Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 ρυθμός τρεξίματος σε ανηφόρα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Scrooge
Newbie Forum Runner

42 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 25/08/2017 :  12:07:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έτρεξα πρόσφατα για πρώτη φορά σε αγώνα ανώμαλου δρόμου με συνεχείς ανηφόρες - κατηφόρες.
Την πρώτη ανηφόρα την ανέβηκα τρέχοντας αλλά διαπίστωσα ότι η κούραση ήταν δυσανάλογα μεγάλη σε σχέση με το κέρδος σε χρόνο.
Έτσι στη συνέχεια άλλαξα τακτική και πλέον ανέβαινα τις ανηφόρες με γρήγορο βάδην αντί για ελαφρύ τροχάδην. Ο ρυθμός ήταν σχεδόν ίδιος (για να μην πω ταχύτερος) και ταυτόχρονα με αυτόν τον τρόπο διατηρούσα δυνάμεις.
Διαπίστωσα ότι το σύνολο σχεδόν των συμμετεχόντων έκανε το ίδιο.
Ωστόσο, η γνώμη έμπειρου δρομέα ήταν ότι δεν θα έπρεπε να περπατώ σε κανένα σημείο της διαδρομής και ότι ακόμα και στις ανηφόρες θα έπρεπε να διατηρώ ένα ελαφρύ τροχάδην.
Τι γνώμη έχετε;

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/08/2017 :  18:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
η θεωρία που ασπάζονται πολλοί (και εγώ) είναι να κρατάς σταθερό το effort και όχι το pace στις ανηφόρες. Να πηγαίνεις με την ίδια δύναμη που τρέχεις στην ευθεία, δηλαδή με ποιο αργό pace ώστε να μην κουράζεσαι υπερβολικά.

Επειδή ήμουν και εγώ στο ίδιο δίλημμα και γενικά δεν τα είχα με τις ανηφόρες, είδα μεγάλη βελτίωση όταν εδώ και ένα χρόνο έβαλα ανηφορικές διαδρομές στο πρόγραμμα μου. Μια φορά την εβδομάδα κάνω διαδρομή με ανηφόρες.

Προσωπικά, στις μεγάλες ανηφόρες δεν εχω πρόβλημα να βαδίσω.


Το gap του strava αναλύει ακριβώς αυτό.

Grade Adjusted Pace estimates an equivalent pace when running on flat land, allowing the runner to compare hilly and flat runs more easily. Because running uphill requires extra effort, the Grade Adjusted Pace will be faster than the actual pace run. When running downhill, the Grade Adjusted Pace will be slower than the actual pace.

The adjustment generally becomes larger as the grade steepens, although research has shown that the downhill adjustment peaks around -20%, after which it becomes slightly less extreme. Grade Adjusted Pace does not account for terrain differences or the technical difficulty of running downhill. The calculation of Grade Adjusted Pace is inspired by work done by C.T.M Davies and Alberto Minetti studying the effects of grade on the energy cost of running.

________
Στέφανος

Edited by - papako on 25/08/2017 18:50:33
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000