Nutrinews
RunningNews.gr Forum
RunningNews.gr Forum
Αρχική | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα χρήστη:
Κωδικός:
Αποθήκευση Κωδικού
Ξεχάσατε Κωδικό?

 Όλα τα Forum
 Διάφορα
 Γενική συζήτηση
 Κυνήγι
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Previous Page | Next Page
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα
Page: of 71

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2014 :  19:47:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Deorum

Κάτι τέτοια γράφετε ώρες ώρες, και αναρωτιέμαι πόσο ποτισμένοι με μίσος είστε, όταν γράφετε κάτι ότι είναι πολύ ευχάριστο όταν μιλάμε για θανάτους ανθρώπων. (ο θάνατος δλδ είναι η σωστή τιμωρία για αυτό που κάνουν, τους αξιζε - αλλά αν πρόκειται για την θανατική ποινή οι ίδιοι είστε κατά, ας έχει βιάσει 150 κοριτσάκια και τεμαχίσει άλλα 20 παιδιά).

Αν κάποιες ιδέες καρφωθούν στο μυαλό (είτε είναι ισότητα, είτε ηθική, είτε ελευθερία είτε όλα) σαν τα prime directives του robocop, η λογική πάει περίπατο.



Στην δική μου περίπτωση μπερδεύεις το μίσος με την επιλογή μου, την προτιμησή μου.

Προτιμώ να αλληλοσκοτωθουνε δυό κυνηγοί στα δάσος , παρα να σκοτώσουν μια αρκουδα. Προτιμώ να τους κατασπαράξει , παρά να φυτέψουν τα φυσίγκια επάνω της.

Εδώ παίζεται ένας πόλεμος και μάλιστα από τους πιο ανέντιμους. Κυνηγοί vs λοιπά ζώα. Ανθρωπος vs λοιπών έμβιων. Και επειδή σε κάθε πόλεμο πρέπει να πάρεις το μέρος κάποιας πλευράς, δεν μπορεί να είσαι και με τους δύο, εγώ θα υποστηρίξω την Αρκούδα. Απλά πράγματα.

Οσοι λιγότεροι κυνηγοί , τόσο το καλύτερο. Δεν είναι μίσος , δεν βγήκα εγώ με μια μπερέτα να σκοτώσω τα δίποδα αυτά. Μόνοι τους σκοτώνονται. Μια χαρά δηλαδή , και εις ανώτερα...

Τώρα βέβαια δεν ξέρω για ποιά λογική μιλάς, αυτήν που ο άνθρωπος έχει εξολοθρευσει τον πλανήτη του; Αυτή την λογική προτείνεις να υιοθετήσω, του ανθρώπου του αίματος , των πολέμων και του βιαστή του πλανήτη του ; Αναρωτιέμαι και εγώ ώρες ώρες....

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2014 :  21:30:48  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
Ακου fidelio, γιατί δεν θα συννεοηθούμε, και θεωρώ αυτά που γράφεις να εξαντλούν την υπομονή μου, η οποία έχω αποδείξει ότι είναι μεγάλη.

Ακόμα και έτσι να είναι, δλδ το γεγονός ότι πάνω στο κηνύγι κάποιος κυνηγός θα σκοτωθεί από το ζωό, δεν είναι ένα "ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ". Είναι ένα τραγικό γεγονός. Αν εσύ μετά ανοίξεις μια μπύρα, για γιορτή, είσαι εμπαθής το λιγότερο. Τώρα να συζητάμε αν "ας πρόσεχε", "καλά του έκανε το ζώο" κτλ κτλ, μπορώ να το συζητήσω, αλλά να το βλέπεις σαν ευχάριστο γεγονός, αυτό πρέπει να το κοιτάξεις.

