Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Βελτίωση απόδοσης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page
Συγγραφέας  Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

Panos_run
Newbie Forum Runner

12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/07/2023 :  13:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σας. Επισημαινω οτι ο στοχος μου ειναι ο τερματισμος στο Μαραθωνιο ακομα και αν τα μισα χλμ τα βγαλω περπατωντας (που καπως ετσι θα γινει).
Γυμναστηριο εδω και χρονια παω 3-5 φορες τη βδομαδα για βαρη και τωρα προσπαθω να το συνδιασω με το τρεξιμο εξω.
Αντι για το γηπεδο τωρα που εχουν πιασει οι μεγαλες ζεστες ''αξιζει'' το τρεξιμο στο διαδρομο; Ξερω οτι δεν ειναι το ιδιο απλα ρωταω.
Προτεινετε επομενως να σταματησω το 30/30 εως 12 φορες τη διαλλειματικη ε;

Οσο αφορα τα κιλα θα τα ριξω τωρα το καλοκαιρι οσο μπορω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/07/2023 :  14:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ο διάδρομος είναι καλός αν βρέχει, αν έχεις κανένα πολυ χαλαρό κτλ. Εντάξει τώρα αν έχει 40 βαθμους έξω δε χάθηκε και ο κόσμος να το κάνεις εκεί.
Γενικά όμως αν έχεις την δυνατότητα να βγεις έξω δεν υπάρχει συγκριση. Επίσης τραυματίζει η συνεχόμενη χρήση του.
Αρχικά μην κάνεις ότι διαβάζεις. Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και θέλει διαφορετική προπονηση ανάλογα την καθημερινότητα του, την απόσταση, την προπονητικη ηλικία κτλ. Εδώ μπαίνει ο προπονητής.
Αυτό το 30/30 δε ξερω που το διάβασες αλλά δεν έχει βάση στη φάση που είσαι.
Δεν έχεις προσαρμογές όπως δεν έχεις και εμπειρία... Δεν ξέρεις ακόμα πιο είναι το τέμπο σου ουτε οι ζώνες σου και είναι λογικό... Στο λέω από τώρα πως ακόμα και να σταματήσεις μετά από τα 30 που κάνεις πιο έντονα, μετά από το 5ο set οι παλμοι σου δε θα πεφτουν σχεδόν καθόλου.
Αντε ας πουμε πως αυτή η προπονηση έχει συγκεκριμένο στόχο, που έχει. Μετά τα 10 χλμ θα σταματήσεις γιατί δεν έχει δουλέψει την αερόβια σου.
Απλά βγες και τρεξε χαλαρά. Αν νιώσεις πως στο τέλος θέλεις λίγο να το τσιμπησεις κάντο Όλα χωρίς υπερβολή. Κάθε εβδομάδα πρόσθεσε 10-15επτα σε ένα σου τρέξιμο που θα έχει τη μορφή long . Για το πρωτο 2 Μηνο δε θέλεις τπτ αλλο.
Φτιάξε τα βασικά και τη βάση και μετά όλα γίνονται. Το αντίθετο δε γίνεται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panos_run
Newbie Forum Runner

12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/07/2023 :  17:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by hypnox

