Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Κυνήγι
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 71

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2009 :  14:15:47  Εμφάνιση Προφίλ
Φιλε polyenios

Μία απάντηση πάντως επί της αρχικής ερώτησης: Το κυνήγι στον Υμηττό απαγορεύεται! Αλλά όταν προ ημερών τόλμησα να πω σε "αρματωμένους" επί της ασφάλτου που πάει προς κεραίες ότι δεν πρέπει να κυνηγάνε, φρόντισαν να δείξουν τα όπλα τους και να ξεκαθαρίσουν ότι "άσε τις υποδείξεις και δίνε του"... Προς απάντηση περί της κουλτούρας των "φυσιολατρών" κυνηγών...

----Κακως εφυγες την αλλη φορα παρε ενα τηλ (δες παρακατω) και θα δεις που θα βαλει την κανη του αυτος που ειδες....
Δ/νση Δασών Νομού Αττικής Αθήνα 5247840
Δ/νση Δασών Διαμ. Αθηνών Αθήνα 3239978
Δ/νση Δασών Διαμ. Ανατολικής Αττικής Αγ. Παρασκευή 6135010

Εχω και αλλα αμε θες να σου δωσω...


Επίσης στο Εθνικό Πάρκο (προστατευόμενο από διεθνείς οργανισμούς) του Σχινιά οι πινακίδες είναι όλες σχεδόν πυροβολημένες από κυνηγετικά όπλα.
Η φύση ξέρει να φροντίζει τον εαυτό της και εμείς δεν έχουμε δικαίωμα να παίζουμε τον ρόλο του αυτεπάγγελτου "κριτή". Το κυνήγι ως κάλυψη διατροφικής ανάγκης έχει πάψει να υφίσταται στην Ελλάδα.

------Δεν εχω αναγκη να καλυψω διατροφικες μου αναγκες με το κυνηγι.....μπορω ομως να εχω εναλακτικες διατροφικες συνηθειες και αυτο δεν μπορει κανεις να μου το απαγορευσει..

Επίσης είναι τουλάχιστον αστείο να παρουσιάζεται ως "sport"!!!
---Για εμενα δεν ειναι σπορ

Ενδιαφέρον θα ήταν να μπει ο κυνηγός σε ρόλο κυνηγημένου... Λίγοι πεθαίνουν κάθε χρόνο από βόλια "συναθλητών" τους... Κανείς δεν πεθαίνει επειδή τον έφαγε το αγριογούρουνο...
----Ποσα δεν ξερεις για το αγριογουρουνο....

ή κάποια τσαντισμένη πέρδικα.
---Απο περδικα οντως δεν πας....

Αυτό που κάνουν οι "κυνηγοί" σύμφωνα με την ετοιμολογία του όρου "κυνήγι" (κατά το λεξικό της φύσης), θα έπρεπε να λέγεται ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2009 :  14:24:35  Εμφάνιση Προφίλ
Φιλε Thanasis


Το κυνήγι, οπως και η ζωοκλοπή δεν είναι σίγουρα παράδοση, αλλοι λόγοι οδήγησαν κάποτε τους ανθρώπους στο κυνήγι, λόγοι που δεν υπάρχουν πιά.
----Μια ματια στην ιστορια του τοπου μας θα σε πεισει οτι το κυνηγι ειναι βαθια συνδεμενο με την Ελληνικη παραδοση....

Οσο για το αν θεωρείς φυσιολογική αντιδραση το να με διώχνουν απο ένα δημόσιο χώρο (βουνό) κάποιοι ένοπλοι επειδή έτσι γουστάρουν εγώ το θεωρώ παράλογο ή και παράνομο.

---Βγαλε εξω το ενοπλοι....πες οτι εκτελουσαν μια δραστηριοτητα...ποδοσφαιρο πχ θα τους ελεγες καντε στην παντα μαγκες να παιξω εγω τωρα......
Στον μαραθωνιο της Αθηνας κλεινουν το δρομο και καποιοι δεν γουσταρουν για αυτο και μας βριζουν συνεχεια.....ειμαστε παρανομοι που τρεχουμε δλδ...

