Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Επικαιρότητα
 Πως αντιμετωπίζετε το θέμα "κορονοϊός";
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 46

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2020 :  16:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Δημοσιογραφία στα καλύτερά της!

https://www.in.gr/2020/03/21/greece/koronaios-ayksimeni-eksodos-para-tis-ekkliseis-menoume-spiti/ 

Tίτλος:  Κοροναϊος : Αυξημένη η έξοδος παρά τις εκκλήσεις «Μένουμε σπίτι»

Κείμενο: Από τα διόδια της Ελευσίνας με κατεύθυνση προς Κόρινθο πέρασαν μέχρι χθες τις 3.00 μ.μ. που άρχισαν οι προειδοποιήσεις, 7.778 αυτοκίνητα ενώ την Παρασκευή 13 Μαρτίου είχαν περάσει 22.6012 αυτοκίνητα.
Αντίστοιχα, από τα διόδια Αφιδνών με κατεύθυνση προς Λαμία πέρασαν 10.938 αυτοκίνητα από 25.788 που είχαν περάσει Παρασκευή 13 του μηνός, ενώ από τα διόδια των Μαλγάρων-Θεσσαλονίκης με κατεύθυνση την Αθήνα πέρασαν 5.274 οχήματα από 14.160 την προηγούμενη Παρασκευή.

Η κίνηση έχει μειωθεί κάτω από το μισό και στον τίτλο λένε για αυξημένη κίνηση!!!



Η αρχική πηγή ήταν στην Καθημερινή. Το ίδιο ακριβώς αναρωτήθηκα και εγώ.

Η κίνηση είναι στο 1/3 από μια άλλη επίσης ΧΑΜΗΛΗ και ΟΥΔΕΤΕΡΗ μέρα (δεν λέμε σε σύγκριση με καμιά μεγάλη έξοδο, αλλά σε σχέση με μια άλλη μέρα, όπου ήδη πολλά είχαν κλείσει (σχολεία κτλ)... στην ουσία μπορεί κάλλιστα να είναι άνθρωποι που απλά ζουν στα Μέγαρα πχ, και δουλεύουν στην Αθήνα (ένστολοι, και άλλες υπηρεσίες που εξακολουθούν να δουλεύουν).
Πουθενά δεν προκύπτει ότι είναι αυξημένη, πόσο μάλλον ότι φεύγουν για διακοπές γενικευμένα.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2020 :  18:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο Τσίοδρας είναι καταπληκτικός! Μετρημένος, ταπεινός, δεν τρομοκρατεί αλλά ενημερώνει και για "αυτό που έρχεται".

Αυτό που λένε μερικοί "άσε τους μεγάλους να πεθάνουν", μάλλον έχουν πεθάνει οι γονείς τους. Ή έχουν "θέμα" με τους γονείς ή γενικότερο θέμα. Δεν εξηγείται αλλιώς.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2020 :  18:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Ο Τσίοδρας είναι καταπληκτικός! Μετρημένος, ταπεινός, δεν τρομοκρατεί αλλά ενημερώνει και για "αυτό που έρχεται".

Αυτό που λένε μερικοί "άσε τους μεγάλους να πεθάνουν", μάλλον έχουν πεθάνει οι γονείς τους. Ή έχουν "θέμα" με τους γονείς ή γενικότερο θέμα. Δεν εξηγείται αλλιώς.





Δεν κινδυνεύουν οι 80άχρονοι.

Κινδυνεύουν ΠΟΛΥ και οι 40ριδες - 50ριδες οι οποίοι διασωληνώνονται. .

Δεν είναι αστείο΄.
Δείτε προσεκτικά τα στατιστικά
https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/69/wr/mm6912e2.htm

το 12% των διασωληνωμένων είναι ... 20-44 ετών.

Edited by - Deorum on 21/03/2020 18:26:18
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2020 :  19:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Ο Τσίοδρας είναι καταπληκτικός! Μετρημένος, ταπεινός, δεν τρομοκρατεί αλλά ενημερώνει και για "αυτό που έρχεται".

Αυτό που λένε μερικοί "άσε τους μεγάλους να πεθάνουν", μάλλον έχουν πεθάνει οι γονείς τους. Ή έχουν "θέμα" με τους γονείς ή γενικότερο θέμα. Δεν εξηγείται αλλιώς.