Ο διάδρομος είναι καλός αν βρέχει, αν έχεις κανένα πολυ χαλαρό κτλ. Εντάξει τώρα αν έχει 40 βαθμους έξω δε χάθηκε και ο κόσμος να το κάνεις εκεί.
Γενικά όμως αν έχεις την δυνατότητα να βγεις έξω δεν υπάρχει συγκριση. Επίσης τραυματίζει η συνεχόμενη χρήση του.
Αρχικά μην κάνεις ότι διαβάζεις. Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και θέλει διαφορετική προπονηση ανάλογα την καθημερινότητα του, την απόσταση, την προπονητικη ηλικία κτλ. Εδώ μπαίνει ο προπονητής.
Αυτό το 30/30 δε ξερω που το διάβασες αλλά δεν έχει βάση στη φάση που είσαι.
Δεν έχεις προσαρμογές όπως δεν έχεις και εμπειρία... Δεν ξέρεις ακόμα πιο είναι το τέμπο σου ουτε οι ζώνες σου και είναι λογικό... Στο λέω από τώρα πως ακόμα και να σταματήσεις μετά από τα 30 που κάνεις πιο έντονα, μετά από το 5ο set οι παλμοι σου δε θα πεφτουν σχεδόν καθόλου.
Αντε ας πουμε πως αυτή η προπονηση έχει συγκεκριμένο στόχο, που έχει. Μετά τα 10 χλμ θα σταματήσεις γιατί δεν έχει δουλέψει την αερόβια σου.
Απλά βγες και τρεξε χαλαρά. Αν νιώσεις πως στο τέλος θέλεις λίγο να το τσιμπησεις κάντο Όλα χωρίς υπερβολή. Κάθε εβδομάδα πρόσθεσε 10-15επτα σε ένα σου τρέξιμο που θα έχει τη μορφή long . Για το πρωτο 2 Μηνο δε θέλεις τπτ αλλο.
Φτιάξε τα βασικά και τη βάση και μετά όλα γίνονται. Το αντίθετο δε γίνεται.



Καταλαβα απολυτα τι εννοεις σε αυτο με τη βαση και νομιζω οτι ειναι βασικο σε ολα τα αθληματα. Αυτο το χαλαρο τρεξιμο ποσο συχνα πρεπει να γινεται τι βδομαδα;
Οσο αφορα το tempo στα 7' το χλμ νομιζω οτι μπορω να τρεχω για παντα αλλα μετα τα πρωτα 4-5 χλμ αρχιζω και ανεβασω τους παλμους και τα ζορια. Σιγουρα ειναι απο ελλειψη αεροβιου.
Στην προσπαθεια που εχω ξεκινησει να κανω συμβουλευομαι συνεχως το fenix (stamina) και οτι παραπανω πληροφοριες δινει για να ειμαι οσο πιο τυπικος μπορω με το προγραμμα μου. Επισης μετα απο ενα καλο τρεξιμο απο αυτα που κανω (ειτε διαλλειματικο, ειτε long) μου βγαζει να ξεκουραστω για καποιες ωρες (συνηθως 48 ωρες ). Θεωρειται οτι ειναι υπερβολικο αυτο που λεει;

Αυτο για το 30/30 το διαβασα σε αρκετες αναζητησεις που εκανα ψαχνοντας για διαλλειματικη σε αρχαριους και αποφασισα να το ακολουθησω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/07/2023 :  18:27:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κάτι κανεις λάθος. Δε πρεπει στο χαλαρό να νιώθεις πιεση ουτε να μη μπορείς να συνεχίσεις. Το τέμπο δεν είναι αργός ρυθμος. Είναι ρυθμος μεγάλου αγώνα (στους περισσότερους). Μη συμβουλεύεσαι το ρολοι. Σου βγάζει 48 ώρες recovery γιατί δεν έχεις περασμενες τις ζώνες σου μεσα τις οποίες δε μπορείς να τις περασεις γιατί δε ξερεις πως να τις βγάλεις. Και έρευνα να κάνεις παλι λάθος θα στις βγάλει. 48 ώρες recovery είναι τρομαχτικό. Απλά βγες και τρεξε χαλαρά. Λέγοντας χαλαρά μπορεί να είναι και 8:00/χλμ. Να είσαι χαμηλά σε παλμους για να στο πω πιο απλά. Το ποσο χαμηλά διαφέρει σε κάθε ανθρωπο.. Γι αυτό μιλάμε για προπονητες. Ο σωστός προπονητης δε βγάζει απλά ένα προγραμμα και τελείωσε. Αυτο το βρίσκεις και στο ίντερνετ. Ξέρει φυσιολογία, ξέρει πως να δομησει την προπονηση ανά περιοδο , ξέρει να σε προστατεψει από τραυματισμό και να σε βελτιώσει. Αυτή είναι η διαφορά των ανθρώπων που τρεχουν και δε βελτιώνονται με άλλους που σε 4-5 μήνες κάνουν χρόνους που οι άλλοι έκαναν μετά από 5-6 χρόνια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panos_run
Newbie Forum Runner

12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/07/2023 :  18:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οποτε προτείνεις να ξεκινήσω χαλαρο τρέξιμο για πόση ώρα αρχικά; Στους πόσους παλμούς να κρατιέμαι για να βρω το ρυθμό που φωνάζει το σώμα μου ότι μπορεί; 140-155 είναι καλα;Σε αυτούς τους παλμους νιώθω πολύ άνετα πάντως.

