Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 κοιλιακοι
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 2

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 03/03/2008 :  09:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αγαπητοι φιλοι,

το τελευταιο διαστημα που εχω ανεβασει στροφες λογω προετοιμασιας, παρατηρω μετα απο καποια χλμ πονο στους πανω και πλαγιους κοιλιακους. παιρνω βαθιες ανασες για να περασει και συνηθως πιανει. ομως αν παω να κανω long run 20+ km στην 4αρα του υμηττου με τη γνωστη κλιση μετα το 16ο-17ο εμφανιζεται παλι ο πονος. εχετε να προτεινετε κατι για να δυναμωσουν οι κοιλιακοι; καποιο κολπο για να περναει ο πονος; το ρυθμο τον εχω αυξησει παντως προοδευτικα και χωρις υπερβολες. μηπως τις μεγαλες αποστασεις να τις κανω σε σταδιο;

σας ευχαριστω
δημητρης

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...

elton
The Shrink

Greece


1407 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/03/2008 :  11:40:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αν οι πονοι ειναι μυικοι,το μονο που εχεις να κανεις ειναι να τους δυναμωσεις,κανοντας κοιλιακους!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

consultant
Newbie Forum Runner

5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2008 :  01:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αγαπητοι,

Εδω και 3 μηνες εχω χασει με τρεξιμο και διατροφη το 15% του λιπους των κοιλιακων μου.Το προβλημα ειναι οτι εδω και σχεδον 1 μηνα μετριεμαι και εχω κολλησει.Σαν να μην γινεται να χασω αλλο παρολο οτι κανω ακριβως τα ιδια πραγματα..Ειμαι 1 σημαντικο κλικ απο το να εχω εντελως επιπεδους κοιλιακους αλλα φαινεται τοσο μεγαλη η αποσταση που εχω αρχισει να απογοητευομαι.Τι μπορει να φταιει?

-Μηπως το οτι εχω σχηματισμενους κοιλιακους?Δηλαδη κοιλιακους με μυς

-Να προσθεσω οτι το προβλημα ειναι στους κατω κοιλιακους πιο πολυ,οι πανω ουσιαστικα ειναι τελειοι.

Υ.Γ. Αν καποιος γνωριζει καποια πραγματα και ειναι υπευθυνος,θα εκτιμουσα ιδιαιτερα τις συμβουλες του.Ευχαριστω εκ των προτερων
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

elton
The Shrink

Greece


1407 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2008 :  10:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τη φυση μας δεν μπορουμε να την παρακαμψουμε(εκτος αν παρεις "φαρμακα").Το γενετικο σου προφιλ λεει οτι εχεις καποιο παραπανω λιπος στους κατω κοιλιακους.Μαθε να ζεις μ'αυτο και συνεχισε την προπονηση σου.Βαλε και λιγη εναλλακτικη ασκηση στο προγραμμα σου(ποδηλατο,κολυμπι,cross training) και φροντισε να συγκρατησεις τον ναρκισσισμο σου σε πιο υγειη πλαισια...Το σημαντικο ειναι να εισαι ορθιος και να γυμναζεσαι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rockonskin
Elite Forum-Runner

Nepal


1717 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2008 :  11:46:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μπραβο γιατρε!!! +11000

À tout le monde
À tous mes amis
Je vous aime
Je dois partir

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

consultant
Newbie Forum Runner

5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2008 :  12:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by elton

Τη φυση μας δεν μπορουμε να την παρακαμψουμε(εκτος αν παρεις "φαρμακα").Το γενετικο σου προφιλ λεει οτι εχεις καποιο παραπανω λιπος στους κατω κοιλιακους.Μαθε να ζεις μ'αυτο και συνεχισε την προπονηση σου.Βαλε και λιγη εναλλακτικη ασκηση στο προγραμμα σου(ποδηλατο,κολυμπι,cross training) και φροντισε να συγκρατησεις τον ναρκισσισμο σου σε πιο υγειη πλαισια...Το σημαντικο ειναι να εισαι ορθιος και να γυμναζεσαι.


