Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Κυνήγι
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 71

dpkouk
ellanodikis

Greece


11938 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  07:32:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by thrax

Μια άποψη από έναν άλλον δασολόγο:

- Το νόμιμο κυνήγι είναι θέμα αισθητικής του καθενός. Προσωπικά με απωθεί. Δεν κρίνω αυτούς που τους συγκινεί.
- Το παράνομο κυνήγι είναι έγκλημα ενάντια στην κοινωνία και το περιβάλλον, όπως και κάθε άλλη παρανομία.
- Σπανίζουν οι νόμιμοι κυνηγοί.
- Οι συνομοσπονδίες και ομοσπονδίες προωθούν με απαράδεκτους πολιτικούς εκβιασμούς εκπτώσεις στους κανόνες του κυνηγιού. Ο δε τρόπος τους είναι νταηλήδικος.
- Ο έλεγχος του κυνηγιού γίνεται από τις ίδιες τις ομοσπονδίες, καθώς η θηροφυλιακή πληρώνεται από αυτές.
- Στην Ελλάδα πολλά είδη πανίδας έχουν πρακτικά εξαφανιστεί λόγω του κυνηγιού.

Αυτά τα ολίγα από την εμπειρία μου...



___________________
against the wind...



+1 σε οσα λεει ο τελης.κι εδω κατω μια απο τα ιδια σε δυο πληγωμενα βουνα απο τις φωτιες...

Όλα είναι σχετικά, άρα κι ανεκτά...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  10:09:21  Εμφάνιση Προφίλ
Καταιγιδα καναπεδοαποψεων δεν εχω παραπονο....
Ετσι και σας ειχα να με κυνηγατε ετσι στον μαραθωνιο 8α εκανα περιπου 2:35..... :) :)
Γενικοτερα καλο θα ειναι να βγειτε βολτα στο βουνο τις πρωτες πρωινες ωρες (Και χωρις οπλο!!!) και να παρατηρησετε την συμπεριφορα και τον πληθυσμο των ελληνικων θηραματων, εκ των οποιων ειμαι 100% σιγουρος οτι ουτε το σχημα τους δεν γνωριζετε....αλλα και ουτε καν εχετε μπει στον κοπο να γνωρισετε...
Να σας τονισω!! δε οτι τα θηραματα που ερχοντε στη Ελλαδα και τα σκοτωνουμε εμεις οι σιχαμενοι κυνηγοι, παραμενουν μονο μισο χρονο στην χωρα μας γιατι μεταναστευουν σε αλλη γη σε αλλα μερη.
Ο πληθυσμος τους δε συνολικα παραμενει σταθερος εδω και χρονια και οι ποσοτητες που μπαινουν στη χωρα μας καθοριζοντε απο τις κλιματικες αλλαγες, και το ποσο τροφη και εδαφος θα βρουν εδω.
Οσο για τα ντοπια θηραματα μας οπως περδικα-λαγος να σας πω οτι οι λογοι που χαθηκαν απο τον τοπο μας δεν ειναι οι κυνηγοι.....αλλα ολοι εμεις οι μαλ...κες που αφησαμε τα χωρια για την Αθηνα....
Τα θηραμα αυτα ειχαν αναγκη ολους τους σπαρμενους λογους και τα βουνα για να ζησουν.....Οταν χαθηκαν τα σπαρτα γιατι εφυγε ο κοσμος απο τα χωρια χαθηκαν και οι μεγαλοι πληθυσμοι τους....
Οι προσπαθειες που γινοντε ανα καιρους απο τους συλλογους μας για να ανακαψουν τα θηραματα (ποτιστρες-ταιστρες-απελευθερωση νεων ατομων κτλπ) ειναι πολυ ανωτερες και αξιες σεβασμου απο τις ακυρες αποψεις που καποιοι θελουν να σας περασουν και εσεις τις χρησιμοποιειτε σαν αποψη....
Αντι λοιπον να καθεστε αναπαυτικα και να μου τα χωνετε με φιλοσοφικες ατακες....βγειτε εξω στο βουνο για να δειτε μονοι σας την κατασταση και τα λεμε παλι.
Τις παραδοσεις του τοπου μου δεν τις αλλαζω επειδη καποιοι θελουν για αλλα συμφεροντα ητε αρεσει σε καποιους ητε οχι το κυνηγι θα συνεχισει να υπαρχει στην Ελλαδα!!!
Προς το παρων καλο τρεξιμο και καλες προπονησεις σε ολους...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