Σίγουρα η βοηθεια ενός επαγγελματια είναι καθοριστική αλλά δε νομίζω ότι λόγο καθημερινότητας, υποχρεώσεων, κόστους κλπ θα μπορώ να ακολουθήσω όπως θα μου προτείνει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/07/2023 :  20:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ξεκινα με 50 λεπτά μέχρι 1 ώρα και μια φορά την εβδομάδα ανέβαζε 15 λεπτά πχ. Κράτα τα 50 λεπτά -1 ώρα και έχε ένα τρέξιμο σαν long που θα ανεβάζεις σταδιακά.
Δε μπορω να σου πω σε τι παλμους δε σε ξερω δε σε εχω δει ουτε πως τρέχεις ουτε πως είσαι σε συγκεκριμένους παλμους. Εσυ μπορεί να νιώθεις οκ στους 150 αλλά να μην εισαι αεροβική εκεί. Το αποτέλεσμα θα είναι να είσαι οκ μέχρι τη 1:30 ώρα περιπου και μετά να παραπατας.
Γι αυτό τον πληρωνει κάποιος τον προπονητή. Βγάζει το πρόγραμμα συμφωνα με το χρόνο που έχει ο καθένας και την καθημερινότητα του. Το κόστος το καταλαβαίνω και για εμενα είναι το μόνο το οποιο θεωρώ πως είναι αποτρεπτικο για καποιους ,αλλά πιστεψε με έχει και με πολυ λιγότερα από μια μηνιαία συνδρομή σε ένα γυμναστήριο. Τέλος παντων να είσαι χαμηλά σε αφίξεις. Επίσης αν μετράει από τον καρπό να ξέρεις πως γράφει λάθος τις ιό πολλες φορές.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panos_run
Newbie Forum Runner

12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/07/2023 :  06:35:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα σας! Προσπάθησα να κάνω αυτό που λέει ο hypnox με το να τρέξω χαλαρά και όντως έτρεξα κανα 50λεπτο με παλμούς έως 155 που είναι αερόβιο και ήμουν πολύ άνετος όταν τελείωσα. Μάλιστα, δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ανέβηκε και η vo2max (όπως έγραψε το ρολοι)

Πλέον αυτό θα τηρώ και 1-2 φορές τη βδομάδα διαλλειματικο τρέξιμο. Ίσως με αυτόν τον τρόπο να "νιώθει" πιο άνετα το σώμα μου.

Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες συμβουλές!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