Σ'ευχαριστω για την απαντηση.Ενταξει,δεν ειναι οτι ειναι ακρεφνως θεμα γενετικου προφιλ.Ισως εγω το εθεσα λαθος.Απλα οι πανω κοιλιακοι ειναι (και) σχηματισμενοι ενω οι κατω δεν φερουν κανεναν σχηματισμο.Ουσιαστικα το ιδιο λιπος υπαρχει και στους 2.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι σαφως και ειναι θεμα γενετικου προφιλ αλλα αυτο δεν ειναι παννακεια στη περιπτωση μου.Εχει παιξει μεγαλο ρολο αλλα νιωθω οτι θα μπορουσα να καλυτερευσω ακομα περισσοτερο τη κατασταση.Εχω καταληξει οτι μπορει να φταιει το γεγονος οτι εχω γυμνασει πολυ τους κοιλιακους μου ενω ειχαν μεγαλη ποσοτητα λιπους.Τη συμβουλη για αλλου ειδους γυμναστικη τη κραταω αν και ειναι θεμα μαθηματικων ως επι το πλειστον.Η γυμναστικη που κανω για να φυγει το λιπος ειναι αεροβικη γυμναστικη,τρεξιμο συνεχομενο με σταθερο ρυθμο.Γενικα χανω πανω απο 1500 θερμιδες την εβδομαδα σε τρεξιμο,και φυσικα παραλληλα χρησιμοποιω ισσοροπημενη διατροφη.Θα δοκιμασω οτι μου πειτε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

rockonskin
Elite Forum-Runner

Nepal


1717 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 22/03/2008 :  15:17:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
σεξ δοκιμασες???


À tout le monde
À tous mes amis
Je vous aime
Je dois partir

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

truck driver
Newbie Forum Runner

49 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2008 :  11:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Καλημερα consultant.
Οταν το σωμα μας εχει πολυ παραπανω λιπος απο οτι πρεπει στην αρχη το καει γρηγορα.Μετα δυσκολευουν τα πραγματα.
Προσπαθησε να κανεις κοιλιακους σε μορφη κυκλικης προπονησης.
Δηλαδη να εκτελεις τις ασκησεις σου χωρις παυση μεγαλυτερη των 20" αναμεσα τους
Επισης ο οργανισμος μας καιει πιο πολυ λιπος οταν κανουμε κατι σε μικρη ενταση αλλα σε μεγαλη διαρκεια.(π.χ οταν τρεχουμε στο 60 με 70%
του μεγιστου καρδιακου ρυθμου μας)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kritsi
Forum-Runner

100 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2008 :  14:15:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Το πρόβλημα μου είναι ότι καθε φορά που τρέχω ανεξάρτητα με τα χιλιόμετρα την ένταση ή το έδαφος έχω μεγάλο πόνο στους κάτω κοιλιακούς.
Ο πόνος αυτός δεν είναι ιδιαίτερα αισθητός κατά την ώρα του τρεξίματος θα έλεγα ανύπαρκτος,αν όμως σκοντάψω λίγο,βήξω ή φτερνιστώ ειναι σαν μαχαιριά.Σχεδόν ο ίδιος πόνος εμφανίζεται για πολλές ώρες μετά κάθε φορά που κάνω κινήσεις απότομες και σφίγγει εκείνο το σημείο.
Εχω προσπαθήσει να κάνω διατάσεις για να χαλαρώσουνε οι μύς σε εκείνο το σημείο αλλά χωρίς αποτέλεσμα.
Εχει κανείς άλλος τέτοιο πρόβλημα???
Υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης???
Φταίει ο τρόπος τρεξίματος???
Μήπως να ξανάρχιζα το τάβλι???

...σαν το τρεξιμο δεν εχει..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

consultant
Newbie Forum Runner

5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2008 :  14:46:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by truck driver

Καλημερα consultant.
Οταν το σωμα μας εχει πολυ παραπανω λιπος απο οτι πρεπει στην αρχη το καει γρηγορα.Μετα δυσκολευουν τα πραγματα.
Προσπαθησε να κανεις κοιλιακους σε μορφη κυκλικης προπονησης.
Δηλαδη να εκτελεις τις ασκησεις σου χωρις παυση μεγαλυτερη των 20" αναμεσα τους
Επισης ο οργανισμος μας καιει πιο πολυ λιπος οταν κανουμε κατι σε μικρη ενταση αλλα σε μεγαλη διαρκεια.(π.χ οταν τρεχουμε στο 60 με 70%
του μεγιστου καρδιακου ρυθμου μας)