IVORWOMAN
Forum-Runner

Greece


113 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  10:32:11  Εμφάνιση Προφίλ
Πάντως,δεν απαντάς σε καμιά από τις καναπεδοερωτήσεις μου!Η τελική σου κουβέντα είναι "είτε σας αρέσει,είτε όχι" και ότι θα συνεχίσεις την παράδοση του τόπου σου!Από που είσαι,απ΄το Πέρα βρέχει;
Πάντως,το΄πιασες γιατί κάνουμε έτσι όλοι εναντίον σας,παίζονται τρελλά συμφέροντα!!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

george-s
Senior Forum-Runner

Greece


443 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  10:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Visit george-s Προσωπική Σελίδα
Ας ρωτήσουμε λίγο και την κοκκινόχηνα (απειλουμενο ειδος) τι εχει να μας πει:
Το γεγονός ότι ολόκληρος ο παγκόσμιος πληθυσμός της διαχειμάζει σε μια πολύ περιορισμένη περιοχή (ουσιαστικά σε 2-3 υγροτοπικά συμπλέγματα), σημαίνει ότι το είδος είναι εξαιρετικά ευάλωτο. Παρά το ότι δεν φαίνεται να απειλείται άμεσα, οποιαδήποτε αλλαγή της τρέχουσας αγροτικής πολιτικής στη Ρουμανία και στη Βουλγαρία (αλλαγή στις καλλιέργειες, εντατικοποίηση κ.ά.) θα θέσει σίγουρα σε κίνδυνο την επιβίωση του είδους κατά τη διάρκεια της σκληρής χειμερινής διαβίωσης.

Επιπλέον, αν και οι Κοκκινόχηνες προστατεύονται πλέον σε όλες τις χώρες κατανομής τους και δεν επιτρέπεται το κυνήγι τους, συχνές είναι οι καταγγελίες για λαθροθηρία σε βάρος των σπάνιων αυτών πουλιών από αλλοδαπούς (μερικές φορές και από Έλληνες!!!) κυνηγούς στη βόρεια Βουλγαρία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  10:39:22  Εμφάνιση Προφίλ
IVORWOMAN

Πάντως,δεν απαντάς σε καμιά από τις καναπεδοερωτήσεις μου!Η τελική σου κουβέντα είναι "είτε σας αρέσει,είτε όχι" και ότι θα συνεχίσεις την παράδοση του τόπου σου!Από που είσαι,απ΄το Πέρα βρέχει;

---Παντα βρεχει θες να πεις!!
Ειμαι μισος απο Καρπενησι και μισος απο Κρητη...

Πάντως,το΄πιασες γιατί κάνουμε έτσι όλοι εναντίον σας,παίζονται τρελλά συμφέροντα!!!!!
----Το μονο σιγουρο ειναι αυτο.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  10:45:52  Εμφάνιση Προφίλ
george-s

Το γεγονός ότι ολόκληρος ο παγκόσμιος πληθυσμός της διαχειμάζει σε μια πολύ περιορισμένη περιοχή (ουσιαστικά σε 2-3 υγροτοπικά συμπλέγματα), σημαίνει ότι το είδος είναι εξαιρετικά ευάλωτο. Παρά το ότι δεν φαίνεται να απειλείται άμεσα, οποιαδήποτε αλλαγή της τρέχουσας αγροτικής πολιτικής στη Ρουμανία και στη Βουλγαρία (αλλαγή στις καλλιέργειες, εντατικοποίηση κ.ά.) θα θέσει σίγουρα σε κίνδυνο την επιβίωση του είδους κατά τη διάρκεια της σκληρής χειμερινής διαβίωσης.

Επιπλέον, αν και οι Κοκκινόχηνες προστατεύονται πλέον σε όλες τις χώρες κατανομής τους και δεν επιτρέπεται το κυνήγι τους, συχνές είναι οι καταγγελίες για λαθροθηρία σε βάρος των σπάνιων αυτών πουλιών από αλλοδαπούς (μερικές φορές και από Έλληνες!!!) κυνηγούς στη βόρεια Βουλγαρία.