Συμφωνω απολυτως!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrem
Senior Forum-Runner

482 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2020 :  19:12:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οι 80χρονοι κινδυνευουν επειδη οταν κληθουν οι γιατροι να επιλεξουν ποιος θα μπει σε ΜΕΘ,θα επιλεξουν τον 40χρονο και οχι τον 80χρονο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrem
Senior Forum-Runner

482 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2020 :  19:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επισης η αληθεια ειναι οτι οι πιο μικροι σε ηλικια εχουν πιο πολλες πιθανοτητες να βγουν ζωντανοι απο ΜΕΘ σε σχεση με 80χρονους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2020 :  19:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
σχεδόν 800 νεκροί σήμερα στην Ιταλία. Μόνο σήμερα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2020 :  19:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σε 10 μέρες θα πεθαίνουμε "σαν τις μύγες". Πολύ άσχημο ακούγεται αλλά αυτό θα γίνει (μιλάω τώρα εγώ αυθαίρετα ως "ειδικός" που έχω σπουδάσει στην ιατρική σχολή του πουθενά!). Εμείς θα τη γλιτώσουμε; Αυτό το πράγμα τρέχει με 1000 και θερίζει.

Εγώ τα έχω κάνει πάνω μου και δεν βγαίνω καθόλου. Σήμερα έκανα 1 ώρα αερόβιο στο μπαλκόνι. Τώρα κατάλαβα τους Ιταλούς που έβλεπα να κάνουν γυμναστική στα μπαλκόνια! Δεν είναι ότι μου λείπει το τρέξιμο. Αλλά νιώθεις την ανάγκη να κουνήσεις στα πόδια σου.

Ένας φίλος μαραθωνοδρόμος (και ironman) ταλαιπωρείται τώρα 2 εβδομάδες. Τη Δευτέρα μάλλον βγαίνει. Αυτός ο πυρετός φεύγει, έρχεται και ξανά φεύγει και ξαναέρχεται...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2020 :  19:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

σχεδόν 800 νεκροί σήμερα στην Ιταλία. Μόνο σήμερα.


Η Ιταλία μπήκε καραντίνα 8 Μαρτιου .Η καραντίνα θέλει 20 ημερε3 για να αποδώσει, οπότε από τέλη εβδομάδας ελπίζουμε να δούμε αποτελέσματα.Αυτό εννοώ όραν λέω να φιλτράτε τα νέα .
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ioma
Advanced Forum-Runner

295 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2020 :  19:55:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Σε 10 μέρες θα πεθαίνουμε "σαν τις μύγες". Πολύ άσχημο ακούγεται αλλά αυτό θα γίνει (μιλάω τώρα εγώ αυθαίρετα ως "ειδικός" που έχω σπουδάσει στην ιατρική σχολή του πουθενά!). Εμείς θα τη γλιτώσουμε; Αυτό το πράγμα τρέχει με 1000 και θερίζει.

Εγώ τα έχω κάνει πάνω μου και δεν βγαίνω καθόλου. Σήμερα έκανα 1 ώρα αερόβιο στο μπαλκόνι. Τώρα κατάλαβα τους Ιταλούς που έβλεπα να κάνουν γυμναστική στα μπαλκόνια! Δεν είναι ότι μου λείπει το τρέξιμο. Αλλά νιώθεις την ανάγκη να κουνήσεις στα πόδια σου.

Ένας φίλος μαραθωνοδρόμος (και ironman) ταλαιπωρείται τώρα 2 εβδομάδες. Τη Δευτέρα μάλλον βγαίνει. Αυτός ο πυρετός φεύγει, έρχεται και ξανά φεύγει και ξαναέρχεται...


Μεσα στην αισιοδοξία είσαι .Συγγνώμη αλλά είσαι πολύ φοβιτσιάρα
Εχω υποκείμενο νόσημα και απλά παίρνω τις προφυλάξεις μου και σούπερ μάρκετ πάω και την προπονήση μου κανω ...

Edited by - ioma on 21/03/2020 19:58:00
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2020 :  20:04:16  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Παιδιά δεν θα κολλήσεις αν περπατήσεις στον δρόμο, ούτε αν σε προσπεράσει κάποιος στο 1 μέτρο. Λίγο ψυχραιμία.

