Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Μαραθώνιος Ναυπλίου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 16

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  17:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε γενικές γραμμές, από επίσημες πηγές έχουν πει ότι η θνησιμότητα είναι 2%-3%. Και προφανώς αυτό με κάθε επιφύλαξη αφού είναι μια καινούργια κρίση και ακόμα το ψάχνουνε. Το ότι σε 3 μήνες θα είναι πιο σίγουροι και ότι τώρα είναι μια γενική εκτίμηση... χαίρω πολύ. Δεν σημαίνει ότι για την ώρα δεν οφείλουμε να προχωρήσουμε με τα δεδομένα που έχουμε.

Αφού λοιπόν, είσαι μαθηματικός, καταλαβαίνεις ότι το "τάξη μεγέθους" στην προκειμένη είναι απλά λεκτική υπερβολή, την οποία την γράφει ένα site και όχι κάποιο επίσημο report. Κυριολεκτικά δεν μπορεί να στέκει. Είναι βέβαιο, πως αν δεν είναι 2-3%, θα είναι +-1%, για τόσο συζητάμε, και αποκλείεται να είναι ταξΕΙΣ (πλ.) μεγέθους. Αποκλείεται δλδ να έχουμε ... 50-60-70% θνησιμότητα (αν ήταν κυριολεκτικά πολλές τάξεις μεγέθους, θα ξεπερνάγαμε το 100%), όπως επίσης αποκλείεται να έχουμε θνησιμότητα του 0,04%...)

Τέλος, το κλασσικό επιχείρημα που ακούγεται, ότι πολλοί ακόμα ίσως έχουν νοσήσει και δεν έχει καταγραφεί γιατί το θεώρησαν απλό κρυολόγημα, αυτό λέτε να μην το ξέρουν όσοι ειδικοί παρακολουθούν το φαινόμενο?
Το ίδιο δεν ισχύει εξάλλου για όλες τις υπόλοιπες ιώσεις που παρακολοθούνται? (πχ. Γρίπη).

https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/transcripts/who-audio-script-ncov-rresser-unog-29jan2020.pdf?sfvrsn=a7158807_4
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  17:43:45  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Πάει και αυτό... (αν και μας πρόλαβε ο Σκοτεινός)
http://runningnews.gr/item.php?id=45080
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  18:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Καλύτερα να ακυρώνονται μαραθώνιοι παρά να ακυρώνεται η υγεία μας.



Καλά, εδώ ακυρώνονται ολόκληρα επιστημονικά συνέδρια, εκθέσεις και γενικά μια σειρά από events που έχουν άμεση σχέση με την "κανονική" ζωή και εμείς κάνουμε ολόκληρο θέμα ένα γεγονός που άπτεται της ενασχόλησης με ένα χόμπι. Λες και μας απαγόρευσε κανείς να τρέχουμε. Συζήτηση άνευ νοήματος (παρόλα αυτά, το ότι γυμναστήρια/σχολεία/γήπεδα/κτλ. παραμένουν ανοικτά σα να μη συμβαίνει τίποτα, είναι ένα θέμα προς συζήτηση).

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Bladerunner
Advanced Forum-Runner

235 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  18:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για το το κράτος είναι εύκολο το κλείσιμο κρατικών δομών και η ματαίωση δημόσιων εκδηλώσεων που οργανώνει το ίδιο.
Δεν είναι εύκολο να απαγορέψει αντίστοιχες ιδιωτικές, όχι τουλάχιστον, σε μια δυτική κοινωνία.
(Τα σχολεία είναι ζήτημα ημερών να κλείσουν.)

__________________________
Think faster than you ride
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MARIOS2020
Advanced Forum-Runner

275 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  18:57:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Bladerunner

Για το το κράτος είναι εύκολο το κλείσιμο κρατικών δομών και η ματαίωση δημόσιων εκδηλώσεων που οργανώνει το ίδιο.
Δεν είναι εύκολο να απαγορέψει αντίστοιχες ιδιωτικές, όχι τουλάχιστον, σε μια δυτική κοινωνία.
(Τα σχολεία είναι ζήτημα ημερών να κλείσουν.)

__________________________
Think faster than you ride



Αυτό ακριβώς. Επιπλέον πολύ δύσκολα θα παρθεί μια τέτοια απόφαση, αφού αυτό θα σημάνει ότι πολύς κόσμος θα μείνει χωρίς εισόδημα και κάποιες επιχειρήσεις ίσως δεν αντέξουν σε μια χώρα που παλεύει να βγει από την κρίση. Είναι στην ευθύνη του πολίτη να καταλάβει ότι πρέπει να περιορίσει την παρουσία του σε χώρους όπου υπάρχει πολύς κόσμος..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  19:47:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RiffRaff

quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Καλύτερα να ακυρώνονται μαραθώνιοι παρά να ακυρώνεται η υγεία μας.



Καλά, εδώ ακυρώνονται ολόκληρα επιστημονικά συνέδρια, εκθέσεις και γενικά μια σειρά από events που έχουν άμεση σχέση με την "κανονική" ζωή και εμείς κάνουμε ολόκληρο θέμα ένα γεγονός που άπτεται της ενασχόλησης με ένα χόμπι. Λες και μας απαγόρευσε κανείς να τρέχουμε. Συζήτηση άνευ νοήματος (παρόλα αυτά, το ότι γυμναστήρια/σχολεία/γήπεδα/κτλ. παραμένουν ανοικτά σα να μη συμβαίνει τίποτα, είναι ένα θέμα προς συζήτηση).