---Συμφωνω με ολα οσα ειπες....
Σημειωνω δε οτι εδω στην χωρα μας ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ το κυνηγι της!!!!
Η λαθροθηρια ειναι εγκλημα!!! για εμενα, δεν θεωρητε κυνηγος οποιος κυνηγαει ετσι.....
Το κρατος ειναι αρμοδιο για αυτους(Δασαρχειο-Θηροφυλακη)μην τα ριχνετε ολα στο συνολο των νομιμων κυνηγων.....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

george-s
Senior Forum-Runner

Greece


443 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  10:57:14  Εμφάνιση Προφίλ  Visit george-s Προσωπική Σελίδα
Ειναι θέμα εσωτερικής ισορροπίας, δεν ξεκινά με φωνές εκατέρωθεν.
Η Γή μικρυνε, Περα απο κάτι λίγες απόκρημνες κορυφές 6000 και 7000 μετρων δεν υπάρχει σημείο που να μην εχει πάει ο ανθρωπος.
Η κατακτητική μανία του δεν εχει ξεδιψάσει ακόμη, αυτη ειναι η φύση του, αν πιστευουμε οτι η επιθετική δραστηριότητα που λέγεται κυνήγι ειναι τόσο αναγκαία για την ύπαρξη μας ας την κάνουμε. Ας μην εχουμε απαιτήσεις ομως ο γείτονας να σεβαστεί το παιδί μας και να μην το πυροβολήσει αργότερα δι'ασημαντον αφορμή.
Τα οπλα σκοτώνουν. Τα πάντα. Τα ζώα τα πουλιά, τους ανθρώπους.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  11:01:43  Εμφάνιση Προφίλ
george-s

Ειναι θέμα εσωτερικής ισορροπίας, δεν ξεκινά με φωνές εκατέρωθεν.
Η Γή μικρυνε, Περα απο κάτι λίγες απόκρημνες κορυφές 6000 και 7000 μετρων δεν υπάρχει σημείο που να μην εχει πάει ο ανθρωπος.
Η κατακτητική μανία του δεν εχει ξεδιψάσει ακόμη, αυτη ειναι η φύση του, αν πιστευουμε οτι η επιθετική δραστηριότητα που λέγεται κυνήγι ειναι τόσο αναγκαία για την ύπαρξη μας ας την κάνουμε.

Ας μην εχουμε απαιτήσεις ομως ο γείτονας να σεβαστεί το παιδί μας και να μην το πυροβολήσει αργότερα δι'ασημαντον αφορμή.
----Αυτο ηδη γινετε δεν το εχετε παρει χαμπαρι τοσα χρονια......

Τα οπλα σκοτώνουν. Τα πάντα. Τα ζώα τα πουλιά, τους ανθρώπους.
----Τα αρρωστημενα μυαλα σκοτωνουν......Τα οπλα για να σκοτωσουν πρεπει να πατησεις την σκανδαλη....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  11:25:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Apneafrog

...Καταιγιδα καναπεδοαποψεων...

...Γενικοτερα καλο θα ειναι να βγειτε βολτα στο βουνο τις πρωτες πρωινες ωρες...

...Αντι λοιπον να καθεστε αναπαυτικα και να μου τα χωνετε με φιλοσοφικες ατακες....βγειτε εξω στο βουνο για να δειτε μονοι σας την κατασταση και τα λεμε παλι.

...Τις παραδοσεις του τοπου μου δεν τις αλλαζω επειδη καποιοι θελουν για αλλα συμφεροντα ητε αρεσει σε καποιους ητε οχι το κυνηγι θα συνεχισει να υπαρχει στην Ελλαδα!!!




Χαίρομαι πραγματικά για την απάντηση. Είναι αναμενόμενο ότι ο διαλόγος που μπορεί να κάνει κάποιος και με τον "σκεπτόμενο" κυνηγό είναι συνήθως αυτός και απορώ που δεν το κατάλαβαν αμέσως κάποιοι και προσπάθησαν για το παραπάνω, εάν και απο την αρχή η θέση που είχαν να αντιμετωπίσουν ήταν πάνω κάτω του στυλ: "Ποιοι λακαμαδες οικολόγοι τώρα!... κάτσε να σε μάθω εγώ οικολογία αγόρι μου" και δεν έδινε και πολλά περιθώρια.