Μιας και το κάναμε ιατρικό φόρουμ εδώ, ξέρετε από αυτούς που παίρνουν ιατρικές συμβουλές μέσω ίντερνετ (σαν το γκρούπ Μανούλες στο FB και τα λοιπά αντιεμβολιαστικά), τι θεωρείται υποκείμενο νόσημα?
Άκουσα πχ η παχυσαρκία για έναν 40άρι θεωρείται.

Άκουσαμε καρδιοπάθειες, αν και πολύ ευρύς όρος... θα μπορούσε κάποιος να το διευκρινήσει?
Μιλάμε για υπερταση?
Μιλάμε για stent- ktl?
Μιλάμε για βαλβδίδες ή για ανεπάρκεια?
Μιλάμε για ογκολογικούς ασθενείς?
Για ασθματικούς?
Δεν θέλω να πάρουμε πτυχίο στην Ιατρική από εδώ, ρωτάω πολλά το ξέρω, αυτό που θέλω να πω...
ΒΡΕΙΤΕ μου έναν 65χρονών, που αν ψαχτεί δεν έχει κάτι...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2020 :  20:06:24  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Σε 10 μέρες θα πεθαίνουμε "σαν τις μύγες". Πολύ άσχημο ακούγεται αλλά αυτό θα γίνει (μιλάω τώρα εγώ αυθαίρετα ως "ειδικός" που έχω σπουδάσει στην ιατρική σχολή του πουθενά!). Εμείς θα τη γλιτώσουμε; Αυτό το πράγμα τρέχει με 1000 και θερίζει.

Εγώ τα έχω κάνει πάνω μου και δεν βγαίνω καθόλου. Σήμερα έκανα 1 ώρα αερόβιο στο μπαλκόνι. Τώρα κατάλαβα τους Ιταλούς που έβλεπα να κάνουν γυμναστική στα μπαλκόνια! Δεν είναι ότι μου λείπει το τρέξιμο. Αλλά νιώθεις την ανάγκη να κουνήσεις στα πόδια σου.

Ένας φίλος μαραθωνοδρόμος (και ironman) ταλαιπωρείται τώρα 2 εβδομάδες. Τη Δευτέρα μάλλον βγαίνει. Αυτός ο πυρετός φεύγει, έρχεται και ξανά φεύγει και ξαναέρχεται...



Σήμερα μετά από 10μέρες, βγήκα για 30λεπτά στο Ζάππειο.
Δεν είχα όρεξη τόσες μέρες και διάφορες υποχρεώσεις, ίσως απο αύριο το ξαναπιάσω το χόμπι. Να δικαιολογώ την παρουσία μου εδώ.
Έχω να δηλώσω πως για Ζάππειο (το κέντρο της μεγαλύτερης πόλης) ήταν πολύ καλά από θέμα κίνησης. Ελάχιστοι, να ήταν συνολικά 20-30 άτομα σε όοοοοοοοοολο το ζάππειο, μπροστά, πίσω, απο άκρη σε άκρη...

Βέβαια δεν ήταν και παραλία στην Γλυφάδα, όπου άκουσα ότι γινόταν ένας μικρός χαμός...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

LEON T
Senior Forum-Runner

Greece


550 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2020 :  20:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Σε 10 μέρες θα πεθαίνουμε "σαν τις μύγες". Πολύ άσχημο ακούγεται αλλά αυτό θα γίνει (μιλάω τώρα εγώ αυθαίρετα ως "ειδικός" που έχω σπουδάσει στην ιατρική σχολή του πουθενά!). Εμείς θα τη γλιτώσουμε; Αυτό το πράγμα τρέχει με 1000 και θερίζει.

Εγώ τα έχω κάνει πάνω μου και δεν βγαίνω καθόλου. Σήμερα έκανα 1 ώρα αερόβιο στο μπαλκόνι. Τώρα κατάλαβα τους Ιταλούς που έβλεπα να κάνουν γυμναστική στα μπαλκόνια! Δεν είναι ότι μου λείπει το τρέξιμο. Αλλά νιώθεις την ανάγκη να κουνήσεις στα πόδια σου.

Ένας φίλος μαραθωνοδρόμος (και ironman) ταλαιπωρείται τώρα 2 εβδομάδες. Τη Δευτέρα μάλλον βγαίνει. Αυτός ο πυρετός φεύγει, έρχεται και ξανά φεύγει και ξαναέρχεται...