Eυχαριστω πολυ.
Εκ του αποτελεσματος θα συμφωνησω μαζι σου,στην αρχη εχανα ποντους παρα πολυ γρηγορα,μετα οπως λες δυσκολεψαν πολυ τα πραγματα.Ουσιαστικα ειτε χανω μισο ποντο ανα βδομαδα ειτε παραμενω στα ιδια.
Ασκησεις δεν θα το ελεγα οτι κανω κατι σημαντικο εκτος απο μια φορα την εβδομαδα που κανω βαρη και κοιλιακους.Αλλα εστω και αυτες που κανω θα προσπαθησω να μην γινεται διαλλειμμα μεγαλυτερο των 20''.
Τελος,οσον αφορα την μικρη ενταση αλλα μεγαλη διαρκεια πιστευω οτι αυτο κανω τοσο καιρο.Μικρη σχετικα ενταση-σταθερο ρυθμο και μεγαλη διαρκεια.Στην αρχη το λιπος εφευγε μαζικα,τωρα φαινεται πως εχει φτασει στα ορια του ο οργανισμος και χρειαζεται πολυ παραπανω για να χασει.Εκτιμω ιδιαιτερα τις συμβουλες σας,και παλι ευχαριστω.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DIMITRISKAL
Senior Forum-Runner

Greece
676 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2008 :  15:16:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Τη φυση μας δεν μπορουμε να την παρακαμψουμε(εκτος αν παρεις "φαρμακα").Το γενετικο σου προφιλ λεει οτι εχεις καποιο παραπανω λιπος στους κατω κοιλιακους.

Είναι γνωστό ότι οι άνθρωποι γεννιώνται με ένα σταθερό αριθμό λιποκυττάρων. Tα λιποκύτταρα αυτά αναπτύσσονται και πολλαπλασιάζονται μέχρι τα 17-18 μας χρόνια. Aπό την ηλικία αυτή και μετά, ο αριθμός τους και η κατανομή τους παραμένουν σταθερά δια βίου, εκτός από παθολογικές καταστάσεις, όπου η ανάπτυξη του λιπώδους ιστού συνεχίζεται ανεξέλεγκτα. Eκείνο που αλλάζει πια στα λιποκύτταρα μετά τα 18 μας χρόνια είναι ο όγκος τους, γιατί μια και δρούν σαν αποθήκες, αυξομειώνεται ο όγκος τους ανάλογα με την προσφορά και ζήτηση του οργανισμού, ποτέ όμως δεν αλλάζει ο αριθμός τους και η αρχιτεκτονική τους κατανομή.

και εμένα μου έχει σπάσει τα νεύρα η κατάσταση, δεν είναι δυνατόν να μην φεύγει με τίποτα η κοιλίτσα. Πέρυσι έκανα 100 κοιλιακούς όλο το χειμώνα αλλά τίποτα. :elton είναι και 40άντα που έρχονται.

"Το θαύμα δεν είναι ότι τερμάτισα. Το θαύμα είναι ότι στήθηκα στην αφετηρία" !!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

truck driver
Newbie Forum Runner

49 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2008 :  15:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Κυκλικη προπονηση ΜΟΝΟ για τους κυλιακους.
Δηλαδη ενας κυκλος αποτελειται απο 1 σετ για τους ανω 1 σετ για τους κατω 1 σετ για τους πλαγιους 1 σετ για τους ραχαιους.
ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΕΤ ΧΩΡΙΣ ΠΑΥΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΘΕ ΚΥΚΛΟΥ 20" ΠΑΥΣΗ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΣ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΥΚΛΟ.

Υ.Σ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΙ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΣΕΤ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΥΚΛΟΙ ΕΠΙΣΗΣ.ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ ΣΟΥ ΑΝ ΣΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ ΟΙ ΠΑΛΜΟΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΨΗΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΣΥΝΗΘΩΣ.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

consultant
Newbie Forum Runner

5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2008 :  15:34:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολυ ωραια,οι οδηγιες για την ''κυκλικη'' προπονηση ηταν απολυτως διευκρινιστικες.Ομως,κατα την ταπεινη μου αποψη οι κοιλιακοι δεν παιζουν ιδιαιτερο ρολο στη συσσωρευση του λιπους.Το λιπος συσσωρευεται οταν υπαρχει πλεονασμα λιπους και θερμιδων.Δηλαδη με λιγα λογια οσο καλους κοιλιακους και αν κανω δεν νομιζω οτι θα φυγει το λιπος,απλα θα σχηματιστουν περισσοτερο οι κοιλιακοι.Καλος ειναι και ο σχηματισμος,καλυτερη ομως ειναι η εντελως επιπεδη κοιλια.Παντως,η κυκλικη προπονηση πιστευεις οτι θα μου χαρισει ''σχηματισμενους'' κατω κοιλιακους ;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

