Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

johnc
Newbie Forum Runner

Greece


36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/06/2015 :  01:05:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Panos80s

Παιδια η υπέρκοιλιακή ταχυκαρδια κανονικα δεν ξεκινά και σταματά απότομα"?
εγω πηγα στον ερυθρό και μου είπαν να κανω αυτο που είπαν στον φίλο Atrotos δηλαδή να σφιχτό σαν να παω wc.
Εσεις παιδια παθαίνετε έκτακτες οταν περπατάτε?. Εγω επαθα σημερα 5 μεγαλες έκτακτες στο περπάτημα σαν να βγαινει η καρδιά απο το στέρνο ενα πραμα.
Η ψυχολογία μου στο μηδέν



Η υπερκοιλιακη αρχιζει εντελως ξαφνικα και ετσι τελειωνει(εαν σταματησει απο μονη της).Η μεθοδος που λετε(με το σφιξιμο)λεγετε valsava.Σε μερικους τυχερους εχει αποτελεσμα,σε εμενα τιποτα.Φιλε 5 την ημερα δεν ειναι τιποτα.Εγω ειχα καμια 100(εχει αλλους που κανουν 10.000 και παραπανω) μετα 30 και τωρα καμια.Αντε να κανω μια τη μερα το πολυ.δε ξερω γιατι και πως σταματησαν.Απο μονες τους.Τι να πω
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panos80s
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/06/2015 :  01:09:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Johnc, τις παθαινεις την ωρα που κανεις καποια δραστηριοτητα η οταν εισαι σε ηρεμια;?
Εγω κυριως οταν περπαταω η κανω γρηγορο βαδην. Γι' αυτο και ανησυχω αρκετα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

johnc
Newbie Forum Runner

Greece


36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/06/2015 :  01:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Panos80s

Johnc, τις παθαινεις την ωρα που κανεις καποια δραστηριοτητα η οταν εισαι σε ηρεμια;?
Εγω κυριως οταν περπαταω η κανω γρηγορο βαδην. Γι' αυτο και ανησυχω αρκετα.




Καποιοι γιατροι λενε την ωρα που κουραζεσε δε πειραζει.Ειναι χειροτερο οταν τελειωνεις την ασκηση.Κοιτα δεν ειναι τιποτα λενε οι γιατροι.Κατι θα ξερουν.Εκτος και αν εισαι 80 και εχεις προβλημα στην καρδια τοτε ειναι λογικο να ειναι σοβαρο το οτιδηποτε
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panos80s
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/06/2015 :  01:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οκ αυτο δεν το ηξερα thanx.

Παντως εχω διαγνωστει με οριακη προπτωση μητροειδους που ισως ευθυνεται για καποιες εκτακτες και ριπες αλλα και παλι μου κανε εντυπωση γιατι τις τελευταιες 2 βδομαδες τις παθαινω εν κινησει.
Οπως και να χει μου εχει ριξει την ψυχολογια.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

atrotos
Newbie Forum Runner

Greece


15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/06/2015 :  01:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εγω νιωθω κατι μονες. σαν να μ κανουν ηλεκτροσοκ και ζαλιζομαι περναει γρηγορα ομως. Αν ειναι αφτες η λεγομενες εκτακτες
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Panos80s
Newbie Forum Runner

29 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/06/2015 :  02:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
atrotos, σε ποια φαση τις νιωθεις?
Οταν περπατας, οταν εισαι ξαπλωμενος π.χ.?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

johnc
Newbie Forum Runner

Greece


36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/06/2015 :  02:02:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Και εγω εχω ελαφρια προπτωση και ανεπαρκεια μητροειδους ανευ σημασιας απο οτι λεει ο γιατρος.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

atrotos
Newbie Forum Runner

Greece


15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 01/06/2015 :  16:08:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Panos80s

atrotos, σε ποια φαση τις νιωθεις?
Οταν περπατας, οταν εισαι ξαπλωμενος π.χ.?

