Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Τα πάντα για το τρέξιμο
 Προπόνηση & Απόδοση
 Μια ιστοριούλα κι ένα δίδαγμα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 6

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύτηκε - 18/01/2009 :  03:51:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
" το μόνο που χρειάζεται για να νικήσεις είναι να σηκώνεσαι κάθε φορά που πέφτεις."

http://www.youtube.com/watch?v=jmfKlXMbTw4&feature=related

nikats
The Book

Greece


6332 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2009 :  09:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Να 'σαι καλά ρε Δημοσθένη.
"Χάλια" μας έκανες πρωί-πρωί. Πάω να φιλήσω το γυιό μου τώρα, που κοιμάται......)
Ποιός ξέρει αυριο;

Listen to everyone, follow no one.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Leonardo
Elite Forum-Runner



2254 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2009 :  10:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Πολυ καλη ιστορία..., μόνο που στην τόσο ακρατη ανταγωνιστική κοινωνία που ζούμε,
τα σημερινά παιδιά δεν πιστευω ότι εχουν την δύναμη να "σηκωθουν" και να συνεχίσουν
μετά απο 3 πτώσεις. Πιο μεγαλος ειναι ο εγωισμός, παρα η ταπεινη δυναμη να συνεχισεις
μετα την αποτυχία.
Η απογοήτευση ερχεται πολυ ευκολα τις ημερες μας.
Μάλλον εκει ερχεται και μπαινει ο ρόλος των γονιων.
Απο κοντα φιλοι μου τα παιδια μας...


Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Faith No More
Senior Forum-Runner



604 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2009 :  10:48:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
+1000
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2009 :  12:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Leonardo

Πολυ καλη ιστορία..., μόνο που στην τόσο ακρατη ανταγωνιστική κοινωνία που ζούμε,
τα σημερινά παιδιά δεν πιστευω ότι εχουν την δύναμη να "σηκωθουν" και να συνεχίσουν
μετά απο 3 πτώσεις. Πιο μεγαλος ειναι ο εγωισμός, παρα η ταπεινη δυναμη να συνεχισεις
μετα την αποτυχία.
Η απογοήτευση ερχεται πολυ ευκολα τις ημερες μας.
Μάλλον εκει ερχεται και μπαινει ο ρόλος των γονιων.
Απο κοντα φιλοι μου τα παιδια μας...





αυτο ξαναπεστο...δυσκολοι καιροι και μονο μεσα απο κεινες τις παραδοσιακες αρχες των παππουδων μας υπαρχει ελπιδα

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RENA
Forum-Runner

Greece


149 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2009 :  20:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
πολύ δυνατό και συγκινητικό το βιντεάκι διότι έτσι είναι η ζωή!

Αν μπορούμε τις δύσκολες στιγμές να ξεχνάμε τον εγωισμό μας ή την κλάψα μας και να σκεφτόμαστε και άλλους ανθρώπους που την ίδια στιγμή βιώνουν έναν πόλεμο,βασανιστήρια,πείνα,φυσικές καταστροφές,αρρώστεια ίσως ξανασηκωθούμε πιο εύκολα αλλά όντως πρέπει να σε μάθει κάποιος να σκέφτεσαι έτσι γιατί αλλιώς .....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2009 :  20:35:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Ιστοριούλα Νο2 (με δίδαγμα)

Ολυμπιάδα Μέξικο Σίτυ 1968.
Μαραθώνιος. Ο Μπικίλα με πόνους από κάποιο παλιότερο κάταγμα στην περόνη. Αντοκς Κιμιχάρα και οι λοιποί ταλαιπωρημένοι από το υψόμετρο. Ο Αιθίοπας Μάμο Βόλντε, άξιος μαθητής του Αμπέμπε, μπαίνει στο στάδιο νικητής. Η υποδοχή του πλήθους χλιαρή. Εκείνη την ώρα πήδαγε στο ύψος ο Ντικ Φόσμπερυ και ο κόσμος είχε αφοσιωθεί στο να βλέπει για πρώτη φορά αυτό το απίθανο στυλ με το οποίο πηδούσε.
Αυτός που έκλεψε την παράσταση και αποθεώθηκε ήταν ο τελευταίος του αγώνα. Ο Τανζανός Τζον Ακουάρι μπήκε στο στάδιο μία ακριβώς ώρα μετά τον πρώτο. Ταλαιπωρημένος, κουτσαίνοντας έντονα αφού είγε τραυματιστεί από τις αρχές της κούρσας από πέσιμο. Το δεξί πόδι του αιμορραγούσε και ήταν δεμένο στο γόνατο και το μηρό. Σφίγγοντας τα δόντια και κάτω από την παρότρυνση του κόσμου τερμάτισε σε 3:21.
Την άλλη μέρα όταν οι δημοσιογράφοι τον ρώτησαν γιατί υπέβαλλε τον εαυτό του σε αυτό το μαρτύριο αυτός έδωσε την παρακάτω μεγαλειώδη απάντηση (που την έχω στο μυαλό μου κάθε στιγμή κάθε μέρας)
" Η πατρίδα μου δεν με έστειλε 3000 μίλα μακρυα για να ξεκινήσω έναν μαραθώνιο. Με έστειλε για να τον τερματίσω"

