελετικά και συνδεσμικά στοιχεία του σώματός μας. Αν το ζητούμενο δεν είναι η απώλεια βάρους αλλά η πρόσληψη πιο πολλών απαραίτητων θρεπτικών συστατικών που θα μας βοηθήσουν στο προπονητικό/αγωνιστικό μας πλάνο, πάλι η απάντηση είναι θετική!

Επίσης το πλάνο τροφοδοσίας παίζει κρίσιμο ρόλο στην έκβαση ενός Μαραθωνίου.

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xgiannis
Newbie Forum Runner

Greece
43 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2017 :  00:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@piri_nikos

Αν είχες πάρει μαγνήσιο τις τελευταίες 10 μέρες θα είχες πολύ λιγότερες κράμπες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

piri_nikos
Newbie Forum Runner

7 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2017 :  09:58:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα το εχω υπ οψιν μου σε μελλοντικους αγωνες.

Ευχαριστω πολυ για την συμβουλη.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Pantazis
Advanced Forum-Runner

Greece


283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/11/2017 :  16:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Pantazis

Έκανα 5:33:08 σε αυτό τον Μαραθώνιο . Νομίζω ότι μπορεί να βελτιωθεί η απόδοση με :
1. Καλύτερα παπούτσια
2. Πιο συστηματική προπόνηση, ακολουθώντας ένα καλό πρόγραμμα δώδεκα η δεκατεσσάρων εβδομάδων.
3. Καλύτερη διατροφή

Στόχος για το μέλλον στην κλασική διαδρομή 4 ώρες και 50 λεπτά !





1. Δε νομίζω ότι «καλύτερα» παπούτσια θα βελτιώσουν το χρόνο σου γιατί αυτό το θέμα εμπεριέχει πολύ μεγάλη σχετικότητα. Εκτός και αν τα παπούτσια με τα οποία έβγαλες τη φετινή Κλασική σε «κτύπησαν», έβγαλες φουσκάλες κλπ. Λαμβάνω ως δεδομένο ότι ο κάθε δρομέας τρέχει με το πιο καλά δοκιμασμένο και άνετο στο πέλμα του παπούτσι που μπορεί εκείνη τη δεδομένη στιγμή…

2. Το μόνο βέβαιο είναι ότι συστηματικότερη προπόνηση μπορεί να φέρει συγκεκριμένες βελτιώσεις σε χρόνο και άνεση με την οποία θα βγάλεις ένα Μαραθώνιο. Υπάρχει όμως πάντα ο κίνδυνος κούρασης/τραυματισμού από ένα έντονο προπονητικό πλάνο στο οποίο το σώμα μας αδυνατεί να προσαρμοστεί. Συνήθως ένας προπονητής που μας παρακολουθεί στενά, προστατεύει από τέτοιου είδους κακοτοπιές…

3. Αν εννοείς πιθανή απώλεια βάρους λόγω πιο προσεγμένης διατροφής, τότε σαφώς ναι (!)…καλύτερες επιδόσεις με μειωμένες φορτίσεις στα μυοσκελετικά και συνδεσμικά στοιχεία του σώματός μας. Αν το ζητούμενο δεν είναι η απώλεια βάρους αλλά η πρόσληψη πιο πολλών απαραίτητων θρεπτικών συστατικών που θα μας βοηθήσουν στο προπονητικό/αγωνιστικό μας πλάνο, πάλι η απάντηση είναι θετική!

Επίσης το πλάνο τροφοδοσίας παίζει κρίσιμο ρόλο στην έκβαση ενός Μαραθωνίου.

Free your feet...free your senses!



Τα παπούτσια ήταν πολύ φθηνά , επειδή μου είχαν καταστραφεί αυτά που είχα Pulse 7 σκέφτομαι να αγοράσω κάτι σχετικά καλό Asics Gel Sonoma 3 T724N-4990

Nαι σωστά δεν σκέφτομαι εξαντλητική-πολύ έντονη προπόνηση, αλλά πιο επαγγελματική από αυτή που έκανα . (έκανα αρκετά χιλιόμετρα αλλά με ένα σταθερό ρυθμό πάντα )Υπάρχουν προγράμματα στο site.

Πρόβλημα βάρους δεν έχω , απλά να βελτιώσω ποιοτικά την διατροφή .

Στόχος για τον 36ο είναι περίπου 4.40 από 5.33 που έκανα φέτος .

Πάντα βέβαια είναι να τερματίζω (εννοείται....) !!!






Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 20 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000