Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Ironman 70.3, Ελλάδα, 4/2019
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2018 :  09:28:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το αν αξιζει τοσα λεφτα ενς ποδηλατο ειναι μεγαλη κουβεντα. Το ποδηλατο βοηθαει αλλα δεν κανει τον αθλητη. Για να τερματισεις απλα δε θελεις κατι τρομερο αλλα δε μιλαμε φυσικα να εχεις και ενα ποδηλατο των 500 ευρω. Θα βοηθησει πολυ σε ανηφορες ενα καλο ποδηλατο και ακομα πιο πολυ οι καλες ροδες. Στο full IM εγω θα εβαζα μπαρες και ας μη καθομουν πανω. Ειναι πολλες οι ωρες. Το γραναζωμα σε κουρσα και TT ειναι το ιδιο απλα αλλαζει η θεση οδηγησης το παλουκοσελο και εχει πιο χαμηλο κουτελο. Φυσικα αν θελεις να κανεις χρονο θα επενδυσεις αλλα και παλι η διαφορα ποικιλει με την αποσταση. Οσο πιο μικρη η αποσταση τοσο λιγοτερο ρολο παιζει σε ερασιτεχνες το ποδηλατο (oi pro θελουν τουμπανα γιατι πρεπει να κρατηθουν στο πρωτο γκρουπ)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2018 :  12:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα συμφωνησω με τα παραπανω Hyponox....καλη επιτυχια και σε σενα dinalex!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2018 :  12:50:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δηλαδή παιδιά, τι εκτίμηση έχετε για κόστος αγοράς μιας μεταχειρισμένης κούρσας για αρχάριο. Μιλάμε για κάτι αξιοπρεπές για να βγουν τα 90k και με τη λογική ότι ποδηλάτης δε σκοπεύω να γίνω (μεγάλη κουβέντα μη λες)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2018 :  14:28:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
1ον πολύ πολύ σωστα λες για μεταχειρισμένο. Υπάρχουν πολύ καλά ποδήλατα σε πολύ καλές τιμές για αυτό που προσφέρουν.
2ον Το κόστος είναι σχετικό. Αν θέλεις πχ μόνο να κάνεις τα 90 και ίσως μετα μια στο τόσο καμια βολτίτσα δεν αξίζει να δώσεις πολλά. Αν όμως θελήσεις να κάνεις και προπονηση μετά με το ποδήλατο και να συνδυάσεις το τρέξιμο σου πχ μαζι με ποδήλατο μέσα στην εβδομάδα (βοηθάει πολύ) , όχι σαν brick απλά να βάλεις και ενα ποδήλατο στο πρόγραμμα τότε αξίζει να δώσεις λίγα παραπάνω γιατί εκεί θα αναγκαστεις να κάνεις αναβαθμίσεις στο φτηνό που έχεις και στο τέλος θα δώσεις πιο πολλά.
3ον. υπάρχουν τίμια και καλά ποδήλατα αλουμινίου που ξεκινούν απο 600 ευρώ. Έχει και πιο φτηνά αλλά είτε θα είναι ψιλοσαβούρες είτε τρομερες ευκαιρίες που τα σκοτώνουν. Με 1000 παίρνεις μεταχειρισμένο carbon υπεραρκετο για εσένα.
4ον. ΠΡΟΣΟΧΗ στο μέγεθος. Είναι το βασικότερο. Συνήθως λέει για τι ύψος είναι και ο πωλητής αλλά και με μια έρευνα στο internet μπορεις να μάθεις.
5ον. Όταν πήρα το 1ο μου ποδήλατο μου είπαν άνοιξες μια τρύπα στην τσέπη σου.....ισχύει
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

turtle
Senior Forum-Runner

Greece


553 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2018 :  15:12:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by hypnox


5ον. Όταν πήρα το 1ο μου ποδήλατο μου είπαν άνοιξες μια τρύπα στην τσέπη σου.....ισχύει



