Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Οι Αγώνες μας
 Ultra trail & στομαχικές διαταραχές
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

agassi16183
Newbie Forum Runner

Greece


39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 02/08/2021 :  16:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλό μήνα σε όλους.

Δημιουργώ αυτό το θέμα μήπως και μπορέσω να βρω λύση στο πρόβλημα μου το οποίο θα σας παραθέσω αμέσως. Είμαι δρομέας περί τα 9 έτη και τα 4 τελευταία ασχολούμαι περισσότερο με το trail. Έχω κάνει 8 ασφάλτινους μαραθωνίους ενώ στο βουνό οι αποστάσεις ποικίλουν. Φέτος το καλοκαίρι και μετά από αρκετά καλή προετοιμασία όλο το χειμώνα, ελέω πανδημίας, είχα σαν στόχο τον OLYMPUS MARATHON και τον TERA στο Ζαγόρι. Κι ενώ υπήρχε και διάθεση και κατάλληλη προετοιμασία για να φέρω με επιτυχία εις πέρας αυτούς τους αγώνες δυστυχώς το στομάχι μου δεν με άφησε για ακόμη μια φορά. Στον μεν Όλυμπο (που βέβαια οι συνθήκες φέτος ήταν ειδικές λόγω καύσωνα) μετά τα Πριόνια αισθανόμουν ότι με κάθε βήμα που έκανα θα βγάλω ότι είχα φάει-πιει τις προηγούμενες 6 ώρες κι έτσι απλά σύρθηκα μέχρι τον τερματισμό..στο δε Ζαγόρι έκανα 2 φορές εμετό, μία σε κάθε σταθμό, (Πάπιγκο, Μονοδένδρι) γεγονός το οποίο με ανάγκασε να σταματήσω τον αγώνα και να βγω πρώτη φορά DNF. Το αίσθημα ναυτίας, ανακατωσούρας, μη διάθεσης κατανάλωσης τροφών-υγρών ακόμη και νερού μου έχει συμβεί και στους άλλους 3 αγώνες βουνού άνω των 40χλμ που έχω συμμετάσχει και συμβαίνει μετά την πάροδο 5-6 ωρών. Η πλάκα είναι ότι μέχρι τότε όλα κυλάνε όμορφα και οι αγώνες βγαίνουν άνετα. Επίσης φέτος πρόσεξα πολύ την ενυδάτωση μου ώστε να μην έχω τα θέματα των προηγούμενων αγώνων. Με μερικούς δρομείς που το συζήτησα μου είπαν ότι είναι 100% ΑΦΥΔΑΤΩΣΗ. Όμως στον Όλυμπο οκ είχε όντως πολλή ζέστη αλλά στο Ζαγόρι είχε πολύ καλές συνθήκες φέτος. Μεριμνούσα για τη διαρκή ενυδάτωση μου και δεν είχε φανεί και κάποιο ίχνος αφυδάτωσης ούτε στα ούρα.Ο αγώνας κυλούσε ομαλά και έβγαινε πολύ πιο αβίαστα από πρόπερσι (όπου όντας πολύ πιο απροετοίμαστος είχα τερματίσει ενώ φέτος όχι) μέχρι που πλησιάζοντας στο Πάπιγκο ένιωσα αυτή την ανακατωσούρα. Λαχταρούσα καρπούζι...καρτπούζι γιοκ φέτος...τα μακαρόνια κατέβαιναν με πολύ σπρώξιμο..στα 50μ. φεύγοντας από τον σταθμό έβγαλα τα πάντα..τελικά είναι αφυδάτωση? Και οι άλλοι γιατί δεν παθαίνουν? Πως γίνεται να πίνω περισσότερο νερό από όσους φίλους μου τρέχουν και πάλι να αφυδατώνομαι? Μπορεί να είναι κάτι άλλο?Π.χ. ότι απλά μετά από κάποιες ώρες ο οργανισμός τα παίζει και δεν μπορεί να λειτουργήσει στην πέψη ή απλά δεν ενυδατώνομαι καλά?? Θα ήθελα σχετικές εμπειρίες-γνώμες καθώς δεν μπορώ να βρω τι φταίει και μου συμβαίνει αυτό! Πραγματικά δεν προτίθεμαι να ξανατρέξω σε τόσο πολύωρους αγώνες αν και μου αρέσουν πάρα πολύ σαν concept καθώς ενώ στις μικρότερες αποστάσεις είμαι καλός, η προπόνηση που έχω κάνει αποδίδει και τερματίζω ευχαριστημένος και υγιής χωρίς ενοχλήσεις, στους μεγάλους αγώνες από κάποιο σημείο και μετά σαν να βγαίνει ο οργανισμός μου off, το αίσθημα της ναυτίας και της ανακατωσούρας μου χαλάει την ημέρα του αγώνα και αυτή τη φορά τελικά δεν μπόρεσα καν να τερματίσω έστω και περπατώντας. Επίσης βλέπω πιο αργούς και άπειρους δρομείς που μπορούν και τερματίζουν άνετα σε αυτούς τους μεγάλους αγώνες που εγώ δυσκολεύομαι και αναρωτιέμαι τελικά τι μου δημιουργεί το πρόβλημα. ΑΦΥΔΑΤΩΣΗ ή Δεν ειναι στο DNA μου το utra-running??