Α και που είσαι, να αφαιρέσεις τάχιστα τους κυνόδοντές σου, και το παχύ σου έντερο. Δεν σου χρειάζονται, έ?
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

choice
Newbie Forum Runner



35 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2014 :  21:35:04  Εμφάνιση Προφίλ
Η λογική του οτι ο άνθρωπος ότι μαλ..κία και να κάνει πρέπει να βγαίνει νικητής ή τουλάχιστον να μην χάνει την ζωή του.Ότι ο ίδιος επιλέγει να πάρει αυτόν τον δρόμο άρα να υποστεί και τις συνέπειες το αποδέχεται κάποιος απο τους υπερασπιστές του ''αλάνθαστου'' ανθρώπου?Βγαίνει ο rambo ν αφανίσει μερικά ζωάκια,γιατί αυτά να μην αντεπιτεθούν?Όχι τιποτα άλλο,αυτά το κάνουν για να σώσουν την ζωή τους,όχι για πλάκα...Βέβαια,το κάνουν λέει για την ισορροπία της φύσης.Έ και τα ζώα γι αυτό το κάνουν..επειδή έχουμε υπερπληθύνει....
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

choice
Newbie Forum Runner



35 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2014 :  21:46:23  Εμφάνιση Προφίλ
Καλή η διπλωματία αλλά για τους διπλωμάτες deorum,έχει αποδειχτεί οτι όταν αφήνουμε την καθημερινότητα στην διπλωματία πηγαίνουν όλα απο το κακό στο χειρότερο.Κάποια στιγμή πρέπει ν αρχίσουμε να αποδεχόμαστε τα λάθη μας και να πηγαίνουμε αμέσως στο επόμενο βήμα.Αυτό το αστείο με την επιχειρηματολογία του καναπέ περί ισορροπίας της φύσης κτλ πρέπει να σταματήσει..Εδώ δεν είμαστε ικανοί να ισορροπήσουμε τον εαυτό μας θα καταφέρουμε να κάνουμε κουμάντο στη φύση?Κρύο ανέκδοτο..(το τελευταίο δεν πήγαινε για εσένα deorum..)
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2014 :  23:21:41  Εμφάνιση Προφίλ
Hρεμία, γαλήνη, κατανόηση αγαπητοί μου!
Κάτω από την σκέπη του ίδιου Θεού
είμαστε όλοι!
Ειρήνη..! ειρήνη..! ειρήνη..!
και τα καλοκαίρια στη Σαντορίνη!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2014 :  23:26:23  Εμφάνιση Προφίλ
Σε συζήτηση πριν από ''λίγο''
ότι τα τελευταία επεισόδια
τα ξεκινάνε κάτι παιδιά από τα βόρεια προάστια
βγήκε το ωραίο δίστιχο:

Στα βόρεια προάστια
την έχουνε τεράστια

Για να χαλαρώσετε κάπως!!!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2014 :  23:53:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Originally posted by Deorum
Ακόμα και έτσι να είναι, δλδ το γεγονός ότι πάνω στο κηνύγι κάποιος κυνηγός θα σκοτωθεί από το ζωό, δεν είναι ένα "ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ". Είναι ένα τραγικό γεγονός. Αν εσύ μετά ανοίξεις μια μπύρα, για γιορτή, είσαι εμπαθής το λιγότερο. Τώρα να συζητάμε αν "ας πρόσεχε", "καλά του έκανε το ζώο" κτλ κτλ, μπορώ να το συζητήσω, αλλά να το βλέπεις σαν ευχάριστο γεγονός, αυτό πρέπει να το κοιτάξεις.


Δεν κατάλαβες καλά. Θα στο ξαναπώ. Δεν τίθεται θέμα μίσους, είναι θέμα προτίμησης. Ναι επιθυμώ να ζήσει το απροστάτευτο ζώο. Είτε αυτό σημαίνει οτι οι κυνηγοί σκοτώνονται μεταξύ τους, είτε γιατί κατασπαράχθηκαν από κάποιο άγριο ζώο. Οσο λιγότεροι τόσο το καλύτερο. Δεχομαι και το γεγονός οτι κάποιος πρωην κυνηγός έχει καταλάβει το λάθος και αποσύρεται ....