stratos_al
Elite Forum-Runner

Greece


1776 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/07/2023 :  10:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημέρα κι από μένα.
Έχω αρκετές παρατηρήσεις χωρίς να θέλω να φανώ ειδήμων ή εξυπνάκιας ή όπως αλλιώς θέλετε να με πείτε.
Ξεκινάω με το ευχάριστο γεγονός ότι γυμνάζεσαι και δεν λιώνεις από την αδράνεια.
Δεν γνωρίζω αν έχεις αθλητικό παρελθόν και σε ποιο βαθμό πχ χόμπι ή πρωταθλητισμό. Αυτό που ξέρω και το έμαθα καλά εδώ μέσα από τους παλιότερους αλλά κι από την αθλητική μου καριέρα στην κωπηλασία αλλά και στους μαραθωνίους που έχω συμμετάσχει είναι ότι πρώτα από όλα πρέπει να κάνεις ένα γενικό check up, να δεις σε τι κατάσταση είναι το μοτέρ-οργανισμός, καρδιά κτλ. Αν δεν το έχεις κάνει είναι φάουλ μεγάλο. Το επόμενο βήμα είναι να χάσεις βάρος, εκεί πρέπει να εστιάσεις κι όχι στο garmin ή στη VOmax.
Δίαιτα λοιπόν αφού έχεις πάει και στους γιατρούς. Όσο χάνεις τόσο πιο γρήγορα θα πηγαίνεις.
Στόχος δεν θα πρεπε να είναι να τρέξεις έστω τα 21 και να περπατήσεις μέχρι το Στάδιο γιατί αυτό είναι πορεία ειρήνης κι όχι μαραθώνιος. Στόχος θα πρέπει να είναι να Τρέξεις μαραθώνιο. Και το τρέχω δεν είναι ίδιο όλων μας. Άλλος τρέχει για 2,5 ώρες Άλλος για 4 ώρες, όμως όλοι τρέχουν.
Το να βγεις με τόσα κιλά να περπατήσεις από το πουθενά 42χλμ είναι κατά τη γνώμη μου ότι πιο επιβαρυντικό για τον οργανισμό σου. Και στο λέω από προσωπική εμπειρία. 7 ή 8 ώρες στην άσφαλτο είναι ότι χειρότερο.
Το garmin είναι βοηθός κι όχι ο αρχηγός. Αρχηγός θα είναι το σώμα σου κι οι παλμοί σου.
Χιλιόμετρα δεν ξέρω πόσο έχεις ανεβάσει εβδομαδιαίως αλλά προς το παρόν στοχος σου θα πρέπει να είναι όσα προανέφερα και να φτάσεις σιγά σιγά να κάνεις 10αρια κοντά στην ώρα και λίγο παραπάνω χωρίς σταμάτημα.
Συγχωρα με αν σε προσγειωνω αλλά μετά από πολλά πρωταθλήματα κωπηλασίας, πόσους μαραθωνίους και αγώνες διαφόρων αποστάσεων νομίζω ότι έχω την πείρα να σου πω πώς έχουν τα πράγματα. Φοράω garmin fenix 6 pro και μπορώ μετά βεβαιότητας να σου πω ότι η πραγματική εργομετρηση με την VOmax του garmin ουδεμία σχέση έχουν.
Προχώρα συνετα και πρόσεχε τον εαυτό σου.


Κωπηλασία...μπες στον ρυθμό.

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

harris_vak
Forum-Runner

Greece
73 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 08/07/2023 :  10:57:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Διάβασα με προσοχή όλα τα παραπάνω και θεωρώ όλες οι απαντήσεις που έχεις λάβει είναι πολύ σωστές.Θεωρω και γω ότι ήδη τσεκ απ ιατρικό έχει γίνει. Από κει και πέρα καλό είναι να προσέξεις τη διατροφή σου, να φτάσεις σε ιδανικό βάρος και να θέσεις στόχο έναν ημιμαραθωνιο να τον ολοκληρώσεις τρέχοντας. Για τον μαραθώνιο θεωρώ πως πρέπει να έχεις τουλάχιστον 1 χρονο+ συνεχόμενες προπονήσεις και ίσως λέω λίγο καυως δεν γνωρίζω το δρομικους σου παρελθόν. Οι προπονήσεις σου κατά τη γνώμη μου πρέπει να επικεντρωνονται σε ελεύθερα τρεξίματα με την αίσθηση ώστε να δημιουργήσεις μια αερόβια βάση. Δηλαδή 4 x 1ωρα εντός της εβδομάδας και την Κυριακή ένα μεγαλύτερο τρέξιμο σε λόφους με ανηφοροκατηφορες ξεκινώντας από 1.15, 1.30,1.45... Και ανά 1 μήνα μια εβδομάδα recovery.Αργοτερα μπορείς σταδιακά να προσθέσεις διαλειμματικη ή tempo Run. Το ότι έχεις ξεκινήσει και έχεις μπει σ αυτή τη διαδικασία να ψάχνεσαι τόσο πολύ είναι τεράστιο κέρδος για σένα, όπως και για όλους μας και σίγουρα θα σε οδηγήσει στον τερματισμό του μαραθωνίου και όχι μόνο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panos_run
Newbie Forum Runner

