Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 SPARTAN RACE και στην Ελλάδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 23/03/2017 :  21:18:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Από το επισυναπτόμενο βίντεο πρόκειται να διοργανωθεί αγώνας και στην Ελλάδα το 2017. Αυτός περιλαμβάνει αποστάσεις μέχρι 21Κ με εμπόδια.
Τα δικαιώματα ανήκουν σε εταιρεία που διοργανώνει τους αγώνες σε Αμερική και Ευρώπη και τα παραχωρεί στους ενδιαφερόμενους.

Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον !!

https://www.youtube.com/watch?v=lCsvMZPWdZg

https://www.youtube.com/watch?v=0qRdTg8dWVc


http://spartanraceeurope.com/

Spartan@45
Newbie Forum Runner

Greece


3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/07/2017 :  18:59:42  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Spartan@45 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα στην παρέα.

Ο πρώτος αγώνας Spartan Race στην Ελλάδα είναι γεγονός και πρόκειται να πραγματοποιηθεί στις 4 και 5 Νοεμβρίου 2017 στην Σπάρτη.
Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να πάρετε και από τον ακόλουθο σύνδεσμο: http://www.spartanrace.gr/en

Εγώ προσωπικά (αν και 45αρης) θα λάβω μέρος στον Sprint (6+ χιλιόμετρα και 20+ εμπόδια) και έχω ήδη ξεκινήσει την προπόνηση μου εδώ και τρεις εβδομάδες.

Αν πρόκειται να λάβει κάποιος από εδώ την παρέα μπορούμε να κανονίσουμε και κοινή προπόνηση.

Train to be Spartan at 45.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/07/2017 :  19:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω πάει για την εμπειρία στο εξωτερικό καθώς μου δόθηκε τυχαία η ευκαιρία να το δω από κοντά...

Ομολογώ ότι έχει κάποιο γούστο και αρκετά καλή οργάνωση (από ότι κατάλαβα οι αμερικανοί που είναι στη διοργάνωση στέλνουν δικούς τους ανθρώπους σε κάθε "αγώνα") είναι ωστόσο και αρκετά εμπορικό για τα γούστα μου ...και ακριβό επίσης. Βλέπω ότι και στην Ελλάδα ακολουθεί την ίδια λογική. Ένα 60άρι για το μικρό (που είναι δεν είναι μια ώρα ...και μη περιμένετε και τίποτα τρομερό εκτός ίσως από το να κυλιστείτε αρκετά στη λάσπη σε κάνα δυο εμπόδια) και 80 το λίγο πιο μεγάλο...

Κοινώς "γιορτούλα" και σχετικά απλά πράγματα από πλευράς αθλητικών απαιτήσεων...οπότε για όποιον γουστάρει και διαθέτει και τα μπικικίνια μπορεί και να το διασκεδάσει αρκετά (αρκεί να μη προσπαθεί μετά να ψαρώνει τους γύρω του ότι έκανε και κανα άθλο )

Edited by - sam on 10/07/2017 19:50:00
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Spartan@45
Newbie Forum Runner

Greece


3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2017 :  00:23:38  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Spartan@45 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Για την Ελλάδα τα πρώτα εισιτήρια που τρέχουν τώρα είναι στα 64€.
Ναι μπορείς να λάβεις μέρος σε όλο τον κόσμο και να συλλέγεις ανάλογα μετάλλια.

Όταν λές: "Το είδες από κοντά", ήσουν θεατής ή έλαβες μέρος?

Άν δεν έτρεξες και απλά το είδες από έξω δές το βίντεο αυτό που δείχνει όλα τα εμπόδια από την μεριά του αθλητή:
https://www.youtube.com/watch?v=ZJLLxg1Fr8s
Υπάρχουν ελεγκτές που σε ελέγχουν σε κάθε εμπόδιο αν το έκανες όπως πρέπει, αλλιώς υπάρχει ποινή 30 burpees που πρέπει να εκτελέσεις αμέσως. Αν δεν περάσεις πχ τα 4 από τα 20+ εμπόδια έχεις μαζέψει 120 burpees στην διαδρομή σου των 6+ χιλιομέτρων. Πόσοι μπορούν να το κάνουν αυτό εύκολα?
Οπότε λοιπόν δεν μιλάμε για έναν απλό αγώνα, αλλά για έναν αγώνα αντοχής.

