Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 Σφάχτης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

TZEKOS
Newbie Forum Runner

1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 04/01/2008 :  00:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ RUNNERS. ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΡΕΞΙΜΟ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ. ΕΙΜΑΙ 34 ΧΡΟΝΩΝ. ΕΧΩ ΤΡΕΞΕΙ ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ OLYMPUS MARATHON ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ, ΣΤΗΝ ΚΛΑΣΣΙΚΗ, ΠΕΡΥΣΙ ΣΤΟΝ ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΗΜΙΜΑΡΑΘΩΝΙΟΥΣ Κ.Λ.Π.).ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΝΩ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΔΡΟΜΟΥ (ΤΕΡΜΑ ΤΟ ΒΟΥΝΟ). ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ, ΟΤΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ Η ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΠΟΝΟΣ (ΣΦΑΧΤΗΣ) ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΛΙΓΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΣΥΚΩΤΙΟΥ.ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΤΑΝ ΑΝΕΒΑΖΩ ΕΝΤΑΣΗ, ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΡΕΧΩ ΧΑΛΑΡΑ. Ο ΠΟΝΟΣ ΚΡΑΤΑΕΙ ΟΣΟ ΤΡΕΧΩ , ΜΟΛΙΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΑΜΕΣΩΣ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ. ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΥΠΕΡΗΧΟ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΠΟΝΑΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΔΕΙΞΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΚΑΙ ΕΝΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΡΕΞΩ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 3.30' ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΑΥΤΟΣ Ο ΠΟΝΟΣ ΜΕ ΦΡΕΝΑΡΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΤΡΕΞΩ ΕΛΕΥΘΕΡΑ. ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ, ΦΙΛΗ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ; Ο ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ. ΕΓΩ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΑΛΛΑΓΗ. ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Evangelos
Senior Forum-Runner

Greece


445 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/01/2008 :  08:21:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φέρνεις στα όρια το τζιέρι σου, στερεύει απο γλυκογόνο και διαμαρτύρεται. Επίσης έλεγαν οι αρχαίοι ότι στο συκώτι είναι η έδρα του επιθυμητικού της ψυχής του ανθρώπου, της λεγόμενης καψούρας (άχ τζιερι μου... κτλπ)... οπότε καταλαβαίνεις...
Για το συγκεκριμένο πρόβλημα δηλαδή χρειάζεται ψυχοσωματική άσκηση αλλά ποιός την κάνει...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

TSAMADIS
Senior Forum-Runner

Greece


561 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/01/2008 :  08:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Eυαγγελε εγω λεω οτι χρειαζεται διαβασμα,μηπως???παντως πρωτη φορα ακουω οτι η εκφραση αχ τζιερι μου ηταν λογω συκωτιου......γηρασκω αει διδασκομενος

stefanos
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

maria
Advanced Forum-Runner

Greece


321 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/01/2008 :  10:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Evangelos

Φέρνεις στα όρια το τζιέρι σου, στερεύει απο γλυκογόνο και διαμαρτύρεται. Επίσης έλεγαν οι αρχαίοι ότι στο συκώτι είναι η έδρα του επιθυμητικού της ψυχής του ανθρώπου, της λεγόμενης καψούρας (άχ τζιερι μου... κτλπ)... οπότε καταλαβαίνεις...
Για το συγκεκριμένο πρόβλημα δηλαδή χρειάζεται ψυχοσωματική άσκηση αλλά ποιός την κάνει...



Σωστός ο Ευάγγελος!!!!
Επίσης σύμφωνα με την κινέζικη ιατρική που ουσιαστικά κινείται στα ίδια πλαίσια με την Ιπποκράτειο ιατρική στα όργανα αποθηκεύονται και κάποια συναισθήματα. Στο συκώτι π.χ. είναι και ο θυμός.

ΤΣΑΜΑΔΗΗΗΗΗΗ έχεις πολλάααααααααααααα να μάθεις ακόμα

Τζέκο σε άλλο θέμα για πόνους στην κοιλιακή περιοχή είχα γράψει που μπορεί να οφείλεται ο πόνος στην δεξιά περιοχή και λανθασμένα πολλές φορές νομίζουμε ότι πονά το συκώτι.
Σε κάποιες περιπτώσεις ο πόνος κατά την άσκηση στην κοιλιακή χώρα μπορεί να οφείλεται στην ανακατανομή της αιματικής ροής για να καλυφθούν οι αυξημένες ανάγκες στους μύες και την καρδιά με αποτέλεσμα ελάττωση ροής στο δέρμα, στα σπλάχνα και σε μη εργαζόμενους μύες. Μπορεί επίσης να πονά τον έντερο και ιδίως όταν υπάρχει υπόλειμμα τροφής.




"Οδοιπόρε, δεν υπάρχει δρόμος, το μονοπάτι σου το χαράζεις εσύ."

Edited by - maria on 04/01/2008 10:37:37
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/01/2008 :  12:22:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δες εδώ ένα άρθρο του σπουδαίου αθλητή και γιατρού Χρόνη Δρούγια :

http://www.a-z.gr/index.php?name=News&file=article&sid=3044

Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/01/2008 :  20:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Μόλις διάβασα ένα σχετικό άρθρο στο γερμανικό runnersworld. δεν υπάρχει ένα αίτιο, πιθανολογούνται πολλά. Κάτι μάλλον με το διάφραγμα και την αιμάτωση και τέτοια. Θέλει υπομονή και να βγάζεις όλο τον αέρα από τα πνευμόνια σου. Ελπίζω να βοήθησα.

Άστα φίλε, στο τρέξιμο είμαι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000