Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Ερωτήματα & Προβληματισμοί
 θελει χιλιομετρα ο μαραθωνιος...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 9

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2018 :  21:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Όταν ο άνθρωπος σχεδιάζει η φύση γελάει.........
Μετράς τα άπειρα χλμ που έκανες κατεβαίνεις με αυτοπεποίθηση και τερματίζει κάποιος μισή ώρα νωρίτερα ενώ σε ρωτάει τι είναι διαλλειματική. Κατεβαίνεις στον αγώνα εντελώς φορμαρισμένος και σου τυχαίνει ένας τραυματισμός άστα να πάνε!
Σέρνεσαι στο 32 και σε περνάει μια γεματούλα και παρά τις προσπάθειες τρως τη σκόνη της, γαμώ τα χλμ μου σκέφτεσαι, τι έγινε τώρα;
Και φυσικά δεν είναι μόνο η προπόνηση αλλά και αν μπορούν επαρκώς να ανταποκριθούν και τα μυοσκελετικά μας.
Σίγουρα όμως ότι είναι καλό για κάποιον δεν είναι απαραίτητα καλό για άλλον.


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.

Edited by - gargadua on 15/10/2018 22:10:28
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasVer
Senior Forum-Runner

Greece


549 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/10/2018 :  23:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ολοι αντιμετωπιζουμε διαφορα προβληματα σε μια προετοιμασία.
Κραταω την πρωτη προταση σου!
Σημασια εχει να βρεθουμε και αν γινεται να ολοκληρωσουμε τον αγωνα υγιής
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/10/2018 :  10:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παντως ακομα κ αν δεν βγει σε καποιον αγωνα-στοχο η επιδοση, η προπονηση για αυτον τον στοχο δεν παει χαμενη...μην το ξεχνατε

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giannis1970
Forum-Runner

137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/10/2018 :  15:04:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πραγματικα αυτη η προετοιμασια του μαραθωνιου ειναι ενα μαγικο 'ταξιδι'.......

Edited by - giannis1970 on 17/10/2018 15:04:49
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Droulas13
Advanced Forum-Runner

361 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 17/10/2018 :  16:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Είναι η πρώτη φορά (μετά από 5 μαραθωνίους) που έκανα τόσο ομαλή αύξηση χλμ και έντασης. Ξεκίνησα από το 0 πέρυσι τον Αύγουστο, με προπονήσεις τύπου 20 λεπτά στο 7:30. Πρώτος μήνας 80 χλμ, δεύτερος 100 κλπ έφτασα τους τελευταίους 6 μήνες να παίζω μέσο όρο στα 200 (έως 250) χλμ με 2 15άρια tempo/διαλειμματικές και ένα 25άρι long run την εβδομάδα. Πρώτη φορά έχω κάνει τόσα long run και μάλιστα με ανηφόρες επί τόσους μήνες. Και όμως μόλις στα τελευταία 2 long run, τα γόνατα τα αισθάνομαι άνετα μετά. Απορώ πως τα κατάφερνα παλιά που ανέβαζα απότομα χλμ τους τελευταίους 3-4 μήνες ενώ πριν έπαιζα με 50-100 χλμ τον μήνα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

avatos
Forum-Runner

125 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/11/2018 :  17:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
τελειωσε πια κ αυτος ο μαραθωνιος κ κοιτωντας παλι λιγο πισω βλεπω το σχολιο του φιλου gargadua ,ποσο δικιο εχεις τελικα ....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Krals
Forum-Runner

