Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 αγωνες μετα τον COVID-19
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 10

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2020 :  09:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
Ναι ρε παιδιά, το in.gr καταστέλει, αν γράψεις κάτι άλλο κάπου αλλού έρχεται και στα σβήνει.

Τα άλλα είναι αστεία, κάτι πανεπτιστήμια στο εξωτερικό από τα οποία πηγάζουν οι ειδήσεις και οι πηγές (Στην εποχή του ίντερνετ ζούμε) πόσα λεφτά πήραν? Πόσο δύσκολο είναι να διασταυρώσετε την αλήθεια της επικινδυνότητας?
Πόσο δύσκολα είναι να πάτε στις αρμόδιες υπηρεσίες του ΕΟΔΥ, E-CDC, CDC, WHO, ΕΛΣΤΑ, EUROSTAT, και ένα σωρό άλλες ανεξάρτητες πηγές, σε δεκάδες χώρες του κόσμου να διασταυρώσετε αυτά που σας λένε αν έχετε κάποια δυσπιστία...?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2020 :  10:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο κορωνοϊός υπάρχει, η πανδημία υπάρχει, ψάχνουμε το μέτρο, το οποίο δείχνει να έχει χαθεί παγκόσμια...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

SKOTEINOS
Σκοτεινές Δυνάμεις

Greece


11053 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2020 :  10:25:17  Εμφάνιση Προφίλ  Visit SKOTEINOS Προσωπική Σελίδα  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by MARIOS2020

quote:
Originally posted by SKOTEINOS

Κόντρα στο ρεύμα της εποχής, ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΕΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ 2020!
Για περισσότερα εδώ:

http://www.runningnews.gr/item.php?id=46493

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015



Αυτοί μάλλον δεν τα έχουν καταλάβει καλά και μπορεί να μπλέξουν άσχημα. Η απόφαση λέει 100 άτομα ΣΥΝΟΛΙΚΑ, και αυτοί δέχονται 100 αθλητές, οπότε θα υπερβούν το άριο της απόφασης




Άντε καλέ που δεν κατάλαβα καλά!
99 αθλητές θα πάρω και ένας εγώ 100!Θα βάλω τα χρονόμετρα να γράφουν και θα τρέξω και εγώ!Μετάλλια θα τα παίρνει ο καθένας μόνος του κανονικά από το τραπεζάκι στον τερματισμό!

ΒΡΕΤΤΑΚΕΙΑ 2015,ΚΡΟΚΕΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ-01/08/2015
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2020 :  11:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Rigelian

Ο κορωνοϊός υπάρχει, η πανδημία υπάρχει, ψάχνουμε το μέτρο, το οποίο δείχνει να έχει χαθεί παγκόσμια...



+100000000000000000

Όχι μόνο έχει χαθεί....

Όταν δεν μπορεί να ελεγχθεί η "ανεξαρτησία" ενός φορέα πως μπορείς να τον αποδεχτείς 100%; Φέρει τον τίτλο ανεξάρτητος, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κιόλας!!

Το σίγουρο είναι ότι όταν η επιστήμη γίνεται υποχείριο της πολιτικής τότε μετατρέπεται σε τραγικότητα.

Το προφίλ του δρομέα του 2021 θα είναι: Μπούργκα, ολόσωμο προφυλακτικό, γαλότσες, γάντια και αναπνευστήρας!!!!!!!

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrem
Senior Forum-Runner

482 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2020 :  12:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Την ειδηση την εβαλα απο το in.gr γνωριζοντας τη σχεση του μεσου με τη ΝΔ και πιστευω οτι εκανε το λαγο της κυβερνησης,δλδ συντομα θα εχουμε μασκες παντου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2020 :  15:01:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by andrem

Την ειδηση την εβαλα απο το in.gr γνωριζοντας τη σχεση του μεσου με τη ΝΔ και πιστευω οτι εκανε το λαγο της κυβερνησης,δλδ συντομα θα εχουμε μασκες παντου.



Και στην τουαλέτα.......

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrem
Senior Forum-Runner

482 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2020 :  16:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by gargadua

quote:
Originally posted by andrem

Την ειδηση την εβαλα απο το in.gr γνωριζοντας τη σχεση του μεσου με τη ΝΔ και πιστευω οτι εκανε το λαγο της κυβερνησης,δλδ συντομα θα εχουμε μασκες παντου.



Και στην τουαλέτα.......

Ηττημένος δεν είναι αυτός που χάνει αλλά αυτός που παραιτείται.






Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrem
Senior Forum-Runner

482 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2020 :  16:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by andrem

Την ειδηση την εβαλα απο το in.gr γνωριζοντας τη σχεση του μεσου με τη ΝΔ και πιστευω οτι εκανε το λαγο της κυβερνησης,δλδ συντομα θα εχουμε μασκες παντου.



Μαλλον οχι,στις επομενες (κρισιμες)δυο εβδομαδες θα φανει εαν θα φοραμε μασκες παντου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

andrem
Senior Forum-Runner

482 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2020 :  16:25:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα τρεχουμε μονοι μας η' θα ειμαστε μονοι στο αυτοκινητο κ εαν δε φοραμε μασκα θα πεφτει προστιμο,ποσο μα@@ες ειναι?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aris72
Newbie Forum Runner

15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2020 :  18:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Deorum

Ναι ρε παιδιά, το in.gr καταστέλει, αν γράψεις κάτι άλλο κάπου αλλού έρχεται και στα σβήνει.

Τα άλλα είναι αστεία, κάτι πανεπτιστήμια στο εξωτερικό από τα οποία πηγάζουν οι ειδήσεις και οι πηγές (Στην εποχή του ίντερνετ ζούμε) πόσα λεφτά πήραν? Πόσο δύσκολο είναι να διασταυρώσετε την αλήθεια της επικινδυνότητας?
Πόσο δύσκολα είναι να πάτε στις αρμόδιες υπηρεσίες του ΕΟΔΥ, E-CDC, CDC, WHO, ΕΛΣΤΑ, EUROSTAT, και ένα σωρό άλλες ανεξάρτητες πηγές, σε δεκάδες χώρες του κόσμου να διασταυρώσετε αυτά που σας λένε αν έχετε κάποια δυσπιστία...?


Το σχόλιο μου αφορούσε την είδηση περι πιθανότητας χρήσης μάσκας σε εΞωτερικούς χώρους. όχι την ύπαρξη του κορωνοιου.
Όσο για τα πανεπιστήμια του εξωτερικού κλπ
….Λυπάμαι ΑΛΛΑ ακόμα και όλοι οι μετεωρολόγοι του κόσμου να μαζευτούν δεν μπορουν να με πείσουν ότι αυτή τη στιγμή έχει 2 μέτρα χιόνι έξω.
Υπάρχουν κάποια πράγματα που είναι τόσο αυτονόητα και τόσο οφθαλμοφανή που δεν υπάρχει τίποτα να συζητήσουμε, να συμφωνήσουμε, να διαφωνήσουμε. Δεν υπάρχει τίποτα, έτσι απλά. Για αυτό λοιπόν δεν συμμετέχω σε καμία συζήτηση περί του αν θα φοράμε μάσκα έξω. Είναι απλά ΓΕΛΟΙΟ


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/09/2020 :  20:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aris72

quote:
Originally posted by Deorum

Ναι ρε παιδιά, το in.gr καταστέλει, αν γράψεις κάτι άλλο κάπου αλλού έρχεται και στα σβήνει.

Τα άλλα είναι αστεία, κάτι πανεπτιστήμια στο εξωτερικό από τα οποία πηγάζουν οι ειδήσεις και οι πηγές (Στην εποχή του ίντερνετ ζούμε) πόσα λεφτά πήραν? Πόσο δύσκολο είναι να διασταυρώσετε την αλήθεια της επικινδυνότητας?
Πόσο δύσκολα είναι να πάτε στις αρμόδιες υπηρεσίες του ΕΟΔΥ, E-CDC, CDC, WHO, ΕΛΣΤΑ, EUROSTAT, και ένα σωρό άλλες ανεξάρτητες πηγές, σε δεκάδες χώρες του κόσμου να διασταυρώσετε αυτά που σας λένε αν έχετε κάποια δυσπιστία...?


Το σχόλιο μου αφορούσε την είδηση περι πιθανότητας χρήσης μάσκας σε εΞωτερικούς χώρους. όχι την ύπαρξη του κορωνοιου.
Όσο για τα πανεπιστήμια του εξωτερικού κλπ
….Λυπάμαι ΑΛΛΑ ακόμα και όλοι οι μετεωρολόγοι του κόσμου να μαζευτούν δεν μπορουν να με πείσουν ότι αυτή τη στιγμή έχει 2 μέτρα χιόνι έξω.
Υπάρχουν κάποια πράγματα που είναι τόσο αυτονόητα και τόσο οφθαλμοφανή που δεν υπάρχει τίποτα να συζητήσουμε, να συμφωνήσουμε, να διαφωνήσουμε. Δεν υπάρχει τίποτα, έτσι απλά. Για αυτό λοιπόν δεν συμμετέχω σε καμία συζήτηση περί του αν θα φοράμε μάσκα έξω. Είναι απλά ΓΕΛΟΙΟ