Δεν ξέρω αν έχεις σκαρφαλώσει ποτέ αλλά επειδή σκαρφαλωνω πολλά χρόνια μπορώ να σου πώ με σιγουριά οτι κανένας αναριχητής δεν θα σου απαγορευσει την πρόσβαση στα βράχια. Το πολύ πολύ να περιμένεις 5'-10' μέχρι να έρθει η σειρά σου.

----Εχω περασει σχολειο χειμερινου βουνου το 2006 με τον Κοτρωναρο και ανεβαινω στα βουνα και εγω πολλα χρονια.
Δεν πηγα ποτε μου να χωθω σφηνα σε δραστηριοτητες αλλων.....

Αν παρ΄ολα αυτά πιστευεις οτι για να επιβιώσεις (όπως έκαναν πριν απο πολλά χρόνια οι πρόγονοι μας) πρεπει να κυνηγάς τοτε κάντο διαφορετικά δεν νομίζω οτι υπάρχει άλλος λόγος να σκοτώνεις ζωντανά πλάσματα.

----Προς θεου δεν ειναι λογος επιβιωσης......Για εμενα ειναι παραδοση και εναλακτικος τροπο διατροφης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

george-s
Senior Forum-Runner

Greece


443 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2009 :  14:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Visit george-s Προσωπική Σελίδα
[quote]Originally posted by Apneafrog

Φιλε george-s

Ενας βασικός κανόνας που ορίζει την ανθρωπότητα αυτή τη στιγμή και μάλλον δεν θα αλλαξει ποτέ ειναι :
Ο εχων τα οπλα επιβάλει το δίκιο του. τελεία.

----Λαθος τα λες...αυτη την στιγμη ισχυει ο εχων τα χρηματα επιβαλει το δικιο του....Σε αυτό δεν υπάρχει αμφισβήτηση....

Εδώ δεν σου ζητώ να το γνωρίζεις αλλά θα αποκτήσεις καλύτερη γεωπολιτική ματιά αν το δεις συμφωνα με την παραπάνω αρχή.
Η εξουσία επιβάλεται με τα όπλα.

και μιας και γράφτηκαν αρκετά μπορούμε να πούμε οτι βγήκαν και κανα δυο συμπεράσματα.
Πρωτον οτι οι οπλοκατέχοντες κυνηγοι ειναι σε πολυ μικρό βαθμό συννομοι με την φύση και τους νόμους του κράτους, και οτι η επεκταση των ανθρωπίνων δραστηριοτήτων σε βάρος της φύσης πρέπει να αναστραφεί.
Kαταλήγοντας σε ασφαλές συμπέρασμα οτι η άμεση μείωση σπατάλης χλωρίδας και πανίδας ειναι επιβεβλημενη για το μέλλον των παιδιών μας.

George
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

george-s
Senior Forum-Runner

Greece


443 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2009 :  15:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Visit george-s Προσωπική Σελίδα
Και κάτι δυσάρεστο.
Και εχθες 15χρονος χτύπησε σε ατύχημα.

http://www.all-creatures.org/cash/accident-center.html

Edited by - george-s on 14/12/2009 15:31:37
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Dimosthenis
Master Forum-Runner

Greece
4411 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2009 :  15:45:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Rigelian

Εδώ θα τολμήσω να πω ότι θεωρώ το ψάρεμα ακριβώς το ίδιο, επί της ουσίας, με το κυνήγι.



Συμφωνώ μαζί σου. Το είχα θέσει και σε μία εκδήλωση για την απαγόρευση τυο κυνηγιού και μου είχαν πει πως δεν είναι το ίδιο γιατί το ψάρεμα δεν περιλαμβάνει όπλα!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

KostasPVol
Moderator

Greece


3992 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2009 :  16:28:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Apneafrog
Ο εχων τα οπλα επιβάλει το δίκιο του. τελεία.
Λαθος τα λες...αυτη την στιγμη ισχυει ο εχων τα χρηματα επιβαλει το δικιο του....Σε αυτό δεν υπάρχει αμφισβήτηση....