Impossible is nothing!
Runners don't quit,
Quitters don't run..

Edited by - agassi16183 on 05/08/2021 11:43:24

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/08/2021 :  08:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Στο TERA μετά το Μονοδενδρι και ειδικά μετά την Βιτσα απλά σερνουμουν και πόναγε τρομερά το στομάχι μου. Ήθελα να βγάλω ότι είχα φάει και πιει.... ΑΦΥΔΆΤΩΣΗ FULL. Εννοείται πρόσεχα πάρα πολύ την τροφοδοσία μου. Για καλή μου τύχη πέρασε ένα ς γνωστός μου που συμμετείχε στον αγώνα μου έδωσε ένα zardac αν δεν κάνω λάθος καίμε συμβούλευσε να φάω καμία μπάρα και να πιω νερό.... Ως δια μαγείας μετά από κάνα 30λεπτο ειχαν υποχωρήσει όλα τα συμπτώματα αλλά είχε μείνει η κούραση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

giokal
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/08/2021 :  22:40:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Η ενυδάτωση σου συνοδευόταν και με λήψη ηλεκτρολυτών ; Αν αναπλήρωνες υγρά χωρίς να προσθέτεις ηλεκτρολύτες τότε είναι φυσιολογικά τα συμπτώματα σου.

Σε κάθε περίπτωση δεν πιστεύω πως "δεν είναι στο DNA σου" όπως αναφέρεις, απλά πρέπει να πειραματιστείς μερικές φορές μέχρι να βρεις τι δουλεύει στην περίπτωση σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

asxetos
Forum-Runner

Greece
145 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2021 :  12:15:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ενας καθηγητης στα ΤΕΦΑΑ καποτε μου ελεγε:
αν σε αγωνα σε ποιασει διψα αυτο σημαινει οτι δεν ειχες σωστη ενυδατωση (δεν ηπιες ηλεκτρολυτες οταν επρεπε) γιατι το σωμα σου δινει καποια προειδοποιηση. Πινουμε νερο περιπου καθε μιση ωρα (προφανως καθε οργανισμος εχει αλλες απαιτησεις/εργονομικο για να μαθουμε με ακριβεια την οικονομια ενυδατωσης) ακομα και αν εξω...χιονιζει.

Παντως για να ελαφρυνω το ....πονο εχει τυχει κορυφαιος τρεηλ αθλητης να παρει dnf οχι σε καποιο βουνο στο ζαγορι/ολυμπο κτλ αλλα στο ταπεινο...τρελο. Παρολο που ειχε τρεξει απειρους αγωνες Ελλαδα/εξωτερικο δεν ετρωγε και επινε κατα τη διαρκεια του αγωνα αλλα ευτηχως ειχε τη σωστη σκεψη να εγκαταλειψει πριν κανει καποιο κακο στον εαυτο του
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

geopa
Elite Forum-Runner

Greece
2107 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/08/2021 :  13:14:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο καθηγητής ΤΕΦΑΑ ήταν ο Μπαγιος ο Γιάννης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Vslis
Forum-Runner