στο ακυρο! οταν περπαταω δεν μ εχει συμβει. ειναι μαλακια στα καλα καθουμενα να αρχιζουν αρρυθμιες και εκτακτες! φοβαμαι να παω διακοπες σε νησι φετος
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

johnc
Newbie Forum Runner

Greece


36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2015 :  02:20:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by atrotos

quote:
Originally posted by Panos80s

atrotos, σε ποια φαση τις νιωθεις?
Οταν περπατας, οταν εισαι ξαπλωμενος π.χ.?

στο ακυρο! οταν περπαταω δεν μ εχει συμβει. ειναι μαλακια στα καλα καθουμενα να αρχιζουν αρρυθμιες και εκτακτες! φοβαμαι να παω διακοπες σε νησι φετος



Εγω φιλε να δεις πως φοβαμαι.Εχει αλλαξει η ζωη μου.Φοβαμαι καποιες φορες να βγω απο το σπιτι.Ο λογος ποθ φοβαμαι περισσοτερο ειναι οτι παθενω μια αρρυθμια που δεν εχω καταγραψει ακομη και φοβαμαι μην ειναι κοιλιακη ταχυκαρδια και πεθανω απο αυτο.Εντελος ξαφνικα η καρδια μου βαραει γρηγορα(οχι παρα πολυ) και εντελος αρρυθμα.Εκεινη την καταραμενη ωρα νιωθω ενα κενο στο στηθος μου.Σαν να μου πιεζει ενα χερι την καρδια.Χαοτικος ρυθμος.Το εχω παθει αρκετες φορες και κραταει απο δευτερολεπτα μεχρι και 10-15 λεπτα.Την τελευταια φορα που το επαθα ξεκινησε οπως προανεφερα και εξελιχθηκε σε υπερκοιλιακη ταχυκαρδια.Τι να πω.Ζωη ειναι αυτη ;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

atrotos
Newbie Forum Runner

Greece


15 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2015 :  11:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by johnc
Εγω φιλε να δεις πως φοβαμαι.Εχει αλλαξει η ζωη μου.Φοβαμαι καποιες φορες να βγω απο το σπιτι.Ο λογος που φοβαμαι περισσοτερο ειναι οτι παθενω μια αρρυθμια που δεν εχω καταγραψει ακομη και φοβαμαι μην ειναι κοιλιακη ταχυκαρδια και πεθανω απο αυτο.Εντελος ξαφνικα η καρδια μου βαραει γρηγορα(οχι παρα πολυ) και εντελος αρρυθμα.Εκεινη την καταραμενη ωρα νιωθω ενα κενο στο στηθος μου.Σαν να μου πιεζει ενα χερι την καρδια.Χαοτικος ρυθμος.Το εχω παθει αρκετες φορες και κραταει απο δευτερολεπτα μεχρι και 10-15 λεπτα.Την τελευταια φορα που το επαθα ξεκινησε οπως προανεφερα και εξελιχθηκε σε υπερκοιλιακη ταχυκαρδια.Τι να πω.Ζωη ειναι αυτη ;

ειναι επειδη δεν την εχουμε καταγραψει ακομα. εμενα με πιανει μια αρρυθμια στο στομαχι ψηλα, αρχιζει γρηγορα και μετα ειναι σταθερη σαν φτερουγισμα. το επαθα 2 φορες την δευτερη φορα κρατησε 1 λεπτο, 20 δευτερολεπτα συνεχομενη αρρυθμια και αλλα 40 δευτερολεπτα εκτακτες μονες.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

johnc
Newbie Forum Runner

Greece


36 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2015 :  23:11:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ασε φιλε.Εχω αλλαξει σαν ανθρωπος.Φοβαμαι καθε λεπτο μην παθω αρρυθμια.Αν ειμαι καπου απομερα?αν αν αν.Εχς φρικαρει.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mam2be
Newbie Forum Runner

39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2015 :  22:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Johnc Kai pano

Καλησπέρα διάβασα τις αναρτήσεις σας και επειδή εχω και εγω προπτωση μιτροειδούς με σύνοδο ανεπάρκεια καθώς μονο στην ανεπάρκεια κανεις αρρυθμιες οταν έχεις προπτωση και το έψαξα αρκετά το θεμα εχω διαβάσει πως υπάρχουν δυο κατηγορίες ασθενών. Οι συμπτωματικοι που κάνουν αρρυθμιες και οι ασυμπτωματικοί που μπορει να έχουν προπτωση και να μη το καταλάβουν ποτε. Πρεπει μια φορά το χρονο να κανουμε τριπλεξ και γενικά αφού νιώθουμε αρρυθμιες να αποφεύγουμε έντονους ρυθμούς ζωής άγχος και καφεΐνη...

