Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Εργομετρικό και σύγχυση
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/01/2017 :  11:23:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Καταρχήν γιατί δεν τα συζητάς με τον εργομέτρη σου?
Καμιά φορά το ποιον ορισμό ας πούμε για το κατώφλι χρησιμοποιεί ο καθένας ίσως διαφέρει. Άλλος εννοεί το όριο αερόβιο-αναερόβιου, κάποιος άλλος το έχει καθιερώσει το ρυθμό μαραθωνίου.

===================================



Μια σημείωση μόνο Γιώργο: το κατώφλι στο οποίο αναφέρεται ο συγκεκριμένος εργομέτρης (και όχι μόνο) δεν είναι το «Κατώφλι Γαλακτικού = LT – Lactate Threshold» αλλά το «Αναπνευστικό Αναερόβιο Κατώφλι» που είναι κάτι πραγματικά πολύ διαφορετικό! Και όντως από αυτό μπορείς να βγάλεις κάποια συμπεράσματα για το ρυθμό Μαραθωνίου…

Αν βρεθούμε κάποια στιγμή από κοντά, έχω να σου πω αρκετά πράγματα επί τούτου! :Ρ :D


Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/01/2017 :  11:40:25  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο φίλος μας έκανε εργομέτρηση από ότι κατάλαβα κάπου στην Κύπρο, δεν μιλάει για τους δικούς μας εδώ...
Όπως και να έχει, μπορεί κάποιος να έχει διαφορετικό ορισμό ή πρωτόκολλο. Γιαυτό πρέπει να μιλάς με τους ειδικούς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/01/2017 :  12:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η Vo2max δεν λεει τιποτα απο μονη της, μπορει να εχεις απο την φυση σου υψηλη τιμη.

Το αναεροβιο κατωφλι στο 4,26/χλμ σημαινει οτι μπορεις να πηγαινεις με αυτη την ταχυτητα περιπου για 60 λεπτα.
Επισης πρεπει να δεις και τι καταναλωση γλυκογονου εχεις στον ρυθμο μαραθωνιου που θελεις να πας (στο 5,00/χλμ), που ειναι το σημαντικοτερο θα ελεγα.

Το μετριο κατωφλι που εχεις για μενα αποδιδεται στην μη ενταξη διαλλειματικων προπονησεων στο προπονητικο σου προγραμμα.
Ενταξει νεος δρομεας εισαι και θελεις χρονο ακομα για να φτασεις στο επιπεδο που μπορεις.

Η βαση που κανεις ειναι αρκετα καλη και μολις ενταξεις σε αυτην και ειδικες προπονησεις τεμπου, διαλλειματικες κτλ θα αρχισεις σιγα σιγα να βλεπεις καλυτερα αποτελεσματα.

Η γνωμη μου ειναι να ακουσεις τον εργομετρη και να πας για εναν συντηρητικο πρωτο Μαραθωνιο, με σκοπο να γνωρισεις την αποσταση και να τον ευχαριστηθεις.


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nrun
Forum-Runner

176 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/01/2017 :  13:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σωστό αυτο περί ταχύτητας στην VO2max αλλά και πάλι, είναι πολύ υψηλό το 58.
Προσωπικά επιμένω, με λίγο όγκο και κάποιες έντονες προπονήσεις, το 3:30 είναι πολύ ασφαλής στόχος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/01/2017 :  13:17:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Βασικα πρεπει να δει απο το εργομετρικο, η επιθυμητη ταχυτητα (4.58/χλμ) σε τι ποσοστο της Vo2max αντιστοιχει και ποσα γρ. υδατανθρακων καταναλωνει, για να βγαλουμε ασφαλεστερα συμπερασματα, η τιμη της Vo2max ξεκομμενη απο τα υπολοιπα δεν λεει απολυτως τιποτα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nrun
Forum-Runner

