Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Υγεία & Τραυματισμοί
 αρρυθμία - ηλεκτροφυσιολογική μελέτη - ablation
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 142

karel
Newbie Forum Runner

13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2012 :  12:18:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
γεια και χαρα σε ολους, παρακολουθω ανελιπως τα γραφομενα απο αυτο το ποστ και με ιδιαιτερη χαρα βλεπω οτι στο θεμα της μαρμαρυγης καποιοι πανε καλα και αυτο μου δινει και μενα κουραγιο. οπως εχω γραψει κατα καιρους εχω κανει και εγω αμπλεισον για επεισοδια παροξυσμικης μαρμαρυγης(ξεκινησε πριν εναμισι χρονο) ανθεκτικη σε ολα τα αντιαρρυθμιακα στις 5 νοεμβριου 2011 με το θεοδορακη δηλαδη πριν 7 μηνες.τους 2 πρωτους μηνες μετα το αμπλεισον ειχα πολλα επεισοδια μεχρι που σταματησαν εντελως που σημαινει οτι για 4 μηνες ημουν ελευθερος επεισοδιων και για 3 μηνες χωρις φαρμακα ωσπου απο τις αρχες του μαιου αρχησαν τα οργανα ξανα με κατι 5λεπτα επεισοδια μια φορα ενα 20λεπτο με χαμηλο ρυθμο ωσπου προχθες ειχα ενα τριωρο επεισοδιο και αρκετα γρηγορο και δυσκολο που σταματησε με 2 ρυθμονορμ πηρα τηλ.το θεοδορακη γιατι ειμαι απο κρητη και μου ειπε να παιρνω ρυθμονορμ πρωι-βραδυ για ενα μηνα και στην ερωτηση μου αν παμε για δευτερο αμπλεισον μου ειπε θα δουμε.Δεν θελω να χαλασω το παρτυ αλωστε η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη αλλα και εμενα μου ηρθε καπως γιατι ειχα αρχισει να το ξεχναω το θεμα πραγματικα χαιρομαι για τα ευχαριστα νεα απο καποιους και ελπιζω και για μενα τα καλυτερα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

melpo1
Newbie Forum Runner

46 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 02/06/2012 :  14:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Karel,
Σου εύχομαι ολόψυχα να ξεπεράσεις αυτά τα προβλήματα που τώρα αντιμετωπίζεις. Όταν σε χτυπά η μαρμαρυγή έτσι αλύπητα είναι παρήγορο να σταματάς έστω και για 4 μήνες όπως λες τα αντιαρρυθμικά που κακά τα ψέματα είναι γεμάτα παρενέργειες....
Δεν ξέρω για τους άλλους φίλους του φόρουμ εμένα όταν έρχεται η ανάταξη χάνω τον κόσμο δηλαδή ξαφνική ζαλάδα με λιποθυμική τάση.
΄Ομως εκείνη την ώρα είμαι τόσο χαρούμενη γιατί θα συναντήσω τον φλεβόκομβο. Τώρα πλέον ως βετεράνος αντιμετωπίζω την μαρμαρυγή στο σπίτι με ρυθμονορμ. Πολλές φορές κάνει και 16 ώρες για να συνέλθω.
Το προτιμώ γιατί στα νοσοκομεία είχα ΚΑΙ κακές εμπειρίες......

Edited by - melpo1 on 02/06/2012 14:07:20
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jimopoulos
Newbie Forum Runner

18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2012 :  07:42:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημερα στην παρεα ολοι παρεα ενωμενοι ποτε νικημενοι.....
εχω παρατηρησει οτι οταν μου κανει λιγες αρυθμιες και πιο λιγο κοκακολα ή φαω σοκολατα παγωτο(ειχα 8 μηνες να τα βαλω στο στομα)με διεγειρει εκεινη την στιγμη και δεν αισθανομαι τιποτα για αρκετη ωρα μετα,καλυτερα και απο ανκγορον νιωθω...Ισως να παιζει ρολο και η ψυχολογια δεν ξερω αλλα πιστευω οτι αν δεν υπαρχει υπερκαταναλωση μου κανει αρκετα καλο παρα κακο...μολις τωρα ηπια μισο ελληνικο καφε(πανω απο χρονο η προηγουμενη φορα)και νιωθω τελεια...
παν μετρον αριστον
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jimopoulos
Newbie Forum Runner

18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2012 :  07:46:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παραλειψη.. 6 μηνες χωρις μαρμαρυγη χωρις αμπλεσιον και χωρις καθολου φαρμακα για εναμιση μηνα...
καλη υγεια σ ολους
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2012 :  10:46:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
karel

ειμαστε σειρα (οπως λεγαμε στον στρατό !!) και αυτο διοτι και εγω εκανα ablation στο Ιπποκρατειο μιά μέρα πριν απο εσενα (4/11/11).
δεν πρεπει να απογοητευεσαι δεδομενου οτι πληρη εικονα θα εχεις 1 χρονο μετα το ablation.