Ούτως ή άλλως, τα ζώα ούτε όπλα έχουν ούτε χρήμα. Οπότε 2-0. Ένα απ'τα δυο να είχαν, κάτι θα γινόταν...

quote:
Originally posted by Apneafrog
Η αποψη που εχεις ισχυει και για τα σφαγια φανταζομαι?(κοτες-προβατα-αγελαδες-κτλπ).

Τελείως άστοχο τα παράδειγμα, μια και η σφαγή των εκτρεφόμενων ζώων γίνεται για την διατροφή, ενώ το κυνήγι ασκείται ως σπορ, λέξη που επηνόησαν οι ίδιοι οι κυνηγοί τρομάρα τους. (Μια και αναφέρθηκε πάντως, η σφαγή των εκτρεφόμενων ζώων πρέπει να γίνεται κατόπιν αναισθησίας, και χωρίς ίχνος συνθηκών κακομεταχείρησης).
quote:
Originally posted by Apneafrog
Οσο για το αν θα σου ερθει καμια αδεσποτη δεν υπαρχει λογος να φοβασαι...Ολοι οι κυνηγοι φροντιζουν να μην ειναι η κανη ''κατα πανω σου'' αν ποτε συναντηθεις με κυνηγο. ειναι απαραβατος κανονας!!!

Όταν βρίσκομαι στη φύση θέλω να κινούμαι ΑΠΕΡΙΣΠΑΣΤΟΣ, κι όχι εν μέσω πυροβολισμών και κινδύνου από τον κάθε τυχάρπαστο σπόρτσμαν που πυροβολεί ό,τι κινείται.

quote:
Originally posted by Apneafrog

Φίλε ttsog,

Αν οι ''αρχές και η παράδοση'' των λαων πανε κατα διαολου τοτε και ο λαος παει κατα διαολου.......
Λυπάμαι πολύ αλλά δεν πρόκειται ποτέ να δεχθώ ένα "χόμπυ" που σκοτώνεις το οτιδήποτε για να περάσεις καλά...

----Σεβαστη η αποψη σου...

Εδώ βρίσκεται όλο το ζουμί. Ουσιαστικά παραδέχεσαι ότι δεν το κάνεις για εναλλακτική διατροφή, αλλά "για να περάσεις καλά". Αν ας πούμε έλεγε κάποιος σε σένα ή σε οποιονδήποτε άλλο κυνηγό, θα σου φέρνω κάθε βδομάδα τα διπλάσια αγριογούρουνα, πέρδικες κλπ απ'όσα πιάνεις, θα γλυτώσεις έτσι κόπο και χρήμα, και δεν θα ξανακυνηγήσεις, είμαι ΒΕΒΑΙΟΣ ότι θα αρνούσουν και θα προτιμούσες να συνεχίσεις το κυνήγι. ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ δεν θα βρισκόταν που να δεχτεί.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2009 :  17:10:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
---Εμενα μου φαινετε φυσιολογικη αντιδραση
1)Φροντιζει την ασφαλεια σου....Πιστεψε με καλυτερα να μην βρεθεις μπροστα σε αλλαφιασμενο αγριογουρουνο που διωκετε απο σκυλια..
2)Υπαρχουν πολλα οπλα στην παγανα και ειναι καλυτερα να μην κυκλοφορει κοσμος γενικοτερα.
3) Ειναι το ιδιο με μια ομαδα που παει και πιανει ενα βραχο και κανει αναρρηχηση και για λογους δεοντολογιας δεν μπορεις να πας να τους πεις φυγετε απο εδω να ανεβω εγω.......
4) Ειναι το ιδιο με ενα γηπεδο ποδοσφαιρου που δεν μπορεις να πας και να διωξεις τους αλλους για να παιξεις εσυ.....


quote:
---Βγαλε εξω το ενοπλοι....πες οτι εκτελουσαν μια δραστηριοτητα...ποδοσφαιρο πχ θα τους ελεγες καντε στην παντα μαγκες να παιξω εγω τωρα......
Στον μαραθωνιο της Αθηνας κλεινουν το δρομο και καποιοι δεν γουσταρουν για αυτο και μας βριζουν συνεχεια.....ειμαστε παρανομοι που τρεχουμε δλδ...


Συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά τα επιχειρήματα σου δε στέκουν...

ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΜΠΟΔΙΣΕΙ ΤΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΑΛΛΟΥ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΩΡΟ/ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ.-

Ότι άλλο συζητάμε είναι φαιδρότητες... Για να απαγορεύσεις σε κάποιον κάτι πρέπει να έχεις άδεια απο τις αρμόδιες αρχές. Αδυνατώ να πιστέψω ότι νομίζεις ότι ο μαραθώνιος γίνεται όταν κάποιοι γούσταρουν και αποφασιζουν να κλείσουν το δρόμο έτσι στα καλά καθούμενα χωρίς να πάρουν άδεια. Και ο μικρότερος τοπικός αγώνας που κλείνει έστω και ένα δρομάκι παίρνει άδεια των τοπικων αρχών όπως ΟΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΕΙ η νομοθεσία.

Ακόμα και για το γήπεδο ποδοσφαίρου που αναφέρεις υπάρχει εθιμοτυπικό δίκαιο. Ο δικαστής (εάν εγώ παραπονέθώ που παίζει κάποιος άλλος στο δημόσιο γήπεδο) μπορεί και 99,99% θα αναγνωρίσει ότι ειδικά για τον συγκεκριμένο χώρο (γήπεδο ποδοσφαίρου) και τη συγκεκριμένη αθλοπαιδια η οποία έχει συνήθεις κανόνες και παίζεται απο συνήθεις πλήθος ατόμων σε χώρο χωρίς εξωτερικές οχλήσεις και για λογικό χρόνο, κτλ, κτλ έχουν το δικαίωμα της προσωρινής αποκλειστικής χρήσης του χώρου ΓΙΑ ΛΟΓΙΚΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ (και όχι φυσικά κάνωντας κατάληψη απο το πρωϊ ως το βράδυ).

Απο την άλλη σε διαβεβαιώνω πως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΚΑΣΤΗΣ (ακόμα και να είναι ο ίδιος ο μεγαλύτερος κυνηγός) που θα δικαιολογήσει την αποκλειστική πρόσβαση στο βουνό (το οποίο δεν προορίζεται για αποκλειστική χρήση ως κυνηγότοπος σε αντίθεση με το γήπεδο ποδοσφαίρου του οποίου η χρήση είναι δεδομένη) σε κυνηγούς που αποφάσισαν να το κάνουν τσιφλίκι τους!!!

Συγγνώμη αλλά είσαι πολύ λάθος έαν υποστηρίζεις ότι είναι νόμιμο κάτι τέτοιο και μάλιστα αναφέρεις ως απόδειξη των λεγομένων σου τα συγκεκριμένα παραδείγματα
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

kanivallos
Elite Forum-Runner

Greece


1857 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2009 :  17:41:33  Εμφάνιση Προφίλ  Visit kanivallos Προσωπική Σελίδα
....................
Και απήντησε η αρκούδα στον κυνηγό:
"Έλα παραδέξου το τώρα, δεν έρχεσαι στο δάσος για κυνήγι!"

_____________________________________________________________________________________
Κι ακόμα δεν μπόρεσα να καταλάβω πώς μπορεί να πεθάνει μιά γυναίκα που αγαπιέται.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2009 :  20:20:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by kanivallos

....................
Και απήντησε η αρκούδα στον κυνηγό:
"Έλα παραδέξου το τώρα, δεν έρχεσαι στο δάσος για κυνήγι!"

_____________________________________________________________________________________
Κι ακόμα δεν μπόρεσα να καταλάβω πώς μπορεί να πεθάνει μιά γυναίκα που αγαπιέται.



Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Thgor
Advanced Forum-Runner

258 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2009 :  20:43:38  Εμφάνιση Προφίλ
Οποιοσδήποτε σκοτώνει για να περάσει την ώρα του, από εθυμοτυπική παράδοση κλπ και όχι για λόγους βιοπορισμού -και μάλιστα σε μέρος που απαγορεύεται το κυνήγι- είναι απαράδεκτος. Τέλος.-
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2009 :  22:44:06  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by Rigelian

quote:
Originally posted by kanivallos

....................
Και απήντησε η αρκούδα στον κυνηγό:
"Έλα παραδέξου το τώρα, δεν έρχεσαι στο δάσος για κυνήγι!"

_____________________________________________________________________________________
Κι ακόμα δεν μπόρεσα να καταλάβω πώς μπορεί να πεθάνει μιά γυναίκα που αγαπιέται.









___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

thrax
Master Forum-Runner

Greece


2502 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2009 :  22:57:11  Εμφάνιση Προφίλ  Visit thrax Προσωπική Σελίδα
Μια άποψη από έναν άλλον δασολόγο:

- Το νόμιμο κυνήγι είναι θέμα αισθητικής του καθενός. Προσωπικά με απωθεί. Δεν κρίνω αυτούς που τους συγκινεί.
- Το παράνομο κυνήγι είναι έγκλημα ενάντια στην κοινωνία και το περιβάλλον, όπως και κάθε άλλη παρανομία.
- Σπανίζουν οι νόμιμοι κυνηγοί.
- Οι συνομοσπονδίες και ομοσπονδίες προωθούν με απαράδεκτους πολιτικούς εκβιασμούς εκπτώσεις στους κανόνες του κυνηγιού. Ο δε τρόπος τους είναι νταηλήδικος.
- Ο έλεγχος του κυνηγιού γίνεται από τις ίδιες τις ομοσπονδίες, καθώς η θηροφυλιακή πληρώνεται από αυτές.
- Στην Ελλάδα πολλά είδη πανίδας έχουν πρακτικά εξαφανιστεί λόγω του κυνηγιού.

Αυτά τα ολίγα από την εμπειρία μου...



___________________
against the wind...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2009 :  23:26:07  Εμφάνιση Προφίλ
πέστα ρε αριστοτέλη!

Η πλειοψηφία των κυνηγών (όσο και εάν πιθανώς να υπάρχουν και κάποιοι σκεπτόμενοι μεταξύ τους) έχει σοβαρά θέματα κοινωνικής συμπεριφοράς...

Και ο ίδιος ο φίλος μας εδώ (πιθανόν και πάνω στη ροή του λόγου) είπε μια ατάκα που δείχνει μια δογματική γενική θεώρηση που δυστυχώς αρκετοί εκφέρουν.

"------Δεν εχω αναγκη να καλυψω διατροφικες μου αναγκες με το κυνηγι.....μπορω ομως να εχω εναλακτικες διατροφικες συνηθειες και αυτο δεν μπορει κανεις να μου το απαγορευσει.."

Θα πρέπει να καταλάβουμε ότι σε μια πολιτισμένη κοινωνία μπορούν να μας απαγορευθούν πολλές "απολαύσεις" εάν το κοινωνικό σύνολο τις κρίνει επικίνδυνες, βάρβαρες, ρυπογόνες κτλ, κτλ.

Ο πολιτισμός μας φαινεται στην αποδοχή αυτών των κανόνων. Και το κρέας των αλόγων αρέσει σε κάποιους, αλλά στη χώρα μας απαγορεύεται. Σε κάποιους πιθανόν να αρέσουν και αρκετά πιο εξτριμ γευστικές απολαυσεις που δε θα αναφέρω καν ...ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΙ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΣΩΣΤΟ Η ΟΧΙ και αλοίμονο να λέμε "δε μπορεί κανείς να μου απαγορεύσει κάτι"! Εάν είχε σημασία μόνο η γνώμη μας δε θα είχαμε μια δομημένη κοινωνία αλλά αναρχία.