Μακαρι να μη γινουμε Ιταλια...ελπιζω να γινει καλα και να βγει ο φιλος(ironman) πολυ πιθανον να ναι καποιος γνωστος μου και να μην το ξερω...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Chris44
Forum-Runner

Greece


121 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2020 :  20:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Παχυσαρκία, διαβήτης,υψηλή πίεση, πρόβλημα στα νεφρά,καρδιαγγειακά, καρκινοπαθείς, είναι μερικές από τις περιπτώσεις υποκείμενων νοσημάτων δες εδώ:https://www.newscientist.com/article/2236846-coronavirus-risk-of-death-rises-with-age-diabetes-and-heart-disease/

quote:
Originally posted by Deorum

Παιδιά δεν θα κολλήσεις αν περπατήσεις στον δρόμο, ούτε αν σε προσπεράσει κάποιος στο 1 μέτρο. Λίγο ψυχραιμία.

Μιας και το κάναμε ιατρικό φόρουμ εδώ, ξέρετε από αυτούς που παίρνουν ιατρικές συμβουλές μέσω ίντερνετ (σαν το γκρούπ Μανούλες στο FB και τα λοιπά αντιεμβολιαστικά), τι θεωρείται υποκείμενο νόσημα?
Άκουσα πχ η παχυσαρκία για έναν 40άρι θεωρείται.

Άκουσαμε καρδιοπάθειες, αν και πολύ ευρύς όρος... θα μπορούσε κάποιος να το διευκρινήσει?
Μιλάμε για υπερταση?
Μιλάμε για stent- ktl?
Μιλάμε για βαλβδίδες ή για ανεπάρκεια?
Μιλάμε για ογκολογικούς ασθενείς?
Για ασθματικούς?
Δεν θέλω να πάρουμε πτυχίο στην Ιατρική από εδώ, ρωτάω πολλά το ξέρω, αυτό που θέλω να πω...
ΒΡΕΙΤΕ μου έναν 65χρονών, που αν ψαχτεί δεν έχει κάτι...

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ALEXANDRA
Master Forum-Runner

3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/03/2020 :  20:20:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by ioma

quote:
Originally posted by ALEXANDRA

Σε 10 μέρες θα πεθαίνουμε "σαν τις μύγες". Πολύ άσχημο ακούγεται αλλά αυτό θα γίνει (μιλάω τώρα εγώ αυθαίρετα ως "ειδικός" που έχω σπουδάσει στην ιατρική σχολή του πουθενά!). Εμείς θα τη γλιτώσουμε; Αυτό το πράγμα τρέχει με 1000 και θερίζει.

Εγώ τα έχω κάνει πάνω μου και δεν βγαίνω καθόλου. Σήμερα έκανα 1 ώρα αερόβιο στο μπαλκόνι. Τώρα κατάλαβα τους Ιταλούς που έβλεπα να κάνουν γυμναστική στα μπαλκόνια! Δεν είναι ότι μου λείπει το τρέξιμο. Αλλά νιώθεις την ανάγκη να κουνήσεις στα πόδια σου.

Ένας φίλος μαραθωνοδρόμος (και ironman) ταλαιπωρείται τώρα 2 εβδομάδες. Τη Δευτέρα μάλλον βγαίνει. Αυτός ο πυρετός φεύγει, έρχεται και ξανά φεύγει και ξαναέρχεται...


Μεσα στην αισιοδοξία είσαι .Συγγνώμη αλλά είσαι πολύ φοβιτσιάρα
Εχω υποκείμενο νόσημα και απλά παίρνω τις προφυλάξεις μου και σούπερ μάρκετ πάω και την προπονήση μου κανω ...



Α ναι βέβαια! Τώρα είμαι αισιόδοξη! Αφού όλη την προηγούμενη εβδομάδα και μέχρι την Τετάρτη που μας πέρασε έλεγα ότι θα πεθάνουμε όλοι. Από την Τετάρτη λέω ότι θα πεθάνουν οι μισοί. Οπότε, ναι είμαι αισιόδοξη.

Σας έχω πει ότι σας γράφω από ένα υπόγειο 10μ κάτω από τη γη, έτσι; Παίζω κρυφτό με τον κορονοϊό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 46 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000