δεν σας εχω αναφερει πως στην ομαδα του κου. Δηλαβέρη (ηλεκτροφυσιολογος) του Ιπποκρατειου , που εκαναν το δικο μου ablation, ηταν και άλλοι 2 οι οποιοι ειχαν θητευσει ο ενας στο Μπορντω (οπου υπαρχει καποιο ειδικο κεντρο) και ο άλλος , στον Pappone τον Ιταλο.

εχω ακουσει απο πολυ κοσμο να ισχυριζετε οτι η καρδιολογικη του Ιπποκρατειου ειναι απο τις καλυτερες πανελλαδικα.
αυτο , για καθε ενδιαφερομενο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2012 :  15:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
JIMOPOULE καλημερα. Εγω αντιθετα με σενα δυο φορες μπηκα νοσοκομειο με μαρμαρυγη την μια και πρωτη φορα μετα που ηπια κοκα κολα αν και ειχα να πιω 6 μηνες λογω αρυθμιων και μια αλλη φορα μετα απο τσαι . Παγωτο τρωω αλλα μονο λευκο οχι σοκολατα .Νομιζω τελικα οτι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη . Οταν λεε οτι εισαι εναμιση μηνα χωρις φαρμακα τι σημαινει; εκανες ablation ς Για δεν παιρνεις φαρμακα ;
Εγω ablation θα κανω οταν τα φαρμακα αρχιζουν να μην υποστηριζουν και εφ οσον
μπορω να το κανω .
Σας χαιρετω με υγεια

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 03/06/2012 :  18:56:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
karel

ο ηλεκτροφυσιολογος σου δεν σου συνεστησε σε αυτο το 7μηνο να βαλεις holter ? και εαν ναι, δεν ειδε κατι σε καποια απο αυτα ?
σε ρωτω διοτι μολις προχθες την Παρασκευη , ο δικος μου ειδε το 3ο holter απο την ημερα του ablation.

fullstop

τοσο πολυ πιά με την CocaCola ? θυμαμαι περυσι που ειχα παει Ν.Υ (πριν το ablation) για δουλεια, βρηκα CocaCola χωρις καφεινη. ειχα καταναλωσει απιστευτη ποσοτητα. ρωτα φιλε μπας και σκοπευει η 3Ε να το αναπτυξει το προιον αυτο και στην Ελληνικη αγορα.

jimopoulos

μπραβο. κρατα γερά φίλε. εχουν καταγραφει περιπτωσεις αυτοιασης της μαρμαρυγης. εγω προσωπικα ξερω τετοια περιπτωση.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 04/06/2012 :  14:45:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν με απασχολει πια η κοκα κολα εχει βγει απο την ζωη μου δεν μου ειναι απαραιτητη.Δεν πινω ουτε καφε ντεκαφεινε . Μερικα πραγματα τα εχω κανει delete. Και βγω και αποφασισω να πιω δεν πινω πανω απο ενα ποτηρι κρασι. Αλλωστε ποτε δεν επινα αλκοολ. Πολλα χρονια τωρα εχω κοψει τα jungfoods .καλα να περνατε .

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

karel
Newbie Forum Runner

13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2012 :  14:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
statusgo,
απο το νοεμβριο εχω βαλει 3 holter 2 απο το γιατρο και ενα απο μονος μου κανενα απο τα τρια δεν εδειξε μαρμαρυγη εκτος απο 100-250 εκτακτες το καθε ενα το 24ωρο αρα απολυτως φυσιολογικα.εδω θελω να πω οτι δεν υπαρχει μια περιπτωση στο εκατομμυριο να μου ερθει μαρμαρυγη εστω για 10 δευτερολεπτα και να μην το καταλαβω η να με ξυπνησει απο βαθυ υπνο αλωστε με το holter δεν σημαινει οτι δεν εχεις επεισοδια αλλα δεν ετυχε το συγκεκριμενο 24ωρο να εχεις για να το καταγραψει συγκεκριμενα το δευτερο που εβαλα την επομενη που το εβγαλα ειχα ενα επεισοδιο τι σημαινει λοιπον οτι παω καλα;για μενα αν υπηρχε πρακτικος τροπος το holter επρεπε να το φορας για 10 μερες την καθε φορα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