Εάν λοιπόν η κοινωνία (δεν αναφέρω το δημοκρατική γιατι το θεωρώ δεδομένο), σήμερα ή αύριο κρίνει (έστω και υπο τη "πίεση" των "ανόητων" των "παλιοοικολόγων") ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να κυνηγήσουμε εδώ, στον υμηττό, στο κολωνάκι, τον χειμώνα, τον καλοκαίρι ή και καθόλου ....οφείλουμε να σεβαστούμε τις αποφάσεις της και δε χωράει καμία παράνομη ενέργεια λόγω προσωπικών άποψεων. Τελεία και παύλα για αυτό.

Edited by - sam on 14/12/2009 23:34:19
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

IVORWOMAN
Forum-Runner

Greece


113 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2009 :  23:27:08  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ Apneafrog,ωραία τα επιχειρήματά σου αλλά το συμπέρασμα είναι ένα:έχετε "βαφτίσει" σπορ,χόμπι,εναλλακτική διατροφή,μια δραστηριότητα που σκορπίζει τον πόνο και τον θάνατο και μάλιστα αδιακρίτως!!Και μη μου πεις πως πριν πυροβολήσετε κοιτάτε πρώτα να δείτε αν τρώγεται...απλά χτυπάτε ότι κινείται,γι΄αυτό άλλωστε σκοτώνεστε και μεταξύ σας!Και για να σε προλάβω,ναι,κι εγώ τρώω κρέας και ποτέ δεν υποστήριξα ότι η ζωή ενός άγριου ζώου αξίζει περισσότερο από τη ζωή ενός μοσχαριού ή κατσικιού,ξέρω όμως τουλάχιστον ότι την παραγωγή των ζώων αυτών την ελέγχουμε και ότι τα είδη αυτά δεν πρόκειται να εξαφανιστούν όπως εκατοντάδες άλλα είδη που έχετε καταφέρει να εξαφανίσετε ανά τους αιώνες!Θα΄θελα επίσης να σε ρωτήσω,πριν σκοτώσεις ενα ζώο αναρωτιέσαι καθόλου αν είναι νεαρό ή γέρικο,αρσενικό ή θηλυκό,αν έχει μωρά σε μια φωλιά που μάταια θα περιμένουν τη μητέρα τους και τελικά θα πεθάνουν κι αυτά;
Βέβαια,αυτές οι σκέψεις προυποθέτουν ευαισθησία και συναισθήματα και δυστυχώς οι κυνηγοί δεν τα διαθέτουν ούτε για τα σκυλιά τους!!Αλήθεια,εσύ, πως τον μεταφέρεις τον σκύλο σου,μέσα στην καμπίνα του αυτοκινήτου όπως ολος ο κόσμος ή μέσα σε ένα κουτί με δύο τρύπες πίσω ακριβώς από την εξάτμιση;
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

gargadua
Master Forum-Runner

Afghanistan


7473 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 14/12/2009 :  23:29:45  Εμφάνιση Προφίλ
Εμενα πάντως ποτέ δεν μου άρεσε το κυνήγι γιατί το αποτέλεσμα είναι πάντα το ίδιο: Είσαι νικητής είτε κυνηγάς αγριογούρουνο είτε κυνηγάς τσίχλες. Ποτε δεν μπόρεσα να καταλάβω τι ευχαρίστηση μπορεί να σου δίνει ένα προδιαγεγραμένο γεγονός. Το μόνο που θα μπορούσα να σκεφτώ είναι ότι γίνεται μόνο και μόνο για να δείξει ο κυνηγός την ανωτερότητά του (!) σε ότι πετάει ή ότι κινείται επειδή ξαφνικά βρέθηκε με 1 όπλο στα χέρια του. Το λέω αυτό γιατί όπως σωστά ειπώθηκε το κυνήγι είναι χόμπυ και δεν εξυπηρετεί διατροφικούς ή άλλους λόγους επιβίωσης.

Μόνο 2 πράγματα είναι άπειρα. Το σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα. Για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος. Αλμπερτ Αϊνσταϊν
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 71 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000