Τόσο απλά.

Εσύ επικροτείς το κυνήγι και είσαι υπερ . Οκ. Εχουμε συμαντικές διαφορές.

Τραγικό γεγονός δεν θα το πω και ο λόγος είναι πολυ απλός. Το κυνήγι αποδεικνύεται ένα άχρηστο, ανέντιμο για τον άνθρωπο και τα υπόλοιπα πλάσματα σε αυτό το πλανήτη , χόμπι! Οποιος λοιπον τρώγεται με αυτό θεμελιακά αδιαφορεί για τις συνέπειες που έχει τόσο στον ανθρωπισμό για τον οποίο όλοι παλεύουμε, όσο και για την φύση στην οποία παραχωρεί με το έτσι θέλω δικαιώματα ζωής προς κάθε λογής έμβιο πλάσμα που πέρασε ποτέ. Αυτό θέλω , όχι μόνο εγώ, ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΩΡΑ.

quote:
Α και που είσαι, να αφαιρέσεις τάχιστα τους κυνόδοντές σου, και το παχύ σου έντερο. Δεν σου χρειάζονται, έ?



Εχουν γραφτεί τόσα πολλά για τα ανατομικά μας χαρακτηριστικά τα οποία καμία σχέση δεν έχουν με των σαρκοφάγων σε αυτές τις συζητήσεις και δεν έχεις συγκρατήσεις τίποτα.

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΥΝΟΔΟΝΤΕΣ ΓΙΑ ΤΡΩΜΕ ΚΡΕΑΣ, ΕΧΟΥΜΕ ΚΥΝΟΔΟΝΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΑΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΡΠΟΥΣ.

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΙΚΟ ΤΩΝ ΣΑΡΚΟΦΑΓΩΝ ΜΕ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΕΝΤΕΡΟ, ΕΧΟΥΜΕ ΤΟΝ ΜΑΚΡΎ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΙΚΟ ΣΩΛΗΝΑ ΌΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΈΧΟΥΝ ΤΑ ΦΥΤΟΦΑΓΑ.

Νυσάφη ποιά με τους κυνόδοντες, τις πρωτεινες και το ασβέστιο...Φτάνει!

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 23/09/2014 :  23:58:17  Εμφάνιση Προφίλ
Αν ο άνθρωπος έχει την δύναμη ας πάει να παλέψει με την αρκούδα αλλά τίμια χωρίς όπλα παγίδες και λοιπές "παγαποντιές"
με τα χέρια και στα ίσια για να δούμε "πόσα απίδια πιάνει ο σάκκος.." και πόσο μάγκας και δυνατός είναι...!


Edited by - xipolitos on 24/09/2014 00:21:24
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2014 :  00:16:23  Εμφάνιση Προφίλ
Τραγικό γεγονός είναι να σκοτώνεται μια αρκουδα επειδή εγκλωβίστηκε , περιορήστηκε στον χώρο.

Τραγικό γεγονός δεν είναι όταν σκοτώνονται κυνηγοί μεταξύ τους βγαίνοντας στην δάσος σαν ομάδα πλατουν για να περικυκλώσουν ένα αγριογουρουνο, ή να καταβέσαουν τα πουλιά από τον ουρανό. Αυτό είναι η επιτομή της ανθρώπινης ανοησίας που εξυπηρεται τον σκοπό, να εκλειψει επιτέλους το κυνήγι και η ψευτοκουλτούρα που το συνοδεύει.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Edited by - Fidelio on 24/09/2014 00:21:31
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2014 :  00:16:52  Εμφάνιση Προφίλ

Ποτέ δε θα πειράξω
τα ζώα τα καημένα
μην τάχα σαν εμένα,
κι εκείνα δεν πονούν;
Θα τα χαϊδεύω πάντα,
προστάτης τους θα γίνω.
Ποτέ δεν θα τ' αφήνω
στους δρόμους να πεινούν.

