Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Εξοπλισμός
 Εντυπώσεις από Nike ZoomX Vaporfly Next% 2;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

Vslis
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 10/04/2021 :  11:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα συντρέχτες,

Αν και είναι ακόμη φρέσκο παπούτσι, μέχρι στιγμής στο runrepeat δεν έχει καλά reviews, https://runrepeat.com/nike-zoom-x-vaporfly-next-2

Εχεις κάποιος δοκιμάσει τα Nike ZoomX Vaporfly Next% 2; Εμπειρία, στυλ, πάτημα;

Ευχαριστώ πολύ,
Καλά τρεξίματα!





______________________________
"Running allows me to set my mind free. Nothing seems impossible. Nothing unattainable." – Kara Goucher

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2021 :  16:19:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ίδιο πάτημα ακριβώς (έτσι και αλλιώς δεν άλλαξε τπτ) . Ελάχιστο extra pad στη γλώσσα, πολυ καλυτερο άνω μέρος σε σχέση με το πρώτο. Πολυ καλα κορδόνια, λίγο πιο βαρύ.

Η μεγάλη διαφορά είναι το άνω μέρος. Μου αρέσουν και τα 2 απλά το καινουργιο εχει καλυτερη αναπνοή σαν παπουτσι. Δε ξερω σε νερό πως ειναι για τη βροχή.

Το 1 δεν έπαιρνε τπτ σχεδόν από νερό. Το ίδιο λένε και για αυτό αλλά μου φαίνεται αδυνατο με τέτοια διαπνοή.

Είναι καθαρά προσωπικο γουστο. Στο ένα εχεις τρομερό άνω μέρος και στο άλλο κάποια γραμμάρια λιγοτερα. Πάντως στη σ'όλα δεν έχει αλλάξει τπτ εντελώς.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vslis
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 10/04/2021 :  22:24:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
hypnox σε ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστηχώς μέχρι στιγμής δεν έχω την ευκαιρία να δοκιμάσω το Nike ZoomX Vaporfly Next% 1, αλλά από φίλους συντρέχτες τα έχουν βρει καταπλητικά στα πόδια τους, βέβαια οι περισσότεροι τα συγκρίνουν με τις κακές επιλογές που είχαν πριν.

Εχω τα zoom 3 και έχουν κάνει αισίως 500km. Κρατιόνται πολύ καλά, αλλά σκέπτομαι να πάρω ένα εναλλακτικό. Ετσι βρήκα τα Next% 2 σε καλή τιμή (ειδική έκπτωση) και σκέπτομαι να κάνω μία παραπάνω επένδυση. Βέβαια έχω και την εναλλακτική να πάρω ακόμα ένα ζευγάρι zoom 3.


______________________________
"Running allows me to set my mind free. Nothing seems impossible. Nothing unattainable." – Kara Goucher
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2021 :  01:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Vslis έχω αλλάξει 6 ζευγάρια zoom 3.

Στην αρχή τα είχα παρει για τους αγώνες μου αλλά έπειτα τα φορουσα σε όλες τις προπονησεις.

Δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχεση με τα next . Όταν λέμε καμια εννοώ πως είναι άλλο παπουτσι. Τα zoom 3 προσωπικα με κουραζουν μετά από αρκετά χιλιόμετρα.

Όσο και αν σου ακούγεται υπερβολικό (και εμένα έτσι μου φαινόταν όταν μου το είπαν) η διαφορά του ενός με του άλλου είναι λες και οδηγας από τη μια αυτοκίνητο και από την άλλη αεροπλάνο.

Όταν τα πηρα και εγώ πρωτη φορα είχα στο μυαλό πως θα τα πουλησω αμέσως αν δε με βολέψουν ακόμα και στα 5 χιλιόμετρα δοκιμής. Ξεκίνησα να κάνω 1000αρι και σταμάτησα στα 200 μέτρα γιατί με έπιασαν τα γέλια.

Το zoom 3 είναι ένα πολυ ωραίο και τίμιο παπουτσι με το μαγικό react που βγάζει απειρα χιλιόμετρα. Εγώ τα αλλάζω όταν φανεί το plate φαντάσου.
Το next ειναι κατι που πραγματικα μόνο αν το δοκιμάσεις μπορείς να καταλάβεις ΑΛΛΑ φθείρεται παρα πολυ, δλδ άποψη μου ειναι μονο 2 αγώνες μαραθωνίου (και αν) μαζί με μερικές προπονησεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vslis
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/04/2021 :  12:01:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
hypnox κατατοπιστική απάντηση. Αυτό που με "τρομάζει" είναι όντως η φθορά. Εχθές είχα μία προσωπική συζήτηση με συντρέχτη, και μου ανάφερε το πρόβλημα φθοράς ιδίως στην σόλα.