δυστυχώς αυτό είναι 100% αλήθεια.
Εκτός από τα παπούτσια και για τα πετάλια τα οποία υπολογίζεις το λιγότερο 150€, (φυσικά υπολόγισε επιπλέον το κράνος/γάντια/ρούχα) έχεις την συντήρηση (λάστιχα, τακάκια, σύρματα κασέτα αλυσίδα κλπ)
Στη συνέχεια θα θέλεις κάποια μικρό-αναβάθμιση. (πολλά τα ανταλλακτικά και θα γλυκαθείς γρήγορα)
...και τελικά θα αρχίσεις να σκέφτεσαι μήπως χρειάζεσαι και προπονητήριο γιατί οι προπονήσεις είναι μεγάλες και τον χειμώνα σκοτεινιάζει νωρίς (άσε που με βροχή ή πολύ αέρα η προπόνηση είναι πολύ δύσκολη εώς αδύνατη)


: mind the gap! :
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2018 :  15:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας είπα ότι λατρεύω το aquathlon;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/06/2018 :  16:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Για αρχή ότι πιο φτηνό θα πάρεις. ευτυχώς τα δρομικά αντιανεμικά κάνουν και για ποδήλατο . Ένα κρανάκι 50Ε , παπούτσια (φυσικά τα πιο απλά 50Ε και τα εισαγωγικά κουμπωτά πετάλια shimano 30Ε και τέλος.
Ένα ποδηλατικο κολάν 35Ε και είσαι οκ για ενα χρονο απο ρουχισμο. Σιγα σιγά τα παίρνεις. Το προπονητήριο σώζει ζωές και είναι και super προπόνηση. Εκει αν θέλεις θα δωσεις για ένα μέτριο προς κακό 110Ε η βρίσκεις μεταχειρισμένο που δεν παθαινουν και τπτ.
Το μεγάλο όφελος του προπονητηρίου είναι πως 1 ώρα = σχεδόν 2 ώρες έξω το μεγάλο μείον του είναι πως ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΒΑΡΕΤΟ υπάρχει ..(Εγώ το λατρεύω όμως) +δεν έχεις αμάξια!!
Επίσης σκέψου πως όλα αυτα μπορείς και να τα πουλήσεις μετά , ειδικά το ποδήλατο αν το έχεις προσεγμένο και να χάσεις απλά μερικά χρήματα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2018 :  09:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Hypnox,
Ενδιαφέροντα τα όσα λες. Αυτό με το προπονητήριο το έχω στο μυαλό μου σαν πιθανότητα. Αυτό που δεν ξέρω είναι κατά πόσο μπορείς να προσομοιάζεις ανηφόρες-κατηφόρες κι αλλαγές ταχυτήτων. Αλήθεια, κάνει φασαρία το προπονητήριο πχ όπως ο διάδρομος;
Επίσης, σχετικά με το ρούχα του αγώνα, αν φοράς ολόσωμη wetsuit απέξω, από μέσα φοράς κολάν με μαξιλαράκι; και δε σε ενοχλεί αυτό στο κολύμπι πριν και στο τρέξιμο μετά;

ΥΓ μεγάλη πρόοδος χτες με 27,5km σε μία ώρα στο στατικό ποδήλατο με average στο 81% της ΜΚΣ και άπειρο ιδρώτα λόγω της ζέστης

Edited by - Aroulio on 14/06/2018 09:58:43
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2018 :  10:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το προπονητηριο κανει τρομερη δουλεια απο αποψη προπονησης!!Με 150 ευρω παιρνεις το ποιο απλο που δεν κανει κανεναν ιδιαιτερο θορυβο,δεν εχει ρυθμισεις γι ανηφορα-κατηφορα αλλα νομιζω δεν πρεπει να σε απασχολει καθολου αυτο....Την τριαθλητικη στολη με το μεξιλαρακι που λες ναι την φορας απο μεσα απο την κολυμβητικη wetsuit,δε σου δημιουργει κανενα προβλημα στο κολυμπι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/06/2018 :  10:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δυστυχως αν και εχουν βγει καποια εξαρτηματα για να σηκωνουν τη μπροστα ροδα και να δουλευεις λιγο διαφορετικα δεν κανουν τπτ αλλο απο το να σου δωσουν ενα διαφορετικο ερεθισμα στον τετρακεφαλο λογω αλλαγης γωνιας. Δεν υπαρχει το βασικοτερο θεμα της ανηφορας το οποιο ειναι η βαρυτητα που σε τραβαει πισω. Ναι τα πιο πολλα κανουν θορυβο. Φορας tri suit κατω απο τη στολη με το οποιο θα κανεις ποδηλατο και θα τρεξεις, το μαξιλαρακι ειναι πολυ μικροτερο για να μπορεις να τρεξεις μετα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

