Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

kibaris
Newbie Forum Runner

30 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2011 :  10:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σιδερένια Πολυξένη, μπράβο!
Για πες μας τις εντυπώσεις σου από όλη την διαδικασία!
Χρόνος επέμβασης και παραμονής στο ωοσοκομείο?
Πόνος, ταλαιπωρία?
Και βέβαια αν θες να μας πεις τι κόστισε, σε προσωπικό μήνυμα ή email, για να μη θίγουμε καταστάσεις!
Εμένα με ταλαιπωρεί η κολπική μαρμαρυγή 5-6 χρόνια τώρα, και από γιατρούς έχω ακούσει διιστάμενες απόψεις...
αλέξανδρος π.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2011 :  10:56:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ευχαριστώ πολύ Αλέξανδρε!Το Ablation ήταν μια πολύ έντονη εμπειρία...
Κράτησε περίπου δυο ώρες...Περισσότερο χρόνο πήραν οι τομές που μου έκανε στο πόδι ο κ.Εφραιμίδης και η όλη διαδικασία να τοποθετήσει στη μηριαία φλέβα τα θηκάρια στα οποία θα πέρναγαν οι 3 καθετήρες. Αυτός ήταν και ο πόνος. Χρειάστηκε να μου κάνει και δεύτερη ένεση με τοπικη αναισθησία στο σημείο αυτό γιατί όπως μ είπε νέα το δέρμα μου είναι σφριγηλό και ΄γι'αυτό πηρε χρόνο μέχρι να γίνουν οι τόμες.Χρόνο και πόνο!Κάτα τη διάρκεια τον τομων μου πίεζε τη φλέβα για να σταματήσει την αιμορραγία,ειχε μουδιάσει τόσο πολύ το πόδι μου και ξαφνικά ένωθα να σβήνω.Μου έκαναν μια ένεση ατροπίνης γιατί ειχε πέσει πόλυ η πιεσή μου και τότε μου έκαναν και τη μέθη!Ούτε την ταχυκαρδία που μου είχε προκαλέσει η ατροπίνη δεν καταλάβαινα.!
Ύστερα από αυτό δεν κατάλαβα πότε μπήκαν οι καθετήρες και εφτασαν μέχρι την κάρδια!Το έιδα στο μόνιτορ και το κατάλαβα..Ήταν απλά σαν να ένιωθα μια μικροενοχλήσουλα στον πλάτη μου.Δεν μπορώ να το περιγραψω ακριβως το πως ένιωθα!!
Μου προκάλουσαν ταχυκαρδια για να βρουν το σημείο που την δημιουργεί
και το βρήκαν όταν οι παλμοί μου έφτασαν 280!
Προσπαθούσαν να την σταματήσουν με μάλαξη στις καρωτίδες αλλά τίποτα!!Όταν ο γιατρός είπε να ετοιμασουν δυο αδενοσίνες σταματησε η ταχυκαρδία κατευθείαν!!
Μετά από αυτό έγινε ο καυτηριασμός στον οποίο ένιωθα ένα καψιματακι!!Πότε μικρό και πότε έντονο κάψιμο!!
Οταν τελείωσε ο καυτηριασμός προσπάθουσαν να μου προκαλέσουν ταχυκαρδία πάλι αλλά δεν γινοταν ταχυκαρδία. Μου χορήγησαν ανδρεναλίνη και παλι δεν έκανα ταχυκαρδία!!ο κ. Εφραιμίδης μου πιστεύει πως ήταν 100% επιτυχημένο το ablation και πως δεν θα ξανακάνω τέτοια ταχυκαρδία!
Μετά πρέπει να μείνεις όλη μερα στο κρεβάτι και να μην κουνας το πόδι με την τομή!Και την επομένη περπατάς κανονικά και πας σπιτάκι σου! Εγώ βέβαια ποναω ακομα πολύ στη φλέβα και ο κ.Εφραιμιδης μου είπε να μην το κουράζω για 2-3 μερες ακόμα γιατί έχω ευαισθησία στη φλέβα!
Το κόστος ήταν μηδαμινό, τα κάλυπτε όλα το ΙΚΑ!
Προτείνω ανεπιφύλακτα τον συγκεκριμένο γιατρό και για την εμπειρία του πάνω στο ablation αλλά και για το ενδιαφέρον του στον ασθενή!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

MARIAM09
Forum-Runner

Greece
64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2011 :  14:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπράβο Πολυξένη,καλή ανάρρωση και απο εμένα,η περιγραφή της εμπειρίας σου με μετέφερε 7 χρονια πριν,οταν εκανα και εγω το ablation και ενα μεγαλο μπραβο στον κ.Ευφραιμίδη,σπουδαίο ανθρωπο και εξαιρετικο γιατρό.