Υ.Γ.1 Ο Τζον Ακουάρι διακρίθηκε σε άλλους μαραθώνιους. Τιμήθηκε όμως για εκείνο τον αγώνα σαν ενσαρκωτής της ολυμπιακής ιδέας.
Υ.Γ.2 Για την Ελληνικού τύπου μεταχείρηση του Μάμο Βόλντε (Χρυσού στο Μέξικο και τρίτου στο Μόναχο) από το κράτος του, θα σας πω άλλη φορά.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

DimitrisT
Forum-Runner

Greece
175 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2009 :  21:04:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δημοσθένη, πολύ ωραία ιστορία. Πιστεύω ότι ο μαραθώνιος, λόγω του ότι είναι το πιο επίπονο αγώνισμα απο τα δρομικά ολυμπιακά αγωνίσματα, και οδηγεί τον αθλητή (ανεξαρτήτως χρόνου και θέσης) στα άκρα, έχει πολλές ιστορίες που αξίζει να ειπωθούν και να δώσουν διδάγματα.

Την ταινία "The spirit of the marathon" πρέπει να βρούμε, όπως συζητάγαμε το απόγευμα σήμερα στην προπόνηση. Μήπως την έχει αποκτήσει ή κατεβάσει κάποιος από το forum;

Για όσους δεν την ξέρουν, δείτε το ακόλουθο trailer...και μετά βούρ για προπόνηση...

http://www.youtube.com/watch?v=-8XSit8XyeM
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lampros Runner
Senior Forum-Runner

Greece


846 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2009 :  21:19:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Επισης με συγκινησε παρα πολυ στην Ολυμπιαδα του 1984 η Gabrielle Anderson θυμαμαι ειχε σηκωθει ολο το σταδιο και την χειροκροταγε http://www.youtube.com/watch?v=7ryRqrmdAb8Aθανατο αθλητικο πνευμα τι δυναμη κρυβεις!!

Anima Sana In Corpore Sano

Edited by - Lampros Runner on 18/01/2009 21:22:11
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Faith No More
Senior Forum-Runner



604 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2009 :  21:20:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
,,,θα με κάνεις να ξαναπάω για τρέξιμο σήμερα με αυτό το βιντεάκι..
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2009 :  21:35:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by Lampros Runner

Επισης με συγκινησε παρα πολυ στην Ολυμπιαδα του 1984 η Gabrielle Anderson θυμαμαι ειχε σηκωθει ολο το σταδιο και την χειροκροταγε http://www.youtube.com/watch?v=7ryRqrmdAb8Aθανατο αθλητικο πνευμα τι δυναμη κρυβεις!!

Anima Sana In Corpore Sano



Αλλη μια εξαιρετική πηγή έμπνευσης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lampros Runner
Senior Forum-Runner

Greece


846 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2009 :  21:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δειτε και αυτο. Στον πατερα πρεπει να του δωσουν νομπελ ανθρωπιας! Τρομερη ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΨΥΧΗ!! http://www.youtube.com/watch?v=dDnrLv6z-mM

Anima Sana In Corpore Sano
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

RENA
Forum-Runner

Greece


149 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2009 :  22:23:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Δεν έχω λόγια να περιγράψω το πως με έκανε να νοιώσω και να σκεφτώ αυτός ο πατέρας & αθλητής θα είναι φτωχά όσοι το δείτε θα καταλάβετε.
Εχω μια παρατήρηση όλα αυτά τα video είναι με ανθρώπους απο το εξωτερικό......................;;;;

Edited by - RENA on 18/01/2009 22:26:20
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Lampros Runner
Senior Forum-Runner

Greece


846 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 18/01/2009 :  22:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by RENA

Δεν έχω λόγια να περιγράψω το πως με έκανε να νοιώσω και να σκεφτώ αυτός ο πατέρας & αθλητής θα είναι φτωχά όσοι το δείτε θα καταλάβετε.
Εχω μια παρατήρηση όλα αυτά τα video είναι με ανθρώπους απο το εξωτερικό......................;;;;

Αγαπητη μου RENA θα μπορουσα να πω δεν ειναι αστοχη η παρατηρηση σου τωρα που με εβαλες στην διαδικασια να το σκεφτω!

Anima Sana In Corpore Sano
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

antonis.n
Advanced Forum-Runner

Greece
358 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2009 :  01:21:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
quote:
Originally posted by DimitrisT


Την ταινία "The spirit of the marathon" πρέπει να βρούμε, όπως συζητάγαμε το απόγευμα σήμερα στην προπόνηση. Μήπως την έχει αποκτήσει ή κατεβάσει κάποιος από το forum;



η ταινία είναι πολύ καλή.. ανέβηκε στο δίκτυο πριν 3 μέρες.μπορείς εύκολα να την βρεις.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 19/01/2009 :  02:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση σε αποστρόφους
Λόγια του Μάικλ Τζόρνταν:
"Είναι πολύ πάνω από 100 οι αγώνες στους οποίους ανέλαβα να κάνω το τελευταίο σουτ της ομάδος προκειμένου να κερδίσουμε. Είνα κοντά στους 100 οι αγώνες όπου το έχω χάσει. Εχω αποτύχει ξανά και ξανά. Το γεγονός ότι ακόμα προσπαθώ είναι αυτό που με έχει κάνει τόσο πετυχημένο".
Με διαφορετικά λόγια αλλά το ίδιο νόημα.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 6 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000