Η συνήθης πρακτική είναι ωστόσο να μην διαβάζουμε πραγματικά τίποτα απο ότι μας λένε και άμα τα βρούμε και δύσκολα να τα γράφουμε όλα στο πέρα βρέχει που είπε και η σάντρα και να λέμε και ένα, θα κάνω ότι γουστάρω είτε το θέλει η κοινωνία είτε δε το θέλει (γιατί αμα λάχει η κοινωνία είναι τα κακά τα συμφέροντα και έτσι εκτελώ το ηθικό μου χρέος)

Γιατί εάν κατάλαβα καλά ότι και να αποφασίσει αύριο η κοινωνία ο φίλος μας θα συνεχίσει να κυνηγάει και δεν αποδέχεται την αξία της πλειοψηφικής άποψης και των νόμων σε μια πολιτισμένη κοινωνία... (ας με διορθώσει εάν δεν είναι έτσι)

Στη πραγματικότητα βέβαια δεν εκπλήσσει καθόλου η αντικοινωνική θέση των κυνηγών ακριβώς γιατί η ενασχόληση τους με τα όπλα προδιαθέτει για απόλυτες συμπεριφορές. Σε κάποιες άλλες χώρες σίγουρα θα παραξένευε η θέση αυτή απο έναν δασολόγο αλλά στη χώρα μας ούτε καν αυτό εκπλήσσει...

Edited by - sam on 15/12/2009 11:31:35
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  11:51:46  Εμφάνιση Προφίλ
Οι απόψεις του Αριστοτέλη με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο.
Ξαναλέω, ότι για μένα κυνηγός και ψαράς είναι το ίδιο.

Απλά δυο απόψεις:

1. Τα όπλα δεν σκοτώνουν, οι άνθρωποι σκοτώνουν. Επίσης καλό είναι να δόσουμε έναν ορισμό στο "όπλο".

2. Εμείς έχουμε σκύλους ως κατοικίδια και τρώμε πρόβατα. Σε περιοχές της Ασίας έχουν πρόβατα ως κατοικίδια και τρώνε σκύλους. Δεν υπάρχει "σωστό" και "λάθος". Όπως μεγαλώσει κανείς.

Στο θέμα μας:
Δεν έχω κυνηγήσει ούτε ψαρέψει ποτέ, δεν βρίσκω το λόγο. Δυσκολεύομαι να κατακρίνω τους νόμιμους κυνηγούς, αν και αυτοί είναι, δυστυχώς, ελάχιστοι. Το βασικό θέμα του κυνηγιού είναι η επιβάρυνση του περιβάλλοντος (για να χρησιμοποιήσω μια ήπια έκφραση).

Πρότασή μου:
Ελεγχόμενες περιοχές κυνηγιού σε όλη την επικράτεια, πλήρης και καθολική απαγόρευσή του οπουδήποτε αλλού. Στις ελεγχόμενες περιοχές, που θα πρέπει να σχεδιαστούν σωστά, να υπάρχει αφθονία θηραμάτων.

(Όσο και αν με συγκινεί ένα μοσχαράκι που βυζαίνει την μάνα του κάπου στην Πίνδο, άλλο τόσο με συγκινεί ένα bleu μοσχαρίσιο φιλέτο!)

Edited by - Rigelian on 15/12/2009 11:53:10
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  11:56:39  Εμφάνιση Προφίλ
sam



Χαίρομαι πραγματικά για την απάντηση. Είναι αναμενόμενο ότι ο διαλόγος που μπορεί να κάνει κάποιος και με τον "σκεπτόμενο" κυνηγό είναι συνήθως αυτός και απορώ που δεν το κατάλαβαν αμέσως κάποιοι και προσπάθησαν για το παραπάνω, εάν και απο την αρχή η θέση που είχαν να αντιμετωπίσουν ήταν πάνω κάτω του στυλ: "Ποιοι λακαμαδες οικολόγοι τώρα!... κάτσε να σε μάθω εγώ οικολογία αγόρι μου" και δεν έδινε και πολλά περιθώρια.

