Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 οστεοαρθριτιδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 09/06/2008 :  19:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παιδες,

μετα τον αργειακο πονουσα στο γονατο και πηγα σε ορθοπεδικο. ειχα ιστορικο με το γονατο μετα απο τροχαιο πριν απο 17 χρονια (εχει αποκατασταθει πληρως), αλλα μου ειπε οτι εχω οστεοαρθριτιδα. μου συστησε εκγυμναση τετρακεφαλων και παγο. εχετε κατι υποψη σας για την παθηση; καποιος ομοιοπαθεις; καποια συμβουλη;

σας ευχαριστω



Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...

BLACK SHADOW
Newbie Forum Runner

Greece


44 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 11/06/2008 :  14:24:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πέρσι, τον Απρίλιο υποβλήθηκα σε εγχείριση πρόσθιου χιαστού (5x5)και η αποθεραπεία συμπεριλάμβανε πολύ τρέξιμο, επειδή όμως το παράκανα λίγο ως αποτέλεσμα ήταν χωρίς να το καταλάβω να με πονάει και το άλλο γόνατο (λόγω καψίματος του μυϊκού μου ιστού του τερακέφαλου και στήριξη περισσότερο στο υγιές πόδι), και το εγχειρισμένο πόδι επίσης με πεσμένο τετρακέφαλο λόγω του ότι άργησα δύο μήνες να έγχειριστώ.
Κατόπιν συμβουλής φυσιοθεραπευτή και επειδή δεν ήθελα να σταματήσω το τρέξιμο εδώ και 15 ημέρες το έχω ρίξει στην POWER YOGA που βοηθάει παρά πολύ και στην ενδυνάμωση (δώσε βάση κυρίως στις ασκήσεις με πόδια - τετρακεφάλους) αλλά και στο stretching που είναι πάρα πολύ σημαντικό για τους συνδέσμους και τους τένοντες που περικυκλώνουν τα γόνατα. Έχω δει τρομερή διαφορά από την πρώτη κιόλας εβδομάδα. Δεν έχω αφήσει DVD για DVD που κυκλοφορούν μαζί με τα γνωστά περιοδικά υγείας, σιγά σιγά μπορείς να αυξάνεις την δυσκολία με βαράκια ή και με μηχανήματα στο γυμναστήριο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
  Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000