Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Σημάδια κόπωσης πριν την κλασική
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

ita vita
Newbie Forum Runner

Greece


38 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 06/10/2007 :  07:56:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προετοιμαζόμουν για την κλασική στις 5 Νοεμβρίου, είναι ο πρώτος μου κλασικός Μαραθώνιος. Ακολούθησα όσο ήταν δυνατό το πρόγραμμα που ξεσήκωσα από το site αυτό για την προπόνηση αρχαρίου. Με το που έφτασα στο εικοσάρι (σε ένα δίωρο κάλυπτα την απόσταση), αρχισα να νιώθω εξαντλημένος και η απόδοσή μου έπεσε. Δύσκολα προχθές έβγαλα τα δέκα χιλιόμετρα ενώ και στην καθημερινότητά μου αισθάνομαι κόπωση. Από βιταμίνες παίρνω κάποιες πολυβιταμίνες του εμπορίου (dynamisan). Σημειωτέον ότι δεν είμαι πρωτάρης γενικώς,έχω κάνει 2-3 μαραθώνιους Ολύμπου και συχνά ανεβοκατεβαίνω βουνά φορτωμένος 8-10 ώρες, αλλά περπατώντας. Επισης για αρκετά χρόνια τρέχω 10 χιλιόμετρα, τρις εβδομαδιάιως με ρυθμό 6χλμ την ώρα. Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μπορεί να βοηθήσει.

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2007 :  11:16:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν είμαι ο πιο έμπειρος του forum αλλά από 3χ10=30χλμ εβδομαδιαίως
πόσα πήγες?Μάλλον εκεί βρίσκεται η απάντηση...

Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ita vita
Newbie Forum Runner

Greece


38 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2007 :  12:32:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από τα 30 χλμ εβδομαδιαιως μέσα σε 4 εβδομάδες έφτασα τα 50. Δεν ξέρω αν ειναι υπερβολικά μεγάλη η αύξηση, αλλά με δεδομενη την μάλλον καλη φυσική μου κατάσταση δεν πιστευω να ειναι εκεί η απάντηση. Ευχαριστω για το ενδιαφέρον.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dejan
Master Forum-Runner

Greece


3884 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2007 :  14:28:44  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Dejan Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
To θέμα δεν είναι μόνο το πόσα χιλιόμετρα κάνεις σε μία προπόνηση αλλά σε τι ρυθμό αλλά και σε τι κατάσταση βρίσκεσαι . Τα 50 χιλιόμετρα λογικά δεν είναι αρκετά για να σου επιφέρουν τέτοια κόπωση που αναφέρεις. Αυτό που παίζει πρωταρχικό ρόλο όμως δεν είναι τι κάνεις στην προπόνησή σου αλλά τι κούραση "τραβάς" στην καθημερινότητα. Τι να το κάνεις εάν τρέχεις 20km την εβδομάδα αλλά δουλεύεις 12 ώρες τη μέρα ή δεν τρως αρκετά, ή δεν κοιμάσαι αρκετά. Όσο για τα συμπληρώματα εάν δεν τα έχεις ανάγκη βοηθούν μόνο ψυχολογικά. Πριν περίπου 2-3 εβδομάδες ένιωθα πάρα μα πάρα πολύ κουρασμένος. Οι προπονήσεις "έβγαιναν" πολύ άνετα αλλά όλη την υπόλοιπη μέρα ήμουν πολύ καταβεβλημένος. Σκεφτήκαμε με το προπονητή μου μήπως χρειάζεται να πάρω κάποια πολυβιταμίνη αλλά μιας και πλέον είμαι εχθρός των σκευασμάτων πήγα και έκανα αναλυτικές εξετάσεις. Οι απαντήσεις έδειχναν ότι ήμουν υπερπλήρεις και δεν χρειαζόμουν τίποτα. Τελικά αυτό που μου έλειπε ήταν λίγο περισσότερο ύπνος.

Σκέψου τι σου είπα και ψάξε να βρεις την αιτία εκτός τρεξίματος όπως και μην παίρνεις ότι σου πλασάρουν στην αγορά διότι μπορεί να αποδειχτεί επικίνδυνο. Εμένα μου βρήκαν υπερσιδήρωση χωρίς να έχω πάρει τίποτα... σκέψου να έπαιρνα...

______________________
* It's a beautiful life *
Everything comes to an end, life must go on.... Enjoy it...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ita vita
Newbie Forum Runner

Greece


38 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/10/2007 :  16:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πράγματι τελευταία κομαμαι λιγο και μάλλον άσκημα. Καλή συμβουλή, ευχαριστώ
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

vasso
Senior Forum-Runner

Greece


576 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/10/2007 :  19:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους

se polles fasis tis proponisis gia marathonio niothis megali koposi. theli sigoura kalo ipno opos lei o dejan ke ipomoni mexri to soma sou na kani tis aparetites prosarmoges.

πισω εχει η αχλαδα την ουρα!!!! επισης και η χελωνα!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000