----Αντιθετος απο εσενα σου ανεφερερα εστω λιγα στοιχεια για την πανιδα μας. Μπορω να σου δωσω και αλλα αμα θες.
----Ποτε μου δεν ανεφερα την φραση ελα να σου μαθω οικολογια....Θα επρεπε αντιθετος να προσεχεις τα λογια σου προς τους αλλους οταν δεν γνωριζεις ενα αντικειμενο....

Η συνήθης πρακτική είναι ωστόσο να μην διαβάζουμε πραγματικά τίποτα απο ότι μας λένε και άμα τα βρούμε και δύσκολα να τα γράφουμε όλα στο πέρα βρέχει που είπε και η σάντρα και να λέμε και ένα, θα κάνω ότι γουστάρω είτε το θέλει η κοινωνία είτε δε το θέλει (γιατί αμα λάχει η κοινωνία είναι τα κακά τα συμφέροντα και έτσι εκτελώ το ηθικό μου χρέος)
Γιατί εάν κατάλαβα καλά ότι και να αποφασίσει αύριο η κοινωνία ο φίλος μας θα συνεχίσει να κυνηγάει και δεν αποδέχεται την αξία της πλειοψηφικής άποψης και των νόμων σε μια πολιτισμένη κοινωνία... (ας με διορθώσει εάν δεν είναι έτσι)

----Ανεφερα οτι θα συνεχισω την παραδοση του τοπου μου!! Εαν το κρατος αποφασισει την απαγορευση του θα συμορφωθω και εγω με την αποφαση. Αλλα οσο υπαρχει νομικο πλαισιο απο πισω που μου επιτρεπει την δραστηριοτητα αυτη και εγω κρινω οτι ειναι σωστη δεν θα την σταματησω ητε εσενα σου αρεσει ητε οχι!!!

Στη πραγματικότητα βέβαια δεν εκπλήσσει καθόλου η αντικοινωνική θέση των κυνηγών ακριβώς γιατί η ενασχόληση τους με τα όπλα προδιαθέτει για απόλυτες συμπεριφορές. Σε κάποιες άλλες χώρες σίγουρα θα παραξένευε η θέση αυτή απο έναν δασολόγο αλλά στη χώρα μας ούτε καν αυτό εκπλήσσει...

----Πια συμπεριφορα μου σε προσβαλε σαν ατομο?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  12:11:50  Εμφάνιση Προφίλ
Η παρομοίωση κυνηγών και ψαράδων θα μπορούσε να έχει νόημα ΜΟΝΟ εαν περιορίσεις την σύγκριση στο ηθικολογικό μέρος της δραστηριότητας για το ίδιο το υποκείμενο (που και εκεί νομίζω πάλι ότι συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια. Οι περισσότεροι ψαράδες το κάνουν βιοποριστικά σε αντίθεση με τους κυνηγούς. Μια καίρια παράμετρος διαφοροποίησης)

Ωστόσο για τους υπόλοιπους απο εμάς ο κυνηγός και ο ψαράς ΔΕΝ είναι το ίδιο. Δεν είναι το ίδιο επικίνδυνοι για τη κοινωνια (αυτό που σου είπαν δημοσθένη για τα όπλα ισχύει ...για δες το) και πιθανολογώ χωρίς να γνωρίζω επακριβώς ότι (με αυστηρό έλεγχο και σε αυτούς) δεν αποτελούν την ίδια απειλή για τη πανίδα (εάν και εκεί έχουν γίνει "εγκλήματα" και συνεχίζονται να γίνονται π.χ. με την αλίευση των δελφινιών στην Ιαπωνία) ...Στη τελική πάντως ο ένας είναι ΑΚΟΜΑ εργαλείο στη τροφική αλυσίδα και στη εξέλιξη μας και ΣΗΜΕΡΑ (δε θα μπορούσες εσύ να φας ψάρια εάν δεν υπήρχε ο ψαράς καθώς τα ιχυθοτροφεία ούτε επαρκούν, ούτε καλύπτουν σε είδη τις ανάγκες της κοινώνιας) ενώ ο άλλος ικανοποιεί καθαρά δικές του ανάγκες, όποιες και εάν είναι αυτές.