Παντως και εμενα μου έχουν εδω και καιρο σταματήσει σε μεγάλο βαθμό οι μεμωμενες έκτακτες αλλα δυστυχώς εχω αυτο που περιγράφεις ακριβώς John .μια παράξενη αρρυθμία που δε ξερω τι ειναι...μ εχει στεναχωρήσει και μενα πολυ δε με πιάνει όσο συχνά περιγράφεις συνολικά μ εχει πιάσει 4 φορες...τη μια ηταν σε τσακωμό με τον άντρα μου που δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία την ´αλλη στη δουλεια μου σε ενα διαπληκτισμό παλι και τις άλλες δυο ίσως λογω της δεύτερης εγκυμοσύνης μου που σε λιγο τελειώνει γιατι το πρωτο μου παιδάκι ηταν παίδων άρρωστο και ζορίστηκα αρκετά. Παντως και μενα μετα εξελλιςεται σε υπέρ κοιλιακή ταχυκαρδία οπως το περιγράφεις....εχω σκεφτεί μήπως απλα ειναι υπερκοιλιακη και λογω ενταςης το νιώθουμε ετςι και μετα πέφτουν οι χτύποι και ήρεμου με...αλλα δε το ξερω σίγουρα.Δηλαδη υπαρχει κάποια αιτία αλλα δε ξερω τι είδους αρρυθμίας ειναι...επειδή στο χολτερ που είχα κανει παλαιότερα είχα κοιλιακής έκτακτες ρώτησα το καρδιολόγο μήπως πρόκειται για κοιλιακή ταχυκαρδία αλλα μου ειπε πως θα είχα και ζαλάδα η θα λιποθυμούσα αν ηταν...αλλα υπέρ κοιλιακή ταχυκαρδία δεν ξερω αν ειναι...καθώς εχω πάθει παλιά και δε ξεκινούσε ετσι ξαφνικά ούτε ένιωθα σα σεισμό να κτυπά η καρδιά...τρέμω μην ειναι καμία αρχή κολπικής μαρμαρυγης αυτοανατασσομενη...το μονο που με παρηγορεί ειναι οτι οι κτυποι μοιάζουν ρυθμικοι παρόλο που χτυπάνε δυνατά στη καρδιά .ειναι ακριβώς οπως το περιγράφεις John κρατά κανά πεντάλεπτο σε μενα προσπαθώ να ηρεμήσω και σταματά μονο του...αν βγάλεις άκρη τι ειναι ενημερωσε',,,

Ευχαριστω και ευχομαι υγεία

ΥΓ. Μη φοβάστε παντως αν έχετε κανει εξετασεις και ολα ειναι καλα και προσέχετε σχετικά απο μικρή προπτωση δε πεθαίνεις ούτε απο τις αρρυθμιες απλα όσο πιο σοβαρή ειναι η αρρυθμία Χαλαει η ποιότητα ζωής...

Edited by - mam2be on 05/06/2015 22:33:32
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

mam2be
Newbie Forum Runner

39 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2015 :  23:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Atrotos

Τωρα διάβασα τα post σου...καλα ειναι δυνατόν να σου βάλουν αδενοσινη στα καλα καθούμενα;;;σε ολόκληρο νοσοκομειο υποπτευθηκαν ΚΜ;;;δε μπορούσαν να κάνουν καρδιογράφημα να το δουν...αν ειναι δυνατόν...Εμενα εχει. ΚΜ η μαμα μου και η αλήθεια ειναι οτι εχει χαλάσει παρά πολυ η ποιότητα ζωής της....αλλα εχει οργανική καρδιοπάθεια στένωση μιτροειδούς και ετσι το νιώθει έντονα...δε ξερω αν ειναι ετσι σε ολους...βεβαια ετσι που την εχω ζησει τη κατάσταση τη φοβαμαι τη μαρμαρυγή περισσότερο απο οτι θα φόβομουν ίσως αν δεν είχα δει αυτη την εξέλιξη...