12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/07/2023 :  15:15:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Αυτό για το ιατρικό τσεκ απ είναι απόλυτα σωστό και θα το κάνω. Όσο αφορά τα κιλά θέλω να πω το εξής. Όπως είχα ξαναγραψει σε προηγούμενα ποστ κάνω αρκετά χρόνια βάρη και γενικά γυμναστική. Σε επίπεδο πρωταθλητισμου ποτε και τίποτα. Οι γνώσεις μου είναι μονο σε συγκεκριμένα θέματα γιατί δυστυχώς παράτησα τα τέφαα στο 3τος έτος (μπήκα σε άλλη σχολη) και γι αυτό ρωτάω εσάς.
Δεν είναι ιδιαίτερο εύκολο να χάσω παραπάνω κιλά γιατί έχω δώσει ιδιαίτερη βαρύτητα στα βάρη. Ο δείκτης μάζας σωματος δε νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα αξιόπιστος αναφορικά με όλο τον κόσμο μιας και σε πρόσφατη λιπομετρηση ήμουν στο 19% λίπος. Επομένως νομίζω ότι οποιαδήποτε δίαιτα μου θα ήταν μια σπαταλη του μυϊκού μου κέρδους μιας και να χάσω λίπος είναι λίγο δυσκολο. Επίσης για μένα ο τερματισμος του μαραθωνιου είναι η νίκη και όχι τόσο να καταφέρω να τρέξω σε όλη τη διαδρομή. Έχουμε δουλειές, υποχρεώσεις κλπ κλπ οπότε κάποια πράγματα έρχονται σε 2ρη μοίρα. Για κάποιον πχ από εδώ μπορει να είναι νίκη να τρέξει αδιάκοπα έναν μαραθώνιο, για μένα όμως ο τερματιαμος είναι η ΑΠΟΛΥΤΗ νίκη.
Επίσης κάτι που ίσως είναι λίγο περίεργο αλλά το να αδυνατισω και να είμαι σαν πεινασμένος αλλα με εξαιρετική φυσική κατάσταση όπως πολλοί δρομείς δεν είναι επιλογή μου. Αυτό το αδύνατο σώμα εμφανισιακα δεν μου αρέσει καθόλου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panos_run
Newbie Forum Runner

12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 13/07/2023 :  15:18:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Panos_run

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Αυτό για το ιατρικό τσεκ απ είναι απόλυτα σωστό και θα το κάνω. Όσο αφορά τα κιλά θέλω να πω το εξής. Όπως είχα ξαναγραψει σε προηγούμενα ποστ κάνω αρκετά χρόνια βάρη και γενικά γυμναστική. Σε επίπεδο πρωταθλητισμου ποτε και τίποτα. Οι γνώσεις μου είναι μονο σε συγκεκριμένα θέματα γιατί δυστυχώς παράτησα τα τέφαα στο 3τος έτος (μπήκα σε άλλη σχολη) και γι αυτό ρωτάω εσάς.
Δεν είναι ιδιαίτερο εύκολο να χάσω παραπάνω κιλά γιατί έχω δώσει ιδιαίτερη βαρύτητα στα βάρη. Ο δείκτης μάζας σωματος δε νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα αξιόπιστος αναφορικά με όλο τον κόσμο μιας και σε πρόσφατη λιπομετρηση ήμουν στο 19% λίπος. Επομένως νομίζω ότι οποιαδήποτε δίαιτα μου θα ήταν μια σπαταλη του μυϊκού μου κέρδους μιας και να χάσω λίπος είναι λίγο δυσκολο. Επίσης για μένα ο τερματισμος του μαραθωνιου είναι η νίκη και όχι τόσο να καταφέρω να τρέξω σε όλη τη διαδρομή. Έχουμε δουλειές, υποχρεώσεις κλπ κλπ οπότε κάποια πράγματα έρχονται σε 2ρη μοίρα. Για κάποιον πχ από εδώ μπορει να είναι νίκη να τρέξει αδιάκοπα έναν μαραθώνιο, για μένα όμως ο τερματιαμος είναι η ΑΠΟΛΥΤΗ νίκη.
Επίσης κάτι που ίσως είναι λίγο περίεργο αλλά το να αδυνατισω και να είμαι σαν πεινασμένος αλλα με εξαιρετική φυσική κατάσταση όπως πολλοί δρομείς δεν είναι επιλογή μου. Αυτό το αδύνατο σώμα εμφανισιακα δεν μου αρέσει καθόλου.