Αν δεν μιλούν κι εκείνα
κι ο λόγος αν τους λείπει,
μήπως δεν νιώθουν λύπη,
δεν νιώθουν και χαρά;
Μήπως καρδιά δεν έχουν,
στα στήθη τους κρυμμένη,
που τη χαρά προσμένει
κι αγάπη λαχταρά;

Ακόμα κι όταν βλέπω
πως τα παιδεύουν άλλοι,
εγώ θα τρέχω πάλι
με θάρρος σταθερό,
θα προσπαθώ με χάδια
τον πόνο τους να γιάνω,
κι ό,τι μπορώ θα κάνω
να τα παρηγορώ.

Ιωάννης Πολέμης
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2014 :  00:19:37  Εμφάνιση Προφίλ
.

Edited by - Fidelio on 24/09/2014 00:20:33
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

GERMANOS
Master Forum-Runner

6557 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2014 :  00:31:49  Εμφάνιση Προφίλ
Aγαπούμε τη γη
τους ανθρώπους και τα ζώα
τα ερπετά τον ουρανό
και τα έντομα

Γ. Ρίτσος
Απόσπασμα από την ''Σονάτα του Σεληνόφωτος''
μελοποιημένη από τον Γ. Μαρκόπουλο
και την οποία είχα την τύχη να την τραγουδήσω!!!

Τώρα αυτό το ''τα ερπετά''
δεν μου κάθεται και πολύ καλά αλλά...
ας το προσπεράσουμε...
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Fidelio
Master Forum-Runner



2582 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2014 :  00:39:08  Εμφάνιση Προφίλ
...αυτή η απεχθεια για τα ερπετά Τίμο είναι τα απομηνάρια μιας θρησκείας. Το σύμβολο του κακού , που ποιος παπάρας πρωτοέδωσε δεν ξέρω. Ισως να αναφέρεται σε κάποιο "ιερό" κείμενο... Μην ανησυχείς, τίποτα δεν συγκρίνεται με την κακία του δίποδου που λέγεται άνθρωπος...

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

xipolitos
Elite Forum-Runner

Greece


1954 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2014 :  01:19:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
[i] Τώρα αυτό το ''τα ερπετά''
δεν μου κάθεται και πολύ καλά αλλά...
ας το προσπεράσουμε...

Υπάρχουν και.. ερπετά ενδεδυμένα..!
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας

Deorum
Moderator

Greece
7283 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε - 24/09/2014 :  10:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Visit Deorum Προσωπική Σελίδα
quote:
Originally posted by Fidelio


Εσύ επικροτείς το κυνήγι και είσαι υπερ . Οκ. Εχουμε συμαντικές διαφορές.




Κάνεις μεγάλο λάθος, δεν επικροτώ το κηνύγι. Είμαι κατά του κηνυγιού για ψυχαγωγικούς σκοπούς. (οι περισσότεροι δλδ που κηνυγάνε στις μέρες μας, κάποιοι λίγοι, όπως οι ψαράδες που είναι επάγγελμα, για μένα καλά κάνουν, ειδικά σε πιο βόρεια κράτη όπου το ψάρι είναι η μόνη πηγή τροφής)

Αλλά όταν κάποιος σκοτώνεται, δεν είναι ευχάριστο γεγονός. Ακόμα και αν είναι ο καταδικασμένος σε θάνατο δολοφόνος 10 παιδιών. Είναι μια στιγμή τραγική.
Και δεν ελπίζω να έρθει η σειρά του επόμενο.
Μετάβαση στην κορυφή της σελίδας
Page: of 71 Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Προηγούμενη σελίδα | Επόμενη σελίδα
 Νέο Θέμα  Κλειδωμένο Θέμα
 Εκτυπώσιμη μορφή
Μετάβαση σε:
RunningNews.gr Forum © RunningNews.gr Go To Top Of Page
Snitz Forums 2000