Παντως απο οτι ξερω για να πάθεις κοιλιακες αρρυθμιες που λες οι οποίες πράγματι ειναι παρά πολυ σοβαρές συνήθως πρεπει να έχεις σοβαρό καρδιολογικό προβλημα που θα είχε φανεί στις εξετασεις ...γι αυτο μη φοβάσαι...

Τωρα η ποιότητα ζωής στις σοβαρές περιπτώσεις ΚΜ σίγουρα χαλάει πολυ αν και εχω γνωρίσει άτομο που εχει ΚΜ και λέει οτι δεν αισθάνεται τιποτα...παντως και εγω δε θα ήθελα με τιποτα να το πάθω ειδικά πριν μεγαλώσω τα παιδια μου μα αυτο ο Θεός μονο το ξέρει...
Κ γω δεν εχω καταλάβει πως ερχεται αυτη η αρρυθμία αλλα η προπτωση δε σημαίνει αναγκαστικά τέτοιου είδους αρρυθμιες πιο σύνηθες στη προπτωση ειναι η υπερκοιλιακη ταχυκαρδία και οι έκτακτες συστολές. Επίσης αυτο η αρρυθμία που περιγράφετε μπορει να ειναι και ριπές δηλαδη μαζεμένες έκτακτες συστολές...

Επίσης γενικά με τη κατάλυση της ΚΜ έχετε βγάλει γενικά άκρη;μηπως στην οργανική καρδιοπάθεια δε πιάνει και εχει επιτυχία μονο σε εκείνους που δεν έχουν καρδιολογικό προβλημα και η αρρυθμία προέρχεται απο ´αλλη αιτία;και γενικά αν δε πολεμήσεις πρώτα την αιτία πως θα εχει μια κατάλυση επιτυχία;

Τέλος πάντων ελπίζω Atropos να πανε ολα καλα και για σενα και για ολους μας

Edited by - mam2be on 05/06/2015 23:07:42
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

joanita
Newbie Forum Runner

Greece


10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2015 :  14:59:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Kαλησπερα !Ειμαι νεο μελος κ θελω την βοηθεια σας ! Απ τα δεκαεξι δωδεκα χρονια τωρα εχω τις λατρεμενες ταχυπαλμιες αλλα εχω κ διαφορετικα πορισματα γιατρων.Ας πουμε τοτε παλια μου βρηκαν Κ.Μ τα τελευταια χρονια ξερω πως εχω υπερκοιλιακη ταχυκαρδια.Οσο μπορω να το ξερω ....χαχα απλα πειστηκα λιγο με τα συμπτωματα μου που μοιαζουν με αυτων που εχουν υπερ.ταχ.κ κατεληξα σε αυτη τη διαγνωση.Διαβασα λοιπον κ κατεληξα σε Εφραιμιδη κ Ιωαννιδη .Θα ηθελα καποιος α απο εσας να μου δωσει καποια τηλεφωνα να βρω αμεσα τον κ.Εφραιμιδη στο εμαιλ μου jo.me87@hotmail.com γτ δεν παει αλλο .Δεν μιλαμε για χαμηλη ποιοτητα ζωης αλλα για ανυπαρκτη .Ευχαριστω εκ των προτερων !

IWANNA
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

joanita
Newbie Forum Runner

Greece


10 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 07/06/2015 :  15:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οχι αγχος πλεον δε πεθαινεις απο καρδια αν το παρακολουθεις . θετικη σκεψη σε ολους μαςςς κ ολα γινονται ευκολοτερα !!!!

IWANNA
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000