turtle
Senior Forum-Runner

Greece


553 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/06/2018 :  16:04:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
το ΣΚ ολοκλήρωσα το πρώτο μου τρίαθλο ολυμπιακής απόστασης. Άνετα θα έλεγα...πιο εύκολα από έναν μαραθώνιο. Ωστόσο επιβεβαιώθηκε αυτό που φοβόμουνα. Οι ΠΟΔΗΛΑΤΕΣ έχουν μεγάλο πλεονέκτημα. Ενώ έκανα ένα ικανοποιητικό κολύμπι, ένα καλό τρέξιμο (2ος καλύτερος χρόνος) στο ποδήλατο έχασα περί τα 10 λεπτά από το μέσο όρο. Έχω ένα entry level ποδήλατο, χωρίς παπούτσια ποδηλασίας (χρησιμοποιώ running shoes με πετάλια καλουπιέ) και έχω 6 μήνες στα πόδια μου προπόνηση. Θεωρώ ότι στην περίπτωση μου είναι 75% ελλιπής προπόνηση (ουσιαστικά δεν έφτασα στο σημείο να βάλω ποιοτικές προπονήσεις στο πρόγραμμα ποδηλασίας) και 25% εξοπλισμός. Φυσικά τώρα ξέρω που να εστιάσω για τον επόμενο αγώνα...

: mind the gap! :
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/06/2018 :  16:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να βαλεις κουμπωτα.
Η διαφορα είναι 70% αύξηση στην δύναμη που ασκείς στην πεταλιά.
Μην ξεχνας πως στο ποδηλατο δεν παταμε ...τραβαμε κιολας και αυτο γινεται μονο με κουμπωτα. Απο εκει και περα ο καθενας προσπαθει να κερδισει με carbon σολα κτλ κτλ για να ελαχιστοποιησει την απωλεια δυναμης οποτε φαντασου ποσο σημαντικο ρολο παιζουν τα κουμπωτα.
Απο εκει και περα φυσικα θελει στοχευμενη προπόνηση :)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/06/2018 :  18:10:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καταρχην πολλα συγχαρητηρια για τον πρωτο σου τερματισμο σε αγωνα τριαθλου!!ναι τα κουμπωτα θα σε βοηθησουν πολυ γιατι περα απο οτι παταμε στο ποδηλατο τραβαμε κιολας...και σιγουρα χρειαζεται και ποδηλατικη προπονηση
Οπως σε ολα τα αθληματα με το περασμα του καιρου και τις προπονησεις θα καταλαβαινεις περισσοτερα πραγματα και θα γινεσαι ολο και καλυτερος....καλη συνεχεια!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

turtle
Senior Forum-Runner

Greece


553 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/06/2018 :  18:18:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ευχαριστώ για τις συμβουλές (και τις ευχές)...ήλπιζα (και μάλλον προσπαθούσα να πείσω τον εαυτό μου, γιατί έπεσαν πόλλα έξοδα μαζεμένα) ότι τα κουμπωτά δεν είναι απαραίτητα, όμως από ότι φαίνεται είναι η επόμενη αναβάθμιση που θα κάνω.


: mind the gap! :

Edited by - turtle on 20/06/2018 18:19:15
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/06/2018 :  22:19:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κατα σειρα προτεραιοτητας τωρα ερχονται τα κουμπωτα και η ποδηλατικη προπονηση κι αφου στα αλλα δυο αθληματα εισαι ηδη καλα δωσε λιγο παραπανω βαση στο ποδηλατο!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000