Γενικά, δεν θα τα χρειαστώ σε αγώνες, παρά μόνο για προπονήσεις για να βγάζουν km, οπότε αυτό είναι ουσιαστικά που με πάει πίσω στο να προχωρήσω στην αγορά των Next.



______________________________
"Running allows me to set my mind free. Nothing seems impossible. Nothing unattainable." – Kara Goucher
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giannis1970
Forum-Runner

137 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/04/2021 :  05:53:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
εχοντας δουλεψει κ με το next και με το zoom 3 θα ελεγα οτι ειναι αυγκριτα τα μεγεθη ,το next ειναι απλα μαγικο .για μενα οτι καλυτερο εχει υπαρξει σε δρομικο παπουτσι ,το μειον οτι φθειρεται γρηγορα οποτε το σκεφτεσαι σοβαρα γιατι η τιμη του για κοινους θνητους ειναι απαγορευτικη ,το zoom 3 αλλο παπουτσι αλλα υλικα -react-ειναι για αμετρητα χιλιομετρα καθως το react εχω συμπερανει οτι δεν σκληραινει οπως το eva που χρησιμοποιουν οι ποιο πολλες εταιριες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

petransfhp
Advanced Forum-Runner

296 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2021 :  17:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Έχω στην κατοχή μου τo πρώτο Vaporfly Next% , τα φοράω μόνο σε αγώνες. Έχουν γράψει μέχρι στιγμής 180χλμ και έχουν ψωμί ακόμη. Από μαρτυρίες αλλά και όπως το υπολογίζω προσωπικά βγάζουν άνετα 350χλμ τα οποία πολύ δύσκολα τα συμπληρώνει κάποιος τρέχοντας μόνο σε αγώνες.
Οπότε διαφωνώ κάθετα με το ότι φθείρονται γρήγορα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MARIOS2020
Advanced Forum-Runner

275 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2021 :  19:35:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by petransfhp

Έχω στην κατοχή μου τo πρώτο Vaporfly Next% , τα φοράω μόνο σε αγώνες. Έχουν γράψει μέχρι στιγμής 180χλμ και έχουν ψωμί ακόμη. Από μαρτυρίες αλλά και όπως το υπολογίζω προσωπικά βγάζουν άνετα 350χλμ τα οποία πολύ δύσκολα τα συμπληρώνει κάποιος τρέχοντας μόνο σε αγώνες.
Οπότε διαφωνώ κάθετα με το ότι φθείρονται γρήγορα!



Τα "απλά" παπούτσια βγάζουν τουλάχιστον 600-800 χλμ και κάποιοι τα κρατάνε ακόμα και μέχρι 3000 χλμ, οπότε αυτά φθείρονται πάρα πάρα πολύ γρήγορα...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/05/2021 :  20:09:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το ότι το παπουτσι κρατάει για 1000χλμ δε σημαίνει πως είναι και ότι καλυτερο.

Μπορεί να μην έχει παθει τπτ η σολα του αλλά να έχει χάσει απορρόφηση και επαναφορά.

Εγώ προσωπικα καταλαβαίνω κατευθείαν ποτε θέλει αλλαγή γιατί αμέσως σφίγγει γαστροκνήμιος όπως και αρκετοί που έχω μιλήσει για το θέμα.

Όσο για το next% (σε όλα τα παπουτσια ισχυει απλά στο συγκεκριμένο πιο πολυ λόγω του ότι το zoomx είναι πολυ μαλακό υλικό)
Το ποσο θα κρατήσει εξαρτάται από το βάρος του αθλητή, το πατημα, το είδος της προπονησης καθώς και από το έδαφος.

Είναι δεδομένο πως αν κάνεις γρήγορα σε στάδιο θα έχεις πολυ συντομα φθορά λόγω του τάπητα και των στροφών όπου υπάρχει επαναλαμβανόμενη κίνηση.

Πάντως συγκριτικά το next δεν είναι πως φθείρεται σε σημείο του να χαλάσει η σολα αλλά χάνει το energy return το οποίο είναι και αυτό που πληρωνεις στο παπουτσι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000