Μη μου απαντήσεις όμως ρίγκο :) ...Θα πάμε πάλι σε ατέρμονες συζητήσεις
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Apneafrog
Advanced Forum-Runner

Greece
317 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  12:17:02  Εμφάνιση Προφίλ
Rigelian


Απλά δυο απόψεις:

1. Τα όπλα δεν σκοτώνουν, οι άνθρωποι σκοτώνουν. Επίσης καλό είναι να δόσουμε έναν ορισμό στο "όπλο".

2. Εμείς έχουμε σκύλους ως κατοικίδια και τρώμε πρόβατα. Σε περιοχές της Ασίας έχουν πρόβατα ως κατοικίδια και τρώνε σκύλους. Δεν υπάρχει "σωστό" και "λάθος". Όπως μεγαλώσει κανείς.
Στο θέμα μας:
Δεν έχω κυνηγήσει ούτε ψαρέψει ποτέ, δεν βρίσκω το λόγο. Δυσκολεύομαι να κατακρίνω τους νόμιμους κυνηγούς, αν και αυτοί είναι, δυστυχώς, ελάχιστοι. Το βασικό θέμα του κυνηγιού είναι η επιβάρυνση του περιβάλλοντος (για να χρησιμοποιήσω μια ήπια έκφραση).

---Πιστεψε με ειναι ελεγχομενη και αμελητεα σε σχεση ολες τις αλλες επιβαρυνσεις τυπου μολυνσης!!!

Πρότασή μου:
Ελεγχόμενες περιοχές κυνηγιού σε όλη την επικράτεια, πλήρης και καθολική απαγόρευσή του οπουδήποτε αλλού. Στις ελεγχόμενες περιοχές, που θα πρέπει να σχεδιαστούν σωστά, να υπάρχει αφθονία θηραμάτων.

---Ετσι και αλλιως υπαρχουν ελεγχομενες περιοχες.
Το συνολο τις Ελλαδας εχεις χωριστει στις παρακατω ζωνες:
1)Απαγορευμενη περιοχη
2)Επιτρεπετε το κυνηγι απο .... μεχρι ...
3)Ζωνη εκγυμνασης σκυλων
4)Εθνικος δρυμος απαγορευται το κυνηγι
5)Αρχαιολογικος χωρος απαγορευται το κυνηγι
κτλπ
Υπαρχει χαρτης για τα παραπανω

(Όσο και αν με συγκινεί ένα μοσχαράκι που βυζαίνει την μάνα του κάπου στην Πίνδο, άλλο τόσο με συγκινεί ένα bleu μοσχαρίσιο φιλέτο!)

----Ενα φιλετο αγριογουρουνου να δεις συγκινηση που εχει!!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Rigelian
Master Forum-Runner

Greece
10616 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  12:34:25  Εμφάνιση Προφίλ
Sam, όπλο μπορεί να είναι ο,τιδήποτε. Ο,ΤΙΔΗΠΟΤΕ. ΔΕΝ δέχομαι ότι το αγκίστρι ΔΕΝ είναι όπλο. Να μη μιλήσω για δυναμίτη... Να πω και για για την απίστευτη όχληση που προκαλούν οι ψαράδες στην Μαρίνα Αλίμου, όπου τρέχω. Ο ερασιτέχνης ψαράς δεν το κάνει για βιοποριστικούς λόγους!

Επιπλέον η διαφορά αλιείας/ψαρέματος είναι, κατά τη γνώμη μου, πολύ όμοια με τη διαφορά σφαγείων/κυνηγιού. Δεχόμαστε να σκοτώσουμε για να φάμε, συνολικά και γενικά. Αλλά όχι ανεξέλεγκτα.

Έχετε συναντήσει το αρνάκι ζωντανό πριν τη σούβλα; Μετά, το έχετα αλατίσει, σκορδάκια στα μπουτάκια κτλ;