Solomon Asch, conformity experience:

https://en.wikipedia.org/wiki/Asch_conformity_experiments

https://www.simplypsychology.org/asch-conformity.html

(φυσικά και αυτό διαβάστε το με κριτική διάθεση και σκέψη)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2020 :  08:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Aris72

quote:
Originally posted by Deorum

Ναι ρε παιδιά, το in.gr καταστέλει, αν γράψεις κάτι άλλο κάπου αλλού έρχεται και στα σβήνει.

Τα άλλα είναι αστεία, κάτι πανεπτιστήμια στο εξωτερικό από τα οποία πηγάζουν οι ειδήσεις και οι πηγές (Στην εποχή του ίντερνετ ζούμε) πόσα λεφτά πήραν? Πόσο δύσκολο είναι να διασταυρώσετε την αλήθεια της επικινδυνότητας?
Πόσο δύσκολα είναι να πάτε στις αρμόδιες υπηρεσίες του ΕΟΔΥ, E-CDC, CDC, WHO, ΕΛΣΤΑ, EUROSTAT, και ένα σωρό άλλες ανεξάρτητες πηγές, σε δεκάδες χώρες του κόσμου να διασταυρώσετε αυτά που σας λένε αν έχετε κάποια δυσπιστία...?


Το σχόλιο μου αφορούσε την είδηση περι πιθανότητας χρήσης μάσκας σε εΞωτερικούς χώρους. όχι την ύπαρξη του κορωνοιου.
Όσο για τα πανεπιστήμια του εξωτερικού κλπ
….Λυπάμαι ΑΛΛΑ ακόμα και όλοι οι μετεωρολόγοι του κόσμου να μαζευτούν δεν μπορουν να με πείσουν ότι αυτή τη στιγμή έχει 2 μέτρα χιόνι έξω.
Υπάρχουν κάποια πράγματα που είναι τόσο αυτονόητα και τόσο οφθαλμοφανή που δεν υπάρχει τίποτα να συζητήσουμε, να συμφωνήσουμε, να διαφωνήσουμε. Δεν υπάρχει τίποτα, έτσι απλά. Για αυτό λοιπόν δεν συμμετέχω σε καμία συζήτηση περί του αν θα φοράμε μάσκα έξω. Είναι απλά ΓΕΛΟΙΟ






Πάντως, θα μπορούσε να πει κανείς, ότι -καθώς ο κοροναιός δυνητικά βρίσκεται παντού- στα μέρη που δε λάβανε μέτρα πχ στο εργοστάσιο κονσερβοποιίας (είτε από άγνοια, από άρνηση, από αντίδραση, από ψέκασμα, από την πεποίθηση ότι για όλα φταίει το άνοιγμα του τουρισμού, δεν το γνωρίζω), ο ιός σιωπηλά μεταδόθηκε σε τεράστιο αριθμό ατόμων δημιουργώντας μια υγειονομική βόμβα και για όλους τους υπόλοιπους.
Και αυτό δεν είναι δικαίωμα των αρνητών. Εγώ το έχω ξαναπεί "είμαι με τους ειδικούς" δηλαδή με τους επιστήμονες. Οι επιστήμονες έχουν την ειδική γνώση, ανεξάρτητα από την παράταξη που κυβερνάει. Τα μέτρα λοιπόν θα πρέπει να εφαρμόζονται από όλους και ο καθένας να είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του και τις συνέπειές των.

Άρα, αν αποφασιστεί μάσκα στα σχολεία, κανένας αρνητής δεν έχει δικαίωμα να βάλει τα δικά μου παιδιά σε κίνδυνο, στέλνοντας στο σχολείο τα δικά του χωρίς μάσκα. Όποιος δεν του αρέσει, κάθεται σπίτι του. Κοινή λογική.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2020 :  11:10:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ρε παιδιά, οι επιστημονικές απόψεις δεν είναι θέσφατα, ούτε οι λοιμοξιωλόγοι είναι ελέω Θεού βασιλείς για να τους προσκυνάμε, θέλω να θεωρώ ότι δεν ζούμε επιστρέψαμε στον Μεσαίωνα, κρίνονται και κρινόμαστε όλοι. Ούτε στην πυρά να ρίχνουμε όσους εκφράζουν άλλη άποψη, ούτε πρόβατα είναι όσοι επιλέγουν να ταυτιστούν με μια συγκεκριμένη, επικρατούσα αυτόν τον καιρό, επιστημονική άποψη.