--------------------------
Run-time Error



Ακριβώς!

Ακυρώθηκε διεθνές ιατρικό συνέδριο στην Αθήνα. Και οι "γιατροί" του runningnews (αλήθεια, ποια ιατρική σχολή έχουν βγάλει άραγε που με τόση άνεση γνωμοδοτούν για το θέμα;), κάνουν θέμα την ακύρωση, τι; Ενός αγώνα!! Για ένα χόμπυ όλη η ιστορία! Εδώ πάμε για κήρυξη πανδημίας με ό,τι αυτό θα σημαίνει (π.χ., απαγόρευση κυκλοφορίας) και εμείς κλαίμε διότι μας πήραν το παιχνίδι!

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  20:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συμφωνω απολυτα Alexandra!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  20:33:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω σαν πνευμονολογος απλα γελαω με αυτους που στα διαφορα φορα συγκρινουν την γριππη με το κορωνοιο Σαν να παν εγω στον kipchoqe και να πω οτι δεν προπονειται σωστα .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  22:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ioma

Εγω σαν πνευμονολογος απλα γελαω με αυτους που στα διαφορα φορα συγκρινουν την γριππη με το κορωνοιο Σαν να παν εγω στον kipchoqe και να πω οτι δεν προπονειται σωστα .



Πνευμονολόγος;;;; Να σου πω τον πόνο μου: βήχω από τα μέσα του Δεκεμβρίου. Έχω έναν ξερόβηχα από τότε. Σήμερα πήγα σε πνευμονολόγο και μου έδωσε Medrol.Ελπίζω να μου κοπεί ο βήχας-άντε διότι πολύ αέρα έχω πάρει..!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  22:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

quote:
Originally posted by ioma

Εγω σαν πνευμονολογος απλα γελαω με αυτους που στα διαφορα φορα συγκρινουν την γριππη με το κορωνοιο Σαν να παν εγω στον kipchoqe και να πω οτι δεν προπονειται σωστα .



Πνευμονολόγος;;;; Να σου πω τον πόνο μου: βήχω από τα μέσα του Δεκεμβρίου. Έχω έναν ξερόβηχα από τότε. Σήμερα πήγα σε πνευμονολόγο και μου έδωσε Medrol.Ελπίζω να μου κοπεί ο βήχας-άντε διότι πολύ αέρα έχω πάρει..!


Κορωνοιος ειναι μην ανησυχεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  22:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ioma

quote:
Originally posted by ALEXANDRA

quote:
Originally posted by ioma

Εγω σαν πνευμονολογος απλα γελαω με αυτους που στα διαφορα φορα συγκρινουν την γριππη με το κορωνοιο Σαν να παν εγω στον kipchoqe και να πω οτι δεν προπονειται σωστα .



Πνευμονολόγος;;;; Να σου πω τον πόνο μου: βήχω από τα μέσα του Δεκεμβρίου. Έχω έναν ξερόβηχα από τότε. Σήμερα πήγα σε πνευμονολόγο και μου έδωσε Medrol.Ελπίζω να μου κοπεί ο βήχας-άντε διότι πολύ αέρα έχω πάρει..!


Κορωνοιος ειναι μην ανησυχεις



Δεν ανησυχώ. Ψάχνω σε ποιον μαραθώνιο θα πάω να τρέξω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  22:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by tromeus

quote:
Originally posted by Rocky



τα ασημαντα γιατρουδακια αυτοχαρακτηριζονται ετσι οταν παιρνουν αποφασεις με δυο μετρα και δυο σταθμα περα απο καθε λογικη


___________________________
All i wanna do is GO the distance AGAIN



Σιγα ρε φιλε, εγω δεν ειμαι γιατρος, μαθηματικος ειμαι, αλλα στα χωραφια σου δεν μπαινω οπως εσυ, ασχετε! Πως πας και λες στο κοσμο, οτι η πραγματικη θνητοτητα ειναι διαφορετικη οταν εχουμε ικανο δειγμα μεσα απο νοσοκομεια, πλοια κλπ? Δηλαδη στις εκλογες πανε και τους μετρανε ολους για τα gallop? H μηπως αυτους που πεθαινουν εξω στο σπιτι τους απο την ασθενεια, τους πετανε απο εναν γκρεμο και δεν καταγραφονται πουθενα?






Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

zoro
Master Forum-Runner

Greece
3934 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  22:55:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξεχαστε ημι Αθηνων - μαραθωνιο Θεσσαλονικης + Μεσσήνης.
Η λογική αυτο λέει, και αυτο ειναι το σωστό, ολα τα αλλα σε συζήτηση να βρισκόμαστε, μολις σκασει το επομενο διαστημα ο πρωτος θανατος εκει να δειτε "νηφάλιες αντιδράσεις"...
Εδω δεν θα εχει φιλάθλους το ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  23:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εννοείς Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ, η ρεβάνς στο Καραϊσκάκη?!?
Ω, θα γίνει γενικός παλλαϊκός ξεσηκωμός!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/03/2020 :  23:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νομιζω στις επομενες μερες που θα αυξηθουν κατακορυφα τα κρουσματα θα ακυρωνονται οι αγωνες ο ενας μετα τον αλλο και σωστα κιολας!!
Ουτε καν να συζηταμε για χαμενες προετοιμασιες κλπ....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 16 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000