Apneafrog: Δεν μιλάω για ζώνες αλλά για περιοχές, κάτι σαν κυνηγετικά πάρκα, οριοθετημένα, με εισόδους/εξόδους, μερικών δεκάδων στρεμμάτων έκτασης. Υπήρχε κάποτε στην Πεσσάδα της Κεφαλλονιάς. Αλλά και ολική απαγόρευση του κυνηγιού δεν θα ήταν καθόλου μα καθόλου άσχημη. Νομίζω, μάλιστα, ότι συνολικά, ως κοινωνία, θα είχαμε περισσότερα οφέλη παρά ζημίες από μια ολική απαγόρευση. (υπάρχουν και τα σκοπευτήρια, για όσους θέλουν να ασχολούνται με όπλα)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

sam
Master Forum-Runner

Greece
4855 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 15/12/2009 :  12:42:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Apneafrog
----Ποτε μου δεν ανεφερα την φραση ελα να σου μαθω οικολογια....Θα επρεπε αντιθετος να προσεχεις τα λογια σου προς τους αλλους οταν δεν γνωριζεις ενα αντικειμενο....



Ξεκίνησες κάπως έτσι

quote:
Originally posted by Apneafrog
Αν λοιπόν κύριοι "οικολόγοι" θέλετε να βγουν τα εισαγωγικά από τον τίτλο σας και να έχετε το δικαίωμα σε αυτόν παρατείστε τις βλακείες και δείτε τα πραγματικά προβλήματα της χώρας στην οποία ζείτε.



...υποθέτω λοιπόν έχεις δεδομένο ότι όσοι οικολόγοι (με "") ενδιαφέρθηκαν για την απαγόρευση του κυνηγιού είναι το λιγότερο βλάκες και άσχετοι...

---------

quote:
Originally posted by Apneafrog
----Ανεφερα οτι θα συνεχισω την παραδοση του τοπου μου!! Εαν το κρατος αποφασισει την απαγορευση του θα συμορφωθω και εγω με την αποφαση. Αλλα οσο υπαρχει νομικο πλαισιο απο πισω που μου επιτρεπει την δραστηριοτητα αυτη και εγω κρινω οτι ειναι σωστη δεν θα την σταματησω ητε εσενα σου αρεσει ητε οχι!!!



Προς το παρόν και για το επόμενο διάστημα νομίζω δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο άρα θα πρέπει να σταματήσεις μέχρι νεωτέρας... σωστά?

Επίσης,

quote:
Originally posted by Apneafrog
1)Φροντιζει την ασφαλεια σου....Πιστεψε με καλυτερα να μην βρεθεις μπροστα σε αλλαφιασμενο αγριογουρουνο που διωκετε απο σκυλια..
2)Υπαρχουν πολλα οπλα στην παγανα και ειναι καλυτερα να μην κυκλοφορει κοσμος γενικοτερα.
3) Ειναι το ιδιο με μια ομαδα που παει και πιανει ενα βραχο και κανει αναρρηχηση και για λογους δεοντολογιας δεν μπορεις να πας να τους πεις φυγετε απο εδω να ανεβω εγω.......
4) Ειναι το ιδιο με ενα γηπεδο ποδοσφαιρου που δεν μπορεις να πας και να διωξεις τους αλλους για να παιξεις εσυ.....



Θα ήθελα να μάθω και το νομικό πλαίσιο που κατοχυρώνει αυτές τις συμπεριφορές γιατί εγώ εξακολουθώ να νομίζω ότι σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται η απαίτηση των κυνηγών για αποκλειστική πρόσβαση στη δημόσια περιουσία σε αντίθεση με τα παραδείγματα που ανάφερες (και τα οποία δεν ισχύουν μάλιστα)

quote:
Originally posted by Apneafrog
----Πια συμπεριφορα μου σε προσβαλε σαν ατομο?



Προσωπικά δε με πρόσβαλε κάτι, ούτε οι "καναπεδοαποψεις" ούτε οι -άστοχες- ειρωνείες για την επαφή των υπολοίπων εδώ με τη φύση. Με ενοχλεί ωστόσο το να μην μπορεί να αποδέχθει κάποιος ότι ΝΑΙ, η κοινωνία μπορεί κάποια στιγμή να του αποαγορεύσει κάτι εάν κρίνει αναλόγως. Θεωρώ τη θέση αυτή αντικοινωνική και επικίνδυνη. Φυσικά έχει δικαίωμα ο καθείς να αντιδράσει με τα νόμιμα μέσα που διαθέτει, ωστόσο το να δηλώνεις "Το θέτε δε το θέτε το κυνήγι...μπλα μπλα μπλα" δεν ακούγεται ωραία.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 71 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000