truck driver
Newbie Forum Runner

49 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2008 :  16:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ποτε δεν θα εχεις σχηματισμενους κοιλιακους οσο υπαρχει λιπος.
Κανουμε ασκησεις κοιλιακων για να δυναμωσουν αυτοι οι μυς και με την αυξηση θερμοκρασιας στην περιοχη αυτη σιγα-σιγα φευγει και το λιπος.
Επισης και χωρις σωστη διατροφη δεν θα κανεις και πολλα πραγματα.
Παντως,η κυκλικη προπονηση πιστευεις οτι θα μου χαρισει ''σχηματισμενους'' κατω κοιλιακους ;
Σχετικα με αυτην την ερωτηση σου εχω να σου πω το εξης
Αν απο οτι καταλαβα το προβλημα σου ειναι μονο σε ενα μερος της κοιλια σου τοτε η δουλεια παει αλλου γιατι μιλαμε πλεον για τοπικο προβλημα και τα πραγματα θα ειναι πιο δυσκολα.Αλλα ναι πιστευω οτι θα τα καταφερεις αν το βαλεις στοχο.Κανε καθε μερα κοιλιακους μπορεις και στο σπιτι να τους κανεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mtbiker
Senior Forum-Runner

Greece
578 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2008 :  18:07:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Αφού είναι τόσο σημαντικό για σένα,κάνεις μια τοπική λιποαναρρόφηση
και καθαρίζεις.Δεν στο προτείνω αλλά είναι η τελευταία λύση αν σου
μπει στο μυαλό το τέλειο.Βέβαια ποιο κατάλληλο φόρουμ για κάτι τέτοια θα ήταν κάτι σε body building...


Pain is temporary.
Trophies last forever !
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

consultant
Newbie Forum Runner

5 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/03/2008 :  18:07:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by truck driver

Ποτε δεν θα εχεις σχηματισμενους κοιλιακους οσο υπαρχει λιπος.
Κανουμε ασκησεις κοιλιακων για να δυναμωσουν αυτοι οι μυς και με την αυξηση θερμοκρασιας στην περιοχη αυτη σιγα-σιγα φευγει και το λιπος.
Επισης και χωρις σωστη διατροφη δεν θα κανεις και πολλα πραγματα.
Παντως,η κυκλικη προπονηση πιστευεις οτι θα μου χαρισει ''σχηματισμενους'' κατω κοιλιακους ;
Σχετικα με αυτην την ερωτηση σου εχω να σου πω το εξης
Αν απο οτι καταλαβα το προβλημα σου ειναι μονο σε ενα μερος της κοιλια σου τοτε η δουλεια παει αλλου γιατι μιλαμε πλεον για τοπικο προβλημα και τα πραγματα θα ειναι πιο δυσκολα.Αλλα ναι πιστευω οτι θα τα καταφερεις αν το βαλεις στοχο.Κανε καθε μερα κοιλιακους μπορεις και στο σπιτι να τους κανεις



Noμιζω οτι εχω 100% σχηματισμενους πανω και πλαγιους κοιλιακους εστω και αν υπαρχει ενα μικρο σχετικα ποσοστο λιπους.Με αυτα και με αυτα παντως μου εδωσες μια ιδεα.Ναι,οντως δεν κανω ασκησεις για κατω κοιλιακους,ισως αυτος ειναι ο λογος που σε εκεινο το σημειο υπαρχει ενα σχετικο αισθητικο προβλημα.Παντα πιστευα οτι οταν κανεις κοιλιακους γυμναζεις ολη τη κοιλια,εκ του αποτελεσματος ομως φαινεται οτι επρεπε να κανω κατω κοιλιακους για ενα ανωτερο αποτελεσμα.Θα κανω ασκησεις για κατω κοιλιακους απο εδω και περα,αλλωστε δεν εχω να χασω τιποτα,μονο να κερδισω.Ισως εαν γινει δουλεια να μην με ενοχλει καθολου το λιγο λιπος που υπαρχει.Να σαι καλα!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 2 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000