O Θεός να φυλάει τα ποδαράκια μου.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kibaris
Newbie Forum Runner

30 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2011 :  14:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Μπράβο Πολυξένη, περαστικά και ξεχασμένα!
Προ επέμβασης πόσο έφταναν οι σφυγμοί σου? Εγώ δεν έχω ΤΡΑΓΙΚΕΣ ταχυκαρδίες, περισσότερο αρρυθμίες κυρίως τον χειμώνα.
Και μιά ακομα ερώτηση, η επέμβαση δεν είχε καθόλου 'εξτρα' κόστος? Γιατροί, αναισθησία...?
αλέξανδρος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

billz
Newbie Forum Runner

Greece
20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2011 :  17:09:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
μπραβο μπραβο συγχαρητηρια πολυ καλα.. καλη αναρρωση..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/04/2011 :  17:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαρίστω πάρα πολύ!!
MARIAM09 όντως ο κ.Εφραιμίδης είναι σπουδαίος άνθρωπος και καταπληκτικός γιατρός!Με έκανε να νιώθω τόσο άνετα κατά τη διαρκεία της διαδικάσιας αυτής. Ο γιατρός πάνω απ'όλα πρέπει να είναι άνθρωπος και ο κ. Εφραιμίδης έιναι απο΄αυτούς τους γιατρούς.Εσύ ξέρεις ΜΑΡΙΑΜ09!!
Επίσης και ο κ.Λέτσας που είναι μαζί του ήταν πολύ καλός και με ενδιαφέρον και για αυτό λέω ευχαριστώ και σε αυτόν και σε όλη την ομάδα...στην νοσηλεύτρια που ήταν εκεί την κ.Μάρια που ερχόταν και με χαιδευε για να μην φοβάμαι,μου έδινε νερο..Σε όλους μπράβο!!Ήταν όλοι τους καταπλητκικοί στη δουλειά τους και,το τονίζω για ακόμα μια φόρα,με μεγάλο ενδιαφέρον για τον ασθενη!!
KIBARIS πριν την επέμβαση το λιγοτερο που έφταναν οι παλμοί μου ηταν 220!Δεν με έπιανε τόσο συχνά ταχυκαρδία άλλα όταν με επιανε ήταν πάντα τόσο γρήγορη και για να μου σταμάτησει έπρεπε να πάω σε νοσοκομέιο και να μου χορηγήσουν αδενοσίνη!Έπειδη λοιπόν η ταχυκαρδία μου ήταν τόσο γρήγορη μου πρότειναν το ablation..
Κάνενα "'εξτρα' κόστος δεν υπήρχε.Είχα ρωτήσει από πριν το πόσο θα κοστίσει και η απάντηση που πήρα ήταν πως τα καλύπτει όλα το ταμείο μου.Δεν μου ζητήθηκε από κανέναν κατί εξτρα..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ollandos
Newbie Forum Runner

Greece
21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2011 :  01:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παρακολουθώ απο τον Οκτώβρη του 2010 (όπου και ανακάλυψα τυχαία ότι έχω κολπικη μαρμαρυγή)αυτά γράφετε εδώ και πολλές φορές είναι σαν να διαβάζω αυτά που σκέφτομαι. Μετά από 2 αποτυχημένες ηλεκτρικές ανατάξεις (με κράτησαν και οι δύο πέντε μέρες χωρίς μαρμαρυγή) και θεραπεία με ρυθμονόρμ (με αρκετά επεισόδεια υποτροπών)αποφάσισα στις 29/4 να κάνω ablation στον Ευαγγελισμό (Κ. Ευφραιμίδης ο γιατρός).
Ελπίζω να πάνε όλα καλα γιατί έχουν σπάσει τελείως τα νεύρα μου..........
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kibaris
Newbie Forum Runner

30 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2011 :  09:16:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Με το καλό να παν καλά όλα! Φαίνεται είναι πλέον επέμβαση ρουτίνας... Όταν μπορέσεις γράψε μας και εσύ τις εντυπώσεις σου, ίσως και εγώ για ablation πηγαίνω!
αλέξανδρος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 28/04/2011 :  17:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ollande τις καλύτερες ευχές και από εμένα...!!!Όλα θα πάνε μια χάρα. Ο κ.Εφραιμίδης είναι καταπληκτικός γιατρός.. Πριν από μια εβδομάδα μου έκανε το ablation και όλα πήγαν μια χάρα..Είναι από τους κορυφαίους σε αυτό και έχει και εξαιρετικούς γιατρούς στην ομάδα του(όπως ο κ.Λέτσας)..
Καλή επιτυχία και περιμένουμε να ακούσουμε νέα σου
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

billz
Newbie Forum Runner

Greece
20 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 29/04/2011 :  11:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ολανδος καλη επιτυχια..περιμενουμε νεα σου..ειναι και η μερα που θα το κανεις σημερα ολα καλα να πανε..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ollandos
Newbie Forum Runner