Έχουμε ελάχιστα κρούσματα, ακόμα πιο ελάχιστους θανάτους, μόλις 20% κατειλημμένες ΜΕΘ και οι πολύ χειρότεροι σε όλα Γάλλοι ετοιμάζονται να βάλουν κόσμο στα γήπεδα, κι εδώ συζητάνε για μάσκες παντού στην Αθήνα, έλεος κάπου (όπως λέει η νεολαία).

Μην χάνουμε το μέτρο, ο κάθε ένας μας πρώτα απ' όλα...

Για να μην παρεξηγηθώ, είμαι ενάντια σε κάθε διαδήλωση, όπως πάντα, και υπέρ της εφαρμογής των νόμων, όσο ηλίθιοι και γελοίοι κι αν είναι (υποκειμενικότατη θεώρησή μου), όπως πάντα επίσης.

Edited by - Rigelian on 11/09/2020 11:20:17
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mike07
Forum-Runner

195 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2020 :  11:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο τον έχουν οι "ειδικοί". Ακόμα και αν κάτι από αυτά μου ακούγεται αξύμωρο, οφείλω να εναρμονιστώ με τους κανόνες υγειηνής και τα μέτρα προφύλαξης. Ακόμα και αν ήμουν απ τους δρομείς που συμμετέχει σε αγώνες, θα έκανα παύση των όσων "υποχρεώσεων". Αυτο θα συνέβαινε για τον λόγο του ότι δεν ακόμα δεν ξέρω κατά πόσο τηρούνται τα όποια υγεινομικά πρωτόκολλα [χωρίς να θέλω να προσβάλω όλους όσους διοργανώνουν και συμμετέχουν σε αγώνες], απλά με τόσα που έχω δεί εκεί έξω, αμφιβάλλω για τα όποια μέτρα.

Από εκεί και πέρα οφείλω να προσέχω όχι μόνο για τον ευατό μου, αλλά και τον περιγυρό μου. Μιας και μεταξύ άλλων συναστρέφομαι με επαυθείς ομάδες. Οπωσδήποτε χρειάζεται ατομική ευθύνη. Αν θυμάμαι καλά, τα γάντια δεν είναι υποχρεωτικά στα super market, εντούτοις φοράω για τον λόγο οτι θέλω να προσέχω όσο περισσότερο μπορώ.

Ολα αυτά που βλέπουμε κατά καιρούς με διαμαρτυρίες στο να μην φοράμε μάσκες, μόνο παράλογο και απαράδεκτο μπορώ να το χαρακτηρίσω. Δεν έχω μικρά παιδιά, για να γνωρίζω από πρώτο χέρι με ποιον τρόπο μπορώ να το μεταφέρω σωστά στο παιδί μου, αλλά έχω την αίσθηση πως όλα είναι θέμα διαπεαγώγισης και αρχών. Απ' την άλλη βέβαια, θα προτιμούσα το Ελληνικό Κράτος να ήταν καλύτερα οργανωμένο στην ασύγχρονη εκπαίδευση, ούτως ώστε να δοκιμάζεται πιλοτικά στην εκπαίδευση.

Αυτό που έχω να ευχηθώ είναι καλή δύναμη σε όλους. Εύχομαι ο χειμώνας να είναι όσο τον δυνατόν λιγότερο "δύσκολος" για όλους μας.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/09/2020 :  11:24:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by mike07

Τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο τον έχουν οι "ειδικοί".



Θέλει κάποια προσοχή αυτό, η ζωή είναι πολύπλοκη, οι συνθήκες και οι συμβουλές αντικρουόμενες σε κάθε τομέα. Υπάρχουν διαφορετικές απόχεις ακόμα και σε επίπεδο κορυφαίων επιστημόνων.

Θεός δεν είναι κανένας (άσε που δεν υπάρχει) και όλοι πρέπει να κρινόμαστε.

Ειδικοί είναι και οι ψυχολόγοι, οι παιδαγωγοί, οι συνταγματολόγοι, οι οικονομολόγοι, δεν υπάρχει άσπρο μαύρο σχεδόν πουθενά στη ζωή μας.

Edited by - Rigelian on 11/09/2020 11:25:54
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 10 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000