Greece
75 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 09/01/2019 :  12:50:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους!
Αν και Newbie στο τρέξιμο (όπως εύστοχα γράφει και κάτω απο το avatar μου ) εχω καταλάβει πως τελικά όλα έχουν να κάνουν με το πως είναι δομημένο ενα σώμα.Νομίζω πως ξεκινά απο τον σωματότυπο κάποιου και φτάνει μέχρι τις αντοχές που έχει κάθε άνθρωπος.
Εχω δεί ανθρώπους που είναι πιο δυνατοί απο την μέση και πάνω και άλλοι που με τα πόδια σηκώνουν τα διπλάσια κιλά απο κάποιον που τα σηκώνει σε μια μπάρα.Εχω την εντύπωση πως το παν είναι να "ακους" το σώμα σου, να μην υπερβάλλεις και να έχεις ενα και μόνο χάρισμα..εκείνο της υπομονής.Οπου και να θέλει κάποιος να φτάσει,ο'τι στόχους και αν έχει βάλει πρέπει να έχει μια συνεχή και υγιή συνεργασία με το σώμα του,να το σέβεται και να όπως ανέφερα παραπάνω να το ακούει.

Παίρνω παράδειγμα τον εαυτο μου:κάθε φορά που ανεβάζω ενα χλμ παραπάνω απο αυτο που τρέχω εχω ενόχληση σε ενα συγκεκριμένο σημείο του σώματος (αριστερά στο γόνατο του αριστερού ποδιού).Είναι σαν να μου λεει "ώπα μεγάλε,βάζεις κάτι παραπάνω οκ.Θέλω χρόνο να το συνηθίσω,σταμάτα το για την ώρα".Την επόμενη φορά λοιπόν που θα ξαναφτάσω σε εκείνο το χλμ δεν θα έχω ενόχληση γιατί ίσως να έχει αφοιμοιώσει την διαφορά πλέον.

Αυτο ειναι που αγαπώ με το τρέξιμο.
Ηρθα περισσότερο κοντά με το σώμα μου και το αγαπώ περισσότερο...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

PATENTAS
Elite Forum-Runner

Greece
1494 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/01/2019 :  11:29:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

Όταν ο άνθρωπος σχεδιάζει η φύση γελάει.........
Μετράς τα άπειρα χλμ που έκανες κατεβαίνεις με αυτοπεποίθηση και τερματίζει κάποιος μισή ώρα νωρίτερα ενώ σε ρωτάει τι είναι διαλλειματική. Κατεβαίνεις στον αγώνα εντελώς φορμαρισμένος και σου τυχαίνει ένας τραυματισμός άστα να πάνε!
Σέρνεσαι στο 32 και σε περνάει μια γεματούλα και παρά τις προσπάθειες τρως τη σκόνη της, γαμώ τα χλμ μου σκέφτεσαι, τι έγινε τώρα;
Και φυσικά δεν είναι μόνο η προπόνηση αλλά και αν μπορούν επαρκώς να ανταποκριθούν και τα μυοσκελετικά μας.
Σίγουρα όμως ότι είναι καλό για κάποιον δεν είναι απαραίτητα καλό για άλλον.


Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.







Βασίλη, συμφωνώ μαζί σου. Έχω παράδειγμα φίλο μου που έκανε 2 20ρια long-run και κάποια 10ρια, και τερμάτισε λίγο αργότερα από εμένα !!

Άκουσα μία φωνή μέσα μου: ΡΕ ΦΙΛΕ, ΔΕΝ ΤΟΧΕΙΣ, ΤΙ ΤΟΝ ΘΕΣ ΤΟΝ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

barbergeorge
Forum-Runner

Greece
199 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/02/2020 :  16:55:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
κατα πρωσοπικη μου αποψη τα μεγαλα long run μονο κουραση θα σου φερουν ,δωσε βαση τεμπο και διαλειματικες.Εγω με 1 και 45 ωρα το μεγαλυτερο long run μαραθωνιο μεσσινης 3.34 εκανα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2020 :  10:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by barbergeorge

κατα πρωσοπικη μου αποψη τα μεγαλα long run μονο κουραση θα σου φερουν ,δωσε βαση τεμπο και διαλειματικες.Εγω με 1 και 45 ωρα το μεγαλυτερο long run μαραθωνιο μεσσινης 3.34 εκανα



Το ερώτημα είναι πως ήσουν πχ μετα... το 30? Κράτησες ή έσκασες?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2020 :  10:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

quote:
Originally posted by barbergeorge

κατα πρωσοπικη μου αποψη τα μεγαλα long run μονο κουραση θα σου φερουν ,δωσε βαση τεμπο και διαλειματικες.Εγω με 1 και 45 ωρα το μεγαλυτερο long run μαραθωνιο μεσσινης 3.34 εκανα



Το ερώτημα είναι πως ήσουν πχ μετα... το 30? Κράτησες ή έσκασες?


