Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 αγορά smartwatch
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Scrooge
Newbie Forum Runner

42 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 22/04/2020 :  00:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα.

Θέλω να αγοράσω ένα smartwatch για την κόρη μου, το οποίο να διαθέτει: GPS, παλμογράφο (από τον καρπό, χωρίς καλώδια), βηματομετρητή, θερμιδομετρητή. Ιδανικά θα ήθελα να μην ξεπερνάει τα 120 €. Βρίσκω τα εξής:

- Suunto Fitness 3 (132€)
https://www.public.gr/product/apple/apple-watch-series/apple-watch-smartwatches/smartwatch-suunto-3-fitness-mayro/prod9944014pp/?gclid=EAIaIQobChMIit2l9rj66AIVDe3tCh0KHwpyEAAYASAAEgLnS_D_BwE

- Garmin Forerunner 35 (100€)
https://www.public.gr/product/wearables-gadgets/activity-trackers/activity-tracker-garmin-forerunner-35-mple/prod8560064pp/

- Xiaomi Amazfit GTS (107€)
https://www.public.gr/product/wearables-gadgets/smartwatches/smartwatch-xiaomi-amazfit-gts-mayro/prod10606478pp/

- Xiaomi Amazfit Verge (93€)
https://www.public.gr/product/wearables-gadgets/smartwatches/smartwatch-xiaomi-amazfit-verge-gkri/prod9942543pp/

(Μην λαμβάνετε υπόψη τις τιμές Public, ισχύουν οι τιμές στην παρένθεση).

Εγώ χρησιμοποιώ εδώ και μερικά χρόνια το Forerunner 35 και γενικά είμαι ευχαριστημένος, αν εξαιρέσω τη μέτρια ανάλυση οθόνης και το ότι κάποιες φορές αργεί να βρει δορυφόρους.

Έχετε γνώμη για κάποιο από τα παραπάνω ή και για κάποιο άλλο;

skull
Advanced Forum-Runner

Greece


408 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/04/2020 :  18:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δεν έχω άποψη για όλα τα μοντέλα, αλλά η γυναίκα μου έχει το amazfit pace. σε σχέση με το polar m400 που έχω εγώ, έχει πιο ακριβές GPS αλλά το heart rate monitor είναι για κλάματα. από φιλικό περιβάλλον ξέρω ότι το garmin fr 45 είναι πολύ καλό. Αν δεν σε πειράζει να ανέβεις λίγο σε budget, θα σου πρότεινα αυτό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/04/2020 :  22:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
garmin 35 ότι καλύτερο για απλό δρομέα. Και παλμοί και για διαλλειματικές και...και...και...Ήδη το ξέρεις.
Ακόμα και το garmin 25 καλό θα της ήταν. Αν η ηλικία της είναι μικρή νομίζω δεν πρέπει να ανέβεις σε λεφτά εκτός και αν είναι "συνειδητοποιημένη" δρομέας. Τα παιδιά αλλάζουν γνώμες.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Scrooge
Newbie Forum Runner

42 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2020 :  00:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το FR45 είναι όντως καλή περίπτωση. Έχει και δέκτη gps/glonass/galileo οπότε πιάνει δορυφορικό σήμα άμεσα. Είναι όμως αρκετά ακριβό.
Το FR35 που έχω είναι όσο καλό χρειάζεται ένας ερασιτέχνης δρομέας και πλέον είναι σε σχετικά καλή τιμή (100€ ενώ εγώ το είχα πάρει 150€). Ωστόσο δεν αρέσει στη μικρή όσο άλλα.
Η αλήθεια είναι ότι αυτή τη στιγμή δεν χρειάζεται όλες τις δυνατότητες που προσφέρει ένα ακριβό ρολόι αλλά θα ήθελα κάτι καλό που να το κρατήσει χρόνια.
Ίδωμεν.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2020 :  09:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το καλό δεν σημαίνει απαραίτητα ευζωία και μακροημέρευση! Άσε που είναι πολύ πιθανό το πολύ σε 2-3 χρόνια να το έχει βαρεθεί και να θέλει κάτι πιο μοδάτο.
Τα παιδιά έχουν διαφορετική λογική από τους γονείς.
Ελπίζω σε βάθος 5ετίας μη βρεθείς με 2-3 gps στο συρτάρι σου!!!!!
Καλή αγορά πάντως.

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Scrooge
Newbie Forum Runner

42 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/04/2020 :  23:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το Suunto Fitness 3 βγαίνει εκτός, γιατί το GPS του είναι "mobile connected".
Αν είναι να κουβαλάς το κινητό στην προπόνηση, άστο καλύτερα.
Ευτυχώς που πήγε το μάτι μου σ' αυτή την πληροφορία...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner01
Newbie Forum Runner

10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2020 :  15:09:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι εντελώς αρχάριος και ερασιτέχνης δρομέας και αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε αναζητήση smartwatch. Αναζητώ κάτι απλό και με λίγα χρήματα καθώς η κύρια χρήση του θα είναι για να μετράει τη χιλιομετρική απόσταση που διανύω.Προσανατολίζομαι στο xiaomi mi band 4. Θα ήθελα αν κάποιος Έχει χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο ρολόι να μου λύσει ορισμένες απορίες.

