Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Βοήθεια προς πυρόπληκτους και τραυματίες
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 26/07/2018 :  12:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στην προσπάθεια βοήθειας των πυρόπληκτων και των τραυματιών:

1)Έχει ανοιχτεί ο παρακάτω λογαριασμός στην Τράπεζα Πειραιώς στο όνομα του Δήμου Ραφήνας-Πικερμίου

ΙΒΑΝ: GR20 0172 1860 0051 8609 2291 418

Για το Δήμο Μαραθωνα υπάρχει ο λογαριασμός:
IBAN: GR49 0172 1200 0051 2009 2305 477

2)Την Πέμπτη 26/7 θα πραγματοποιηθεί εθελοντική αιμοδοσία στο Ερρίκος Ντυνάν ώρες 09:00-13:00. Οι εθελοντές αιμοδότες μπορούν να είναι ηλικίας 18-60 και πρέπει να έχουν μαζί τους ταυτότητα και ΑΜΚΑ.
Μεσογείων 107, Αθήνα – Τηλ. Επικοινωνίας: 210 6972218, 210 6972219

Παρόμοιες δράσεις γίνονται και σε άλλες τράπεζες και νοσοκομεία.
Όποιος μπορεί, βοηθάει με τον τρόπο του.

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ...

Peter L
Senior Forum-Runner

696 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 31/07/2018 :  18:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
@Aroulio θα ξεκινήσω απο τα θετικά μιας και δουλεύω σε νοσοκομείο.
Η ανταπόκριση του κόσμου για προσφορά σε αίμα είναι συγκινητική ,κάθονται υπομονετικά στις ουρές και πολλές φορές και όρθιοι μέχρι να έρθει η σειρά τους.
Το σίγουρο είναι ότι σε μια χώρα που δεν έχουμε αιμοδότες και κάνουμε εισαγωγή αίματος η ανάγκη για αίμα θα υπερκαλυφθεί και θα μείνει απόθεμα .
Για την καταβολή χρημάτων σε λογαριασμούς των δήμων έχω έναν ενδοιασμό.
Ίσως αυτή την δύσκολη ώρα να γίνομαι κακός αλλά χρήματα σε μια δημοτική αρχή όπως του Ψινάκη, χωρίς να ξέρω αν είναι καλός ή κακός δήμαρχος, δεν θα έβαζα.
Κάπου είδα ανάρτηση ειδικού λογαριασμού της ΕΡΤ ,πόσες επιτροπές για την ορθή χρήση στο τέλος θα γίνουν.

Σε ανάρτηση στο facebook είδα καπή ανα τη Ελλάδα και δήμους να προτρέπουν τον κόσμο να πάει φάρμακα. Τα φάρμακα όταν θα φτάσουν στην Ραφήνα θα είναι αργά ,επιπλέον ποιος θα τα ταξινομήσει και ποιος θα τα συντηρήσει.
Ενα παράδειγμα που μπορεί να είναι τυχαίο,άκουσα στην εντατική το απόγευμα της τετάρτης να μην υπάρχει φουσιντιν,μπορεί να ήταν κάτι προσωρινό και το φαρμακείο την επόμενη μέρα να τους προμήθευσε αλλά το μυαλό μου ήταν σε όλους αυτούς που ζητούσαν φουσιντίν και γάζες από τον απλό κοσμάκι.
Τα φάρμακα είναι να τα παρέχουν οι φαρμακαποθήκες άμεσα στις δομές υγείας και από κει στους ασθενείς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/08/2018 :  08:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Peter
Συμφωνώ ότι η σημασία της αιμοδοσίας είναι μεγάλη και είναι κάτι που εύκολα θα μπορούσαν να κάνουν πολλοί περισσότεροι από εμάς. Μάλιστα ως εθελοντής αιμοδότης είχα την ευκολία να καλυφθεί ανάγκη συγγενικού μου προσώπου απευθείας μέσω του συλλόγου με τον οποίο δίνω αίμα.
Σχετικά με τους χρηματικούς λογαριασμούς, νομίζω ότι για να ανοιχτεί "ερανικός" λογαριασμός συντρέχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις και απαιτούνται τα αντίστοιχα νομιμοποιητικά έγγραφα σχετικά με την πρόσβαση σε αυτόν. Από κει και πέρα, το πόσο σωστή θα είναι η διαχείριση δε μπορώ να το γνωρίζω. Μου μένει μόνο να διατηρώ την πίστη μου στον άνθρωπο.

Τέλος, εκτός από τις παραπάνω δράσεις στο όμιλο όπου εργάζομαι λάβαμε -υποθέτω κατόπιν συνεννόησης με τους αρμόδιους- την ενημέρωση ότι θα γίνει συγκέντρωση των παρακάτω ειδών και μπορώ να πω ότι η κινητοποίηση είναι άμεση και μεγάλη.

Φακοί με μπαταρίες
Μπαταρίες ΑΑ και ΑΑΑ
Power banks
Γάντια μιας χρήσης
Ποδιές μίας χρήσεως
Σφουγγαράκια και σύρμα καθαρισμού
Χαρτομάντηλα
Παγούρια νερού
Ισοθερμικές συσκευασίες για τρόφιμα ή νερό
Αποστειρωμένες γάζες μεσαίο μέγεθος
Αποστειρωμένες γάζες μεγάλο μέγεθος
Μάσκες μιας χρήσης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000