Greece
21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2011 :  16:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
έκανα το ablation και όπως είπε και η Πολυξένη πρόκειται για μια πολύ έντονη εμπειρία. Θα ξεκινήσω κάπως ανάποδα λέγοντας ότι ούτε για ένα δευτερόλεπτο δεν ένιωσα το αίσθημα του φόβου και αυτό οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στον καταπληκτικό επιστήμονα και άνθρωπο τον Κύριο Μιχάλη Ευφραιμίδη (αυτό νομίζω τα λέει όλα).
Κράτησε 5 ώρες. Στην αρχή έγινε με τοπική αναισθησία μια τομή στην δεξιά βουβωνική χώρα και στην συνέχεια μου πέρασαν μέσα από την αρτηρία έναν πλαστικό σωληνάκι που έφτασε ως την καρδιά και μέσα από αυτό θα πέρναγαν οι βελόνες και ο καθετήρας. Η όλη αυτή διαδικασία ήταν αρκετά ενοχλητική
(όχι επώδυνη). αφού τελείωσε αυτή η διαδικασία ο Κος Ευφραμίδης άρχισε τον καυτηριασμό όλων των πνευμονικών φλεβών. (ο καυστηριασμός σε κάποια σημεία - όχι σε όλα - ήταν σαν να κατάπινα καυτό νερό). Στην συνέχεια μου χορήγησε αδενοσίνη (εκει τα είδα όλα καθώς νόμιζα ότι θα εκραγώ)για να δοκιμάσει εάν θα μου ερχόταν μαρμαρυγή. Μου ήρθε μαρμαρυγή πάλι γεγονός που έκανε τον γιατρό να μου ξανα-καυτηριάσει πάλι κάποια σημεία.
Μετά 1 μέρα ακίνητος και τώρα σπίτι.
Ύστερα από όλα αυτά μετανιώνω που έξι μήνες τώρα παιδευόμουν με ανατάξεις και δηλητηρίαζα τον εαυτό μου με τα κωλο-αντιαρρυθμικά φάρμακα καθώς το ablation είναι μάλλον η μόνη λύση με αρκετα μεγάλες πιθανότητες για να ξεπατωθεί αυτή η αρρυθμία.
ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΒΑΣΙΚΟ. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟΣ.

Δυστυχώς (η ευτυχως)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ollandos
Newbie Forum Runner

Greece
21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2011 :  16:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Σας ευχαριστω όλους για τις ευχές σας.................
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Polyxeni
Forum-Runner

Greece


64 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2011 :  19:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ολλάνδε σιδερένιος!!!!Καλη ανάρρωση να έχεις!!
Μετά το δευτερο καυτηριασμό τι σου είπαν;Όλα ένταξει;
Σπουδαίος γιατρός ο κ.Εφραιμίδης...Το λέμε και το ξαναλέμε αλλά πραγματικά έτσι είναι.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ollandos
Newbie Forum Runner

Greece
21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2011 :  20:20:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
αρχικά μου εδωσε 5 αμπουλες αδενοσινης και δεν ήρθε μαρμαρυγη μετα μου εδωσε αλλες 6 (συνολο 11) και με επιασε μαρμαρυγη στην πισω αριστερη φλεβα και την ξανακαυτηριασε. Πάντως αν δεν κάνω λάθος η δικη σου περίπτωση (ταχυκαδρία) είναι διαφορετική από την δική μου. Όσο για τον Κο Ευφραιμίδη τα λόγια είναι περιττά ...........
--- Μου τα έκοψε τα αντιαρρυθμικά τελείως. Μόνο SINTROM για 3 μήνες...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

ollandos
Newbie Forum Runner

Greece
21 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 30/04/2011 :  20:27:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
.....μου είπε ότι αυτή η φλέβα ( η πίσω αριστερη) μπορεί να ξαναυποτροποιάσει σε ένα ποσοστό περί το 30%, αλλά αυτό θα τον ανυσυχήσει μετα τους 2 μήνες. Τότε ίσως χρειαστεί να την ξανακαυτηριαστεί (μόνο αυτή) για δεύτερη φορά με επιτυχία τότε να είναι ~ 90% για οριστική παύση της μαρμαρυγής.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000