Συγνώμη για το μεγάλο ποστ. Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας και τις συμβουλές σας.
Πριν μερικές μέρες έτρεξα συνεχόμενα 31 χλμ με πολύ χαμηλό ρυθμό.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

hypnox
Forum-Runner

Greece
164 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/07/2023 :  13:22:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το θέμα είναι να τερματίσεις υγιής. Εγώ δε θεωρώ κακό το να περπατησει κάποιος, μπορεί να τρέξει, να περπατησει, να ξανά τρέξει κτλ... Απλά μη πας με το σκεπτικό πως θα κάνεις το μισό και το άλλο μισό θα το παω περπατώντας. Αργά και σταθερά, πρωτη συμμετοχή είναι και ο στόχος είναι παντα ο τερματισμός.
Ο ΔΜΣ είναι μια χαζομαρα και μιση για άνθρωπο που αθλείται. Τρανό παραδειγμα οι bodybuilders που στα κιλά τους με το υψος τους συμφωνα με τον ΔΜΣ είναι υπέρβαροι, πραγμα που φυσικά δεν ισχύει.
Μη γίνει αυτοσκοπός σου το χάσιμο κιλών. Θα πεσουν με την προπονηση έτσι και αλλιώς. Το 19% λίπος είναι αρκετά υψηλό βέβαια και έχει περιθωρια βελτίωσης.
Δε ξερω γιατι υπάρχει η εντυπωση πως οι δρομείς είναι καχεκτικοί κτλ. Αν δεις τους επαγγελματίες ναι φυσικά είναι αδύνατοι γιατί κυνηγούν τρομαχτικους χρόνους αλλά σε πληροφορω πως έχει δρομείς με πολυ πολυ εντυπωσιακό σωμα και σε αρκετά υψηλό επίπεδο.
Δε χαλάει το κορμί με το τρέξιμο, ειδικά όταν είναι ήδη " Φτιαγμένο " , το αντίθετο, στεγνώνει και γραμμωνει πολυ περισσότερο με εντυπωσιακά αποτελέσματα και στο λέω εκ πείρας.
Αν παλι θες να δεις κορμιά πηγαινε μια φορά όταν κανουν προπονηση αθλητές ταχυτητας τώρα που δε φοράνε μπλουζα λόγω ζέστης και θα τρίβεις τα μάτια σου. Και σου μιλάω για μυϊκή μάζα όχι απλά καλά κορμιά. Απλώς είναι στεγνοι.
Βέβαια είναι τις μόδας αυτή η χαζομαρα με τις πρωτεινες κτλ στα gyms γι αυτό οι μισοί εκεί είναι σα χοντρές φούσκες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panos_run
Newbie Forum Runner

12 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2023 :  19:25:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τερμάτισα παιδιά, δόξα το Θεό υγιης. Εύχομαι υγεία σε όλους και καλή δύναμη στο μαραθώνιο της ζωής.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

papako
Senior Forum-Runner

Greece
689 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/11/2023 :  20:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
συγχαρητήρια

________
Στέφανος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Aroulio
Elite Forum-Runner

1580 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/11/2023 :  09:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπράβο θηρίο!

Θα καταλάβεις σιγά-σιγά, ότι άλλος άνθρωπος είναι αυτός που ξεκινάει τον 1ο του μαραθώνο κι άλλος είναι πλέον όταν τον έχει τερματίσει. Κι αυτό το κουβαλάς για πάντα!

ΥΓ Επίσης, κάπου εδώ, συχνά εμφανίζεται στην άκρη του μυαλού η σκέψη "κι αν του χρόνου το κάνω πιο οργανωμένα, πόσο καλύτερα/ταχύτερα/πιο ξεκούραστα θα μπορούσε να βγει"

Edited by - Aroulio on 14/11/2023 09:14:34
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2  Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000