176 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/01/2017 :  13:31:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Savvas, δεν διαφωνώ σε αυτό που λες.
Για να δώσω ένα παράδειγμα, αν είχαμε δυο αθλητές, ο ένας με ΜΠΟ 58 κι ο άλλος 56, τότε ναι θα έπρεπε να δούμε σε ποια ταχύτητα την επιτυγχάνει ο καθένας για μάθουμε ποιος είναι πιο γρήγορος. Ή την δρομική τους οικονομία.
Αλλά εδώ, είναι τόσο υψηλή η τιμή ώστε ακόμη και υπερ-ενεργοβόρος να είναι ο φίλος, το 3:30 δψείχνει εύκολος στόχος.
Πάντα με δεδομένο ότι θα προπονηθεί όπως πρέπει για μαραθώνιο φυσικά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/01/2017 :  16:34:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Ο φίλος μας έκανε εργομέτρηση από ότι κατάλαβα κάπου στην Κύπρο, δεν μιλάει για τους δικούς μας εδώ...
Όπως και να έχει, μπορεί κάποιος να έχει διαφορετικό ορισμό ή πρωτόκολλο. Γιαυτό πρέπει να μιλάς με τους ειδικούς.



Γιώργο δεν εννοούσα τον εργομέτρη του συνδρομέα στην Κύπρο αλλά τον "δικό μας" εργομέτρη/ες εδώ στην Αθήνα που χρησιμοποιούν τον όρο που προανέφερα.

...εδώ όμως πόσταρε ο Savvas (!)...όλα τα υπόλοιπα είναι trivial! :Ρ :Ρ :D

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vouritos
Newbie Forum Runner

Cyprus
9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2017 :  15:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα και πάλι και ειλικρινά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις-προτάσεις-συμβουλές σας.

Μόλις ξαναμίλησα με τον εργομέτρη. Ο κύριος λόγος για το vo2 58.6, ενώ το κατώφλι μου είναι σχετικά μέτριο, οφείλεται στο ότι κατάφερα να κρατηθώ για 5 λεπτά μετά την εμφάνιση του γαλακτικού και να φτάσω σε μια ταχύτητα 17.5/χλμ. Αυτό μου είπε, αυτό γράφω.

Κατά τον εργομέτρη πάντα,συνήθως οι μαραθωνοδρόμοι δεν μπορούν να κρατηθούν για τόση ώρα-οπως εγώ- πάνω από το κατώφλι τους και άρα η γνωμάτευση είναι ότι δεν θα τα πάω καλά στον μαραθώνιο, ή μάλλον δεν μου ταιριάζει ως απόσταση, αφού το αναερόβιο κατώφλι μου επετεύχθη πολύ πριν φτάσω στο 90% της vo2max μου.Είναι καλύτερα λοιπόν για τον ίδιο, να επικεντρωθώ σε αποστάσεις 10χλμ και ημιμαραθωνίου οι οποίες χρειάζονται περισσότερη αντοχή στο γαλακτικό,στοιχείο που φαίνεται ότι έχω...

Επίσης, για τον ίδιο, δεν μπορεί να υπολογιστεί η κατανάλωση του γλυκογόνου από ένα εργομετρικό!!

@Savvas:Καθώς λοιπόν δεν υπάρχει η δυνατότητα εκτίμησης γλυκογόνου στον αγώνα, να πω εμπειρικά ότι την Κυριακή είχα 22χλμ από τα οποία τα 15 ήταν στον ρυθμό του αγώνα (5.00/χλμ), προπόνηση που βγήκε με μόνο ένα τζελάκι και χωρίς ιδιαίτερη κούραση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2017 :  16:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Vouritos

Καλησπέρα και πάλι και ειλικρινά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις-προτάσεις-συμβουλές σας.

Μόλις ξαναμίλησα με τον εργομέτρη. Ο κύριος λόγος για το vo2 58.6, ενώ το κατώφλι μου είναι σχετικά μέτριο, οφείλεται στο ότι κατάφερα να κρατηθώ για 5 λεπτά μετά την εμφάνιση του γαλακτικού και να φτάσω σε μια ταχύτητα 17.5/χλμ. Αυτό μου είπε, αυτό γράφω.

