Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Πολιτισμός
 Ιδρωμένες σκέψεις
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

RiffRaff
Senior Forum-Runner

Greece
826 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2018 :  09:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by isovios dromeas

Παλεύω να το ερμηνεύσω το πράμα, μέσ' απ' τη διάσταση της σωματικής-πνευματικής "ντουροσύνης"(κατά το "Ρωμιοσύνης") : εχω πρατηρήσει πως αν ποτέ συμβει να μην πάω για τρέξιμο για τρεις μερες σερί, μαλθακεύω-χάνω τη διάθεση για εναντίωση σε ό,τι θεωρώ ξένο με το δικό μου οικοδόμημα αξιών : πιάνω τον εαυτό μου όχι μόνο να κοιτάζει τηλεόραση (που είναι σπανιότατο για μένα, και όταν λείπει η οικογένεια, το καρεδάκι είναι πεσμένο και σκεπάζει τη μισή οθόνη, και παίζει μονάχα ράδιο), αλλά και να καταπίνει -σχεδον, και για λίγο- ενίοτε αμάσητα (ο εαυτός μου, ή σωστότερα ο "τότε" εαυτός μου, αφού δεν είμαι εγω αυτός) ένα σωρό λεγόμενα από διάφορους τηλε-ντενεκέδες, που σε άλλη περίπτωση μπορεί να εριχνα και δέκα μπινελίκια στη θέα τους και μόνο.

Θέλω να πω ότι η απουσία της σωματικής ρώμης αντανακλά άμεσα και στην πνευματική ρώμη.

Ο Μίκης του '50-'60-'70-'80 , που ηταν θεριό σωματικό, δεν ήταν ο Μίκης που ειδαμε προχτες.

Δυστυχώς, είδαμε έναν 93χρονο παραπαίοντα, και παρα-πέοντα βεβαίως με μηδενική τεστοστερόνη!

Η τεστοστερόνη που λειτουργεί στον πνευματικό άντρα, σαν την έμπνευση στον καλλιτεχνη.

Η απουσία της είναι δράμα αληθινό.

Αυτόν το Μίκη ειδαμε προχτες, νομιζω.....



Εμένα μου φαίνεται λίγο υπερβολικό έτσι όπως το θέτεις. Μιας και δουλεύω στο πανεπιστήμιο, ξέρω αρκετό κόσμο με μεγάλη διαύγεια πνεύματος, οι οποίοι κατά βάση κάνουν καθιστική ζωή (και κάποιοι από αυτούς - δυστυχώς - καπνίζουν κιόλας). Βέβαια, δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν και πώς θα τους επηρεάσει αυτό στην περίπτωση που (φτάσουν να) γίνουν 93 χρονών, αλλά στα 30-40-50 τους, δεν παρατηρώ κάποια εγκεφαλική επίπτωση. Τώρα, αν μπορεί να υπάρξει κάποιο παθολογικό αίτιο, ως απότοκο της καθημερινότητάς τους, το οποίο θα πυροδοτήσει σε δεύτερο επίπεδο κάποιο εγκεφαλικό "μπλοκάρισμα", αυτό καλό θα ήταν να μας το απαντήσει κανένας γιατρός.

--------------------------
Run-time Error
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

isovios dromeas
Newbie Forum Runner



19 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/02/2018 :  15:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ήμουν σαφέστατος αποπάνω,πάντα προσπαθώ να τις ζυγίζω τις λέξεις,όσο γίνεται.Λέω "όσο γίνεται", γιατί η Γλώσσα είναι ζωντανός οργανισμός ,οι λέξεις έχουν και πρέπει να 'χουν ιδιαίτερο νόημα για τον καθένα, αφού ο καθείς έχει το δικό του σύστημα αξιών, και με βάση αυτό ερμηνεύει και τις λέξεις.Ας πούμε,για τον φτωχό οικοδόμο που ζορίζεται αφανταστα να ζήσει τη φαμελιά του, η λέξη "δικαιοσύνη" μπορεί να σημαίνει "πιάστε, ξεβρακώστε τους 100/200 μεγαλοκαρχαρίες-μεγαλολωποδύτες-κλεφτοπλουτοκράτες του πλανήτη που νέμονται το 99% του παγκόσμιου πλούτου, και μοιράστε τις καταθέσεις τους στους φτωχούς".Ενώ, για τους 100/200 μεγαλοκαρχαρίες, η λέξη "δικαιοσύνη" μπορεί να σημαίνει "είμαι νομοταγής και καθώς πρέπει,σπρώχνω κάργα λεφτά, λαδώνω, εξασφαλίζω τη συναίνεση και τη μούγκα της εξουσίας, και κλέβω ανεμπόδιστα...Κάνω και καμιά δωρεά,κι άμα λάχει πάω κι εκκλησιά".

Κλείνω την παρενθεση εδώ.Έκανα παραπάνω λοιπόν,λόγο για "πνευματική ντουροσύνη","πνευματική ρώμη δηλαδή".

Αυτή, δεν έχει καμιά σχέση με τη γνώση και μ' άλλα τινά τα οποία μπορεί κανείς να συναντήσει σε λογής-λογιών πνευματικά ιδρύματα κ.λ.

Η πνευματική ρώμη, είναι το οξύ/βαθύ/άμοιαστο/πρωτοπόρο/δημιουργικό πνεύμα.

Μπορεί να τη διαθέτει ο τσοπάνης που κινείται/ζει/στοχάζεται στο, υγιές και πρόσφορο για υψηλή σκέψη, ορεινό περιβάλλον, κι όχι ο πρύτανης με τα δέκα ντοκτορά και τα χίλια βαρίδια της αστίλας.(Το βορβορώδες άστυ αλέθει ό,τι ξεχωριστό/πρωτοπόρο/άμοιαστο.)

Η πνευματική ρώμη,πάντα συνυπάρχει με το στοιχείο της δημιουργίας: ο πνευματικά ρωμαλέος είναι πάντα και δημιουργός.

Είναι λοιπόν, άλλο αυτή, κι άλλο η πνευματική διαύγεια.Πνευματική διαύγεια είχε κι ο παππούς μου, που θυμόταν στα 90 του, λεπτομέρειες για τις εφηβικές του σκανταλιές όταν γνώρισε τη γιαγιά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000