Διαβάστε λεπτομέρειες για την κάθε κατηγορία σε έναν αγώνα Spartan Race εδώ: http://www.spartanrace.gr/el/race/spartan-race/race-types-overview

Εγώ προσωπικά θα λάβω μέρος στον Sprint στις 5 Νοεμβρίου αλλά 20 μέρες πρίν θα τρέξω και τον Legion Run στο Μαρκόπουλο στις 15 Οκτωβρίου.

Train to be Spartan at 45.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2017 :  02:54:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπερα φίλε μου

...υποψιάζομαι ότι έχεις κάποια σχέση με τη διοργάνωση (το οποίο δεν είναι απαραίτητα κακό). Όπως είπα και πριν μπορεί να είναι ωραία εμπειρία και διασκεδαστικό για αρκετούς. Και καλά το έγραψες "εισιτήρια"...

Αλλά για τα εμπόδια, τα "μπερμπις", τους "ελεγκτές" ...και γενικά την σχολαστικότητα/προτεραιότητες των διοργανωτών στο "αγωνιστικό" κομμάτι (εάν υπάρχει τέτοιο) επέτρεψε μου να έχω τη προσωπική μου άποψη. Ίσως στα πρώτα κύματα (για τους λεγόμενους "elite" που γράφονται ξεχωριστά) να υπάρχει και κάποιος σχετικός "ανταγωνισμός" αλλά στη μάζα όλη την υπόλοιπη μέρα (που είναι και η μεγάλη πλειοψηφία όσων θα λάβουν μέρος) είναι λίγο πολύ "γιορτούλα" (το γράφω έτσι για να μη παρεξηγηθούμε) και πάντα μιλάμε για τα "σπριντ".

Οι περισσότεροι το κάνουν όπως μπορούν και όσο μπορούν ...όλοι τερματίζουν ... δεν υπάρχουν καν όρια χρόνου (κάνε τα 4-6 χιλιόμετρα και σε 3 ώρες άμα γουστάρεις) και γενικά ΝΑΙ, μπορούν να το κάνουν αυτό σχετικά εύκολα πολλοί. Να είστε έτοιμοι να λασπωθείτε αρκετά βέβαια ...

Σε αυτό που πήγα εγώ (και όπου μέσα στη καλοκαιρινή σαιζόν σε προσβάσιμη απόσταση γίνεται ένα τουλάχιστον τέτοιο σε μηνιαία βάση) γνωρίζω αλλά και είδα και προσωπικά αρκετούς που δεν μπορούν να τρέξουν συνεχόμενα 5-10 χιλιόμετρα και όμως μια χαρά τερμάτισαν, και μπράβο τους που το διασκέδασαν

("αθλητές" δεν τους λες βέβαια ...αλλα εμένα εάν με ρωτήσεις αθλητές δεν λες και τους περισσότερους που συμμετέχουμε και τερματίζουμε σε μαραθώνιους αλλά και σε πολύ μεγαλύτερους/δυσκολότερους αγώνες)


Edited by - sam on 11/07/2017 03:04:49
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Spartan@45
Newbie Forum Runner

Greece


3 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2017 :  08:39:50  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Spartan@45 Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν έχω καμία σχέση με την διοργάνωση και θα έπρεπε να το διευκρινίσω από την αρχή για μην σου δώσω αυτή την εντύπωση.

Είμαι απλά ένας 45άρης που αποφάσισε σε αυτή την ηλικία να τρέξει ένα τέτοιο αγώνα αλλά και όσους από τους επόμενους αντέξω και να τον τρέξω όπως πρέπει χωρίς να "κλέβω".

Η άποψη σου είναι απόλυτα σεβαστή και σε ευχαριστώ που την μοιράζεσαι μαζί μας για αυτόν τον αγώνα.

Ελπίζω να μοιραστούν την εμπειρία τους και κάποιοι που έλαβαν μέρος.