Το ρολόι πρέπει απαραίτητα να συνδεθεί με το κινητό και την αντίστοιχη εφαρμογή ώστε να αρχίσει να γράφει χιλιομετρική απόσταση;

Την χιλιομετρική απόσταση την μετράει βάσει κάποιου GPS που υπάρχει μέσα στο ρολόι ή βάσει των κινήσεων του χεριού;

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 25/05/2020 :  16:27:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
δεν έχει GPS, θέλει να κουβαλάς μαζί σου το κινητό γιατί χρησιμοποιεί το δικό του GPS.
https://www.gearbest.com/blog/how-to/does-the-xiaomi-mi-band-4-support-gps-6591

________
Στέφανος

Edited by - papako on 25/05/2020 16:28:33
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner01
Newbie Forum Runner

10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/05/2020 :  07:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ για την απάντηση και τον χρόνο σου. Αν το mi band συνδεθεί με το gps του κινητού, να λειτουργήσει ως live μετρητής χιλιομετρικής απόστασης χωρίς την χρήση της εφαρμογής;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tromeus
Forum-Runner



123 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/05/2020 :  10:11:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μα φιλε μου, εαν δεν εχει GPS το ρολοι και πρεπει να παιρνεις και το κινητο μαζι στο τρεξιμο γιατι να αγορασεις smartwatch?
Κατεβαζεις ενα running app Strava η MapMyRun ( υπαρχουν πολλες παρομοιες εφαρμογες ) στο κινητο σου και κανεις την ιδια δουλεια χωρις να χρειαζεται καθολου ρολοι.
Οπως σου ειπαν και αλλοι ρολοι διχως GPS ειναι πεταμενα λεφτα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/05/2020 :  10:35:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το μόνο καλό που βλέπω σε αυτό, είναι ότι θα μπορεί να έχει το τηλέφωνο σε μια ζώνη και να βλέπει πιο εύκολα τα running metrics. Ότι μπορεί να βλέπει από μια τόσο μικρή οθόνη.

Αν ασχοληθείς με το τρέξιμο έστω και λίγο πιο σοβαρά, θα το πετάξεις γρήγορα.

________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner01
Newbie Forum Runner

10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/05/2020 :  18:54:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ και τους δύο σας. Έχω το strava στο κινητό αλλά δεν είναι εύκολο να το βγάζω κάθε τρεις και λίγο από την τσέπη για να κοιτάω τα χιλιόμετρα που διανύω. Γι' αυτό αναζητούσα ένα ρολόι που θα μου έδειχνε τα χιλιόμετρα που κάνω. Οπότε αυτό που μου προτείνετε ειναι armband ώστε να κοιτάω πιο εύκολα το κινητό την ώρα που τρέχω; Σωματοδομικά είμαι αρκετά δυνατός οπότε προβληματίζομαι στο αν Θα σφίγγει ικανοποιητικά το armband στο μπράτσο μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

tromeus
Forum-Runner



123 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 26/05/2020 :  21:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Εγω και νομιζω ολοι οι υπολοιποι σου προτεινουμε ρολοι με GPS για να τρεχεις με ευκολια και χωρις περισσο βαρος.
Εαν εισαι die-hard fan του κινητου παλι και για να απαντησω στο ερωτημα σου, σου προτεινω ασυρματα ακουστικα bluetooth για να ακους τις φωνητικες οδηγιες της εφαρμογης του κινητου στα αυτια σου με ευκρινεια. Καλο ειναι να τρεχεις με κινητο εαν κανεις πολλα χιλιομετρα σε αγνωστες διαδρομες και δεν σε ενδιαφερουν πολυ οι γρηγοροι χρονοι, οι επιδοσεις και τα sprint. Δεν συνιστω να φορας armband. Σου σφιγγει το μπρατσο, φευγει κατω στον αγκωνα και ειναι επικινδυνο να χτυπησεις καπου το χερι σου και να σπασεις το κινητο. Eνα waistband ειναι απειρως πιο ευχρηστο και πολυ πιο ασφαλες.
Αυτα, αλλα συντομα θα δεις το περιττο βαρος θα σε κουρασει...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner01
Newbie Forum Runner

10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/05/2020 :  15:36:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σ' ευχαριστώ πολύ. Μου έδωσες μια σαφή εικόνα για το armband γιατί είναι αλήθεια πως και εγώ είχα ορισμένους ενδοιασμούς σχετικά με το θα κάθεται καλά στο χέρι κτλ κτλ. Οπότε μάλλον θα στραφώ προς ρολόι με gps. Αν έχετε Αν έχετε να προτείνετε κάποιο οικονομικό γύρω στα 50 ευρώ, πολύ ευχαρίστως.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 27/05/2020 :  19:08:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με 50 μόνο μεταχειρισμένο

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

runner01
Newbie Forum Runner

10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/05/2020 :  19:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάποια γνώμη για το huawei band 4 pro; Να τονίσω ξανά ότι είμαι ερασιτέχνης και ότι θέλω το ρολόι για να μου μετράει live τα χιλιόμετρα που διανύω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000