κ συμπληρωνω, τι θα εκανες αν ειχες μερικα χλμ παραπανω σε προπονησεις;

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petaloudas
Forum-Runner

108 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2020 :  14:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σε μια καταπληκτικη παρρουσιαση του για τον ΑΜΑ ο Δαγκογλου λεει οτι πολυ απλα ο καθενας μας φοραει διαφορετικο μοτερ ,καποιοι θα αποδωουν παραπανω ...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2020 :  14:36:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Προσωπικά πιστεύω, ότι η ταχύτητα γενικότερα είναι για λίγους και γενετικά προκαθορισμένη (γρήγορες μυϊκές ίνες). Αυτό που απομένει είναι να τη φτάσει, να τη διατηρήσει ή να τη βελτιώσει κάποιος, αξιοποιώντας τα όποια σωματικά του προσόντα.

Αντίθετα, η αντοχή π.χ. υπομέγιστο τρέξιμο αποστάσεων με τις ώρες, είναι επίκτητη και σαφώς πιο εύκολα επιτεύξιμη. Προϋποθέτει όμως, να έχεις την περιέργεια (για το τι υπάρχει παρακάτω) και την ψυχική δύναμη για να δουλέψεις αναλόγως τα πόδια σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2020 :  15:19:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by dpkouk

quote:
Originally posted by Deorum

quote:
Originally posted by barbergeorge

κατα πρωσοπικη μου αποψη τα μεγαλα long run μονο κουραση θα σου φερουν ,δωσε βαση τεμπο και διαλειματικες.Εγω με 1 και 45 ωρα το μεγαλυτερο long run μαραθωνιο μεσσινης 3.34 εκανα



Το ερώτημα είναι πως ήσουν πχ μετα... το 30? Κράτησες ή έσκασες?


κ συμπληρωνω, τι θα εκανες αν ειχες μερικα χλμ παραπανω σε προπονησεις;

http://www.ultrarunning.gr/

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...




Αυτό είναι κάτι που ποτέ δεν το μαθαίνουμε στον μαραθώνιο...
Πόσες φορές έχω πει "τερμάτισα με πολλέσ δυνάμεισ, έπρεπε να είχα ξεκινήσει πιο γρήγορα". ¨ΟΜΩ΅, αν είχα ξεκινήσει πιο γρήγορα, μπορεί τα πόδια μου, η καρδιά μου ή δεν ξέρω 'γω τι, να μην άντεχαν την "πίεση" και να με άφηναν στο 25 ή στο 34 και να έκανα, πχ, μιάμιση ώρα από το 34 μέχρι τον τερματισμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

nrun
Forum-Runner

176 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/02/2020 :  17:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο μαραθώνιος θέλει αερόβια βάση, θέλει γαλακτικές προπονήσεις και θέλει και να δουλέψεις στον ρυθμό αγώνα.
Θέλει και ξεκούραση και προπονήσεις που δεν θα σε διαλύσουν, ώστε να μπορείς να είσαι έτοιμος για το επόμενο τρέξιμο σου.
Τι να το κάνω το 32αρι σωνει και καλά όταν θα με κρατήσει 3 και 3.5 ώρες στον δρόμο; Θα τρεχω δηλαδή Κυριακή παρά Κυριακή ένα μαραθώνιο;

Δεν απευθύνομαι προσωπικά αλλά το να λέει κάποιος "εγώ χωρίς λονγκ ραν έκανα τόσο" δεν έχει την παραμικρή αξία. Ρώτα πόσοι είναι αυτοί που έκαναν 5-6 ώρες ή και δεν τερμάτισαν, χωρίς λονγκ ραν. Απλά όλοι αυτοί δεν βγήκαν να το πουν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 9 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000