Train to be Spartan at 45.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2017 :  11:00:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
(έλαβα μέρος για να σου λέω ότι το είδα από κοντά ...Σε δρομικό φορουμ είμαστε. Εάν ήμουν θεατής θα το διευκρίνιζα οπότε δεν σου απάντησα γιατί τη θεώρησα την ερώτηση λίγο άσκοπη. Αλλά νομίζω ότι ακόμα δεν το κατάλαβες καθώς γράφεις "να μας πουν και κάποιοι που έλαβαν μέρος". Και δεν λέω έτρεξα γιατί δεν είναι ακριβώς τρέξιμο ...Για τα περισσότερα εμπόδια χρειάζεσαι περισσότερη δύναμη θα λεγα στο πάνω μέρος του σώματος/χέρια. Το τρεξιμο -περπάτημα για πολλούς- ανάμεσα στα εμπόδια είναι το διαδικαστικό σημείο. Σε αυτό που πήγα εγώ δεν είχε μάλιστα και κάποια ιδιαίτερη ανηφόρα. Δεν ξέρω πως θα είναι στη Σπάρτη)

p.s. ...το πόσο σχετικοί ήταν κάποιοι συμμετέχοντες μπορούσες εύκολα να το καταλάβεις και από την αμφίεση τους. Κάποιοι είχαν αρματωθεί με υδρόσακο! και σούπερ ντούπερ εξοπλισμό λες και κατέβαιναν για 100miles (νερά έχει ενδιάμεσα) ....Επίσης ΜΗΝ πάρετε τηλέφωνο μαζί σας ή κάμερα πάνω στην διαδρομή εκτός εάν είναι τελείως αδιάβροχα ...Θα μπείτε σε κάποια σημεία τελείως κάτω απο τη λάσπη ...

Edited by - sam on 11/07/2017 11:14:13
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

unforgiven
Advanced Forum-Runner

Greece


339 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/07/2017 :  11:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τυχαίο που εμφανίστηκε αμέσως μετά την επιτυχία του Survivor;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kwma
Forum-Runner

110 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2017 :  07:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μακάρι να το παρουσιάσει ο Μικρούτσικος....ή η σκορδά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2017 :  10:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλά δεν είναι για να το γελάτε κιόλας..

Θα οργανωθεί φαντάζομαι αρκετά καλά και καθώς έξω υπάρχουν και πολλοί πορωμένοι με τα συγκεκριμένα που τα ακολουθούν σε διάφορα μέρη και οι συμμετοχές είναι χιλιάδες, υποψιάζομαι ότι και λόγω της τοποθεσίας θα έρθουν πολλοί ξένοι σε μια νεκρή περίοδο για τη Σπάρτη... Δεν είναι καθόλου κακή κίνηση για τη πόλη εκεί...

Και για όποιον Έλληνα γουστάρει είναι διασκεδαστικό όπως είπα... Άμα πάει μάλιστα και στα μεγαλύτερα και στις ανταγωνιστικές σειρές θα είναι όντως και αρκετά απαιτητικό...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

paguerunner
Advanced Forum-Runner

Greece
239 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2017 :  19:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Spartan@45

Δεν έχω καμία σχέση με την διοργάνωση και θα έπρεπε να το διευκρινίσω από την αρχή για μην σου δώσω αυτή την εντύπωση.

Είμαι απλά ένας 45άρης που αποφάσισε σε αυτή την ηλικία να τρέξει ένα τέτοιο αγώνα αλλά και όσους από τους επόμενους αντέξω και να τον τρέξω όπως πρέπει χωρίς να "κλέβω".

Η άποψη σου είναι απόλυτα σεβαστή και σε ευχαριστώ που την μοιράζεσαι μαζί μας για αυτόν τον αγώνα.

Ελπίζω να μοιραστούν την εμπειρία τους και κάποιοι που έλαβαν μέρος.

Train to be Spartan at 45.


Δεν υπαρχει κανενας λογος να τρεξεις ενα τετοιο "αγωνα" ειδικα τη στιγμη που το πανε βαδην . Αν εχεις περασει εστω και μια φορα στιβο μαχης στο Στρατο θα σου εχει φυγει η πωρωση. Συμβουλη: αν εχει εμποδια τυπου Ταρζαν φορα γαντια, γιατι θα αφησεις δερμα πανω στο σκοινι. Επισης η προπονηση πού κανεις τι ειναι;Προσοχη θελει η τεχνικη στην κλιμακα , σε τυχον ανεμοσκαλες και σε εμποδια τυπου τραπεζα. Το βασικο ειναι να μαθεις την τεχνικη.

follow me if u can
@paguerunner
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/07/2017 :  21:57:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τα εμπόδια στα πιο μικρά είναι (ήταν τουλάχιστον στο δικό μου και εάν τα θυμάμαι όλα καλά),