Κατά τον εργομέτρη πάντα,συνήθως οι μαραθωνοδρόμοι δεν μπορούν να κρατηθούν για τόση ώρα-οπως εγώ- πάνω από το κατώφλι τους και άρα η γνωμάτευση είναι ότι δεν θα τα πάω καλά στον μαραθώνιο, ή μάλλον δεν μου ταιριάζει ως απόσταση, αφού το αναερόβιο κατώφλι μου επετεύχθη πολύ πριν φτάσω στο 90% της vo2max μου.Είναι καλύτερα λοιπόν για τον ίδιο, να επικεντρωθώ σε αποστάσεις 10χλμ και ημιμαραθωνίου οι οποίες χρειάζονται περισσότερη αντοχή στο γαλακτικό,στοιχείο που φαίνεται ότι έχω...

Επίσης, για τον ίδιο, δεν μπορεί να υπολογιστεί η κατανάλωση του γλυκογόνου από ένα εργομετρικό!!

@Savvas:Καθώς λοιπόν δεν υπάρχει η δυνατότητα εκτίμησης γλυκογόνου στον αγώνα, να πω εμπειρικά ότι την Κυριακή είχα 22χλμ από τα οποία τα 15 ήταν στον ρυθμό του αγώνα (5.00/χλμ), προπόνηση που βγήκε με μόνο ένα τζελάκι και χωρίς ιδιαίτερη κούραση.






Ετσι κι αλλιως το αναεροβιο κατωφλι αντιστοιχει στο 85-86%Vo2max οποτε λογικο ειναι οτι το εφτασες νωριτερα απο το 90%.

Κοιτα ειδικος δεν ειμαι, οτι σου γραφω ειναι απο την δικη μου εμπειρικη γνωση, αλλα εμενα ο εργομετρης μου εβγαζε τι ποσοστο υδατανθρακων "καιω" στον ρυθμο μαραθωνιου.

Αν θελεις στειλε μου ενα email να σου στειλω το δικο μου εργομετρικο να ριξεις μια ματια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

trexantiris
Master Forum-Runner

Greece


5735 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2017 :  17:56:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Vouritos



================

@Savvas:Καθώς λοιπόν δεν υπάρχει η δυνατότητα εκτίμησης γλυκογόνου στον αγώνα, να πω εμπειρικά ότι την Κυριακή είχα 22χλμ από τα οποία τα 15 ήταν στον ρυθμό του αγώνα (5.00/χλμ), προπόνηση που βγήκε με μόνο ένα τζελάκι και χωρίς ιδιαίτερη κούραση.




Θα σε στεναχωρήσω αλλά το γεγονός ότι ένα τζελάκι – αισθάνθηκες – σου έφτασε στη συγκεκριμένη προπόνηση, δε λέει απολύτως τίποτα για τον ίδιο το Μαραθώνιο! Το παιχνίδι «παίζεται» στα τελευταία λίγα χιλιόμετρα του αγώνα, ενώ οι ενεργειακές αποθήκες του σώματός σου, μια χαρά φτάνουν για την προπόνηση που έκανες, ακόμα και αν δεν έπαιρνες το τζελάκι αυτό!

Free your feet...free your senses!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vouritos
Newbie Forum Runner

Cyprus
9 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/01/2017 :  18:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Vouritos



================

@Savvas:Καθώς λοιπόν δεν υπάρχει η δυνατότητα εκτίμησης γλυκογόνου στον αγώνα, να πω εμπειρικά ότι την Κυριακή είχα 22χλμ από τα οποία τα 15 ήταν στον ρυθμό του αγώνα (5.00/χλμ), προπόνηση που βγήκε με μόνο ένα τζελάκι και χωρίς ιδιαίτερη κούραση.