61 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/08/2021 :  10:02:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Συναντώ δρομείς που μπορούν να κάνουν τα LR (~20km) χωρίς να πιούν γουλιά νερό ή να έχουν κάτι μαζί τους να φάνε. Μα λέω πως; Μου απαντάνε πως θα βρούν στον δρόμο να πιούν, ή ακόμα και μερικοί άλλοι δεν γνωρίζουν καν πως θα πρέπει να ενυδατώνονται. κατά την διάρκεια της προπόνησης. Οπως και να έχει σε συμβουλεύω να ακολουθήσεις το δικό σου πρωτόκολλο και φυσικά με τις οδηγίες του προπονητή σου να καταστάλαξεις σε ένα πλάνο ενυδάτωσης το οποίο θα το δοκιμάζεις/παίρνεις στις προπονήσεις σου, το οποίο συμπληρωματικά θα εφαρμοστεί και κατά την διάρκεια του αγώνα σου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gtsig
Senior Forum-Runner



485 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2021 :  08:21:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Φίλε Agassi, εγώ θα πρότεινα να επικεντρωθείς για δυο-τρία χρόνια σε μικρότερους αγώνες βουνού (έως 20 ή 30 χλμ το μέγιστο) στους οποίους, όπως αναφέρεις είσαι καλύτερος και δεν ταλαιπωρείσαι όπως στα πολύωρα τρεξίματα. Έτσι θα βελτιωθείς πολύ ως δρομέας δημιουργώντας κι άλλες απαραίτητες προσαρμογές στον οργανισμό σου και ύστερα (γιατί όχι;) ξαναδοκιμάζεις κάποιο ultra.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

birnikos
Newbie Forum Runner

1 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 06/08/2021 :  08:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Θα παραθέσω ένα απόσπασμα, από το βιβλίο "The big book of endurance training and racing" του Phil Maffetone, το οποίο αναφέρει σε γενικές γραμμές τί μπορεί να προκαλέσει εντερικές και στομαχικές διαταραχές κατά την διάρκεια ενός αγώνα. Ελπίζω να σε βοηθήσει. Παρεμπιπτόντως το βιβλίο είναι από αυτά που ΠΡΕΠΕΙ να διαβάσει κάποιος που ασχολείται με δραστηριότητες αντοχής. Το παραθέτω αυτούσιο για να μην γίνει κάποιο λάθος στην μετάφραση.

Gut Problems in Athletes
Signs and symptoms of gut dysfunction are common in athletes. They include nausea, vomiting, and diarrhea, and various other complaints of
symptoms similar to indigestion. Often, these problems affect the outcome of competition. Among the biggest sellers of drugs, both over-thecounter
and prescription, are those that cover the symptoms of an improperly functioning gut. Most don’t treat or correct the causes of the problems.
Running seems to bring out more of these problems, probably because of its higher physical stress, although cycling, swimming, and other
activities are also associated with gut problems. More than half the runners in a race will have some type of intestinal distress, with some published
studies showing that number to be as high as 80 percent. Many runners report that these problems affect their running performance. It appears that
athletes who don’t properly regulate water balance, often due to poor adrenal function, have more gut symptoms during training and competition.
Causes for many gut problems depend on the athlete. They range from poor diet or nervous system stress to hormone imbalance and
dehydration. A healthy athlete has much less gut trouble, not only during training and competition but at all other times, making the focus of overall
health important to prevent these common problems.
Taking non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs) before running can significantly increase nausea and vomiting and cause injury to the gut.
Consuming certain types of carbohydrates (such as sucrose, maltosebased sugars, and corn sugars) can also cause intestinal bloating and
nausea. Eating solid food that requires digestion can also cause vomiting during or after training or competition. These problems can occur
especially if food is not chewed or liquids not mixed with saliva to assist in digestion. Starting your race too fast or not warming up can also
contribute to intestinal stress.
Upper gut symptoms are those that come from the stomach, including cramping, vomiting, and “gastric” problems. Those specifically associated
with lower intestinal stress are also very common and include lower abdominal cramping and diarrhea.
In general, intestinal problems incurred during training and competition may represent an expression of existing gut problems. Some of these
may also be evident during rest, while others may not have obvious signs or symptoms.
The good news is that the majority of gut problems can be significantly improved or eliminated by making some relatively simple changes in your
food intake and other factors that influence the gut, such as stress. This includes problems in the mouth, such as tooth problems and indigestion,
ulcers, reflux, and other chronic diseases such as Crohn’s and ulcerative colitis. Let’s consider each major area of the gut, its purpose, and how
one can help it function better.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000