jimopoulos
Newbie Forum Runner

18 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2012 :  16:03:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Οταν λεε οτι εισαι εναμιση μηνα χωρις φαρμακα τι σημαινει; εκανες ablation ς Για δεν παιρνεις φαρμακα ;

σταματησα το ανκορον πριν 1μιση μηνα μ προτροπη του καρδιολογου μου να μην παρω τιποτα να δουμε πως θα παει μονο του.τις πρωτες 20 μερες ειχα τρελες ερυθμιες οταν το εκοψα,τωρα πλεον καταλαβαινω καποιες ελαχιστες που αν ανατρεξω στο παρελθον πριν γνωρισω την κολπικη ειχα αρκετες περισσοτερες...
το πρωι με μισο ελληνικο με τσιτωσε και δεν αισθανομουν καν οτι χτυπαει.
εχω παρατηρησει οτι με βοηθα οταν βρισκομαι σ ενταση,μου κοβει τις αρυθμιες εκεινες που μου κανει μετα απο αρκετη πιεση και επαναφορα σφυγμων σ αρχικη κατασταση.
υ.γ. ειπαμε 2 φορες την εβδομαδα ω3 λιπαρα με καλη διατροφη ταυτοχρονα
αλκοολ μαχαιρι κομμενο πανω απο χρονο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 05/06/2012 :  17:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
karel

γνωριζω οτι το holter εχει μιά στατική εννοια , καθως καταγραφει τα δεδομενα ενος 24ωρου. και εαν την επομενη του holter εχεις επεισοδιο, ισως θα πρεπει να το επικοινωνησεις με τον ηλεκτροφυσιολογο σου για να μην εχει στρεβλη εικονα.

απο την άλλη εγω πιστευω οτι τα holter δειχνουν αυτα που δειχνουν και ο καθενας μας αισθανεται οπως αισθανεται. εννοω πως μπορει το holter να δειχνει καλα και εσυ αντιθετα νασαι χαλια για καποιο λογο.

ευχομαι τα καλυτερα σε ολους μας

Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

fullstop
Advanced Forum-Runner

Greece
287 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2012 :  12:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΙΝΡ 2.5 ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΝΑΨΕΧΩ ΜΕΤΑΞΥ 2-3 ΚΑΙ ΤΩΡΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΕΙΩΣΩ ΤΗΝ ΔΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙ ΙΝΡ 2 .
ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΕΤΕ ΣΙΝΤΡΟΜ ΤΙ ΙΝΡ ΣΑΣ ΖΗΤΑΝΕ;
ΥΓΕΙΑ

fullstop
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 12/06/2012 :  12:17:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
fullstop

εγω το εχω κοψει το sintrom. μονο salospir παιρνω.
μαλλον θα πρεπει να σου απαντησουν αυτοι που συνεχιζουν να παιρνουν.
αλλά απο την άλλη, μιά χαρά INR εχεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

statusquo
Advanced Forum-Runner



280 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 20/06/2012 :  09:20:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
καλημέεεερα

κάποιο νέο απο το μέτωπο ?
μάλλον έχουμε ξεκινήσει μπάνια. ελπιζω ναστε όλοι καλά
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

doral
Newbie Forum Runner

Greece
13 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 21/06/2012 :  09:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
παιδια καλημέρα,
χαιρομαι πολυ που μπαινω στην παρέα σας. Αποτελεί εκπληξη το να διαβαζω πραγματα τα οποια τελικα δεν συμβαινουν μονο σε μένα... Anyway, βρίσκομαι στο σταδιο που αρχικα θα πρεπει να αλλαξω τη θεραπεια μου και απο interal να πάρω ternomin. Ηθελα λοιπον να ρωτησω αν στην αλλαγη θεραπειας που κάνατε υπηρχε διαστημα που να νιωσατε οτι δεν αισθανεστε καλα, να ανεβαζατε παλμους, να πεφτει η πίεση ή οτιδηποτε άλλο αξιοσημείωτο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 142 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000