Θα σε στεναχωρήσω αλλά το γεγονός ότι ένα τζελάκι – αισθάνθηκες – σου έφτασε στη συγκεκριμένη προπόνηση, δε λέει απολύτως τίποτα για τον ίδιο το Μαραθώνιο! Το παιχνίδι «παίζεται» στα τελευταία λίγα χιλιόμετρα του αγώνα, ενώ οι ενεργειακές αποθήκες του σώματός σου, μια χαρά φτάνουν για την προπόνηση που έκανες, ακόμα και αν δεν έπαιρνες το τζελάκι αυτό!

Free your feet...free your senses!



Καθόλου δεν με στεναχωρείς, ίσα-ίσα μια χαρά τα δέχεται το στομάχι μου τα τζελάκια (αυτά από το Intersport χρησιμοποιώ που έχουν και 100γρμ νατρίου σε κάθε δόση),οπότε υπολογίζω να κουβαλώ μαζί μου 5 την μέρα του αγώνα και κάθε 7-8χλμ να παίρνω ένα. Καθώς όμως μέσω της εργομέτρησης δεν υπήρξε αυτή η δυνατότητα,μόνο προπονητικά φαντάζομαι πλέον μπορώ να υπολογίσω την τροφοδοσία μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/02/2017 :  00:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Υπάρχει κάποιος πίνακας με τις αντιστοιχίες της επίδοσης Ημιμαραθωνίου με τον Μαραθώνιο; και αν κάποιος έχει κάτι υπόψη του ας παραθέσει κάποιο λινκ.

Δηλ μία επίδοση 1:30 Ημί δίνει περίπου 3:10 Μαραθώνιο;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2017 :  10:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αποκάλυψη τώρα...

http://www.electricblues.com/html/runpro.html

κατεβάζεις το excel και βρίσκεις το φως σου

Edited by - Aroulio on 07/02/2017 10:31:52
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Savvas
Master Forum-Runner

Greece
4318 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2017 :  10:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και αυτο ειναι πολυ καλο.

https://feelrace.com/fr.pl?th=_Marco
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2017 :  13:35:31  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by trexantiris

quote:
Originally posted by Vouritos



================

@Savvas:Καθώς λοιπόν δεν υπάρχει η δυνατότητα εκτίμησης γλυκογόνου στον αγώνα, να πω εμπειρικά ότι την Κυριακή είχα 22χλμ από τα οποία τα 15 ήταν στον ρυθμό του αγώνα (5.00/χλμ), προπόνηση που βγήκε με μόνο ένα τζελάκι και χωρίς ιδιαίτερη κούραση.




Θα σε στεναχωρήσω αλλά το γεγονός ότι ένα τζελάκι – αισθάνθηκες – σου έφτασε στη συγκεκριμένη προπόνηση, δε λέει απολύτως τίποτα για τον ίδιο το Μαραθώνιο! Το παιχνίδι «παίζεται» στα τελευταία λίγα χιλιόμετρα του αγώνα, ενώ οι ενεργειακές αποθήκες του σώματός σου, μια χαρά φτάνουν για την προπόνηση που έκανες, ακόμα και αν δεν έπαιρνες το τζελάκι αυτό!

Free your feet...free your senses!



Θα σε στενοχωρήσω και εγώ, αλλά για ημί δεν χρειάζεται τίποτα.
Οκ, ίσως ένα τζελάκι κάπου στο 13, σου δώσει (ανάλογα και το καλούπι σου βέβαια) μισή σπιρτάδα παραπάνω, λίγο πριν τα τελευταία 2 χιλιόμετρα, ίσως πάλι όχι.
Στα καλά μας τρέχαμε (και καλοκαίρι...) μόνο με νεράκι τα 20ριά στο πάρκο.
Έτσι να περιαυτολογήσουμε λίγο, ενώ επίσης το ατομικό μου ρεκόρ σε ημί, το έχω κάνει μόνο με νεράκι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000