Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Στόχευση στο Νυκτερινό Ημί vs ΑΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 19/09/2017 :  12:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Νέος στο φόρουμ (αν και το παρακολουθώ ως αναγνώστης καιρό), νέος και στο συστηματικό (εντός προγράμματος) τρέξιμο. Βέβαια, η ενασχόληση με τον αθλητισμό (τρέξιμο, κολύμπι, ποδόσφαιρο, κτλ.) πάει πολύ πίσω, στα παιδικά χρόνια. Anyway, αυτή την εποχή προετοιμάζομαι για τη συμμετοχή μου στον Κλασικό Μαραθώνιο της Αθήνας και σε αυτό το πλαίσιο έκανα πριν λίγες μέρες μια εργοσπιρομέτρηση. Στόχος μου εξαρχής, πέραν του προφανούς (τερματισμός), ήταν να τρέξω τον αγώνα σε 3,5 ώρες. Τα αποτελέσματα της εργομέτρησης, όμως, ήταν εντυπωσιακά καλά (πρακτικά, έμεινα μέχρι και το πρώτο λεπτό στη ζώνη των 18 km/h) και έχω αρχίσει να προβληματίζομαι μήπως αφ' ενός μπορώ να κηνυγήσω καλύτερο χρόνο και σε δεύτερο επίπεδο, μήπως θα ήταν προτιμότερο να στοχεύσω σε ένα δυνατό χρόνο στο Νυκτερινό Ημιμαραθώνιο της πόλης μου (Θεσσαλονίκη), τον οποίο θα έτρεχα ούτως ή άλλως και στον Κλασικό να κατέβω απλά για τον τερματισμό. Το να πας να τα χτυπήσεις και τα δύο μου φαίνεται λίγο too much για άνθρωπο με τη δική μου ελλειπή εμπειρία σε αγώνες.
Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, έχω ρεκόρ μαραθωνίου 3ω55λ, ρεκόρ ημί 1ω36λ, ενώ οι estimated χρόνοι βάσει της μέτρησης ήταν 3ω και 1ω22λ, αντίστοιχα.
Παραθέτω και τις παραμέτρους της μέτρησης, οι οποίες σε μένα που είμαι άσχετος με αυτά δε λένε και πολλά, μπας και κανένας πιο έμπειρος από το φόρουμ μπορεί να δώσει καμιά συμβουλή παραπάνω.

(VO2max): 5484,18
VO2max σχετική τιμή (ml/min/kg): 66,72
Μέγιστη καρδιακή συχνότητα (HRmax)(σφ./min): 181
Μέγιστος πνευμονικός αερισμός (VEmax) (l/min): 198,32
Αναπνευστικό πηλίκο (R): 0,92
Ταχύτητα στη μέγιστη πρόσληψη οξυγόνου (vVO2max) (km/h): 18,5

Πρόσληψη οξυγόνου (VO2) (ml/min): 4631,47
VO2 σχετική τιμή (ml/min/kg): 56,34
Καρδιακή συχνότητα (HR) (σφ./min): 165
Μέγιστος πνευμονικός αερισμός (VE) (l/min): 123,35
Ταχύτητα στο αναερόβιο κατώφλι (vLT) (km/h): 15
Αναπνευστικό κατώφλι (VT) (%):84,45

Run-time Error
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000