- 4-5 τελείως απλά (πέρασμα πάνω από σανό, φωτίτσες, ισορροπία πάνω σε δοκό κλπ)
- αρκετοί τοίχοι διαφορετικών διαστάσεων και κλίσης (πολλά από αυτά -κοπελίτσες ειδικά- είτε τα πέρναγαν με βοήθεια/τράβηγμα ...είτε από δίπλα)
- πέρασμα επίσης από διαφόρων ειδών και ύψους σκάλες/κατασκευές (μεταλλικές/λαστιχα κλπ)
- πέρασμα απο μονόζυγα/κρίκους (που ήταν και τα κάπως πιο δύσκολα)
- τσαλαβούτημα σε λάσπες 3-4 φορές (σούρσιμο κάτω από σύρματα / πέρασμα ολόκληρος με το κεφάλι κάτω από ξύλινο τοίχο μέσα σε λασπωμένο λάκο κλπ) όπου έπρεπε να σκαρφαλώσεις και μετά στις λάσπες για να βγεις...
- διάσχιση μιας λίμνης που είχε εκει γύρω (ευτυχώς γιατί βοηθούσε να καθαριστείς και από τις πολλές λάσπες),
- ακόντιο που έπρεπε να πετύχεις έναν στόχο (εκεί συνήθως σε βάζαν να κάνεις τα μπερμπις εαν δεν το πετύχαινες)
- κάτι εμπόδια με βάρη που τα κουβάλαγες / τράβαγες κλπ

...και την αναρρίχηση στο σχοινί για να χτυπήσεις μια καμπάνα στα 5 περίπου μέτρα που ήταν όντως το πιο δύσκολο αλλά στη περίπτωση μας και το πιο απίθανο να το κάνεις ειδικά στις σειρες που βρισκόμασταν (κανείς δεν το κατάφερνε και παρακολούθησα αρκετούς από περιέργεια) καθώς ήταν πάλι μέσα σε λάσπωμένο λάκο και πλέον όλα τα σκοινιά ήταν τοσο λασπωμένα από τους προηγούμενους που γλύστραγαν σα σαπούνι και δεν μπορούσες να τα γραπώσεις είτε με γάντια είτε χωρίς γάντια, για να σηκωθείς ούτε 1 μέτρο. Στις 1-2 προσπάθειες όλοι το άφηναν και πήγαιναν στο επόμενο... Βέβαια έχω δει και εγώ σε βιντεάκια το αντίστοιχο εμπόδιο με στεγνά σχοινιά / στρώματα απο κάτω, οπου φαντάζομαι θα είναι πιο πραγματοποιήσιμο αλλά και πιο επίφοβο να αφήσεις το δέρμα σου πάνω στο σχοινί...

Αααα και δεν είχαμε ιδιαίτερες ανηφόρες στη διαδρομη. Και ο καιρός ήταν ιδανικός. Νομίζω δε ξέχασα κάποιο εμπόδιο...

Μοιάζουν αρκετά τα εμπόδια αλλά οι πρώτοι στην ανταγωνιστική σειρά των "elite" το βγάλαν σε 36-37 λεπτά εάν θυμάμαι καλά οπότε μπορείς πάνω κάτω να καταλάβεις πόσο χρόνο παραπάνω τους πήρε για τα εμπόδια

Γενικά είπα πως δε θεωρώ ότι χρειάζονται ειδικές απαιτήσεις (είδα και μια γιαγιά να το βγάζει δίπλα μου ) ...ΑΛΛΑ αυτό δε σημαίνει ότι δε τραυματίζεσαι εύκολα εάν δε προσέξεις (και όντως είχε στραμπουλήγματα, γλιστρήματα κτλ). Και επίσης από τις περισσότερες χαζομάρες που κάναν στο survivor είναι αρκετά πιο σοβαρή η δοκιμασία..

Να κοιτάξεις στις προπονήσεις σου εάν θες περισσότερο τα χέρια (μονόζυγα, σκαρφάλωμα σε τοίχους κλπ ειδικά εάν θες να τους περάσεις κανονικά και όχι απο δίπλα ...παρά στο τρέξιμο και στην αντοχή που είναι και το τελευταίο που θα σε απασχολήσει). Και κάνε και καμιά κάμψη που θα σου χρειαστεί...

Προσωπικά δεν νομίζω να το προτιμήσω και άλλη φορά όπως είπα ...αλλά ίσως εάν το ξανάκανα, θα κανα το μεγάλο που θεωρώ ότι πραγματικά θα έχει αρκετά μεγαλύτερες απαιτήσεις.

Edited by - sam on 12/07/2017 21:59:07
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000